Προς το περιεχόμενο

Zantea Chronicles : The Dream Dominator


UnderGround

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Σήμερα κυκλοφόρησε ο δίσκος του νέου μου project.

 

Δελτίο τύπου.

Δύο αντίπαλα πνεύματα. Ένας ξεπεσμένος βασιλιάς. ‘Ένας φόνος. Το κορίτσι της προφητείας.

Με μεγάλη χαρά, οι Forbidden Myth σας παρουσιάζουν τον πρώτο τους δίσκο. Ένα concept epic rock δίσκο που εισάγει στο κοινό έναν, νέο, φανταστικό κόσμο με πολλούς ενδιαφέροντες χαρακτήρες.

Οκτώ τραγουδιστές, αναλαμβάνουν τους ρόλους σε μια ιστορία που εξελίσσετε μέσα από 20 τραγούδια, συνολικής διάρκειας, άνω των 100 λεπτών. Το χαρακτηριστικό της μουσικής είναι η απουσία της ηλεκτρικής κιθάρας/μπάσου, σε έναν δίσκο που “κινείται” από το rock(classic, pomp,  prog, epic, hard) και φτάνει μέχρι το metal.

Ο δίσκος κυκλοφορεί, αποκλειστικά μέσω του Bandcamp(σε ψηφιακή μορφή με digital booklet) και, προσεχώς, σαν lyric movie στο YouTube.

Καλώς ήρθατε στον κόσμο της Ζάντεα!

 

  • Story by Myrto Gregoriadi
  • Artwork by Hara Tsopanidou
  • Music and Lyrics by Antonis Adelfidis
  • Vocalists
  • Jim Koidakis - Storyteller
  • George Katsanos - Ovaris
  • Moss "The Boss" Kordakis - Vosar
  • Antonis Komninos - Morzan
  • Aggeliki Andritsou - Sirin
  • Dimitra Preari - Nantou
  • Stratos Kanimas - Ansel
  • Irini Tiniakou - Roziel

 

Instrumentalists

  • George Katsanos - Acoustic Piano, Electric Pianos, Combo Organs, Digital and Analog Synthesizers, Vibradoneon, Theremin
  • Nikos Aravanis - Acoustic Piano
  • Antonis Adelfidis - Acoustic Piano, Electric Pianos, Hammond Organ, Combo Organs, Mellotron, Hohner Clavinet, Digital and Analog Synthesizers, Rheem Kee Bass
  • The Swede - Drums

Recordings, Audio Editing, Mixing by Antonis Adelfidis

Additional Recordings, Mastering by Dimitris Delis

Grammatical Corrections by Theofanis Loukas and Sotiris Adelfidis

Composed, Arranged and Produced by Antonis Adelfidis

 

Μπορείτε να ακούσετε τον δίσκο από εδώ :

 

 

Mπορείτε να διαβάσετε την ιστορία και τους στίχους.

Ανέβασα και το 4 single στον Youtube.

 

 

 

και ακόμα ένα ανέβασε στο κανάλι του ο Νίκος Αραβανής που έπαιξε πιάνο σε 2 κομμάτια του album και τον ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

 

Εύχομαι να σας αρέσει και περιμένω τα σχόλια σας.

Να είστε καλά!

  • Like 3

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η προσπάθειά σας παιδιά! Εγώ θα πω το σχόλιό μου βέβαια, έτσι για να βγουν καλύτερα τα επόμενα, και ας φανώ ο κακός της υπόθεσης. Τα λέω όμως με την καλύτερη πρόθεση!

Δε μου αρέσει καθόλου η μείξη, ιδιαίτερα στις "κιθάρες". Αφού δε θέλατε να βάλετε κιθάρα ως χαρακτηριστικό, γιατί να βάλετε κάτι που ακούγεται τόσο ψεύτικο? Σαν midi από τα παλιά Guitar Pro ακούγεται... Θα μπορούσατε πχ να το κάνετε πιο συμφωνικό για να γεμίσει και να δώσει ένα έξτρα πόντο στον τομέα του φανταστικού. Τα lead synths μου ακούγεται αρκετά ψηλά και πολύ κοφτερά, και το ίδιο νιώθω για το hi-hat.

Το χειρότερο όμως απ'όλα για μένα είναι η προφορά που δε "περνάει" καθόλου κατά τη γνώμη μου. Θέλει ηθοποιία και πάθος βρε παιδιά, ειδικά όταν λες μια ιστορία. Σίγουρα όμως σε συνεργασία με το να τραγουδάς δε το κάνει πολύ εύκολο, αλλά και πάλι οφείλω να το πω, γιατί χάνει πολύ.

 

Επίσης το σκίτσο του cover μου φαίνεται κάπως πρόχειρο. Γενικά τα album covers πρέπει να είναι συνήθως λίγο πιο προσεγμένα.

 

Και ένα τελευταίο σχόλιο + tip όσον αφορά το post στο forum. Όταν κάνετε copy-paste, κάντε το από ένα μέρος που να μην έχει χρώμα ή άλλο formatting. Τώρα έχει πάρει μαύρο χρώμα στα γράμματα, και εγώ που το διαβάζω σε dark mode φαίνεται έτσι:
image.png.66ba3c1855277c217319a7f439c71606.png

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την κριτική σου και για το χρόνο σου!

Για τον ρυθμικό ήχο, είναι hammond περασμένο από καμπίνες marshall.

Να είσαι καλα!

Επεξεργασμένο από UnderGround

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πέρα από το like που έβαλα έχω να πω τα εξής αν και βασικά έχω ξεπεράσει αυτό το είδος μουσικής εδώ και περίπου 40 χρόνια, αλλά παρ όλα αυτά το γνωρίζω αρκετά καλά και "ξέρω" τα της δομής του.

α. Εχω την εντύπωση ότι εν πολλοίς είναι δουλειά ενός ανθρώπου, προς αυτή την πλευρά κλίνω βλέποντας το κανάλι στο Youtube κλπ, ή περισσότερων. Σίγουρα αναφέρθηκε ότι τα τύμπανα τα προγραμμάτισε drummer, και σίγουρα οι φωνές όσες είναι μοιράστηκαν αλλού.   Από τα credits βλεπω δυο πολυ-keyboardists και τον δικό μας Νίκο. 

β. Όπως και να έχει (ιδέα ενός με την βοήθεια πολλών ή κάτι παρόμοιο) έχει πέσει δουλειά πολλή και όταν αντιλαμβάνομαι κάτι τέτοιο αντίστοιχα η "κριτική" μου είναι κατα κανόνα εποικοδομητική και επικεντρώνεται σε σημεία βελτίωσης. Αρα θα πω μπράβο, αν και όπως είπα, ιστορίες φαντασίας, με ήρωες του παρελθόντος ή του μέλλοντος και συγκρούσεις καλού κακού δεν με αγγίζουν πιά ούτε ως ιστορίες αλλά ούτε και ως το παραδοσιακό (γιατί υπάρχουν στον πλανήτη λαμπρές εξαιρέσεις πχ Magma και ο κανόνας πχ Rainbow, Dio, Sabbath κλπ) ένδυμα που τις συνοδεύει

γ. Με ξένισε η ιδέα και μένα να γίνουν όλα τα όργανα με πλήκτρα. Εντάξει λογικό αν η κύρια δύναμη πίσω από το έργο είναι πλήκτρα. Πάω πάσο με το μπάσο, άντε και με ένα σολο. (Αλλά φωνάζει "είμαι πλήκτρο" ενώ πχ εδώ έχουμε καλομάθει με τον cosdr που είναι κιθαρίστας ολκής με πλήκτρα). Οι ρυθμικές όμως ή τα γεμίσματα δεν ακούγονται καλά. Ίσως μια και τα περισσότερα ή όλα είναι γραμμένα, ένας κανονικός κιθαρίστας να βελτίωνε πολλά σε δεύτερη προσέγγιση

δ. Ενα θέμα με την προφορά όντως υπάρχει (όχι τόσο να σε διώχνει, αλλά να σου υπενθυμίζει ότι δεν τραγουδάνε native tongue)

ε. Η όλη παραγωγή. Είναι προσεγμένη, αλλά έχω την εντύπωση στις περιορισμένες δυνατότητες του "ενός" δημιουργού

Είναι κατι που το παθαίνουμε όλοι όταν καταπιανόμαστε με μεγαλεπίβολα έργα "ζωής" και πεισμώνουμε να τα βγάλουμε πέρα μοναχοί με τα όποια κουσούρια. 

στ. Τελος περι εξωφύλλου, video κλπ δεν έχω ιδιαίτερες ενστάσεις, αλλά επειδή θα γίνει video, εφιστώ την προσοχή ότι αν κάποιος κάτι στο souncloud ή το bandcamp το προσπεράσεΙ σε μισό λεπτό, στο video θα πατήσει το back στα 5 δευτερόλεπτα αν δεν είναι άψογο. Και κυρίως αυτά που βλέπουμε έξω είναι, ακόμα και σε ερασιτέχνες, δοσμένα σε επαγγελματίες. Είναι συνεπώς καθαρά θέμα επιλογής: ένα βίντεο για να υπάρχει ώς πηγή clicks ή ένα βίντεο που να δώσει κάτι παραπάνω στην μουσική.

 

Καταλήγω λέγοντας ότι μου άρεσε η προσπάθεια, δεν είναι το goto άκουσμά μου μακράν, αλλά σέβομαι τον κόπο του δημιουργού. Και ξαναλέω θα ήθελα μια revisited έκδοση.

 

 

σ.σ διόρθωσα κάποια πράγματα αφού διάβασα πιό προσεκτικά τα credits

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το project και η παραγωγή είναι δικιά μου, χωρις όμως την βοήθεια όλων των υπολοίπων δεν θα είχε υλοποιηθεί.

Η απουσία κιθάρας ήταν συνειδητή επιλογή, σε άλλες δουλειές μου υπάρχει. Αυτό το project αποφάσισα να εχει ως κινητήρια δύναμη τα πλήκτρα.

Τα τύμπανα παίχτηκαν απο drummer, δεν προγραμματιστηκαν.

Προφανώς και υπάρχει θέμα με την προφορά, το θεμα για εμενα ειναι να υπαρχουν σωστες φωνες. Και ο Meine, οπως και άλλοι πολλοί ξένοι τραγουδιστές δεν εχουν καλή προφορά(προς Θεού δεν κάνω σύγκριση...).

Η lyric movie θα ανέβει όχι για τα clicks, αλλά για να δώσει το κάτι παραπάνω στα τραγούδια, όπως σωστά ανέφερες...

 

Σε ευχαριστώ για την κριτική και για τον χρονο που αφιέρωσες, να είσαι καλά!

Επεξεργασμένο από UnderGround
  • Like 1

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Σήμερα ανέβηκε και η lyric movie!

 

https://youtu.be/kzNluVqIUPg

 

Καλή ακρόαση!

Επεξεργασμένο από UnderGround
  • Like 1

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν μερικές ημέρες κυκλοφόρησε το "Zantea Chronicles : The Dream Dominator" σε διπλό cd από την Soman Records!

 

https://antonisadelfidis.bandcamp.com/album/zantea-chronicles-the-dream-dominator

 

Να είστε καλά!

 

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου