Προς το περιεχόμενο

Εγώ κάνω διαλειμματική διατροφή


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, gmoukou είπε

 

Κάτσε γιατί μπορεί να ξέρω τα μισά.

Επιτρέπεται το αλκοόλ κατα τη διάρκεια αυτής της νηστείας; (πχ σε μπύρα, κρασί, τσίπουρο αναφέρομαι όχι κοκτέϊλς κλπ)

Να διευκρινίσω, γιατί αν και το έγραψα μάλλον σας μπέρδεψα:

Δεν μου είπε ο γιατρός "αυτή είναι διαλειμματική νηστεία" μου είπε κάτι που της μοιάζει πολύ, δηλαδή το να μένεις αρκετές ώρες χωρίς να λαμβάνεις στερεά τροφή και εκεί κόλλαγε το φιστίκι και το αλκοόλ.

 

Η αναφορά μου έγινε για να υποστηρίξω τη διαλειμματική με τη δικιά μου προσωπική ιατρική εμπειρία, τίποτα παραπάνω..

 

Όπως έχω καταλάβει η διαλειμματική δεν επιτρέπει αλκοόλ.

 

 

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Όπως έχω καταλάβει η διαλειμματική δεν επιτρέπει αλκοόλ.

 

Να πάρει..... και χάρηκα :classic_laugh:

  • Like 1
  • Χαχα 2

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Όπως έχω καταλάβει η διαλειμματική δεν επιτρέπει αλκοόλ.

 

 

Σώπα ρε, στο 4ωρο (ή 8ωρο) που επιτρέπεται να φας, κατεβάζεις ότι θέλεις.

Αντί να τρως 4 ώρες (8 ώρες) σερί, κατέβασε κανένα μπουκάλι τσίπουρο (ή καμιά 15αριά μπύρες) και φάε μετά.

Δεν σου φτάνουν 4 ώρες (8ώρες)?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ μου φτανουν

 

Αλλα συνήθως μετά τα ποτάκια θέλω να φάω, το αλκοολ κάμπτει και τις αντιστάσεις οπότε πάει περίπατο η δίαιτα..

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι πάντα θέλω να φάω, και πριν και κατά τη διάρκεια και μετά το αλκοόλ...

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ μου φτανουν

 

Αλλα συνήθως μετά τα ποτάκια θέλω να φάω, το αλκοολ κάμπτει και τις αντιστάσεις οπότε πάει περίπατο η δίαιτα..

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι πάντα θέλω να φάω, και πριν και κατά τη διάρκεια και μετά το αλκοόλ...

 

Μα γι' αυτό λέω, αλκοόλ μόνο στο 4ωρο (8ωρο) που τρως, όχι πριν και μετά.

Εγώ τρώω μόνο βράδυ, οπότε αφού κοπανήσω τα κρασάκια μου, τρώω και είμαι μπερκέτης.

Όλη μέρα με καφέ και νερό είμαι.

Αυτά από 20 χρονών, γιατί από 17 μέχρι 20, έτρωγα μια φορά κάθε τρεις μέρες.

Και δεν το κάνω επί τούτου, έτσι μου βγήκε, μόνο του τότενες.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, FatalV είπε

Ποτέ δεν υπήρξε μεγαλύτερη ευεξία, όσο με τη διαλειμματική. Το βλεπεις άμεσα και στο σώμα και στο μυαλό. Να πούμε ότι ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δίαιτα, αλλά ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Η λέξη ''δίαιτα΄΄ είναι ένα λάθος από μόνη της. Αφορά σε απαγόρευση τροφών, πράγμα που ΔΕΝ ισχύει στη διαλειμματική. Και δεν πρέπει να ισχύει πουθενά. (διορθώστε παρακαλώ τον τίτλο, χωρίς διάθεση ξερολίασης και δεικτικής εγωπάθειας).

 

Στην αρχή σου ακούγεται βουνό. Στις 3 μέρες το σώμα έχει συνηθίσει και εννοείται πως ούτε πεινάς, αλλά ούτε και είσαι κουρασμένος και αδύναμος. Εάν συνδυαστεί με άσκηση είναι το βέλτιστο. Περπάτημα, αν όχι οργανωμένα πράγματα. 

 

Η καύση του λίπους ξεκινάει μετά το 16ωρο νηστείας και κορυφώνεται στις 18-22 ώρες. 

 

 

συγνώμη δηλαδή για να καταλάβω και να το προσαρμόσω στα μέτρα μου.

Εγω πχ τρώω αυτό που λέμε βραδυνό στις 8. Μετά δεν ξανατρώω μέχρι το πρωί στις 7.

Αυτό είναι 11 ώρες. Αν δηλαδή το επεκτείνω και φάω το τελευταίο γεύμα στις 3, είναι 16 ώρες, από τις 5 έως το πρωί στις 7. 

Μου λέτε δηλαδή ότι μπορώ να τρώω ό,τι θέλω από 7 έως 3?

Ούτως ή άλλως αλκοόλ δεν πίνω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gmoukou είπε

Επιτρέπεται το αλκοόλ κατα τη διάρκεια αυτής της νηστείας;

 

 

Παν μετρον αριστον

 

https://www.healthline.com/nutrition/intermittent-fasting-and-alcohol#weight-gain

 

Μπορεις να πινεις αλκοολ σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ οχι σαν ΚΑΤΑΒΟΘΡΑ 😂,η αλήθεια ειναι ομως οτι οπως και η επιθυμια για ΖΑΧΑΡΗ έτσι και η επιθυμια για αλκοολ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ οσο ακολουθεις την διατροφη αυτη...(και σου μιλαει ενα ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ junkie των γλυκων ,ειμαι ή μαλλον ΗΜΟΥΝ ο William Barrows των εξαρτημενων απο τα γλυκα... )

 

Προσωπικα πινω μονο το Σ/Κ και 1-2 ποτηρια κρασι ή μπυρας (συνηθως 1 και συνηθως κρασι που εχει λιγοτερους υδατανθρακες απο τη μπυρα).

Παντα φυσικα ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΩΝ 4-6 ΩΡΩΝ ΠΟΥ ΤΡΩΩ.

53 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μου λέτε δηλαδή ότι μπορώ να τρώω ό,τι θέλω από 7 έως 3?

 

Ναι **,απο τις 15.00 μεχρι τις 07.00 το επομενο πρωι μονο νερο,τσαι και καφε (χωρις ζαχαρη ή γαλα).

Αν ζοριζεσαι φτιαξε καθαρο και απαχο ζωμο κρεατος και αυτος "συγχωρειται" τις ωρες που δεν τρως.

 

**πραγματικο φαγητο ομως οχι junk και οχι επεξεργασμενους υδατανθρακες και ζαχαρη (που ετσι κι αλλιως δεν θα θελεις)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

συγνώμη δηλαδή για να καταλάβω και να το προσαρμόσω στα μέτρα μου.

Εγω πχ τρώω αυτό που λέμε βραδυνό στις 8. Μετά δεν ξανατρώω μέχρι το πρωί στις 7.

Αυτό είναι 11 ώρες. Αν δηλαδή το επεκτείνω και φάω το τελευταίο γεύμα στις 3, είναι 16 ώρες, από τις 5 έως το πρωί στις 7. 

Μου λέτε δηλαδή ότι μπορώ να τρώω ό,τι θέλω από 7 έως 3?

Ούτως ή άλλως αλκοόλ δεν πίνω.

Στη θέση σου θα έκανα το εξής:

θα κρατούσα το βραδινό μου στις 20:00. Και θα έπαιρνα το πρωινό μου στις 12:00 την επόμενη μέρα. Είναι ακριβώς 16 ώρες. 
 

απο τις 12:00 μέχρι τις 20:00, έχω 8 ώρες να κάνω 2-3 γεύματα. Και περισσότερα ίσως. Κρατώντας φυσιολογικές μερίδες, αποκλείεται να ξεπεράσω τις θερμίδες που είναι απαραίτητες για τον βασικό μου μεταβολισμό. ;)

 

ετσι κάνω διαλειμματικη 16/8 και αναλόγως ρυθμίζω το αν θέλω να μικρύνω το παράθυρο σίτισης περαιτέρω. 
 

αλκοολ φυσικά και επιτρέπεται στη διαλειμματικη. Στο παράθυρο σίτισης. Όχι σε εκείνο της νηστείας. 

Επεξεργασμένο από FatalV
  • Like 2

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, FatalV είπε

Στη θέση σου θα έκανα το εξής:

θα κρατούσα το βραδινό μου στις 20:00. Και θα έπαιρνα το πρωινό μου στις 12:00 την επόμενη μέρα. Είναι ακριβώς 16 ώρες. 

 

δύσκολο να ξεκινήσω στις 12.00

Για μένα το ζόρι είναι ότι πίνω κοκα κόλα και τρώω σοκολάτες.

Τον καφέ τον έχω κόψει. Εναν φρέντο μόνο το Σαββατο.

αλλά και πάλι φτάνεις έτσι μετα βίας τις 16. Πού είναι που μετά απ αυτό θα καούν τα λίπη?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Για μένα το ζόρι είναι ότι πίνω κοκα κόλα και τρώω σοκολάτες.

 

ωχ.... ειναι μεσα στα ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαγορευμενα.... γιατι ρε συ το κανεις αυτο στον εαυτο σου? 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Εγώ κάνω διαλειμματική διατροφή

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου