Προς το περιεχόμενο

Μεγάφωνο για 1 12 καμπινα


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλό χειμώνα. Την επόμενη περίοδο θα φτιάξω μια δευτερη 1 12 καμπίνα για χρήση στο σπιτι(practice, ηχογραφήσεις, jamming). Η κυρίως χρήση θα είναι για καλά καθαρά αλλά και σαν πλατφόρμα για πετάλια(, modulations, od, rat fuzz) . Θα παίζει μόνη της αλλά και μαζί με την άλλη 12αρα. Να πω ότι η άλλη καμπίνα που εχω έχει celestion G12H75 Creamback και πάει με ότι κεφαλή του έχω δοκιμάσει. Αλλά δεν θα ήθελα να πάρω ακριβώς το ίδιο μεγάφωνο. Να πω ότι για το σπίτι ότι μεγάφωνο δοκίμασα με πολύ υψηλό sensitivity(άνω των 100db) δεν με άφησε ικανοποιημένο. Οι ενισχυτές που θα συνεργάζονται θα είναι είτε british είτε fender από 15 μέχρι 40 watt το πολυ. Στις κιθάρες μου έχω μια τελε με humbucker και μονο στη γεφυρα σε συνδυασμό και μια με tv jones. Σκεφτομαι τα παρακατω

1) κάτι σαν το Creamback G12H75 που είναι δοκιμασμένη λύση, αλλά όχι το ίδιο για να έχω κι άλλα μεγάφωνα. 

2) alnico cream. Είναι 90 watt. Με τρώει να το δοκιμάσω, είναι ακριβό όμως και έχει ρίσκο, κυρίως στο αν θα συνεργάζεται καλά με τα πετάλια. Τα καθαρά από τα βίντεο που είδα μόνο μ αρέσουν. Προτείνεται σαν all around όπως το Creamback λόγω των πολλών watt του. Η και κάποιο άλλο alnico.

3) Επίσης ψάχνω διάγραμμα για καμπίνα 1 12 (μάλλον oversized) έτσι ώστε να μπορώ ένα μέρος της πλάτης να το βάζω και να το βγάζω ανάλογα και του το ηχογραφώ. Με 3νδιαφερει να μην ακούγεται boxy και να μη μπουκώνει ευκολα. Να πω σαν σημείο αναφοράς ότι ο Koch studiotone δεν μου ακουγόταν καλά στο κουτί του ενώ η καμπίνα του Morgan mvp 23 ακούγεται καλά και ισσοροπημενη( πλησιάζει προς semi open θα ελεγα) 

Οποίος ενδιαφέρεται ας βοηθήσει. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως σε βοηθήσει αυτό.

Περιγράφω μέσα πως πήρα μια έτοιμη harley benton και άλλαξα το δικό της μεγάφωνο με ένα jensen

Κοίταξε τα τελευταία ποστ.

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, geka είπε

κυρίως στο αν θα συνεργάζεται καλά με τα πετάλια.

 

 

Μπα χαλια θα ειναι.... 😅

(οτι ακους alnico celstion  ειναι 15αρια ,φαντασου ποσο μαματα θα ακουγεται το 90αρι που εχει και tighter bottom end....)

 

 

 

 

29 λεπτά πριν, geka είπε

ότι μεγάφωνο δοκίμασα με πολύ υψηλό sensitivity(άνω των 100db) δεν με άφησε ικανοποιημένο

 

εχει ομως οπως ολα τα alnico υψηλο sensitivity (100 db)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Μπα χαλια θα ειναι.... 😅

(οτι ακους alnico celstion  ειναι 15αρια ,φαντασου ποσο μαματα θα ακουγεται το 90αρι....)

Αυτό που ακούω μ αρέσει πολύ. Πάνω σε vox δεν είναι ομως? 

 

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

εχει ομως οπως ολα τα alnico υψηλο sensitivity (100 db)

Μέχρι 100 νομίζω είμαι κομπλέ. Το G12H75 100 εχει

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Περιγράφω μέσα πως πήρα μια έτοιμη harley benton και άλλαξα το δικό της μεγάφωνο με ένα jensen

Κοίταξε τα τελευταία ποστ.

Το χάζευα το θέμα σου πρόσφατα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωσω οτι το μανισιο hb μεγαφωνο ακούγονταν πολυ καλα ηδη. Απλα ηθελα 16 ωμ.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αν πάω για το cream μάλλον θα τα σταξω, αφού δεν βλέπω και συχνά πολλών βατ αλνικο στα μεταχειρισμένα. Αυτές τις μέρες θα πάρω την Fender κεφαλή (αφού αυτή θα μείνει ορφανή στο σπίτι, όταν μεταφέρω την 2 12) και θα πάω σε κάποιον που έχει κάμποσες καμπινουλες να δοκιμάσω. Κι αυτός όμως μόνο μικρά αλνικο εχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, geka είπε

Πάνω σε vox δεν είναι ομως? 

Vox & Tweed Deluxe

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Υπαρχει και το jensen P12N (alnico). Διαβάζω καλά λογια.

Το χω ακούσει σε έναν κλώνο Fender 5a3 και δε μ άρεσε πολυ

41 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Vox & Tweed Deluxe

Εμένα οι 2 ενισχυτές μου είναι ένας με el84 που πιάνει ήχους plexi η και vox με λίγη προσπαθεια κι ενας fender με διαφορα voicings

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, geka είπε

Εμένα οι 2 ενισχυτές μου είναι ένας με el84 που πιάνει ήχους plexi η και vox με λίγη προσπαθεια

 

Μια χαρά θα είσαι. 

Βέβαια είναι πολλά τα λεφτά.....υπάρχει και το ταπεινό Eminence Legend 1218 ,ceramic, που για εμένα είναι το πιο all around  μεγάφωνο που υπάρχει.

 

https://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Legend_1218

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου