Προς το περιεχόμενο

Εγώ κάνω διαλειμματική διατροφή


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

με μισο πακέτο φρέσκο βούτυρο από πάνω και μπολικη παρμεζανα

 κορεκτεντ.

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

μοναχοι πεθαίνουν στα 90+

ασε που παίζει να αναστηθούν και πρώτοι
(όταν έρθει εκείνη η ώρα)

  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ νομίζω ότι πρέπει να ακούς τον οργανισμό σου, αν βέβαια εννοείται είναι σε κάποιο σωστό δρόμο.

Αν πχ είσαι βαρέλι και τρώς μετά το φαί 2 πακέτα γαριδάκια και ο οργανισμός σου λέει φάε και τρίτο δεν εννοώ αυτό ακριβώς.

Πχ μετά τη συζήτηση που έγινε εδώ έκανα το 16/8 με τη λογική ότι ΟΚ τρώω στις 8 και τέλος, με λίγη προσπάθεια τρώω στις 3, 3.5 και τέλος. Μια χαρά πήγε. Απλά μετά από 3 μέρες, πάλι ανάλογα με το τι έφαγα το μεσημέρι κάτι ήθελα. Εκεί δεν έφαγα στις 8, 9 δυό πιάτα παστίτσιο. Εφαγα ένα τυροπιτάκι. Χτες πάλι η άλλη δίπλα μου έτρωγε τραχανά (όσο και να ήταν τραχανάς) ...ε...έφαγα 2 φετουλες πεπονάκι.

Το βίντεο που προμοτάρει ο μαλλιάς την διαλειματική δεν μου αρέσει, στο εξής:

Σου λέει κόψε το ένα γεύμα ΟΚ. Μετά έχεις 18 ώρες Στις 8 που μπορείς να τρώς φάε και ξαναφάε. Αλλά αυτό λεει τριγκάρει την ινσουλίνη. Οπότε αν μπορείς στο 8ωρο μην το σπας 4/4 και κόψε και το τυχον ενδιάμεσο γεύμα. Μετα κόψε και το άλλο γεύμα πχ το πρωινο και τρώε ένα μόνο στο μέσο του διαστήματος των 16 για να μην εξιτάρεις την ινσουλίνη....

Ε... το επόμενο είναι να μεγαλώσει τα διαστήματα (και το κάνει στο 20/4) και το επόμενο ποιό θα είναι? Κόψε εντελώς το φαί, και αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον γαϊδαρο του Χότζα... Πάνω που το συνήθισε.... άντε γειά.

 

Εγώ θα συνεχίσω πού και πού την δοκιμή με μεσημεριανό στις 3-4, αλλά αν ο οργανισμός μου πει πεινάω, κάτι θα ρίξω. Τώρα αν εκεί κανει spike ή ινσουλίνη....

 

Εγώ απο μικρό παιδί μάθαινα στο σχολείο (τότε που στο σχολείο μας μάθαιναν όχι μόνο αριθμητική και γεωγραφία, αλλά και οικιακή οικονομία και βιολογία και ανθρωπολογία) ότι όταν φας πρέπει να χωνέψεις. Πρέπει να αφήσεις τη χώνεψη να ολοκληρωθεί και να μην αραιώνεις τα υγρά του στομάχου. Τώρα ο θείος το λεει ινσουλίνη...  Εγώ ξέρω ότι αν φας στη 1 τότε μην ξαναφας κάτι στις 2 ή στις 2 παρά. Διότι ξεκίνησε η χώνεψη. Και αν το στομάχι μείνει αδειο τότε έχει εκκρίσεις γαστρικού υγρού (που δεν ξέρω αν είναι καλό να τα αραιώνεις με νερό) και σου δημιουργεί άλλα θέματα.

 

Δηλαδή δεν μου κάθεται η λογική στο 16/8, στο 8 φάε και ξαναφάε. Θεωρητικά υπάρχει μια λογική στο ότι θες ένα 4ωρο να κάνεις πληρη χώνεψη. Αλλά όταν αρχίζει και σου λέει κόψε το ενδιάμεσο ...αρχίζει και δεν μου κάθεται καλά. Αλλά και πάλι στο 8ωρο να τρέχεις κάθε μια ώρα στο ψυγείο και να τσιμπάς κάτι διότι επιτρέπεται....κάνεις την χώνεψη, την οποιαδήποτε χώνεψη σμπαράλια.

 

Αρα τρώμε με μέτρο, τρώμε με τη λογική βάζουμε στο πιάτο μια μερίδα και όχι την κατσαρόλα ή 4-5 άλλα πιάτα για ποικιλία και παίρνουμε από 10 μεριές. Βάζουμε ό,τι είναι να φάμε στο πιάτο μας και εξαφανίζουμε τα άλλα. Και τη σαλάτα. Βάζουμε στο πιάτο μας όση αναλογεί. Και μετα τρώμε...και αν χορτάσουμε στο δρόμο δεν είναι απαραίτητο ούτε και να αδειάσουμε το πιάτο μας ούτε και να το ξαναγεμίσουμε.

Και μετά δεν χαζοτρώμε ενδιαμέσως. Η λογικη λέει , μετά, ξανατρως αν πεινάσεις. Κι αν είναι βράδυ ελαφριά.

Εννοείται όλα τα παραπάνω γίνονται με σωστή διατροφή, να μην ξαναλέμε τα ίδια.

Για μένα το τελευταίο γεύμα στις 8 είναι καλό διότι μέχρι τις 12 που συνήθως θα κοιμηθείς (πάνω κάτω) έχεις χωνέψει. Αλλιώς η χώνεψη συνεχίζεται στον ύπνο (ή δεν πολυσυνεχίζεται) , κοιμάσαι πιό δύσκολα, μπορει να έχεις αναρροφήσεις, σε στέλνει τουαλέτα κ.ο.κ.

 

Ρέγουλα (=με βάση την κοινή λογική) μπορεί να υπάρχει? Αυτό.

 

Κατα τα άλλα έχω ένα φίλο που σαρακοστή τρώει ό,τι λεει η νηστεία και τη μεγάλη εβδομάδα μόνο νερό. Δεν έχει πάθει τίποτα και είναι στυλάκι στα 65 του. Αλλά στον καθένα όπως βολέψει.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πας στον παθολόγο και κάνεις εξετασεις αίματος και μετά στον καρδιολόγο να δεις πως είναι η υγεία σου γενικά και εάν μπορείς να γυμναστεις. 

2.Δεν βλέπεις βίντεο στο yt και πας σε ένα διαιτολόγο όπου σου κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις.

3. Τρως ότι σου πει και ξανακάνεις μετρήσεις.

4.Πας σε ένα πτυχιούχο γυμναστή και κάνεις ότι σου πει.

5.Μετα από 6 μήνες πας πάλι στον παθολογο για εξετάσεις.

6.Κοβεις οποιαδήποτε κατάχρηση 

7.Εαν δεν προωθείς με ένα σπορ τα παρατάς όλα και ξεκινάς από εκεί που τα αφησες

Μόλις τώρα, Giorgos rockstep είπε

Πορωθεις. Συγνωμη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Απλά μετά από 3 μέρες,

 

3 ημερες ειναι νωρις ,ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ αν αντεξεις 7-10 ημερες μετα αυτη η "αναγκη" απλα εξαφανιζεται.

 

Εγω που το εχω παει πλεον 22/2 ειλικρινα την ωρα που ειναι να φαω δεν νοιωθω καμμια "ξελιγωμαρα" κατι που οταν ετρωγα "κανονικα" ειδικα αν ειχα φαει "δεκατιανο" (πρωινο δεν τρωω ετσι κι αλλιως ποτε) με υδατανθρακες παντα ενοιωθα...αφου η γυναικα μου εχει παθει πλακα με το ποσο ΑΡΓΑ τρωω πλεον (μιλαμε έτρωγα με την ταχυτητα πεζοναυτη σε ασκηση 😂..αφου και στους πεζοναυτες που ημουν στον στρατο τελειωνα πρωτος και εκαμα και τσιγαρακι....) αφου δεν τρωω σαν ξελιγωμενος...

37 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Τώρα αν εκεί κανει spike ή ινσουλίνη....

 

τα εχεις μπερδεψει...πεινας ΕΠΕΙΔΗ κανει spike η ινσουλινη.

αν δεν τρως ΔΕΝ κανει spike.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, cigaret13 είπε

Πως είναι το πεπόνι...;  καμία σχέση!

 Χαμουτζήδες!!!!!

Δεν πρόκειται για χαμουτζηδοσύνη ρε υπερβόρειε. 😆 Οι Αθηναίοι μια χαρά τρώνε τραχανά. Εγώ δεν βρίσκω το νόημα στο συγκεκριμένο έδεσμα (αν μπορεί να ειπωθεί 'έδεσμα' αυτό το πράγμα).

Αν και ομολογώ ότι τελευταία έχει τύχει να φάω κανά-δυο φορές, φτιαγμένο από μερακλή μάγειρα, και δεν με χάλασε.

 

11 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Άμα ασούμε κάνει κρύο, πολύ κρύο, φτιάνεις έναν τραχανά, πετάς μέσα δύο (2) κιλά φέτα, και .... αν πιείς τρία (3) κιλά κρασί, δεν σου φτάνουν.

Θέλει από πέντε (5) κιλά και πάνω.

 

 

Στράτε, αν είναι να γίνω φέτες (δεν ξέρω αν έπιασες το λογοπαίγνιο - 2 κιλά φέτα, 5 κιλά κρασί - ε; ε; είδες τι έκανα εκεί, έτσι; ), τρώω και παγκολίνο, σωταρισμένο σε λίπος αρκούδας. 😀

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Κατα τα άλλα έχω ένα φίλο που σαρακοστή τρώει ό,τι λεει η νηστεία και τη μεγάλη εβδομάδα μόνο νερό. Δεν έχει πάθει τίποτα και είναι στυλάκι στα 65 του.

 

 

Εννοειται οτι αν κανεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που επιτάσσει η ορθοδοξη νηστεια (οχι δεν επιτασσει 3 μπουκαλια ελαιολαδο και ενα κιλο χαλβα την ημερα 😀 ) θα πεθανεις στα 190...... η γιαγια μου που ηταν πολυ θρησκα ετσι ακριβως ετρωγε (και φυσικα η ορθοδοξη νηστεια ΕΙΝΑΙ και διαλλειματικη  ....το πρωινό απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ..αλλωστε ειναι και το μονο γευμα της ημερας που δεν υπαρχει προσευχη για αυτο (δεν ειμαι καθολου θρησκος ο παππας στο βιντεο το λεει :) )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Superfunk είπε

(και φυσικα η ορθοδοξη νηστεια ΕΙΝΑΙ και διαλλειματικη  ....το πρωινό απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ..αλλωστε ειναι και το μονο γευμα της ημερας που δεν υπαρχει προσευχη για αυτο (δεν ειμαι καθολου θρησκος ο παππας στο βιντεο το λεει :) )

 

το ξέρω αυτό, γιατί (κυρίως) λόγω της δουλειάς μου έχω μείνει σε πολλά μοναστήρια στο Ορος. Εκεί ουσιαστικά ισχύει ένα 8/16 πάνω κάτω. Τώρα πως οι δυτικοί φτάσανε (με) να θεωρούν το πρωϊνό το κυριώτερο γεύμα της μέρας....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Τώρα πως οι δυτικοί φτάσανε (με) να θεωρούν το πρωϊνό το κυριώτερο γεύμα της μέρας....

 

ε πως θα ζησουν και αι κτηνοτροφοι...... και οι φουρναρΑιοι..🤣

 

πλακα πλακα το κολλημα με το πρωινο ειναι καθαρα αγγλοσαξωνικη τρελλα ,στο Βερολινο (οπου οι ανθρωποι ουσιαστικα ΖΟΥΝΕ για το πρωινο  και υπαρχουν περισσοτερα μπρεκφασταδικα απο...εστιατορια  π.χ.  https://mitvergnuegen.com/2017/21-awesome-places-for-breakfast-in-berlin/  ) με θεωρούν παλαβό που δεν τρωω breakfast και πινω εναν σκετο καφε..... βεβαια μιλαμε και για την χωρα οπου το ΨΩΜΙ ειναι ΘΡΗΣΚΕΙΑ (και οντως εχει και το καλυτερο ψωμι στον κοσμο bar none)  

Στο φουρνο της γειτονιας μου είχε/έχει καθε πρωι στις 6.30 την ουρά που έχει η ΙΖ ΕΦΟΡΙΑ ΑΘΗΝΩΝ κάθε μέρα.... 😂 (μιλαμε αναμονη 20-30 λεπτων για μια φρατζολα πΣωμι..και να εχει και -10 το χειμωνα)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου