Προς το περιεχόμενο

Esp - Thin U neck προφίλ και λοιποί κατασκευαστές


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή μέρα σε όλους! 

 

Καθώς έχω καταλήξει στο προφίλ ταστιερας των κιθαρων που κάθονται καλά στο χέρι μου, θα ήθελα την βοήθειά σας...

 

Ειμαι σε διαδικασία αγοράς aftermarket neck, αλλά δεν μπορώ να ξεκαθαρισω ποιας εταιρείας έχει πιθανά τις ίδιες διαστάσεις, και σε προφίλ και σε πάχος κτλ. Ητε αυτό είναι allparts, κτλ. Από την άλλη, σκεφτόμουν και σε custom σε luthier, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα ήταν εφικτό ή ακόμα και στο ίδιο εύρος τιμών... 

 

Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του ή να με καθοδηγήσει σε σωστή αγορά; 

 

Thanx!!!! 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2021 στις 12:17 ΜΜ, Holystone είπε

Καθώς έχω καταλήξει στο προφίλ ταστιερας των κιθαρων που κάθονται καλά στο χέρι μου, θα ήθελα την βοήθειά σας...

 

πως κατέληξες? δεν έχεις κάποια κιθάρα που να έχει το ιδανικό neck profile και να το θες έτσι?

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση σου τελικά μου δημιούργησε περισσότερες ερωτήσεις:

- Αναφέρεις ESP, άρα να υποθέσουμε ότι ψάχνεις μπράτσο με 24 τάστα;

- Αν ναι, τότε δύσκολα θα βρεις (αν βρεις χωρίς τελωνείο πες μου και μένα)

- Αν όχι και θέλεις κάτι σε fender ανέμενε να σου απαντήσουν οι γνώστες

 

- Αν έχεις ήδη το σώμα και ψάχνεις να βάλεις 24αρι μπράτσο ίσως να είναι προτιμότερο να αγοράσεις μια φτηνότερη κιθάρα της ίδιας εταιρείας δοκιμάζοντας την πρώτα και να κρατήσεις μόνο το μπράτσο. 

 

Αν πας σε luthier ετοιμάσου για 500+ ευρώ

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thin U neck δεν προσφέρει ΚΑΝΕΝΑΣ κατασκευαστής από τις μεγάλες aftermarket εταιρείες ( Musikraft,Warmoth,Allparts,WD,USCG,MM κτλ. )

Οπότε πας σε Luthier (αν οντως εισαι σιγουρος οτι το μπρατσο ειναι U) ή απλά συμβιβάζεσαι με κάτι άλλο...

 

Στις 12/9/2021 στις 12:17 ΜΜ, Holystone είπε

αλλά δεν μπορώ να ξεκαθαρισω ποιας εταιρείας έχει πιθανά τις ίδιες διαστάσεις, και σε προφίλ και σε πάχος κτλ

 

 

γιατι δεν ξερεις να διαβαζεις ? 😂

 

Ολες οι εταιρειες γραφουν με εξαιρετικη λεπτομέρεια τα specs των μπρατσων τους.

 

παραδειγμα

 

https://warmoth.com/guitar-neck-profiles

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Wild_Rose είπε

 

πως κατέληξες? δεν έχεις κάποια κιθάρα που να έχει το ιδανικό neck profile και να το θες έτσι?

Ναι είχα μια ESP Ltd που πλέον την έχει ο αδερφός μου, και όποτε την δοκιμάζω, λέω "να, εδώ κάθεται καλά το χέρι μου" 😜 

6 ώρες πριν, Superfunk είπε

Thin U neck δεν προσφέρει ΚΑΝΕΝΑΣ κατασκευαστής από τις μεγάλες aftermarket εταιρείες ( Musikraft,Warmoth,Allparts,WD,USCG,MM κτλ. )

Οπότε πας σε Luthier (αν οντως εισαι σιγουρος οτι το μπρατσο ειναι U) ή απλά συμβιβάζεσαι με κάτι άλλο...

 

 

 

γιατι δεν ξερεις να διαβαζεις ? 😂

 

Ολες οι εταιρειες γραφουν με εξαιρετικη λεπτομέρεια τα specs των μπρατσων τους.

 

παραδειγμα

 

https://warmoth.com/guitar-neck-profiles

😁 Έχεις δίκιο! Απλά, το πάχος από μόνο του στα specs των άλλων εταιριών, δεν με κάνει να ξεκαθαρίζω το κατά πόσο πλησιάζουν το Thin U των ESP, ακόμα και αν είναι κοντά στις μετρήσεις, αλλά είναι πχ άλλο προφίλ, C, D κ.ο.κ

 

Επισης,το χειρότερο είναι, ότι και να είναι στο χαρτί θεωρητικά σωστές οι μετρήσεις, δεν ξέρω (μάλλον, δεν έχω την εμπειρία) να θεωρήσω θα μεταφράζεται σωστά στο χέρι... 

 

Άλλη λύση ήταν να βρω spare esp neck, αλλά τελικά είναι πιο δύσκολο να βρεις, από ο,τι ολοκληρη κιθάρα.... 

 

Ξέρω ότι η επόμενη λύση είναι να πας σε ένα καλό luthier την κιθάρα με μανίκι που ξέρεις ότι σου κάνει, και να στο φτιάξει το ίδιο...

Αλλα νομίζω ότι εκεί, ξεφεύγει οικονομικά το θέμα... 

 

Για αυτό ρωτάω, αν κάποιος εδώ από δική του εμπειρία έχει βρεθεί πιο κοντά στις διαστάσεις μιας ESP με Thin U

😊

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να πας να παίξει καμιά LTD και να αφήσεις τα aftermarket και πειράματα? πιο οικονομικά θα σου βγει.

  • Ευχαριστώ 1

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Wild_Rose είπε

Μήπως να πας να παίξει καμιά LTD και να αφήσεις τα aftermarket και πειράματα? πιο οικονομικά θα σου βγει.

Απλά έχω ένα αγαπημένο σώμα stratocaster, loaded με αυτα που θέλω, όπως τα θέλω, που θα ήθελα για τελευταία πινελιά μέχρι να γίνει η "μια", να έβρισκα το μανίκι που 100% μου κάνει στο χέρι, όπως φαίνεται ότι είναι των esp. 

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να μην έχω καταλάβει αν ψάχνεις μπράτσο με 21-22 τάστα ή με 24 κι αυτό κάνει τη μεγάλη διαφορά.

Αν το σώμα που έχεις προέρχεται από κιθάρα με 21/22 τάστα θα πρέπει να πάρεις ένα αντίστοιχο γιατί το 24αρι δεν σου κάνει. 

Ομως αυτό το thin που ψάχνεις με 21/22 τάστα δεν υπάρχει όπως σου έγραψε ο sf. Άρα δεν μπορει να γίνει το project που έχεις στο μυαλό σου...

 

Aν είχε 24 τάστα τότε δες την απάντηση μου παραπάνω!😉 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου