Προς το περιεχόμενο

Τελικες Λυχνιες Marshall Origin 50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Εχω παραγγειλει εναν Marshall Origin 50 h.Οι λαμπες που θα φοραει σιγουρα θα ειναι κινεζικες.Εχω ενα ζευγαρι καινουριες ματσαρισμενες Svetlana winged c.Θα πρεπει να γινει ρυθμιση bias αν αλλαξω τις τελικες παρολο που ειναι matched?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ierissiotis είπε

.Οι λαμπες που θα φοραει σιγουρα θα ειναι κινεζικες.

 

Ε και?

Μερικές από τις καλύτερες λυχνίες αυτή τη στιγμή κινεζικές είναι. 

3 ώρες πριν, ierissiotis είπε

Θα πρεπει να γινει ρυθμιση bias αν αλλαξω τις τελικες παρολο που ειναι matched?

 

Εξαρτάται. 

Ο κανόνας είναι ότι τις αλλάζεις και αν ο ήχος σου αρέσει δεν κάνεις τίποτα. 

Τουλάχιστον αυτό έκαναν οι κιθαρίστες μέχρι τα 90s οπότε μάθαμε τους όρους biasing και tube matching  :)

 Προσωπικά δεν θα έκανα τίποτα μια και το να ξεφύγει ο ενισχυτής πάνω από το 70% ή κάτω από το 50% του plate dissipation με τις Svetlana μου φαίνεται αδύνατο. 

Τώρα αν ο ήχος είναι χάλια βλέπεις και κάνεις 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Μπερδεύτηκα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ θα τις άλλαζα, καθώς έχει σούπερ ηχο. Αλλά εάν είχα κανα ζευγάρι καλύτερο να κάθεται, τότε θα ψαχνομουν...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα τις αφησω οπως ειναι .Εξαλλου καινουριες θα ειναι.Και αφου ειναι δοκιμασμενο οτι εχει ηχαρα δε θα κανω τιποτα.Απλα ελεγα μηπως αλλαξει ο ηχος προς το καλυτερο γιατι αυτες οι svetlana θεωρουνται πολυ καλες λυχνιες.Αυτο που λεει ο SF το εχω ακουσει και εγω για τις Κινεζικες λαμπες αλλα για τις προενισχυτριες γιατι βγαζουν καλυτερο gain.Για τις τελικες πρωτη φορα το ακουω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι έχω διαβάσει για τον 20αρη, η αλλαγή των τελικών λαμπων βελτιώνει τον ήχο με το master άνω του 9 (χαλάει ο ήχος  στον 20αρη μετά το 9). Για κάποιους είναι σημαντικό αυτό. Για τον 50ρη δεν ξέρω εάν ισχύει, καθώς επίσης δεν ξέρω εάν κάποιος, όντως, θα τον βάλει τέρμα volume...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

23 ώρες πριν, ierissiotis είπε

Για ποιο λογο ?Γνωριζεις?

 

To matching αναφερεται σε κατασκευαστικη ανοχη των λυχνιων, οποτε οι κατασκευαστες φροντιζουν στα ζευγη που πουλανε οι ανοχες αυτες να ειναι οσο το δυνατον μικροτερες, αυτο δεν αναιρει την αναγκη του biasing αν θελεις να εισαι σωστος. 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπερα.Ο ενισχυτης ηρθε.Το power scalling που εχει δεν λειτουργει.Toν εστειλα πισω στον Thomann και μου ειπαν οτι τον μετρησαν και λειτουργει ακριβως οπως θα επρεπε.Σημερα ηρθε πισω απο τον Thomann αλλα παλι τα ιδια.Η τον εχω στα 5 βατ η στα 50 ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα.Καμμια διαφορα σε ενταση η χροια.Μπορει καποιος που εχει τον ενισχυτη να μου πει αν ακουει διαφορα οταν αλλαζει τα βατ?Αυτη τη στιγμη δε ξερω καν αν ειναι στα 5 στα 10 η στα 50.Μου ακουγεται το ιδιο.Αν οντως ετσι λειτουργει το συστημα ειναι εντελως αχρηστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 20αρης έχει αισθητή διαφορά μόνο στα 0,5 watt. Από 5 στα 20 είναι λιγότερο αισθητή. Κάπου 5-10% διαφορά. Την καταλαβαίνεις και πάλι, βέβαια.

 

Δοκίμασε βάζοντας gain, χωρίς να παίζεις νότα. Ο θόρυβος hum είναι ο ιδιος?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου