Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικού Πιάνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά, με το ποσό που διαθέτεις θα μπορείς να πάρεις κάτι πάρα πολύ καλό σε ηλεκτρονικό πιάνο. Οι εταιρείες και τα μοντέλα είναι αρκετά.. Δυστυχώς θέλει ψάξιμο..

 

Θέλω κι εγώ να τονίσω την ανάγκη ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ πριν το αγοράσεις. Ψηλές νότες, χαμηλές νότες, pp, p, mf, ff, με πεντάλ, με σορντίνα, με δυνατή ένταση, με χαμηλή ένταση, με μεσαία ένταση, με ακουστικά αν γίνεται κοκ. Πρέπει ο ήχος του κλασικού πιάνου με ουρά να σε ικανοποιεί σε ποσοστό 99,99999% αλλιώς πηγαίνεις στο επόμενο.. Άποψή μου.. (εγώ θα δοκίμαζα ακόμη και διάφορους συνθέτες  όπως Μότσαρτ, Σοπέν, Ραχμάνινοφ κλπ. γιατί ο ήχος που ζητάνε από το πιάνο είναι πολλές φορές διαφορετικός).

 

Αξίζει λοιπόν να διαθέσεις χρόνο, μια που ξεχνάς για πάντα διαδικασίες όπως κούρντισμα, συντήρηση μηχανισμού, ενόχληση περίγυρου σε περίεργες ώρες κλπ.κλπ.

 

Μάλιστα έχεις και εξτραδάκια: μπορείς να κάνεις online ηχογράφηση από καλώδιο, να συνδέσεις το πιάνο με υπολογιστή για ενορχηστρώσεις (λίγο δυσκολότερο) και διάφορα άλλα τέτοια..

 

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
45 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ

+1000

Ακούγοντας από το youtube δεν θα βγάλεις άκρη.

Το θέμα όμως είναι να τα βρείς κάπου να τα δοκιμάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου