Προς το περιεχόμενο

Οχι άλλες δικαιολογίες... δεν χρειάζεσαι τρελά λεφτά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με βαση την οικονομικη κριση λοιπον αναγκαστηκα κι εγω να πουλησω τρελο εξοπλισμο...να πω εδω οτι αναφερομαι κυριως σε bedroom players....

φυγανε μπουτικ ενισχυτες φυγανε πανακριβα πεταλια,κιθαρες κλπ....οποτε αφησα τις υπολοιπες κιθαρες μου στην ακρη,σταματησα να παιζω οπως πριν με την τελικα φτηνη δικαιολογια δεν εχω τον εξοπλισμο μου δεν εχω λαμπα δεν εχω εστω εναν 1χ12 ενισχυτη ,κλπ κλπ...καταλαβαινετε....

 

περνουσαν οι εβδομαδες και ολο κατι με ετρωγε...λεφτα δεν υπηρχαν και με ετρωγε το GAS....εχοντας μια μεξικο στρατ λοιπον και 2 τζαπαν jackson απο τα 90s ηθελα να τις κουμπωσω καπου να ξαναζωντανεψουν....φυσικα οι συγκεκριμενες κιθαρες πωλουνται στα 300-350 μαξιμουμ οποτε δεν μιλαμε για τοπ πανακριβα οργανα....περνοντας απο γνωστο καταστημα αθηνων εψαχνα ενισχυτακι στο 50αρικο μπας και αρχισω παλι το αθλημα...κατεληξα στον blackstar debut  μιας και ηταν ο μονος σ αυτα τα λεφτα που μου εβγαζε μια ζεστασια...ετσι λοιπον αρχισα να ξαναπαιζω με εναν καλουτσικο ηχο....

 

σιγα σιγα αρχισα να σκεφτομαι με ολ αυτα που εχω τι μπορω ν κανω....εβγαλα λοιπον το σκονισμενο μου mxr 12band και ενα mad professor mighty red distortion που μεχρι τοτε δεν το πολυχωνευα,ενα boss metaal zone ,ena reverb κι ενα delay mooer κι ενα α/b switch

 

ηθελα αυτο το φτηνο ενισχυτακι που ειχα να το κανω δυο καναλια.δυστυχως ενω εχει δυο καναλια απο μονο του με το καθαρο εξαιρετικο για τ λεφτα και το μεγεθος φυσικα δεν εχει ποδοδιακοπτη να μπαινει στο βρωμικο αλλα το κανεις με το χερι...οποτε επρεπε κατι να σκεφτω...

 

για αρχη βρηκα ρυθμισεις στο καθαρο που μου αρεσαν...ακολουθησαν τα εφφε χρονου....αποφασισα να παιξω με τα βρωμοπεταλια μου και το mxr eq στακαρισμενα...

 

το αποτελεσμα με αφησε εκπληκτο....βαζοντας και το  a/b switch αναμεσα στα εφφε χρονου και στα distortion ειχα διπλοκαναλο αξιοπρεπεστατο και βαλε για δωματιο ενισχυτη με τα ''υλικα'' που ειχαν ξεμεινει στο συρταρι....

 

εκει καταλαβα ποσο αδικος ηταν ολος αυτος ο κυκλος τοσων χρονων ξοδεματος και αλλαγης εξοπλισμου...θα πορουσα να ειχα τελειωσει και να ειχα εξοικονομησει χρηματα πολυ νωριτερα...ολη λοιπον αυτη η ελλειψη οικονομικων δυνατοτητων με εκανε να ανακαλυψω αλλους δρομους που με εφεραν σ αυτο που ζητουσα χωρις το κοστος....

 

οποτε ποτε μα ποτε μην αλλαζετε ευκολα rig με την πρωτη στραβη...κουμπωστε πανω οτι εχετε και αρχιστε να ψαχνετε μην παιρνετε βιαστικες αποφασεις .βαλτε πεταλια να δουλεψουν αναποδα να κοβουν η να προσθετουν συχνοτητες,φτιαξτε δευτερο καναλι στον ενισχυτη σας με μια λουπα και ενα μαγικο υποτιμημενο πεταλι που λεγεται equaliser...μην μενετε μονο στα ποτενσιομετρα του ενισχυτη σας...

 

με την πρωτη ευκαιρια θα προσπαθησω ν ανεβασω κι ενα βιντεακι 

  • Like 7
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάθε κιθάρα, ενισχυτής ή εφέ, έχουν το δικό τους learning curve και αφού το περάσεις αυτό καταλήγεις στο πιο σημαντικό που είναι να τα φέρεις στα μέτρα σου, να τα κάνεις πραγματικά δικά σου.

 

Αν δεν υπάρχει ο χρόνος να ασχοληθεί κάποιος με το κάθε ένα από αυτά αρκετά, οι πιθανότητες είναι ότι less is more. Καλύτερο και πιο προσωπικό ήχο θα έχεις στο τέλος της ημέρας με μια κιθάρα, έναν ενισχυτή και 4-5 εφέ που ξέρεις τέλεια, παρά με δέκα κιθάρες κι άλλα τόσα rigs τα οποία τα πιάνεις μια στο τόσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Οχι άλλες δικαιολογίες... δεν χρειάζεσαι τρελά λεφτά
1 ώρα πριν, panos8 είπε

 

 

εκει καταλαβα ποσο αδικος ηταν ολος αυτος ο κυκλος τοσων χρονων ξοδεματος και αλλαγης εξοπλισμου...θα πορουσα να ειχα τελειωσει και να ειχα εξοικονομησει χρηματα πολυ νωριτερα...ολη λοιπον αυτη η ελλειψη οικονομικων δυνατοτητων με εκανε να ανακαλυψω αλλους δρομους που με εφεραν σ αυτο που ζητουσα χωρις το κοστος....

 

οποτε ποτε μα ποτε μην αλλαζετε ευκολα rig με την πρωτη στραβη...κουμπωστε πανω οτι εχετε και αρχιστε να ψαχνετε μην παιρνετε βιαστικες αποφασεις .βαλτε πεταλια να δουλεψουν αναποδα να κοβουν η να προσθετουν συχνοτητες,φτιαξτε δευτερο καναλι στον ενισχυτη σας με μια λουπα και ενα μαγικο υποτιμημενο πεταλι που λεγεται equaliser...μην μενετε μονο στα ποτενσιομετρα του ενισχυτη σας...

 

 

 

Δυστυχως ισχυει 100% το "αν δεν παθεις δεν θα μαθεις" ή το "στερνη μου γνωση να σ ειχα πρωτα"

  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, χρειάζεται λίγα χρήματα κάποιος, εάν θέλει να περνά καλά στο σπίτι, με σούπερ ήχο, ή εάν θέλει ακόμα να κάνει και λάιβ. Όρεξη να υπάρχει για παίξιμο, και τίποτα άλλο.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panos8 είπε

θα πορουσα να ειχα τελειωσει και να ειχα εξοικονομησει χρηματα πολυ νωριτερα...

όπως με πρόλαβε και ο @qesh , δεν θα μπορούσες νωρίτερα

 

δυστυχώς η εςμπειρία και η γνώση αυτή , προέρχεται αφού έχεις δει όλες τις πλευρές του νομίσματος . Ουσιαστικά κατέληξες σε αυτό ο συμπέρασμα , δεν θα το ήξερες αν δεν είχες ξοδέψει

 

Το να στο έλεγαν τυχόν πιο έμπειροι , ίσως να μην φτάνει αν δεν το δεις μόνος σου 

  • Like 5

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον Panos, δεν χρειάζεσαι ούτε πολλά ούτε πολύ ακριβά πράγματα. Τα περισσότερα rigs γνωστών κιθαριστών άλλωστε είναι εξαιρετικά απλοϊκά.

Εγώ όμως εκεί που την είχα πατήσει ήταν ότι ήξερα τι ήχο θέλω, χωρίς να ξέρω πως θα τον πετύχω και με τι gear. Στο net τότε έγραφε ο καθένας ό,τι του κατέβει, οι μαγαζάτορες ήταν κάθε άλλο παρά φιλικοί και εξυπηρετικοί. Με αποτέλεσμα να αγοράζω μα!@#!@ς μπας και !!!

Πλέον που ξέρω ακριβώς πως να πετύχω τους ήχους που θέλω τη βγάζω και με plugin🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο μέρος του gear που έχουμε είναι για ικανοποίηση του ''υπερκαταλανωτισμού'' της εποχής που ζούμε, παρά για την κάλυψη των καλλιτεχνικών μας αναγκών. 

 

Δεν το πιστεύω ότι ενώ υπάρχει τόση ποικιλία στην αγορά, ακόμα και στα τοπικά καταστήματα και όχι κάπου στην... Γερμανία, ψάχνουμε κάποιο ''ιερό δισκοπότηρο''.

 

Φυσικά τα γούστα αλλάζουν και ως εκ τούτου και ο ήχος που μας αρέσει, οπότε δεν είναι παράλογο κάποια στιγμή να θες να δοκιμάσεις και κάτι άλλο και να αλλάξεις κάτι στο gear σου, αλλά αν μπεις στο τριπάκι του gas για τα καλά, μετά χάνεις τελείως το νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το φορουμ ομως τοσα χρονια βοηθαει ελαχιστα θεωρω....οι περισσοτεροι λενε αποψεις χωρις να γνωριζουν εμπειρικα σε μεγαλο βαθμο...πρεπει να θιγονται θεματα οπως ο χωρος που θα τοποθετηθει πχ ενας ενισχυτης.πολλες φορες αναλυουμε μαγνητες , πεταλια ,δινουμε συμβουλες για αλλαγη οργανων κλπ ξεχνοντας βασικα πραγματα...

 

οπως προειπα πχ αλλαγη μεγαφωνου....πεταλι eq για συχνοτητες που δεν εχει ο ενισχυτης μας...χρηση αυτου και σαν δευτερο καναλι σε μονοκαναλο στακαρισμενο με distortion η χαμηλωνοντας συχνοτητες σε βρωμικους ενισχυτες εχοντας και καθαρο καναλι μ ενα πατημα...

 

παρ ολ αυτα γινεται μια υπεραναλυση μαγνητων λες και θα παιζουν το ιδιο σε ολους τους ενισχυτες και σε ολα τα δαχτυλα η υπεραναλυση ενισχυτων σαν να θεωρουμε οτι ντε και καλα ο ιδανικος ειναι ενας plug n play που δεν υπαρχει γιατι οπως ειπαμε παιζει ρολο και ο χωρος....προσωπικα δεν υπαρχει τιποτα plug n play ολα θελουν ψαξιμο πρεπει να ξεζουμισεις τον εξοπλισμο σου κι αφου πια δεν σε ικανοποιει που αποκλειεται με τοσες λυσεις σημερα τοτε πας για κατι διαφορετικο...

 

νομιζω οτι η συχνη αλλαγηξ εξοπλισμου δυσκολεθει παρα βοηθαει...πανω που μαθαινεις πως συμπεριφερεται η αλυσιδα σου δινεις μια και την κλωτσας για να φτιαξεις αλλη....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου