Προς το περιεχόμενο

Εγώ κάνω διαλειμματική διατροφή


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εμπειρία μου είναι η εξής, σε σχέση με τα γεύματα:

 

Εάν δεν φάω πρωινό και δεκατιανο, το μεσημέρι θα φάω τρεις μερίδες για να χορτάσω.  Εάν δε φάω και απογευματινό σνακ, το βράδυ δεν θα χορταινω και πάλι.  Φροντίζω να μοιράζω τα γεύματα μου, με τα ενδιάμεσα γεύματα να είναι φρούτα, ή ξηροί καρποι. Εάν ειμαι εκτός, φροντίζω να πίνω έναν χυμό ή κάνα μικρό σάντουιτς ως ενδιάμεσο. Επίσης, στο να χάνω βάρος, βοηθα να πίνω παρά πολύ νερό. 

 

Στην παρούσα φάση δε γυμνάζομαι, αλλά έχω χάσει 11 κιλά, που είχα πάρει στην καραντίνα, μέσα σε 2-3 μήνες. Τωρα έχω σταθεροποιηθεί, και θα πρέπει να μειώσω λίγο θερμίδες, ή να ξεκινήσω γυμναστική.

 

Το μεγαλύτερο λάθος είναι να τρώει κάποιος μια φορα την ημέρα, και ειδικά βράδυ. Γίνεται όλο τοπικό παχος, στην περιοχή της κοιλιας και ξυπνα με πρησμενο στομάχι.

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Σε λίγο θα βγούνε και ειδικοί για το πώς πρέπει να αναπνέουμε.

 

Στον αθλητισμό σου λένε οι ειδικοί πως να αναπνέεις.

 Πήγαινε να κάνεις πυγμαχία π.χ. έστω και ερασιτεχνικά χωρίς ειδικό και με ειδικό.

 Θα δεις τεράστια διαφορά στην πρόοδο σου όταν ο ειδικός σε μάθει να αναπνέεις για το άθλημα.

 

 Ένας σκύλος δε υπό την καθοδήγηση ειδικού μπορεί να κάνει πολλά πράγματα περισσότερα σε σχέση με έναν ανεκπαίδευτο σκύλο που και αυτός ίσως τα μάθει eventually αλλά.................... the hard way.

 

 Οι ειδικοί π.χ.  μπορεί να μάθουν ένα σκύλο να συμβάλλει στην έρευνα και διάσωση και να μάθει να συνεργάζεται με ανθρώπους ειδικούς στο θέμα. Είναι πολύτιμα "εργαλεία" οι σκύλοι όταν τους αναλαμβάνουν οι ειδικοί και κυρίως πιο συνεργάσιμα και πιο αποτελεσματικά μέσω των ειδικών.

 

 Βέβαια η αλήθεια είναι πως ναι μεν χρειαζόμαστε τους ειδικούς, αλλά φοβάμαι και έναν κόσμο που οι ειδικοί θα έχουν τον ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΛΕΓΧΟ και την ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ χωρίς κανένας να τους ΕΛΕΓΧΕΙ.

 

 χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχχαχαχαχαχαχαχα

 

 

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Το μεγαλύτερο λάθος ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ είναι να τρώει κάποιος μια φορα την ημέρα, και ειδικά βράδυ. Γίνεται όλο τοπικό παχος, στην περιοχή της κοιλιας και ξυπνα με πρησμενο στομάχι.

 

Κορεκτεντ. :)

 

Btw σε ΕΜΕΝΑ το να τρώω μια φορά γύρω στις 19.00 ,κοιμάμαι γύρω στα μεσάνυχτα, έχει οδηγήσει στη θεαματικοτερη απώλεια σωματικού λίπους που έχω δει στη ζωή μου ,σε συνδυασμό φυσικά με ήπια άσκηση. 

 

Ούτε όταν ήμουν πιτσιρικάς τουμπανο από τα βαρη και έκανα γράμμωση με εξωφρενικες στερήσεις δεν είχα δει τέτοιο αποτέλεσμα σε απώλεια λίπους.

 

Και είναι απόλυτα λογικό και επιστημονικά εξηγήσιμο ,αν δεις φυσικά τα βίντεο, που μάλλον δεν τα είδες. 

 

To each his own and YMMV λοιπόν. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2021 στις 1:00 ΜΜ, Yannis Methenitis είπε

Για να ξέρουμε σε κάποια θέματα την βαρύτητα του λόγου αυτού που γράφει. 

Ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι θέλει όμως. Στο προηγούμενο ποστ μου παρέθεσα πηγές για αυτά που έγραψα.

 

In depth analsysis λοιπόν από τον Dr Mike Israetel, Phd δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@npap Άστα να πάνε Νίκο. Προσωπικά φοβάμαι να πάω να κάνω εξετάσεις αν δεν χάσω πρώτα τα 10-κάτι κιλά που πήρα μέσα στα λόκνταουν. 
Πρώτη φορά στη ζωή μου έφτασα τα 90, και πλέον έχω μπει σε διαδικασία προσεκτικής διατροφής.
Όχι κάτι extreme αλλά κομμένες όλες οι μαλακίες, αρκετό περπάτημα και αρκετότερο (is that a word?) ποδήλατο.

Δυστυχώς διαπίστωσα στην πράξη κάτι που φυσικά ήξερα, ότι μετά τα 50 δεν χάνεις εύκολα βάρος.

  • Like 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2021 στις 6:25 ΜΜ, Superfunk είπε

χοντρα,χοντρα και υπεραπλοποιημενα...τα ΠΑΝΤΑ ειναι ΙΝΣΟΥΙΛΙΝΗ...οσο δεν τρως ΔΕΝ την τριγκαρεις  και καις (μετα τις 10-12 ωρες νηστειας, οσο περισσοτερο κινείσαι και αθλεισαι τοσο πιο γρηγορα ερχεται η "καυση λίπους"  ) ΜΟΝΟ λιπος.....οσο τρως συχνα τοσο την τριγκαρεις και μαζευεις λιπος...

 

αυτό είναι όλο.

επίσης δείτε και ΚΕΤΟ diet.

αποφύγετε τα πολλά φρούτα, μακαρόνια, ρύζια, ψωμιά κτλ, γιατί και αυτά είναι σαν ζάχαρη για τον οργανισμό.

  • Συμφωνώ 1

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ τις θεωρίες μου...

 

Α. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και έχει διαφορετική προδιάθεση λόγω τρόπου ζωής ή/και κληρονομικότητας.

 

Β. Εμπιστευτείτε την επιστήμη αλλά με κριτική σκέψη (παλιά μας λέγανε όχι λιπαρά, μετά όχι υδατάνθρακες και πολλά μικρά γεύματα, τώρα διαλλειματική και λίγα γεύματα μέχρι να ξαναναθεωρήσουν). Ακούστε το σώμα σας πρώτα από όλα.

 

Γ. Θεωρώ πως οι θερμίδες είναι μόνο ένας μπούσουλας. Άλλο 1000 θερμίδες από τούρτα και άλλο από κοτόπουλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Να πω κι εγώ τις θεωρίες μου...

 

Α. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και έχει διαφορετική προδιάθεση λόγω τρόπου ζωής ή/και κληρονομικότητας.

 

Β. Εμπιστευτείτε την επιστήμη αλλά με κριτική σκέψη (παλιά μας λέγανε όχι λιπαρά, μετά όχι υδατάνθρακες και πολλά μικρά γεύματα, τώρα διαλλειματική και λίγα γεύματα μέχρι να ξαναναθεωρήσουν). Ακούστε το σώμα σας πρώτα από όλα.

 

Γ. Θεωρώ πως οι θερμίδες είναι μόνο ένας μπούσουλας. Άλλο 1000 θερμίδες από τούρτα και άλλο από κοτόπουλο.

 

 

 

+1000

 

Ειδικά με το "Ακούστε το σώμα σας πρώτα από όλα. "

Επεξεργασμένο από gmoukou

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου