Προς το περιεχόμενο

Εγώ κάνω διαλειμματική διατροφή


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

μου έλεγες "τρώω ότι θέλω όσο θέλω και όποτε θέλω"

 

Μα αΦτο κάνω :)

 

Απλά θέλω να τρώω όσο θέλω μια φορά την ημέρα. 

Περισσότερο δεν θέλω γιατί ...κουράζομαι  :)

Άσε που και να μην κουραζομουν και πάλι δεν θα ήθελα μια και κατά τη διάρκεια της νηστειας ΔΕΝ ΠΕΙΝΆΩ καθόλου  :)

 

Δυστυχώς για να καταλάβεις τι λέω πρέπει να το δοκιμάσεις. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαλειμματική διατροφή, είναι αυτή που κάνεις διάλειμμα ανάμεσα στα γεύματα?

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Χαχα 4
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Διαλειμματική διατροφή, είναι αυτή που κάνεις διάλειμμα ανάμεσα στα γεύματα?

 

 

.

 

Όχι δεν υπάρχει διαλειμματικη διατροφή ο τίτλος είναι πάλι λάθος  :)

Διαλειμματικη ΝΗΣΤΕΙΑ υπάρχει. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Απλά θέλω να τρώω όσο θέλω μια φορά την ημέρα. 

κατά τη διάρκεια της νηστειας ΔΕΝ ΠΕΙΝΆΩ καθόλου  :)

 

 

 

Σαν να λέμε κάνεις νηστεία αλλά δεν είναι νηστεία. :classic_tongue:

Και η νηστεία είναι δίαιτα.

Από την μια μιλάς για 16/8 και 20/4, και από την άλλη, αυτή δεν είναι συγκεκριμένη διατροφή ...

Αποφάσισε ....

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
14 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Την θεωρω απολύτως φυσική και κανονική  διατροφή για την οποία είναι σχεδιασμένος ο άνθρωπος που λέγεται superfunk

Τα " 3 γεύματα " ή το "τρώω κάθε 3 ώρες " μου φαίνονται ανώμαλα  :)

Προσωπικά τρώω δυνατό πρωινό και ένα γεύμα το απόγευμα κανονικά και παλαιότερα τρια καλά γεύματα.

Τώρα που κάνω ειδική διατροφή με στόχο να χάσω 5 κιλά, μείωσα τις ποσότητες στα γεύματα σε μερίδες εστιατορίου 250γρ. και τρώω μικρά σνακς φρούτων ενδιάμεσα χωρίς να πεινάσω καθόλου. Χωρις να επισκεφτω διατροφολόγο αλλά ακολουθοντας κατι οδηγίες γιατρων του BBC.

 

Επίσης επειδή πάσχω απο οισοφαγική παλινδρόμηση, όταν γεμίζω το στομάχι μου με ένα μεγάλο γεύμα ανοίγει ο σφιγκτήρας προς τον οισοφάγο και δημιουργεί παλινδρόμηση. Στην δική μου την περίπτωση λοιπόν τα μικρά γεύματα εξυπηρετούν μιας και δεν ξεχειλώνουν το στομάχι όπως ένα μεγάλο. Πάντως το ζώο που μου έρχεται στο μυαλό με το μεγαλο γευμα είναι ο πύθωνας. Και μετα κοιμάαααται.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Σαν να λέμε κάνεις νηστεία αλλά δεν είναι νηστεία. :classic_tongue:

Από την μια μιλάς για 16/8 και 20/4, και από την άλλη, αυτή δεν είναι συγκεκριμένη διατροφή ...

Αποφάσισε ....

 

Άστο δεν υπάρχει ελπίδα συνεννόησης :)

1 λεπτό πριν, Yannis Methenitis είπε

Στην δική μου την περίπτωση λοιπόν τα μικρά γεύματα εξυπηρετούν

 

Εννοείται. 

Ο καθένας ότι τον βολεύει και ότι προτιμά. 

Εδώ ο @Nestoras προτιμα την strat απο την tele  και δεν λέμε τίποτα στη ΔΝ θα κολλήσουμε  ;  :)

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Και η νηστεία είναι δίαιτα.

 

 

Νηστεία: νη+εσθιω (δεν τρώω)

Δίαιτα: από διαίτημα ( 'τρόπος ζωής ή διατροφής)

 

Όπως λέμε: "Ωραία πόλη το Βερολίνο. Πως είναι η Αθήνα;Ε,καμμια σχέση "  :)

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Όχι δεν υπάρχει διαλειμματικη διατροφή ο τίτλος είναι πάλι λάθος  :)

Διαλειμματικη ΝΗΣΤΕΙΑ υπάρχει. 

Ναι οκ.

Εγω παντως αναμεσα στα γευματα δεν τρωω.
Το ι διο και με το καπνισμα. Αναμεσα σε δυο τσιγαρα, δεν καπνιζω.

ΟΚ σοβαρα τωρα. ΕΙμαι κι εγω απο τους τυπους που τρωνε πρωινο μονο στις διακοπες.

Καφε σκετο απο το πρωι μεχρι το μεσημερι στις 2-3 που ειναι το ενα γευμα, και μετα στις 9-10μμ αλλο ενα.
Συνηθως το ενα απο τα δυο ειναι ελαφρυ (πρασινη σαλατα ή ντακο ή δημητριακα ή τοστ ή γιαουρτι, κατι ελαφρυ τεσπα και φρουτο)
Ολικης αλεσης τα περισσοτερα, Καθολου σχεδον ζαχαρη, λιγο κρασι, σπανιοτερα μπυρα (το καλοκαιρι ξερωγω προτιμαται) και πολυ σπανιοτερα "ξυδι".
Κατι με σοκολοτα σαν γλυκο και σιροπιαστα, αλλα σε πολυ μικρες ποσοτητες.
Τον τελευταιο χρονο που περιορισα τις ποσοτητες και τους υδατανθρακες, (ζαχαρες, γλυκα και ξυδια, ετσι κι αλλιως δεν καταναλωνα) και αρχισα περπατημα και λιγα οργανα (ποδηλατο και λιγα βαρη), εχασα 27 κιλα.

Οι εξετασεις μου ειναι σουπερ πλεον (ειχα ανεβασει ξαφνικα τον προτελευταιο χρονο πριν αρχισω να προσεχω, ζαχαρο, ουρικο οξυ, χολιστερινη, τριγλυκεριδια και ειχα πολυ χαμηλη D12).

Οι υδατανθρακες, οι ποσοτητες,  και η καθιστικη ζωη ηταν το προβλημα.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ναι οκ.

Εγω παντως αναμεσα στα γευματα δεν τρωω.
Το ι διο και με το καπνισμα. Αναμεσα σε δυο τσιγαρα, δεν καπνιζω.

ΟΚ σοβαρα τωρα. ΕΙμαι κι εγω απο τους τυπους που τρωνε πρωινο μονο στις διακοπες.

Καφε σκετο απο το πρωι μεχρι το μεσημερι στις 2-3 που ειναι το ενα γευμα, και μετα στις 9-10μμ αλλο ενα.
Συνηθως το ενα απο τα δυο ειναι ελαφρυ (πρασινη σαλατα ή ντακο ή δημητριακα ή τοστ ή γιαουρτι, κατι ελαφρυ τεσπα και φρουτο)
Ολικης αλεσης τα περισσοτερα, Καθολου σχεδον ζαχαρη, λιγο κρασι, σπανιοτερα μπυρα (το καλοκαιρι ξερωγω προτιμαται) και πολυ σπανιοτερα "ξυδι".
Κατι με σοκολοτα σαν γλυκο και σιροπιαστα, αλλα σε πολυ μικρες ποσοτητες.
Τον τελευταιο χρονο που περιορισα τις ποσοτητες και τους υδατανθρακες, και αρχισα περπατημα και λιγα οργανα (ποδηλατο και λιγα βαρη), εχασα 27 κιλα.
Οι εξετασεις μου ειναι σουπερ πλεον (ειχα ανεβασει ζαχαρο, ουρικο οξυ, χολιστερινη, τριγλυκεριδια και πολυ χαμηλη D12 τον προηγουμενο χρονο, πριν αρχισω να προσεχω).

 

 

.

 

Δικός μας είσαι τότε  :)

 

Σχεδόν τα ίδια κάνω και εγώ με εξαίρεση το γλυκό * και ότι ποτέ δεν έχω διακόψει την καθημερινή "στρατιωτική γυμναστική " από τα 18 μου (80-100 push ups και 30-50 pull ups) και το πολύ περπάτημα, το ποδήλατο το άρχισα πολυ πρόσφατα και γουστάρω τρελά. 

 

*απλά τρώω μια φορά τη μέρα συνήθως 7 το απόγευμα....εκτός και αν βγω για δειπνο οπότε τρώω τότε. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 7/10/2021 στις 12:32 ΜΜ, Haris είπε

Θα ήθελα πολύ να ξέρω τι εννοείς 'συμπαρομαρτούντα', γιατί για μένα είναι ένα αγριογούρουνο που συνοδεύει τις πατάτες. 

 

κοίτα Χάρη μου... σε εμένα στο αγριογούρουνο μπορούσες να προσθέσεις και ένα εξημερωμένο φίλο του, ένα κουτί εκμεκ κανταΐφι, πατατάκια, μια συσκευασία oreo και 2-3 σφολιατοειδή ανάλογα... πάντα με συνοδεία pepsi max χωρίς θερμίδες...😇

 

μέχρι βέβαια που πήγα 100 κιλά (ακριβώς) και 483 τριγλυκερίδια και 151 ζάχαρο... ε εκεί πριν κανα 2 χρόνια χτύπησε συναγερμός και με βούτηξε η Σοφία και με πήγε στον ενδοκρινολόγο της με το ζόρι... μην τα πολυλογώ συνεχίζοντας τα ωράρια μου τρώγοντας τις ίδιες ποσότητες και απλά  αλλάζοντας από παντού το άσπρο αλεύρι με ολικής, κόβοντας πατάτες και ρύζι (όποιος δεν έχει δοκιμάσει να το αντικαταστήσει παντού με πλιγούρι χάνει), αντικαθιστώντας την ζάχαρη με κρυσταλλική στέβια (αυστηρά μόνο με ερυθριτόλη), τα γλυκά με την σειρά της Γιωτης sweet balance (το μους της τα σπάει με αστείες θερμίδες) και κόβοντας τηγανητά και εν γένει junk, έχασα 13 κιλά στους πρώτους 2,5 μήνες χωρίς να πεινάσω στο ελάχιστο ή να μου λείψει πραγματικά κάτι ενοχλώντας με θυμικά...

 

κρατώντας έκτοτε τα βασικά (πχ μια χαρά τρώω τα ολικής μακαρόνια και εκτός δίαιτας, μακακας πιανόμουν τόσα χρόνια) αλλά κάνοντας και πολλές (πολλές λέμε) εμβόλιμες παρασπονδίες, συντηρώ ΑΝΕΤΑ τα κιλά μου 2-4 κιλά πάνω κάτω ανάλογα την λαιμαργία μου... όσο για τις εξετάσεις μου ο γιατρός με τις πρόσφατες έπαθε το κατιτις του... τρυγλικερίδια 151 και ζάχαρο 72!!!...

 

εν κατακλείδι τρόπο θέλει όχι κόπο...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, npap είπε

 

 

εν κατακλείδι τρόπο θέλει όχι κόπο...

 

θα κλέψω μερικές ιδέες, αν επιτρέπεται

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου