Προς το περιεχόμενο

Jay Graydon solo on Christopher Cross "Say you'll be mine"


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω, τον έχω ξαναθυμηθεί πρόσφατα, αλλά είναι επειδή πάντα πίστευα ότι είναι απίστευτα underrated μουσικός.

Εδώ σε σε έναν αμφιλεγόμενο δίσκο (aor βασικά έως ποπ έως ροκ αλλά με τεράστια επιτυχία) κάνει το απίστευτο των απίστευτων σόλο.

Το σόλο είναι στο 1.15 εδώ

 

 

δυστυχώς δεν βρήκα κάπου δικό του βίντεο. Βρήκα όμως ενός παιδιού στο youtube που αξίζει να το δείτε ακόμα κι αν ...απλώς προσπαθεί ηρωϊκά (όπως φυσικά είναι αναμενόμενο)

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πωπω ρε φίλε τι μας θυμίζεις. Βγάζεις σκελετούς απο σεντούκια.

Ένας απο τους all time favourite δίσκους για μένα. 

Έπαιζα 2-3 απο το άλμπουμ στα live τότε και τραγουδούσα αλλά στα σόλο έκανα πως βγάζω συναίσθημα (αντε να τα βγάλεις κανονικά 😛) για την πσυχολογία της ομάδας ε... της μπάντας και του κοινού.😄

Απίθανα πράγματα και άκρως μελωδικά. Τον Graydon τον εκτίμησα πολύ στους δίσκους του Al Jareau που έχω όλη τη δισκογραφία. Δεν ξέρω γιατι τον θεωρείς underrated. Χαίρει απόλυτης εκτίμησης απο όσους τον γνώρισαν στη διακογραφία. Δεν ήταν ποτε bandleader για να κανει όνομα σταρ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το επαιξε και ο νεαρος.
Απλα στο tapping δεν κανουμε σηκωμα με το δεξι χερι, αλλα με το αριστερο κανονικα και με πατημενη απλα τη χορδη με το δεξι. Κανει τη ζωη του δυσκολη χωρις λογο.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε


Απλα στο tapping δεν κανουμε σηκωμα με το δεξι χερι, αλλα με το αριστερο κανονικα και με πατημενη απλα τη χορδη με το δεξι.

 

Εκτός κι αν θέλουμε την ώρα που το δεξί σηκώνει, το αριστερό να μετακινηθεί σε άλλη νότα/χορδή που να ακουστεί χωρίς χρονική υστέρηση.

Να τα λέμε και αυτά ...

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εκτός κι αν θέλουμε την ώρα που το δεξί σηκώνει, το αριστερό να μετακινηθεί σε άλλη νότα/χορδή που να ακουστεί χωρίς χρονική υστέρηση.

Να τα λέμε και αυτά ...

αν προλάβεις να τα σκεφτείς ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αν προλάβεις να τα σκεφτείς ...

 

Σιγά μην περιμένεις να σκεφτείς την ώρα που παίζεις.

Κάηκε το κουλούρι σου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εκτός κι αν θέλουμε την ώρα που το δεξί σηκώνει, το αριστερό να μετακινηθεί σε άλλη νότα/χορδή που να ακουστεί χωρίς χρονική υστέρηση.

Να τα λέμε και αυτά ...

Οχι οχι. Στο τελευταιο βιντεο που ανεβασα κανω αυτο ακριβως που λες οτι δεν γινεται.

Σηκωνω ημιτονιο στη 2η χορδη στο 8 με το 3ο δαχτυλο ενω παταω tap στο 12 (και εχω αποτελεσμα C νοτα) και αμεσως παω στο 10 της ιδιας χορδης με το 1ο δαχτυλο για να συνεχισω κολλητα αλλη φραση. Ειναι και ωραιο, γιατι οταν θελω, αφηνω να βγει και λιγη τσαχπινια με το πολυ γρηγορο μικρο σλαιντ που ακουγεται.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Οχι οχι. Στο τελευταιο βιντεο που ανεβασα κανω αυτο ακριβως που λες οτι δεν γινεται.

 

 

Δεν είπα ότι δεν γίνεται, απλά βολεύει καλύτερα κάποιες φορές ανάλογα την περίπτωση.

Το είδα το δικό σου Σπύρο μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν είπα ότι δεν γίνεται, απλά βολεύει καλύτερα κάποιες φορές ανάλογα την περίπτωση.

Το είδα το δικό σου Σπύρο μου.

Εγω δεν σηκωνω ποτε με το δεξι γιατι δεν εχει την ικανοτητα για καλα βιμπρατα εκτος απο την ακριβεια στο Tuning που εχω με το αριστερο χερι στα σηκωματα. Οπως και να εχει το αριστερο εχει μαθει καλα τη δουλεια. Γιατι να παιδεψω και το δεξι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Εγω δεν σηκωνω ποτε με το δεξι γιατι δεν εχει την ικανοτητα για καλα βιμπρατα εκτος απο την ακριβεια στο Tuning που εχω με το αριστερο χερι στα σηκωματα

 

Έτσι είναι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου