Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνημα (επιτέλους) μαθημάτων ηλεκτρικής κιθάρας


DemK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής:
Είμαι κοντά στα 28, τελείωσα σχεδόν τη σχολή (Φυσικό Αθήνας, άουτς) και συλλέγω πληροφορίες ώστε να ξεκινήσω αισίως από τον άλλο μήνα μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας. Είμαι κυρίως αυτοδίδακτος (παίζω περίπου 10 χρόνια) με λίγα μαθήματα. Παικτικά είμαι σε ένα μέτριο επίπεδο (δεν ξέρω αν είναι ενδεικτικό και για αυτό θέλω και τα φώτα σας αλλά στο Νάκα πχ, μετά από μια συνάντηση με καθηγητή θα με έβαζαν στο 5ο από τα 8 επίπεδα), θεωρητικά σχεδόν αρχάριος.

Στόχος μου είναι να μάθω πολύ καλά το όργανο, τη θεωρία και να περάσω από διάφορα είδη, λογικά με τερματικό σταθμό τη jazz. Με ενδιαφέρει να τα μάθω όλα γιατί στόχος μου επίσης, όπως και ήδη κάνω, είναι κυρίως να γράψω, όχι τόσο να εκτελέσω. Βέβαια φιλοδοξία μου επίσης είναι να το ζήσω αν και όσο τα καταφέρω, δηλαδή μέχρι και session, αν κάτσει ή οτιδήποτε.

Γενικά έχω καταλήξει πως μάλλον ένα ωδείο θα με βοηθούσε περισσότερο από τα ιδιαίτερα. Αλλά δεν το έχω δέσει και κόμπο. Προς το παρόν έχω πάρει μια ιδέα από Νάκα και Lab. Ζητώ λοιπόν τα φώτα σας, την εμπειρία σας, τη γνώμη σας, την προτροπή σας για να καταλήξω κάποια στιγμή στο τι θα κάνω. Ευχαριστώ!

  • Like 2

Be a man. Get a Tele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σε τοποθετίσουν στο 5ο με τέρμα το 8ο, ε δε το λες και αρχάριος, ειδικά όταν μιλάμε για κάποιον αυτοδίδακτο. Αυτό σημαίνει ότι έχεις αντίληψη, "αυτί", και το σημαντικότερο από όλα - ξέρεις να δουλεύεις μόνος σου και βγάζεις αποτέλεσμα. Μη ρίχνεις τον εαυτό σου. Αγκάλιασε αυτό που έχεις καταφέρει και θα καταφέρεις ακόμη περισσότερα, να είσαι σίγουρος.

 

Για να "ξεφύγεις" όμως σίγουρα θα χρειαστείς καθηγητή, ο οποίος θα είναι καθοδηγητής σε αυτό το ταξίδι. Η Jazz έχει πολύ βάθος και δυσκολία. Θέλει πολλές θεωρητικές γνώσεις (ίσως πιο πάνω δε πάει), φαντασία, και σίγουρα ταχύτητα σκέψης και εκτέλεσης.

Ακόμα όμως και σε ωδείο να πας, πάλι ατομικό δεν είναι το μάθημα? Έτσι νομίζω, μπορεί όμως να κάνω και λάθος. Σίγουρα το ωδείο θα σε φέρει με άτομα του κύκλου, θα φτιάξεις μουσικές παρέες, θα σχηματίσετε γκρουπάκια (είτε λογω προγράμματος είτε λόγω παρέας) και από κει και πέρα οι πιθανότητες είναι μόνο με το μέρος σου. Στα ιδιαίτερα ίσως να έχεις λίγο παραπάνω επικοινωνία με τον καθηγητή, και ίσως μια πιο προσωποποιημένη σχέση. Αλλά εγώ το ωδείο θα διάλεγα.

 

Έχω ένα πολύ καλό φίλο που έκανε μεταπτυχιακό Jazz αυτοσχεδιασμό στο Νάκα στην Αθήνα, και είναι πολύ ευχαριστημένος (και είναι και πολύ καλός). Του μένει μόνο να κάνει την τελική συναυλία για να πάρει το πτυχίο (που πήρε παράταση λόγω Covid και απόστασης μιας και πλέον μένει Κρήτη). Επίσης ψιλοάσχετο, σήμερα έκλεισα συνάντηση στου Νάκα για τέλος του μήνα, για άλλο πρόγραμμα όμως.

 

Εγώ σου εύχομαι καλό ταξίδι! Είναι δύσκολο και δίχως τέλος, αλλά είναι όμορφο και για μένα αναντικατάστατο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Το να σε τοποθετίσουν στο 5ο με τέρμα το 8ο, ε δε το λες και αρχάριος, ειδικά όταν μιλάμε για κάποιον αυτοδίδακτο. Αυτό σημαίνει ότι έχεις αντίληψη, "αυτί", και το σημαντικότερο από όλα - ξέρεις να δουλεύεις μόνος σου και βγάζεις αποτέλεσμα. Μη ρίχνεις τον εαυτό σου. Αγκάλιασε αυτό που έχεις καταφέρει και θα καταφέρεις ακόμη περισσότερα, να είσαι σίγουρος.

 

Για να "ξεφύγεις" όμως σίγουρα θα χρειαστείς καθηγητή, ο οποίος θα είναι καθοδηγητής σε αυτό το ταξίδι. Η Jazz έχει πολύ βάθος και δυσκολία. Θέλει πολλές θεωρητικές γνώσεις (ίσως πιο πάνω δε πάει), φαντασία, και σίγουρα ταχύτητα σκέψης και εκτέλεσης.

Ακόμα όμως και σε ωδείο να πας, πάλι ατομικό δεν είναι το μάθημα? Έτσι νομίζω, μπορεί όμως να κάνω και λάθος. Σίγουρα το ωδείο θα σε φέρει με άτομα του κύκλου, θα φτιάξεις μουσικές παρέες, θα σχηματίσετε γκρουπάκια (είτε λογω προγράμματος είτε λόγω παρέας) και από κει και πέρα οι πιθανότητες είναι μόνο με το μέρος σου. Στα ιδιαίτερα ίσως να έχεις λίγο παραπάνω επικοινωνία με τον καθηγητή, και ίσως μια πιο προσωποποιημένη σχέση. Αλλά εγώ το ωδείο θα διάλεγα.

 

+1000

 

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Επίσης ψιλοάσχετο, σήμερα έκλεισα συνάντηση στου Νάκα για τέλος του μήνα, για άλλο πρόγραμμα όμως.

 

Για άνοιξε ένα νήμα να μας ενημερώσεις :classic_wink:

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gmoukou είπε

Για άνοιξε ένα νήμα να μας ενημερώσεις :classic_wink:

 

Θα μαζέψω πληροφορία και θα σας πω! Το πρόγραμμα είναι Film Scoring, και προς το παρόν ξέρω ότι λέει το site. Δύο χρόνια, μια φορά τη βδομάδα. Ελπίζω να αξίζει τον κόπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Το πρόγραμμα είναι Film Scoring ....

 

Αν σου πω ότι δεν το είχαμε καταλάβει θα σε δουλεύω.

Στο στοίχημα έδινε 1,01 και το κλείδωσαν.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Αν σου πω ότι δεν το είχαμε καταλάβει θα σε δουλεύω.

Στο στοίχημα έδινε 1,01 και το κλείδωσαν.


Είμαι τόσο μυστήριος ε? 🤣


Μάλλον θέμα για άλλο νήμα αλλά, είναι γενικά γνωστό το πρόγραμμα? Έχουμε ακούσει κάτι γι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Η αλήθεια  είναι ότι έχοντας ψάξει και μιλήσει με 3-4 ωδεία έχω μπερδευτεί εκτός των άλλων με το ζήτημα του πτυχίου που το καθένα δίνει.

 

Εφόσον δεν είναι ακόμα αναγνωρισμένο από το κράτος και είναι εξέταση του ωδείου κάθε φορά, αυτό σημαίνει  πως πχ. το πτυχίο του Νάκα είναι πιο "δυνατό" από το πτυχίο ενός δημοτικού ωδείου στην ηλεκτρική κιθάρα;

 

Έχει κανείς  εμπειρία περί του θέματος;

Be a man. Get a Tele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς να περάσεις από όλα τα είδη με τερματικό σταθμό τη jazz;

Αυτό είναι που θέλεις εσύ; Ή είναι αυτό που νομίζεις ότι θα κάνει ο καθηγητής;

 

Και τι εννοείς όλα τα είδη; Ποπ, ροκ, country, funk, soul, blues, jazz, metal, rockabilly…;

Κάθε στυλ έχει τις δικές του τεχνικές και τα δικά του μυστικά και δεν υπάρχει περίπτωση να στα πει ένας καθηγητής. Θέλει προσωπικό ψάξιμο ή και διαφορετικούς δασκάλους.

 

Είναι ανάλογα τον καθηγητή, ποιο είναι το στυλ του και ποιο πρόγραμμα ακολουθεί. Π.χ. με τον τάδε καθηγητή θα αρχίσεις με Jazz και θα κάνεις μόνο jazz και πιο πιθανό είναι αυτός ο καθηγητής να μην είναι κατάλληλος να σου διδάξει ροκ. Με κάποιον άλλον θα κάνεις μόνο ροκ και ίσως μάθεις και λίγα πράγματα από jazz.

 

Πολλά ωδεία ακολουθούν προγράμματα κάποιον ξένων πανεπιστημίων και μετά δίνεις εξετάσεις σε αυτά. Νομίζω αυτό είναι πολύ καλό γιατί μπορείς να δεις το αναλυτικό πρόγραμμα της κάθε χρονιάς και να δεις αν σου αρέσει και να είσαι σίγουρος τι να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DemK είπε

Εφόσον δεν είναι ακόμα αναγνωρισμένο από το κράτος και είναι εξέταση του ωδείου κάθε φορά, αυτό σημαίνει  πως πχ. το πτυχίο του Νάκα είναι πιο "δυνατό" από το πτυχίο ενός δημοτικού ωδείου στην ηλεκτρική κιθάρα;


Πτυχίο από ωδείο είναι και του Νάκα, αλλά ως προς τι να είναι πιο "δυνατό" που λες? Στο δημόσιο (πχ μουσικό σχολείο) δε νομίζω να μπαίνεις με πτυχίο ωδείου. Τώρα αν θες να διδάξεις και συ σε ωδείο ή ιδιαίτερα, τότε νομίζω εξαρτάται από το όνομα του καθηγητή περισσότερο, και από προσωπικές διασυνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, anaks είπε

Τι εννοείς να περάσεις από όλα τα είδη με τερματικό σταθμό τη jazz;

Αυτό είναι που θέλεις εσύ; Ή είναι αυτό που νομίζεις ότι θα κάνει ο καθηγητής;

 

Και τι εννοείς όλα τα είδη; Ποπ, ροκ, country, funk, soul, blues, jazz, metal, rockabilly…;

Κάθε στυλ έχει τις δικές του τεχνικές και τα δικά του μυστικά και δεν υπάρχει περίπτωση να στα πει ένας καθηγητής. Θέλει προσωπικό ψάξιμο ή και διαφορετικούς δασκάλους.

 

Είναι ανάλογα τον καθηγητή, ποιο είναι το στυλ του και ποιο πρόγραμμα ακολουθεί. Π.χ. με τον τάδε καθηγητή θα αρχίσεις με Jazz και θα κάνεις μόνο jazz και πιο πιθανό είναι αυτός ο καθηγητής να μην είναι κατάλληλος να σου διδάξει ροκ. Με κάποιον άλλον θα κάνεις μόνο ροκ και ίσως μάθεις και λίγα πράγματα από jazz.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα. Δε γίνεται να τα μάθεις όλα με έναν δάσκαλο. Απλώς η μουσική είναι μία, όπως το βλέπω εγώ, κι αυτό που θέλω είναι να ξεκινήσω μαθαίνοντας πολύ καλά το όργανο.

 

Εξάλλου, τα είδη που με ενδιαφέρουν πιο πολύ είναι blues (και παρακλάδια) και jazz και ειδικά το πάντρεμά τους, αλλά τέλος πάντων. Αυτό που εννοούσα είναι πως ξεκινάω και βλέπω, δε θέλω κατ' ανάγκη να κλειστώ και να παίζω μόνο jazz π.χ. Αυτό θα το δω στην πράξη βέβαια, καταλαβαίνω τι λες και μάλλον το έχω λάθος στο μυαλό μου.

 

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε


Πτυχίο από ωδείο είναι και του Νάκα, αλλά ως προς τι να είναι πιο "δυνατό" που λες? Στο δημόσιο (πχ μουσικό σχολείο) δε νομίζω να μπαίνεις με πτυχίο ωδείου. Τώρα αν θες να διδάξεις και συ σε ωδείο ή ιδιαίτερα, τότε νομίζω εξαρτάται από το όνομα του καθηγητή περισσότερο, και από προσωπικές διασυνδέσεις.

 

Ναι, έχεις δίκιο, ίσως ατυχής η διατύπωσή μου. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πως όποιο πτυχίο κι αν πάρω από οποιοδήποτε ωδείο είναι το ένα και το αυτό; Ουσιαστικά προβληματίζομαι γιατί πχ ο Νάκας έχει δίδακτρα στο θεό και ένα δημοτικό ωδείο κάτω από τα μισά του Νάκα. Πέρα από το ζήτημα "καθηγητής" που είναι και το πιο βασικό απ' όλα γιατί με αυτόν κάνεις μάθημα τελικά, τι παραπάνω θα μου πρόσφερε ένα "ακριβό" ωδείο από ένα πιο φτηνό;

Be a man. Get a Tele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου