Προς το περιεχόμενο

Fender Brent Mason Telecaster - Παρουσίαση


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Δεν ξερΝε τι λενε...

 

η τιμή απολύτως δικαιολογημένη:

 

μόνο τo B bender κάνει 500 ευρώ,τα Spertzel 90, η Gotoh bridge 60 και η μαγνήτες 300 .

 

1000 ευρώ μόνο το hardware/ pickups χωρίς τα κΣυλα (το φτηνότερο ΘΕΪΚΟ maple cap μπρατσο που θα βρείς aftermarket ειναι στα 500 ευρω χωρις finish & η κιθαρα σου ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ non Fender Custom shop που το εχει) ,τη βαλίτσα (C&C που κανει 200 ευρω)  ,το βάψιμο ,τη συναρμολόγηση ,το σετ απ και φυσικά το Branding.

 

Ακριβως ,εδω πηγαινε (καποτε) για 2000-2500 η Valley Arts Brent Mason, η οποια ηταν ιδια κιθαρα χωρις το Glasser bender και χωρις το Fender ονομα στο headstock...

 

Μεγειες dimsonic!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, odis13 είπε

 

 

Μεγειες dimsonic!

 

ευχαριστώ.

 

είπαμε:

τα είπαμε εδώ πριν ένα χρόνο

 

πάντως υπάρχουν θέματα και στο tdpri και σε reviews αγοραστών στην Ευρώπη που λένε ότι σχεδόν αναγκάστηκαν να την πάρουν επειδή ήθελαν bender το οποίο ο Glaser για την ώρα το κρατάει σε σχεδόν diy βαση. Χώρια που άνοιξε πόρτα με την fender και σίγουρα δεν προλαβαίνει.

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δε με απασχολούν καθόλου τα specs, ειδικά αν μου κάτσει στα χέρια η κιθάρα. Ναι, έχω κάποιες προτιμήσεις, αλλά η μικρή εμπειρία μού έχει δείξει ότι μια καλή κιθάρα είναι πάντα μια καλή κιθάρα.

 

Με 'γειες dimsonic, ελπίζω να την ακούμε στα κομμάτια σου συχνά από εδώ και πέρα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκατσα και σας σκάρωσα ένα βιντεάκι αυτή τη φορά για να μην ψάχνετε χρόνους και νούμερα.

 

Σκέτη κιθάρα, DI με μόνο ένα reverb και κατ ευθείαν στην κάρτα.

Με πένα αυτή τη φορά, αν και και την έχω εγκαταλείψει εδώ και μερικά χρόνια. Σίγουρα με την πένα θα καταλάβετε περισσότερα.

Να ξαναπω ότι σίγουρα ένας παίκτης (και μάλιστα τέτοιος που αξίζει για τέτοια κιθάρα = country) θα παίξει στα μέτρα της. Εγώ θα δώσω δείγματα. Αλλωστε το ύφος μου ήταν πάντα low profile. Όσοι θέλουν να ακούσουν τους παίκτες ξέρουν που να τους βρούν.

Εγώ δίνω μόνο τα καθαρά της όσο καθαρά γίνεται. Χωρίς ενισχυτή.

 

Ευελπιστώ και για κάτι τέτοιο. Ακόμα ούτε μια εβδομάδα δεν την έχω, αφήστε με λίγο να καταλάβω τι γίνεται.

 

 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Και σε αυτόν τον.....κουλό  :) άρεσε 

 

 

αυτόν τον ακαμάτη τον Ντονάτο τον ακολουθώ μπας και κλέψω κανα λικ....τρομάρα μου

 

 

 

δυστυχώς σήμερα λόγω υποχρεώσεων θα χάσω τη μάζωξη και δεν θα ανταμώσουν η Στέλλα με την Mason...

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update #1

α. ξέχασα να αναφέρω το αυτονόητο. Σε ό,τι ενισχυτή να τη βάλεις.... hum = 0 (αναμενόμενο)

β. το bender είναι μεγάλη φάση. Ανοίγει ένα παράθυρο στον κόσμο. Χαλάρωσα το ελατήριο που ήταν πολύ τεντωμένο και έφερα και το κούρδισμα σε ένα τόνο ακριβώς και τώρα η αίσθηση είναι πολύ σαφής (από άκρο σε άκρο). Μέχρι να βρω μια σωστή σουέντ ζώνη να μη γλυστράει θα έλεγα ότι το αποτέλεσμα είναι μεταξύ εξαιρετικού, ενδιαφέροντος και εθιστικού.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ψώνισα λοιπόν αυτήν

https://zaxosmusic.gr/product/minotaur-suede-camel/

 

και ξεκίνησα τα b-bender μαθήματα.

Το μυστικό της υπόθεσης (για όσους ασχοληθούν με μπιμπέντερ-χλωμό το κόβω) είναι η ζώνη να είναι σουέντ και να την βάλεις ανάποδα, δηλαδή η καλή μερά του σουέντ να ακουμπάει στον ώμο σου. Ιδίως με πουκάμισο κοτλέ που φοράω τώρα, γραπώνει και είναι ακλόνητη. Οπότε ανεβοκατεβάζεις μέχρι να κουλαθείς.

 

Εβαλα και τον κατάλληλο δίσκο από τον πρώτο διδάξαντα και ....Nashville....εεεερχομαι! (καλά μην το παίξετε στο στοίχημα οι φανατικοί)

 

 

sweetheart-of-the-rodeo.jpg

 

20211006_160848.jpg

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ένα ωραίο βιντεακι που έκανε ένας φιλος που δείχνει την αλλαγή από Β σε G bender

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου