Προς το περιεχόμενο

Τι είναι η αξίωση για πνευματικά δικαιώματα στο youtube;


ignantios
Η απάντηση από τον Alter,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αρκετά. Βίντεο που έχω στο. Κανάλι μου γράφει αξίωση που αφορά πνευματικά δικαιώματα. Ενώ γράφω ότι είναι cover και δεν είναι δικό μου τραγούδι κλπ. Ξέρει κανείς κάτι περί αυτού? 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλληλο σημείο για να καταλάβεις τί ακριβώς εννοούν είναι το help του youtube.

Δεν μας γράφεις και λεπτομέρειες: π.χ. το τραγούδι σου ανεβαίνει κανονικά ή το μπλοκάρει το youtube πριν ανέβει (ή και αφού ανέβει στην αρχή το μπλοκάρει μετά);

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάτοχοι των δικαιωμάτων του τραγουδιού συνήθως αξιώνουν τα χρήματα των διαφημίσεων που εμφανίζονται στα βίντεο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζεις ένα τραγούδι που ΔΕΝ είναι δικό σου

συνεπώς αποκομίζεις κάποιο "οφελος" με τον κόπο, την ιδέα, την έμπνευση κάποιου άλλου 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πνευματικά δικαιώματα υπάρχουν διάφορες κατηγορίες, όπως σύνθεση, ηχογράφηση, στίχοι, δυνατότητα αναπαραγωγής, δυνατότητα ζωντανής απόδοσης, δικαιόματα προσαρμογής και άλλα. Μπορείς να τα βρεις αυτά σε διάφορες σελίδες με νομικό περιεχόμενο κατά προτίμηση.

 

Οι εταιρίες που διαχειρίζονται αυτά τα δικαιώματα σε βρίσκουν μέσα από τις συχνότητες του κομματιού και σου λένε, ώπα φίλε, αυτό εδώ είναι (μάλλον*) υλικό κάποιου δικού μας ανθρώπου και δεν έχεις αποκτήσει τα δικαιώματα ζωντανής απόδοσης ή προσαρμογής αυτής, συνεπώς δε μπορείς να βγάλεις κέρδος από αυτό. Αυτό απλά σημαίνει ότι δεν μπορείς να βάλεις διαφημίσεις στο συγκεκριμένο βίντεο, γιατί χρησιμοποιείς δουλειά άλλου για προσωπικό σου όφελος. Ή μπορείς να βάλεις διαφημίσεις, αλλά όλα τα έσοδα πάνε στον καλλιτέχνη ή στην εταιρία. Εκεί είτε θα πρέπει να αποκτήσεις τα δικαιώματα, πράγμα δύσκολο, είτε απλά το αποδέχεσαι και προχωράς στη ζωή σου.

 

*Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα λάθους, αλλά είναι σπάνιο φαινόμενο.

 

Κανονικά φαντάσου οι μπάντες που κάνουν covers σε live μαγαζιά δεν έχουν το δικαίωμα να το κάνουν, εκτός αν ο καλλιτέχνης ή η εταιρία που τον αντιπροσωπεύει το επιτρέπουν. Όχι ότι θα έρθει ο άλλος να σου κόψει πρόστιμο βέβαια, αλλά λέμε το τι ισχύει νομικά. Φαντάσου καλά καλά δε μπορείς να παίξεις μουσική στο μαγαζί σου αν δεν πάρεις τη σχετική άδεια, γιατί υποτίθεται μπορείς να προσελκύσεις κόσμο μόνο και μόνο με τη μουσική που παίζεις, και αυτό θεωρείται προσωπικό όφελος.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ στην τελική πρέπει να τα κατεβάσω θα έχω κάποιο θέμα ή όχι. Γιατί εκατομμύρια χρήστες το κάνουν αυτό δεν νομίζω να έχουν κάνει κάτι. 

  • Συμφωνώ 1

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ignantios είπε

Δλδ στην τελική πρέπει να τα κατεβάσω θα έχω κάποιο θέμα ή όχι. Γιατί εκατομμύρια χρήστες το κάνουν αυτό δεν νομίζω να έχουν κάνει κάτι. 

Δεν σου ειπαν να τα κατεβάσεις εκτος εαν οντως εγινε.

Απο οσα λες υπάρχει copyright claim και το βιντεο cannot be monetized.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δεν σου ειπαν να τα κατεβάσεις εκτος εαν οντως εγινε.

Απο οσα λες υπάρχει copyright claim και το βιντεο cannot be monetized.

 

Όχι δεν μου είπαν. Απλά είδα μόνο αυτό το μήνυμα που παλιότερα δεν υπήρχε. 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Τι είναι η αξίωση για πνευματικά δικαιώματα στο youtube;
  • Guru
  • Λύση

Το copyright claim δεν είναι πρόβλημα. Το copyright strike είναι, γιατί στα τρία σου κατεβάζουν το κανάλι.

 

Διασκευές η και χρήση μουσικής κάποιου άλλου συνήθως οδηγούν σε copyright claim, που απλά σημαίνει ότι αν υπάρχουν έσοδα από το βίντεο τα παίρνει αυτός που σου έκανε το claim.

 

Copyright strike μπορεί να συμβεί αν ανεβάσεις αυτούσιο κάτι που ανήκει σε άλλον, συνήθως βίντεο. 

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ιστοριούλα σχετική:

 

Πριν από 2 χρόνια ηχογραφήσαμε ένα ψηφιακό άλμπουμ με την μπάντα μου. Για ένα χρόνο περίπου και πιο πολύ για πείραμα, πληρώσαμε συνδρομή σε μια online εταιρία που αναλαμβάνει να διαχειρίζεται τα πνευματικά δικαιώματα σε όλες τις γνωστές πλατφόρμες αναπαραγωγής/streaming και σου επιστρέφει κάποιο πενιχρό ποσοστό των κερδών από τα plays. 

 

Σε δεύτερο χρόνο, ένα μέλος της μπάντας, ανέβασε στο κανάλι του στο youtube ένα βίντεο από την εργασία του (άσχετη με μουσική) και ως υπόκρουση έβαλε ένα από τα κομμάτια μας. Σε λιγότερο από μία μέρα, το youtube είχε αφαιρέσει τον ήχο από το βίντεο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου