Προς το περιεχόμενο

«Χαρώνειο Νόμισμα»


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ.Οτι λεει ο τιτλος.Το κομματι ειναι εμπνευσμενο απο την ταινια του Βουλγαρη "Χαρώνειο Νόμισμα".Ειναι το πρωτο κομματι που δουλευουμε με ενα καινουριο ενδιαφερον προτζεκτ που συμμετεχω!Ελπιζω να σας αρεσει!Οποιαδηποτε παρατηρηση-συμβουλη καλοδεχουμενη... καλη ακροαση!!! 🙂

 

https://drive.google.com/file/d/1SgYN-Ki8RWUJH0npm8UDznZGMl_Ye7Kr/view?usp=sharing

 

 

«ΧΑΡΩΝΕΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ»

 

(Verse1)

Σοφοί πια δε διαβάζουν

Παραμορφώνονται….

Στρατηγοί πια δεν διατάζουν

Λιποτακτούν….

 

(Pre-Chorus)

Aααααααααα

«Ένοχοι Ένοχοι»

Όσοι σου τρών την ψυχή

 

(Chorus)

Ματωμένη αυγή

Φιμωμένη σκέψη

Πάντα θα προσπαθούν

Να σου επιβληθούν…..ΚΡΑΥΓΗ

 

(Verse 2)

«Υπογλώσσιο» σου βάζουν

Έτσι πληρώνονται

Όσοι ζούνε σε κοιτάζουν

Σε χαιρετούν….

 

(Pre-Chorus) (Chorus) (Bridge)

 

«ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΩ ΓΙΝΟΜΑΙ ΑΘΑΝΑΤΟΣ»

 

(Guitar Solo)  (Chorus)

 

(Alt.Chorus)

ΧΑΚΙ….

Δε σου είχανε πει….

Δεν υπάρχει Plan B

Μα όσο κι αν προσπαθούν

Τη δική μου θα ακούν

ΚΡΑΥΓΗ….

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 3

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια καλή προσπάθεια, θυμάμαι και την πρώτη εκδοχή που μοιράστηκες.

 

Νομίζω πως υπάρχουν θεματάκια στη μείξη, κυρίως στα φωνητικά. Μου ακούγονται σαν να έχει γίνει ηχογράφηση από τηλέφωνο - δεν έχει καθόλου λεπτομέρια, ιδιαίτερα στις ψηλές συχνότητες. Τα ντουπλαρισμένα φωνητικά ("Κραυγή") μου ακούγονται πολύ πρόχειρα και είναι αρκετά δυνατά, πρέπει να γίνει καλύτερος διαχωρισμός.

 

Το μπάσο μου φάνηκε λίγο ψηλά, και λίγο αδιάφορο στον ήχο (ακούγεται πολύ clean και ίσως να μη ταιριάζει τόσο) - αλλά είναι προσωπική άποψη.

 

Υπάρχουν και μικρά προβληματάκια timing στις κιθάρες, όπως στο 0:40 και στα σόλο.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως η ηχογραφηση της φωνης αλλα και το μπασο γινεται μεσα απο....πεταλιερα κιθαρας!!!Ειναι οντως εντελως προχειρη προσεγγιση αλλα για την ωρα αυτα τα μεσα διαθετω.Θα κοιταξω και τα υπολοιπα που ανεφερες.Ευχαριστω για την απαντηση!

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακό κομμάτι. Έχει πολύ δύναμη και ενέργεια. Εκτός την ποιότητα ήχου, δεν με χάλασε τίποτα που αφορά τη δομή και την ενορχήστρωση. Από τα καλύτερα σου, που έχω ακούσει.

 

Στις 15/9/2021 στις 4:53 ΜΜ, leon7pap είπε

Δυστυχως η ηχογραφηση της φωνης αλλα και το μπασο γινεται μεσα απο....πεταλιερα κιθαρας!!!Ειναι οντως εντελως προχειρη προσεγγιση αλλα για την ωρα αυτα τα μεσα διαθετω.

 

Άμα είναι κανείς μερακλής, και μέσα από τοστιέρα κάνει τις ηχογραφήσεις του 😆

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά λόγια...

Κάποιες γωνιές εδώ κι εκεί θέλουν λίγο γυαλοχαρτο αλλά θα γίνει και αυτό.... :-) 

Είναι (όπως λέει και ο τίτλος) σχεδόν τελικό...

Θα το δούμε στην πρόβα βέβαια...

 

Ps.

Ήχο κιθάρων και τυμπάνων δεν τα πειραζω...μου αρέσουν αλλά μπάσο και φωνη...θα τα ξαναπεράσω σε όλα τα κομμάτια μου.Για μπασο έχω φτιάξει ένα patch στην boss gt100 και παίζω κιθάρα με το octaver...μια οκτάβα κατω...ημιμετρα δηλαδη.Ομως αυτό θα το λύσω καθώς σύντομα θα έχω δικό μου μπάσο και θα τα ξαναηχογραφησω όλα όπως πρεπει...Τωρα για τη φωνη...Έχω ένα Shure SH55  series 2 μικρόφωνο.

Για να γράψω φωνή στο pc θα χρειαστώ κάποιο preamp;Kαποια κάρτα ηχου...κάποιον μείκτη;Τι ακριβώς;

Γιατί για την ώρα παίρνω την ενίσχυση πάλι από την boss gt100 σε ένα clean patch που έχω φτιάξει με κλειστές τις προσομοιώσεις ενισχυτών....λίγο reverb μόνο και eq....

 

Ps2. Αυτη είναι η προσωπική μου ηχογράφηση καθώς δούλευα το κομμάτι...κάποια στιγμή θα ξαναηχογραφηθει μόλις με το καλό τελειώσει και θα παίζει ο καθένας από εμάς τα parts του.

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Για να γράψεις φωνή στο pc θέλεις μια κάρτα ηχου, και εγκατεστημένα το daw....

 

Το pc βλέπει σαν κάρτα ήχου την boss GT 100.Kαι για daw χρησιμοποιώ το cubase 9.Αν αντί για ετοιμο vocal patch  από την Boss GT 100 κάνω by pass τη φωνή....(ενεργοποιώντας πχ κουρδιστήρι στην πεταλιερα) και μετά τα προσθετω όλα (volume...eq...reverb...effects...etc) από το daw μέσω plugins θα πάρω καλύτερο αποτέλεσμα;

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω, αλλά η αίσθηση μου λέει ότι θα εχεις, πάνω κάτω, τον ίδιο ήχο με μια φτηνή κάρτα.

 

Ίσως με καλύτερη χρήση eq και compression να δεις περισσότερη διαφορα.

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατάλαβα.Οκ θα τσεκαρω λίγο τις ρυθμίσεις στο vocal patch μου και τη μέθοδο που ανέφερα και αν δε δω φως...θα ψάχτω για κάρτα.Thanks!

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι εχοντας κανει και καποιες απο τις αλλαγες-διορθωσεις που προτεινατε.

 

1.Χαμηλωσα ενα κλικ το μπασο

2.Διορθωσα το timing ντο κιθαρώνΕ (στο 40sec)

και το βασικο...

3.Ηχογραφησα ξανα απο την αρχη τα φωνητικα αλλα αυτη τη φορα με διαφορετικη μεθοδο.Εγραψα dry και πηρα τα effects απο τα pluggins του Cubase...

Σε ενα Α/Β τεστ με την προηγουμενη εκδοχη πραγματι ακουγοταν σαν να ειναι ηχογραφημενο  απο τηλεφωνο οπως σωστα ειχε πει ο Αlex Raptakis.Και πως να μην ακουγοταν ετσι βεβαια οταν για να σταθει στη μιξη ειδα οτι στην πεταλιερα ειχα τερμα τα μεσαια και τον κομπρεσορα!!!!Πλεον εχουν φυγει αυτα.Η τελευταια λοιπον εκδοχη ειναι η παρακατω...

 

https://drive.google.com/file/d/1tv3g1tTSOo_fGAEFLsz3fEx24bnimQPf/view?usp=sharing

 

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου