Προς το περιεχόμενο

Εγώ κάνω διαλειμματική διατροφή


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτέ δεν υπήρξε μεγαλύτερη ευεξία, όσο με τη διαλειμματική. Το βλεπεις άμεσα και στο σώμα και στο μυαλό. Να πούμε ότι ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δίαιτα, αλλά ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Η λέξη ''δίαιτα΄΄ είναι ένα λάθος από μόνη της. Αφορά σε απαγόρευση τροφών, πράγμα που ΔΕΝ ισχύει στη διαλειμματική. Και δεν πρέπει να ισχύει πουθενά. (διορθώστε παρακαλώ τον τίτλο, χωρίς διάθεση ξερολίασης και δεικτικής εγωπάθειας).

 

Στην αρχή σου ακούγεται βουνό. Στις 3 μέρες το σώμα έχει συνηθίσει και εννοείται πως ούτε πεινάς, αλλά ούτε και είσαι κουρασμένος και αδύναμος. Εάν συνδυαστεί με άσκηση είναι το βέλτιστο. Περπάτημα, αν όχι οργανωμένα πράγματα. 

 

Η καύση του λίπους ξεκινάει μετά το 16ωρο νηστείας και κορυφώνεται στις 18-22 ώρες. 

Εννοείται πως κάποιος ξεκινάει με το 16/8 (16 ώρες παράθυρο νηστείας, 8 ώρες παράθυρο σίτησης). Και αν θέλει προχωράει στη μείωση του παραθύρου σίτησης (18/6, 20/4 και παέι λέγοντας). Χωρίς να είναι απαράιτητο, ξαναλέμε. Στο παράθυρο νηστείας επιτρέπονται όλα τα ροφήματα τύπου καφέ, τσάι, σόδα, βότανα ΧΩΡΙΣ προσθήκη ζάχαρης, ενώ απαγορεύονται οι στερεές τροφές.

 

Η νούμερο 1 διατροφή για ανθρώπους με σάκχαρο, υψηλή χοληστερόλη και υπέρβαρους. Κάντε ένα απλό search με τον όρο intermittent fasting και θα το διαπιστώσετε. Αλλά, όχι μόνο. Είναι κατάλληλη για όλες τις ηλικίες (εξαιρούνται τα παιδιά, οι έφηβοι, οι έγκυες και οι θηλάζουσες), ανεξαρτήτως βάρους.

 

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ συνθήκη: η κατανάλωση whole foods και όχι επεξεργασμένων.

Και ΟΧΙ, δεν υποσιτίζεσαι, ούτε χάνεις ηλεκτρολύτες, ούτε αδυνατίζεις με λάθος τρόπο, ούτε μικραίνουν οι επιδόσεις εκεί που φοβάσαι 😁(κάθε άλλο, εννοείται).

 

Διαλειμματική νηστεία, λοιπόν. Ή διαλειμματική διατροφή.

Επεξεργασμένο από FatalV
  • Συμφωνώ 1

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dimsonic είπε

2.20...

τίποτα πιό συμπυκνωμένο δεν έχει? Ζαχαρούχο κάτι ή σε κάψουλες?

 

στο λινκαρα λιγο παραπανω

7 λεπτά πριν, FatalV είπε

Το βλεπεις άμεσα και στο σώμα και στο μυαλό.

 

Μελέτες έχουν δείξει ότι βοηθά σημαντικά και στην αντιμετώπιση των Αλτσχαϊμερ και Πάρκινσον.

Προσωπικα μετα την 2η εβδομαδα έννοιωσα να "καθαρίζει" το "σύστημα".

Δοκίμασα και 2 ημερες "αυτοφαγία" (δηλ δεν εφαγα τιποτα για 40 περιπου ώρες) και μου εκανε τρομερη εντυπωση οτι...δεν πεινουσα και ειχα τρομερή διαύγεια .Βεβαια η αυτοφαγία θέλει μεγαλύτερη προσοχή και σχετικά "δυνατούς" οργανισμους και καλό ειναι να μην γίνεται συνεχεια ,εγω την εφαρμοζω καθε 1 μηνα.

7 λεπτά πριν, FatalV είπε

Να πούμε ότι ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δίαιτα, αλλά ΔΙΑΤΡΟΦΗ.

 

+1000

 

για αυτο ο καθενας πρεπει να βρει ενα δικο του "συστημα εφαρμογης".

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Μελέτες έχουν δείξει ότι βοηθά σημαντικά και στην αντιμετώπιση των Αλτσχαϊμερ και Πάρκινσον.

Αυτή τη στιγμή, μιλάμε για μία από τις πιο μελετημένες διατροφές παγκοσμίως, μαζί με την μεσογειακή. Φυσικά και συνδυάζονται, αν το θέλει κάποιος.

Επεξεργασμένο από FatalV

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, FatalV είπε

διορθώστε παρακαλώ τον τίτλο, χωρίς διάθεση ξερολίασης και δεικτικής εγωπάθειας).

 

+1000 

 

δικο μου το λαθος που μετάφρασα λαθος το "intermittent fasting" διαλειμματική ΝΗΣΤΕΙΑ ειναι το σωστό.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δε βγαίνει Νικο

Δηλαδή 4 ώρες φαί. Πόσο φαί χωράει εκεί και ποιά ώρα να γίνει.

Εγώ κοιμάμαι 12 και ξυπνάω 6.30. Αντε να φάω στις 7 που όντως τρώω. Στις 11 πες ξαναπεινάω είμαι στο τετράωρο τρώω κάτι. Μετά από τις 11 μέχρι τις 6.30 την άλλη μέρα θεονήστικος?

Χωρια που αμα φάω πολύ μετά ταβλιάζομαι.

Εγώ τρώω στις 7, μετά συνέχεια μέχρι το μεσημέρι στις 3 τσιμπάω και γενικά τρώω κάτι στις 11.30, και μετά τρώω κάτι πιό ελαφρύ στις 8.

Αλλιώς δε μου βγαίνει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μα δε βγαίνει Νικο

Δηλαδή 4 ώρες φαί. Πόσο φαί χωράει εκεί και ποιά ώρα να γίνει.

 

μια χαρα βγαινει.

και δεν ειναι αναγκη να κανεις 20/4,κανε 16/8 που ειναι πιο light (εγω ετσι κι αλλιως ουσιαστικα ενα γευμα τη μερα κανω οποτε ουσιαστικα κανω....23/1 😁).

ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΣ μετα την 3η μερα...το ...ξεχνας το φαϊ μεχρι να πεινασεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...(και οχι επειδη εχεις αλλαξει την Παναγια στην ινσουϊλινη σου με τα συχνα τσιμπολογηματα)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντώς για να υποστηρίξω τη διαλειμματική νηστεία, να αναφέρω ότι σε συζήτηση με γιατρό μου είχε αναφέρει τα θετικά του να μένεις κάποιες ώρες νηστικός στις οποίες συμπεριλαμβάνεται ο ύπνος.

 

Ενδεικτικά μου είχε πει "μετά τις 20.00 καμία στέρεη τροφή, αν βγεις για ποτό μην φας ούτε ένα φιστίκι/πατατάκι, όλο αυτό βοηθάει τον οργανισμό σου και ενισχύει το ανοσοποιητικό. Το πρωί καθυστέρησε το πρωινό όσο περισσότερο μπορείς".

 

Οπότε έχει μια βάση αυτό που λέτε για τη διαλειμματική νηστεία.

 

 

  • Συμφωνώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Παντώς για να υποστηρίξω τη διαλειμματική νηστεία, να αναφέρω ότι σε συζήτηση με γιατρό μου είχε αναφέρει τα θετικά του να μένεις κάποιες ώρες νηστικός στις οποίες συμπεριλαμβάνεται ο ύπνος.

 

Ενδεικτικά μου είχε πει "μετά τις 20.00 καμία στέρεη τροφή, αν βγεις για ποτό μην φας ούτε ένα φιστίκι/πατατάκι, όλο αυτό βοηθάει τον οργανισμό σου και ενισχύει το ανοσοποιητικό. Το πρωί καθυστέρησε το πρωινό όσο περισσότερο μπορείς".

 

Οπότε έχει μια βάση αυτό που λέτε για τη διαλειμματική νηστεία.

 

 

 

 

ειναι πολυ απλη η βαση της ΄διατροφης αυτης και 100% επιστημονικα τεκμηριωμένη :

 

1.κοντρολαρεις την ινσουϊλινη σου

2.δεν τρως βλακείες (κατι που ειδικα στην Ελλαδα με την ΠΟΙΟΤΗΤΑ των τροφιμων που εχουμε σε σχεση με την υπολοιπη Ευρωπη,ειναι πανευκολο)

3.δεν κανεις διαιτα αλλα τρως την ωρα που πραγματικα πρεπει να φας

 

το καλυτερο Introduction που εχω βρει στο ΥΤ ειναι αυτο αν σε ενδιαφερει

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, npap είπε

 και το δεύτερο με τα συμπαρομαρτούντα 5-6 το πρωί)... αν είναι να διεκδικήσω δικαιώματα...😎


Θα ήθελα πολύ να ξέρω τι εννοείς 'συμπαρομαρτούντα', γιατί για μένα είναι ένα αγριογούρουνο που συνοδεύει τις πατάτες. 

  • Χαχα 3

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Miltos23 είπε

αν βγεις για ποτό μην φας ούτε ένα φιστίκι/πατατάκι

 

Κάτσε γιατί μπορεί να ξέρω τα μισά.

Επιτρέπεται το αλκοόλ κατα τη διάρκεια αυτής της νηστείας; (πχ σε μπύρα, κρασί, τσίπουρο αναφέρομαι όχι κοκτέϊλς κλπ)

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Εγώ κάνω διαλειμματική διατροφή

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου