Προς το περιεχόμενο

Στροφές καριέρας, ψυχολογία, χρόνος, μοναξιά και απόγνωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

...Οι ρίζες όχι μόνο δε με ενδιαφέρουν, αλλά θεωρώ μεγάλη παγίδα να πιαστεί κάποιος από αυτό που του έδωσε "τυχαία" η ζωή. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες προτεραιότητες και προτιμήσεις.


Εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου ο χώρος ή ο τόπος, εκτός αν αυτός καταντάει επιθετικός. Και έτσι ένιωθα στην Κρήτη, για πολλούς λόγους. Μακάρι να έφευγα εξωτερικό, αλλά εδώ δε μπορώ να τα καταφέρω στην ίδια χώρα - πώς να τα καταφέρω σε έναν παντελός άγνωστο τόπο? Με ενδιαφέρουν μόνο τα άτομα (και κατα κύριο λόγο το ταίρι μου) που θα είναι δίπλα μου στο ταξίδι που κλήθηκα να κάνω. Όλα τα υπόλοιπα είναι είτε μικρές, είτε μεγάλες βελτιώσεις.

Κακή διατύπωση από μέρους μου, συμφωνώ και για τα μέρη και για τους ανθρώπους. Το μέρος που γεννήθηκες/μεγάλωσες και οι συγγενείς είναι κάτι που δε διάλεξες. Το μέρος που ζεις σαν ενήλικας και οι φίλοι σου είναι επιλογές σου, αυτό εννοούσα όταν είπα ότι είναι σημαντικές οι ρίζες. Τις φτιάχνεις εσύ με τις επιλογές σου και πρέπει να βελτιώνουν τη ζωή σου αλλιώς κάτι κάνεις λάθος.

 

Δίνω πολύ σημασία όχι μόνο στο σπίτι αλλά και στο μέρος που ζω γιατί εκεί είναι η καθημερινότητα μου και αν δεν είναι καλή επηρεάζει τη ψυχολογία μου. Απ' τη στιγμή που δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να ταξιδεύω συνέχεια (αυτό θα έκανα αν δεν έπρεπε να δουλεύω για τα προς το ζην) η καθημερινότητα μου περιστρέφεται στο μέρος που ζω και τον κοινωνικό μου περίγυρο.

 

21 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ναι το έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές, αν και δε βρίσκω το πού ακριβώς θα ήθελα να πάω. Θα είμαι ακόμα πιο μακριά από τους φίλους μου, και θα πρέπει να αφήσω και τη δουλειά μου που μου αυτή τη στιγμή μου προσφέρει πολλά. Άσε που αν αυτό δεν είναι Αγγλία, θα έχω μια έξτρα γλώσσα να μάθω. Εξ άλλου, αν είμαι σπίτι όλη μέρα και να δουλεύω/μαθαίνω, έχει αξία όλο αυτό?... Μπορεί, δε ξέρω.

Έχει αξία μια καλύτερη ζωή? Γι' αυτό το λόγο θα μετακομίσεις αν το βλέπεις μόνιμα αλλιώς πας κάπου για συγκεκριμένο χρόνο γιατί έχεις βρει μια πολύ κερδοφόρα δουλειά με σκοπό να ξαναγυρίσεις.

 

Γενικώς οι μετακομίσεις είναι κουραστικές, ειδικά στο εξωτερικό γι' αυτό είναι προτιμότερο να τις κάνεις σε νεαρή ηλικία. Όσο για τη γλώσσα στο ίδιο δίλημμα ήμουν κι εγώ προ οικονομικής κρίσης (αρχές/μέσα 2000) και δυστυχώς δεν το τόλμησα. Αγγλία δε θα πήγαινα μόνο και μόνο για τον καιρό, Αυστραλία ή Ν. Ζηλανδία είχα βάλει στόχο όταν ήταν ευκολότερο τότε, πολλά άλλαξαν με τη παγκόσμια οικονομική κρίση και το σχεδόν κλείσιμο των συνόρων. Απ' ότι καταλαβαίνω πάντως για να αναφέρεις την Αγγλία δεν έχεις σκέψεις για εκτός Ευρώπης γιατί αγγλικά μιλάνε και σε ΗΠΑ - Καναδά, εκεί είναι καλύτερα για μουσική καριέρα αν επιβιώσεις από τον πολύ μεγαλύτερο ανταγωνισμό. Οι διεθνείς μετακομίσεις, ειδικά εκτός ΕΕ, έχουν πάμπολες δυσκολίες αν θες να είσαι νόμιμος, αξίζουν αν το θέλεις πραγματικά και το έχεις πάρει απόφαση ότι η ζωή σου εδώ τελειώσε και θες να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό.

 

Αν όμως είσαι σπίτι όλη μέρα, σε όποιο μέρος και να είναι αυτό, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα για μένα. Η όποια δουλειά δε πρέπει να γίνεται η ζωή μας και το να μαθαίνεις κάτι νέο πρέπει να έχει όρια. Αν κάποιον τον γεμίζει να μελετάει 15 ώρες την ημέρα ας το κάνει, εγώ δε μπορούσα ποτέ να το κάνω, ακόμα και τη κιθάρα. Προσπαθώ να έχω ισορροπία στη ζωή μου και να μην αφήνω τα πάθη μου να μετατρέπονται σε εξαρτήσεις. Γι' αυτό και πρότεινα δραστηριότητες εκτός σπιτιού αλλά αν έχεις ήδη ενδιαφέροντα όπως είπες ασχολήσου με αυτά. Αυτό που προτείνω είναι να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν απλά γιατί σου αρέσουν, δε χρειάζεται να έχουν σχέση με δουλειά/καριέρα και το κέρδος. Ούτε να είσαι ο καλύτερος χρειάζεται, αν θες να μάθεις ένα νέο όργανο κάντο για να περάσεις καλά, να παίξεις με δυο ανθρώπους και να το ευχαριστηθείς. Η μουσική ούτε ανταγωνισμός είναι ούτε ποτέ θα φτάσεις στο τέλος, όσα πτυχία και να αποκτήσει κάποιος πάντα θα υπάρχει κάτι νέο να μάθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cos_dr είπε

Κάνε τα χαρτιά σου γισ το ΔΗΜΌΣΙΟ για καμιά θέση αορίστου
[...]

Προσαρμόζεις τα όνειρα σου στην ελληνική πραγματικότητα και θα τα καταφέρεις να βρεις την ισορροπία 🤠


Ευτυχώς που έχουμε και σένα που δίνεις μια πιο πλακατζίδικη άποψη γιατί πολλή κατάθλιψη έπεσε :P
Ήμουν δημόσιος υπάλληλος για ένα χρόνο, ποτέ ξανά! Αν και όντως ο ελεύθερος χρόνος που είχα ήταν... απροσδιόριστα μεγάλος... Επίσης αν περίμενα από το ελάντα, ζήτω που καήκαμε...

 

2 ώρες πριν, Wild_Rose είπε

αυτό που δεν πρόσεξες είναι ότι είπα να ξεκινήσεις κάτι για κοινωνικοποίηση, όχι απαραίτητα επειδή σου αρέσει.


Το κατάλαβα αυτό που έγραψες, απλά εδώ παίζουν 2 προβλήματα. Το 1ο είναι ο χρόνος το οποίο το έθεσα στο κεντρικό κείμενο. Δε με πολυπαίρνει χρονικά να δουλεύω + να εξελίσομαι για να αλλάξω καριέρα + να κάνω έξτρα πράγματα (εδώ έρχεται η υπέρβαση που αναφέρθηκε πριν). Για να γίνει αυτή η υπέρβαση θα πρέπει να είναι κάτι που το απολαμβάνω, ειδάλλως θα είμαι μια μαυρίλα όπου και αν πάω - το χω δοκιμάσει, έχει γίνει, δε τα βγάω από το μυαλό μου. Γι'αυτό και πιστεύω ότι μια μπάντα θα μπορούσε να μου δώσει και το κοινωνικό κομμάτι, και το δημιουργικό. Θα πρέπει να το ψάξω καλύτερα και πιο σοβαρά...

 

1 ώρα πριν, KostasP είπε

Κακή διατύπωση από μέρους μου, συμφωνώ και για τα μέρη και για τους ανθρώπους.

 

Απ' ότι καταλαβαίνω πάντως για να αναφέρεις την Αγγλία δεν έχεις σκέψεις για εκτός Ευρώπης γιατί αγγλικά μιλάνε και σε ΗΠΑ - Καναδά, εκεί είναι καλύτερα για μουσική καριέρα αν επιβιώσεις από τον πολύ μεγαλύτερο ανταγωνισμό.

 

Αν όμως είσαι σπίτι όλη μέρα, σε όποιο μέρος και να είναι αυτό, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα για μένα.


Ε τότε συμφωνούμε για τις ρίζες που ανέφερες, απλά για μένα ο τόπος είναι δευτερεύων. Για Αμέρικα το χω σκεφτεί πολλές φορές, μοιάζει η βέλτιστη επιλογή - αν και πρέπει και εκεί να είσαι πολύ τυχερός, ειδικά αν ξεκινάς από το μηδέν. Βέβαια για να μείνεις μόνιμα πρέπει να έχεις είτε εργατική visa (που και αυτή δε την παίρνεις εύκολα), είτε κάποιον συγγενή ...είτε να παντρευτείς μέσα στο διάστημα της τουριστικής visa 🤣

 

Δεν με νοιάζει να είμαι όλη μέρα σπίτι. Ίσα ίσα σαν εσωστρεφές άτομο νιώθω πιο άνετα στο χώρο μου, με τα δικά μου άτομα. Δε βρίσκω ιδιαίτερο νόημα ή απόλαυση στις μεγάλες κοινωνικές αναμπουμπούλες. Κι αυτό κάνει το κοινωνικό μου πρόβλημα μεγαλύτερο δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Ευτυχώς που έχουμε και σένα που δίνεις μια πιο πλακατζίδικη άποψη γιατί πολλή κατάθλιψη έπεσε :P

 

Έχω την εντύπωση ότι ο άνθρωπος με τη μοναδική λάμψη,δεν έκανε πλάκα😅

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

 

Έχω την εντύπωση ότι ο άνθρωπος με τη μοναδική λάμψη,δεν έκανε πλάκα😅

Γιατί ψέματα είναι? Εγώ το έχω πιάσει το νόημα της ελληνικής ζωής χρόνια τώρα και παράλληλα δηλώνω και συνθέτης, μποξέρ, είμαι συνδικαλιστής άρα άτρωτος 😂, μόνο ο ΕΝΦΙΑ μας τα χαλάει. 

 Τα καλύτερα (ΤΟ ΕΦΆΠΑΞ) έρχεται. 

 

 Και θα σας πω και κάτι που μου έλεγε ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου. Να κάνεις παρέα με πλούσιους. Άμα κάνεις παρέα με φτωχούς, στο τέλος θα γίνεις κι εσύ φτωχός 😂

 

 Και ένας άλλος μου είχε πει κάτι σοφό αλλά δεν το τηρησα και τελικά είναι λάθος. 😂

 Πριν την παντρευτείς αφού σε θέλουν να τους βάλεις να στα γράψουν πρώτα τα πεθερικά τα σπίτια . Έτσι θα σε σέβονται περισσότερο, δεν θα τολμούν να κουνηθουν. 😂🤣😂😍

 

χαχαχαχαχαχαχα. 

  • Like 1
  • Χαχα 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Έχω την εντύπωση ότι ο άνθρωπος με τη μοναδική λάμψη,δεν έκανε πλάκα😅


Είναι αυτό που λένε ότι μεσα στο αστείο και στην πλάκα κρύβεται όλη η αλήθεια ;)

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Είναι αυτό που λένε ότι μεσα στο αστείο και στην πλάκα κρύβεται όλη η αλήθεια ;)

Πίσω από τις λέξεις, κρύβεται ο..... 

Χαχαχαχαχαχα 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επειδή η πραγματικότητα εδώ είναι κωμικοτραγική και περιγράφεται όπως το έκανε ο δόκτορ, τα πράγματα είναι τόσο απλά αλλά και δύσκολα.

 

Θα πω όμως δυο λόγια στον αέρα, έτσι γιατί τα σκέφτομαι καιρό.

 

Ολοι μου οι αγγλοσάξωνες συμμαθητές και φίλοι το πρώτο που ήθελαν να κάνουν μετα το σχολείο ήταν να γυρίσουν τον κόσμο. 

Κι όχι γιατι είχανε λεφτά, αυτά δεν τα δίνουν οι γονείς σε ενήλικες όπως Ελλάδα, αλλά με όποιο τρόπο μπορούσαν. Δουλεύοντας εδω κι εκεί, ταξιδεύοντας με τρένο ή όποιο μέσο θα μπορούσαν να πληρώσουν απο τις οικονομίες τους, backpacking.

ΟΚ δεν θα μείνεις σε πεντάστερα ξενοδοχεία σίγουρα και δεν θα σερβίρουν πρωινό αλλά μην ξεχνάς πως δεν έχει ξαναυπάρξει τέτοια άνεση και ευκαιρία να ταξιδέψεις στις πιο αναπτυγμένες χώρες του κόσμου, που ευτυχώς βρίσκονται στην ΕΕ και να έχεις την ελευθερία να μείνεις όσο θέλεις ή και να δοκιμάσεις ν' αρχίσεις μια νέα ζωή εκεί. Δεν μ' αρέσει εκεί, πάω παραδίπλα!

Ακούγεται Οδύσσεια αλλά δεν είναι και σίγουρα όσο ταξιδέψει κι αντέξει κανείς, καλό είναι. Δεν ξέρεις τι κέρδος είναι. Ανοίγουν τα μάτια, μαθαίνεις την διαφορετικότητα και ακόμα κι αν επιστρέψεις, ξέρεις το γιατί.

Εγω το έκανα αλλά όχι όσο θα' θελα δυστυχώς, ήταν κι άλλες εποχές και δύσκολα ταξίδευες ελεύθερα. Ήθελες προετοιμασίες, προξενεία, πρόγραμμα.

 

Αλλά δεν είναι και στο πετσί μας αυτή η κουλτούρα του κοσμοπολίτη, ταξιδευτή. Αν αρχίσεις τα πως θα συνεννοούμαι, που θα μείνω, τι θα κάνουν οι φίλοι μου πίσω, μάλλον έχεις ήδη βολευτεί και ξέρεις που ανήκεις. Με όλες τις συνέπειες. Θετικές και αρνητικές. Είναι ήδη μια απόφαση.

 

Τα λέω για να τ' ακούω και σε παρακαλώ να μην τα πάρεις τις μετρητοίς. 

Εδώ δεν έπεισα τον γιό μου... 

  • Like 5

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου και να πας, ότι και να έχεις και να είσαι το θέμα είναι να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου. 

 Αν πάψεις να αγαπάς τον εαυτό σου τίποτα δεν θα σε ευχαριστεί,τίποτα δεν θα κάνεις και ότι έχεις θα αρχίσεις να το χάνεις, χάνοντας τον στο τέλος και αυτόν. 

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν τα έχει πει καλύτερα κανένας που γνωρίζω απο ότι το τρέιλερ του Up in the air. Βέβαια στην ταινία γίνεται η ανατροπή αλλά η ιδέα είναι για νέους ανθρώπους.

Αυτά που σε βαρύνουν αυξάνονται όσο μεγαλώνεις.

Όταν ξεκινάς όμως, έχεις τα λιγότερα για να κάνεις όποια αλλαγή.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yameth είπε

Δεν τα έχει πει καλύτερα κανένας που γνωρίζω απο ότι το τρέιλερ του Up in the air. Βέβαια στην ταινία γίνεται η ανατροπή αλλά η ιδέα είναι για νέους ανθρώπους.


Φαίνεται ενδιαφέρουσα ταινία, θα τη δω σήμερα-αύριο!
 

Όσο για τα ταξίδια γενικότερα, καταλαβαίνω τι λες, αλλά όπως ίσως έχω ξαναπει, δε το χω ανάγκη, ειδικά όταν είμαι μόνος, καθώς και ούτε μια απλή ταινία δε μπορώ να απολαύσω μόνος. Σίγουρα όμως δεν έχω ταξιδέψει πολύ, και το θέλω, αλλά πάντα σκέφτομαι ότι όλος αυτός ο χρόνος που έχω τώρα είναι ήδη πολύ περιορισμένος, οπότε καλύτερα να προσπαθήσω να παλέψω για αυτά που μπορώ να κάνω ο ίδιος, παρά του να γυρωφέρνω από δω και από κει με σημαία την ελπίδα. Επίσης παίζει και το οικονομικό, ή ακόμα και το πιο πρακτικό με τα ταξίδια. Εδώ καλά καλά μια κιθάρα δε μπορείς να πάρεις εύκολα, πόσο μάλλον και όλα τα υπόλοιπα για έναν μουσικό...

 

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

Όπου και να πας, ότι και να έχεις και να είσαι το θέμα είναι να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου. 


Είναι δύσκολο, πολύ. Προσωπικά υπάρχουν μέρες που ξέρω τι αξίζω και νιώθω μεγάλη υπερηφάνια, αλλά υπάρχουν και οι άλλες μέρες που, ξέρεις, σκέφτεσαι αυτά τα "είσαι ένας τρόμπας και μισός".  Γενικά καλά τα πάω όμως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου