Προς το περιεχόμενο

Εγώ κάνω διαλειμματική διατροφή


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτά τα θέματα συνήθως η καλύτερη τοποθέτηση είναι "ότι λέει ο γιατρός".

Παρ όλα αυτά ο γιατρός που βλέπουμε μπορεί να μην είναι ενημερωμένος ή ακόμα χειρότερα να αρνείται να αλλάξει τις απόψεις του. Καθόλου περίεργο πράγμα, αφού εάν για 20-30 χρόνια λες στους ασθενείς σου να τρώνε 8 γεύματα τη μέρα τώρα πρέπει να τους πεις ότι έκανες λάθος. 

Η έρευνα όμως κάνει αυτό ακριβώς, ψάχνει να βρει το λάθος στα προηγούμενα δεδομένα.

Οι νέες μελέτες δείχνουν ότι υπάρχει σημαντικό όφελος με την διαλειμματική νηστεία και όχι μόνο στην απώλεια βάρους. 

Πριν πάρουμε μια απόφαση είναι καλό να κάνουμε την έρευνά μας και να ρωτάμε τον γιατρό μας.

Υπάρχει πάντα η πιθανότητα κάτι που είναι ευεργετικό σε κάποιον να μην είναι το καλύτερο σε εμάς.

Προσωπικά, κάνω διαλειμματική νηστεία τα τελευταία 3 χρόνια και με βοήθησε πολύ, τουλάχιστον όταν την έκανα σωστά, σε συνδυασμό με σωματική άσκηση και σωστή διατροφή. Υπάρχουν και περίοδοι που κάνω του κεφαλιού μου και βαριέμαι και τα κάνω μαντάρα, αλλά σε γενικές γραμμές το να μπορώ να έχω έλεγχο στην όρεξή μου είναι κάτι πολύ χρήσιμο και μου πήρε πολύ λιγότερο χρόνο απ' όσο περίμενα, περίπου δυο εβδομάδες. Μετά από δυο μήνες μπορούσα να μην σκεφτώ το φαγητό για 48 ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Ο Κύριος Andrew Huberman είναι καθηγητής στο τμήμα νευροβιολογίας του Στάνφορντ και έχει ένα podcast που το συνιστώ, εξηγεί με απλά λόγια σύνθετα θέματα για τύπους σαν εμένα που έχουν μεσάνυχτα.

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόχειρα πρόχειρα, βρήκα ένα άρθρο περί διαλλειματικης νηστειας. Ενδιαφέρον έχει η κριτική που της εχει ασκηθεί, καθώς δεν φαίνεται να είναι και η πιο ακινδυνη μέθοδος αδυνατίσματος.

 

Όπως και να 'χει, σημασία δεν εχει μόνο το ποσό αποδοτική είναι μια δίαιτα, δηλαδή το ποσα κιλά βοηθά να χάσει εκείνος που την εφαρμόζει. Όπως και στην γυμναστική δεν θα έπρεπε να κοιτάμε μόνο του αριθμούς, τις επιδόσεις και τα κιλά μυϊκού ιστού που βάζουμε. Οι πιο πολλοί που δίδουν τέτοιες συμβουλές, δεν δίδουν βάρος στην οχύρωση του οργανισμού. Πουλάνε σα τρέλα τα βιβλία "πως να γίνετε φέτες", ενώ θα έπρεπε να πουλάνε τα "πως θα παίζετε κιθάρα μέχρι τα 120 χρόνια".

 

Τελικά, ολα τα παραπάνω, βοηθάνε στο να βελτιωθεί η υγεία μας, μακροχρόνια? Αυτό θα πρέπει να κοιτάζουμε πρώτα, και μετά τις απόλυτες επιδόσεις σε αριθμούς. Ρωτήστε ειδικους, μη ρισκάρετε.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οτιδήποτε σοκάρει τον οργανισμο, δεν πρέπει να έχει διάρκεια. Οκ, καλή πχ η διαλλειματικη. Κάνε την ένα τρίμηνο και μετά ακόλουθα συμβατική διατροφή. Δες την ως "θεραπεία" και όχι ως τρόπο ζωής.

 

Να ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω ιδέα για τη διαλλειματικη. Ούτε με ενδιαφέρει να ψάξω γι' αυτην ή για οποιαδήποτε άλλη, καθώς δεν έχω τις βάσεις ώστε να κρίνω επαρκώς το εάν είναι καλή ή όχι για την υγεία μου. Αρκούμαι στο γεγονός ότι όλοι οι διαιτολόγοι που ξερω, δεν τη συνιστούν. Και δεν ακούω κανέναν άλλον (εκτός από τους διαιτολόγους), ούτε γιατρό, ούτε γυμναστές. Είναι όλοι άσχετοι και ημιμαθείς.

 

 

https://www.metropolitan-hospital.gr/el/metropolitan-blog/υγιεινή-ζωή/1787-διαλειμματική-νηστεία-είναι-όσο-«καλή»-πιστεύουμε-ότι-είναι

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οτιδήποτε σοκάρει τον οργανισμο, δεν πρέπει να έχει διάρκεια.

 

Διαφωνώ.

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να σοκάρουμε τον οργανισμό σε τακτική βάση με διαφορετικό τρόπο κάθε φορά.

 

 

17 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ρωτήστε ειδικους, μη ρισκάρετε.

 

17 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Και δεν ακούω κανέναν άλλον, ούτε γιατρό, ούτε γυμναστές. Είναι όλοι άσχετοι και ημιμαθείς.

 

Βρε Γιώργο τι γράφεις?

Αυτοαναιρείσαι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω ότι ακούω μονο διατροφολογους. Δεν αυτοαναιρουμαι. Μόνο εξειδικευμένοι στη διατροφη θεωρούνται "ειδικοί", κατ' εμέ,, είτε ειναι διατροφολόγοι, είτε ιατροί με ειδικότητα κάτι αναλογο. Μόνο αυτούς εμπιστεύομαι. Όλοι οι λοιποί επιστήμονες, μπορεί να είναι άξιοι και ειδήμονες στο τομέα τους, αλλά δεν έχουν επάρκεια διατροφικών γνώσεων.

 

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικη μου άποψη, πάντα...

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εννοω ότι ακούω μονο διατροφολογους.

 

Α, μάλιστα, τότε εντάξει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Τελικά, ολα τα παραπάνω, βοηθάνε στο να βελτιωθεί η υγεία μας, μακροχρόνια? Αυτό

 

Η διαλειμματικη νηστεία ΣΙΓΟΥΡΑ.

Δεν είναι τυχαίο ότι όσοι την ακολουθούν, π.χ.μοναχοι πεθαίνουν στα 90+.

Τώρα που το σκέφτομαι και η γιαγιά μου που έτρωγε έτσι στα 100 έφυγε. 

Επαναλαμβάνω: δες τα βίντεο. 

 

6 ώρες πριν, panorios είπε

Μετά από δυο μήνες μπορούσα να μην σκεφτώ το φαγητό για 48 ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Έκανα αυτή την εβδομάδα την πρώτη 48ωρη.

Εξαιρετική εμπειρία, ούτε πείνα, ούτε κούραση και καμμιά απώλεια ενέργειας.

Το μυαλό δε...ξυράφι.

Θα την επαναλαμβάνω 1 φορά το 2μηνο οπωσδήποτε. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Εννοω ότι ακούω μονο διατροφολογους. Δεν αυτοαναιρουμαι. Μόνο εξειδικευμένοι στη διατροφη θεωρούνται "ειδικοί", κατ' εμέ,, είτε ειναι διατροφολόγοι, είτε ιατροί με ειδικότητα κάτι αναλογο.

 

 

Σχεδον ολοι που μιλανε στα βιντεο διατροφολογοι ειναι.... και οχι απο το πουτσ-κολετζ ή απο ΙΕΚ καταληΠσης 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Άμα ασούμε κάνει κρύο, πολύ κρύο, φτιάνεις έναν τραχανά, πετάς μέσα δύο (2) κιλά φέτα, και .... αν πιείς τρία (3) κιλά κρασί, δεν σου φτάνουν.

Θέλει από πέντε (5) κιλά και πάνω.

Αυτός είναι ο τραχανάς

Τραχανά ξυνό χοντρό ή μέτριο, βρασμένο με λίγο γάλα στο νερό,  σερβιρισμένο καυτό, με μερικές σταγόνες βούτυρο από πάνω και κομματάκια φέτα.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Τραχανά ξυνό χοντρό βρασμένο με γάλα, σερβιρισμενο με μερικές σταγόνες βούτυρο από πάνω και κομματάκια φέτα.

 

Εγώ, αν έχει γενναίο κρύο, βάζω και φετούλες λουκάνικο.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου