Προς το περιεχόμενο

Εγώ κάνω διαλειμματική διατροφή


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε ναι.

Μην ξεχνάμε το brunch....

 

πάει ο μαλλιάς....θα φρικάρει. Του χώσαμε άλλο ένα γεύμα

ξεχνάμε βέβαια το παραδοσιακο ελληνικό...απογευματινό

 

και φυσικά ....τον πρωινό πατσά μετα το ξενύχτι και πριν το πρωινό....

 

 

και φυσικά τι μάθαμε στο στρατό? το προάριστο !

οπότε έχουμε και λέμε

 

1. πρωϊνο

2. προάριστο

3. μπραντς

4. γεύμα

5. απογευματινό

6. δείπνο

7. πατσάς - σούπα

 

 

μια χαρά είμαστε. Πάμε για όσα διαλείματα θέτε

  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει κι εγω γιατρος ειμαι και κανοντας τη διαλειμματικη δεν με βολεψε....ο εγκεφαλος χρειαζεται καποια γραμμαρια γλυκοζης ανα ωρα για να δουλεψει σε πρωτη φαση...

 

δευτερον τα μεγαλα γευματα ειδικα βραδινες ωρες ειναι πασιγνωστο οτι προκαλους λιθους στη χολη

 

τριτον εγω προσωπικα ειχα παλινδρομησεις τη νυχτα...λογικο αφου ετρωγα σε ενα γευμα πολυ μεγαλη ποσοτητα

 

τεταρτον επειδη κατι διαβαζα για προιστορικους ανθρωπους λεει κλπ που ετρωγαν μια φορα τη μερα....ναι ετσι εκαναν αυτο δεν σημαινει οτι δεν εξελιχθηκαμε απο τοτε ουτε οτι κανουμε ακριβως τον ιδιο τροπο ζωης με τοτε....υπαρχει σημερα εκτος απο σωματικη και πολυ εντονη πνευματικη εργασια και γι αυτο χρειαζομαστε και καυσιμο ανα τακτα χρονικα διαστηματα

 

επισης γινεται και μια παρανοηση με τη διαλειμματικη..αφου τρωω λιγοτερο απ οτι θα ετρωγα ολη μερα τρωω και σαβουρες...

 

εγω προσωπικα εχω τ αυτια μου και τα ματια μου ανοιχτα και θεωρω οτι ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα...πρεπει ν εξετασουμε μια ολοκληρη γενια σε αυτον τον τροπο ζωης να δουμε αν οντως μπορει να βλαψει μακροπροθεσμα....

 

η ζημια προφανως και δεν θα γινει (αν και μπορει να γινει σε μια υπερπρωτεινικη διατια ,ε χαμηλη προσληψη υγρων) σε ενα μηνα ουτε σε δυο...

 

 

τα μικρα γευματα εμενα με βολευουν και με βοηθουν κατα τη διαρκεια της ημερας να εχω ενα μικρο boost και να συνεχιζω την εργασια μου η οποια απαιτει συνεχη μελετη και σκεψη στρες κουραση ξενυχτι κλπ...

 

ειμαι ανοιχτος παντως μελλοντικα δεν απορριπτω τιποτα ποτε στη ζωη μου....απλα με τα τωρα δεδομενα και αυτα που γνωριζω και βλεπω και απ τα ιστορικα που παιρνω κανοντας μια συναρτηση τροπου ζωης και προβληματων υγειας καταληγω στο οτι τα μικρα γευματα γενικα ενεχουν λιγοτερο κινδυνο και στρες για τον οργανισμο.

 

και φυσικα παιζει ρολο η κατασταση του ατομου...τι προβληματα εχει γιατι βλεπω νεφροπαθεις που πανε σε διαιτολογους η καρδιοπαθεις και τους δινουν διαιτες που δινουν σε οποιονδηποτε...

 

λες και ειναι πανακεια...παντα παιζει ρολο η καταταση της υγειας του ατομου,ο τροπος ζωης κλπ...

 

οπως ολοι μια φορα το χρονο γενικες βιοχημικα για μια συγκριση...ετσι αρχισε και η μοδα με την τουκαν διατροφη

και διαλυσε ο κοσμος τα αγγεια του....

 

αυτες οι μελετες θελουν χρονο....και οπως ξερετε σε ολα υπαρχει η διαφημιση καποιοι καιροσκοποι βολευονται...

 

παρ ολ αυτα υπαρχουν και οι σοβαροι επιστημονες τεκμηριωμενοι..

 

να ειμαστε παντα επιφυλακτικοι αλλα ποτε απολυτοι

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, panos8 είπε

 

 

αυτες οι μελετες θελουν χρονο....και οπως ξερετε σε ολα υπαρχει η διαφημιση καποιοι καιροσκοποι βολευονται...

 

 

 

σίγουρα, και νομίζω ένας σοβαρός γιατρός ή διατροφολόγος κάτι παραπάνω θα βγάζει στο επάγγελμα από το να περιμένει να ζήσει από το youtube

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Μπραντς φίλως, να ξέρουμε τι λέμε.🤣

 

 

δεν καταλαβες οι Γερμαναραδες παιρνουν ΚΑΙ πρωινο και bruncH .

1 ώρα πριν, panos8 είπε

επισης γινεται και μια παρανοηση με τη διαλειμματικη..αφου τρωω λιγοτερο απ οτι θα ετρωγα ολη μερα τρωω και σαβουρες...

 

 

οχι αν εισαι σοβαρος δεν γινεται...αλλωστε λογω της διαλειμματικης δεν εχεις αναγκη την ζαχαρη οποτε μοιραια αποφευγεις και τις σαβουρες

 

1 ώρα πριν, panos8 είπε

δευτερον τα μεγαλα γευματα ειδικα βραδινες ωρες ειναι πασιγνωστο οτι προκαλους λιθους στη χολη

 

6 μμ δεν ειναι βραδυνη ωρα ΙΜΗΟ...ειδικα οταν εχεις 6 ολοκληρες ωρες μέχρι την νυκτερινή κατάκλιση .

Παντως εγω ,και οι περισσοτεροι που εχω ρωτησει,δεν κανουμε "μεγαλα" γευματα...ενα κανονικο γευμα με "πραγματικο φαγητο" κανουμε.

2 ώρες πριν, panos8 είπε

.υπαρχει σημερα εκτος απο σωματικη και πολυ εντονη πνευματικη εργασια και γι αυτο χρειαζομαστε και καυσιμο ανα τακτα χρονικα διαστηματα

 

 

προσωπικα εχω πολυ περισσοτερη διαύγεια τις ωρες που νηστευω και ο οργανισμος "καιει" λιπος σε σχεση με πριν (κανω και πρακτικη μετρήσιμη πνευματικη εργασια οποτε βλεπω και μεγαλη αυξηση της παραγωγικοτητας μου) 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ λυπάμαι αλλά γενικά τα μεγάλα γεύματα δημιουργούν χοληστερινικους λίθους είτε αργά είτε όχι...αργά ακόμα χειροτερα ..επίσης σαβουρες δν είναι μόνο η ζάχαρη αλλά τα επεξεργασμένα τρόφιμα και φυσικά οι υδατάνθρακες ταχείας απορρόφησης.και τα λίπη φυσικά ακόμα κ τα Ω λιπαρά όταν ξεπερνούν την ημερήσια κατάλληλη ποσότητα.

 

Και λυπάμαι πάλι αλλά αν αφήνεις το στομάχι τόσες ώρες άδειο ούτε αυτό βοηθάει όπως γνωρίζεις είναι όξινο το περιβάλλον αν αρχίζεις κ πίνεις και καφέ εκεί είναι που δεν βοηθάς το ph....θα μπορούσα να σου πω αλλά και άλλα τόσα όπως τις ηλεκτρολυτικες διαταραχές την απορρόφηση ασβεστίου τις πολύ μεγάλες ποσότητες πρωτεινης κυρίως ζωικής προέλευσης . δν νομίζω όμως ότι θες να ακούσεις παρά μόνο αυτό που σε βολεύει Και δεν μπορώ και να σου πω πράγματα τα οποία δεν θα τα καταλαβαινες γιατί λογικό είναι δεν μπορείς ν ξέρεις παθοφυσιολογια.. όπως κι εγώ προφανώς δεν μπορώ να έχω άποψη σε θέματα ηχοληψίας αφού δεν το έχω σπουδάσει η δεν το ζω καθημερινά...δεν σου λέω να αλλάξεις το πλάνο σου προς θεού απλά άκου και προβληματισου .δεν υπάρχει τίποτα μαγικό στη ζωή χωρίς κόστος.σε μερικά χρόνια κάτι νέο θ βγει πάλι....ούτε ινσουλίνες ούτε τίποτα..είναι απλό...ΤΡΩΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ αυτό είναι....είτε τις φας τις θερμίδες σε ένα γεύμα είτε σε 5 είναι αρνητικό ισοζύγιο...θα χάσεις βάρος...

 

Όπως προείπα δεν είμαι απόλυτος .όταν όμως εξετάζω κάτι αρχίζω από κάποιες βασικές αρχές αποδεδειγμένες και προχωράω παρακάτω να δω αν το σύνολο των δεδομένων τείνει προς το θετικό η αρνητικό πρόσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panos8 είπε

επίσης σαβουρες δν είναι μόνο η ζάχαρη αλλά τα επεξεργασμένα τρόφιμα και φυσικά οι υδατάνθρακες ταχείας απορρόφησης.και τα λίπη φυσικά ακόμα κ τα Ω λιπαρά όταν ξεπερνούν την ημερήσια κατάλληλη ποσότητα.

 

Αυτά τα είπα παραπάνω, δεν τα αγγίζω πάρα εξαιρετικά σπάνια. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Σήμερα κατάφερα να ...μπω (και να περισσεύω μια και χρειάζεται και ζώνη) σε 501 που ειχα αγορασει πριν....25 χρονια....  (απο 36 σε 33 μεσα σε 4 μηνες)..

 

ΔγΙΑΛΙΜΑΤΙΚΗ και κΣερο πΣωμι φιλωουζ!

 

Παμε τωρα για τον επομενο στοχο.....32αρι 501 που ειχα αγορασει στις ΗΠΑ οταν ακομα τα διαφημιζε ο Μπραντ ο Πητ στην αμερικανικη τηλεοραση (εχω 2)  

🙂 

20211116_123116.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Σήμερα κατάφερα να ...μπω (και να περισσεύω μια και χρειάζεται και ζώνη) σε 501 που ειχα αγορασει πριν....25 χρονια....  (απο 36 σε 33 μεσα σε 4 μηνες)..

 

ΔγΙΑΛΙΜΑΤΙΚΗ και κΣερο πΣωμι φιλωουζ!

 

Παμε τωρα για τον επομενο στοχο.....32αρι 501 που ειχα αγορασει στις ΗΠΑ οταν ακομα τα διαφημιζε ο Μπραντ ο Πητ στην αμερικανικη τηλεοραση (εχω 2)  

🙂 

20211116_123116.jpg

Αθανατα παντελονια

  • Συμφωνώ 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

33 κιλά βρε θηρίο?

Ηλικια ειναι. Μεσα σε 4μηνες απο 36 εγινε 33

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου