Προς το περιεχόμενο

Μπάσο με μικρόφωνο στην καμπίνα ή κατευθείαν στην κονσόλα; Ή και τα δύο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ κύριοι. Όπως βλέπω connect it is, το οποίο το περίμενα.

 

 

Στις 22/10/2021 στις 1:02 ΜΜ, cigaret13 είπε

Είσαι έτοιμος να δείρεις τον μπασίστα σας ή έτσι μου φαίνεται...; 😎

Δεν ξέρω ακόμα Φώτη, αλλά δεν το αποκλείω.🙃

 

 

Στις 22/10/2021 στις 3:34 ΜΜ, marathon είπε

Tzάμπα σου γράφουν...drummer δεν είσαι? Τι να καταλάβεις.....🤐

 Είσαι τυχερός που το επίπεδό μου και η ανατροφή μου δεν μου επιτρέπουν να σου απαντήσω κατάλληλα. 🙃 

  • Χαχα 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2021 στις 1:07 ΜΜ, Superfunk είπε

 

κορεκτεντ

Ε, είπα κι εγώ να αφήσω μια χαραμάδα έκφρασης στους αντιφρονούντες.😀

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμένα μου αρέσει να υπάρχει και κάποιο μπασιστικό preamp (Ampeg, Trace Elliot, Tech21, whatever) για περισσότερο χαρακτήρα. Και το U5 της Avalon βέβαια είναι φοβερό σε κάποιες θέσεις. To σκέτο di θα ήταν αρκετό βεβαια τις περισσότερες φορές αλλά είναι πολύ generic approach για τα γούστα μου. 


Υπάρχουν επίσης και τιμιότατα impulse responses αν θες να πειραματιστείς με μια τέλεια ηχογραφημένη καμπίνα. Ειδικά της Celestion είναι πάρε βάλε, χωρίς να ψάχνεις μέσα από εκατοντάδες ποιο θα σου κάτσει.

Από κει και πέρα για ενισχυτή, μόνο αν είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο σε ήχο, κάποιος βρώμικος λάμπάτος πχ. ή αν αυτό θέλει ο μουσικός, γιατί στην τελική στη δική μας φάση παίζουμε για να γουστάρουμε.  

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την σφήνα, αλλά βρίσκω την ευκαιρία να ρωτήσω πως γράφουν τα rock/metal μπάσα. Τα περισσότερα έχουν ένα ελαφρύ overdrive, ο ήχος δεν είναι σε καμία περίπτωση "clean" και direct.

Πετάλι, λάμπα που σπάει? Αν βάλεις od σε direct σήμα χωρίς καμπίνα σε κιθάρα ακούγεται χάλια. Για πείτε οι γνώστες, με τρώει η απορία😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 ώρες πριν, sharpshooter είπε

Sorry για την σφήνα, αλλά βρίσκω την ευκαιρία να ρωτήσω πως γράφουν τα rock/metal μπάσα. Τα περισσότερα έχουν ένα ελαφρύ overdrive, ο ήχος δεν είναι σε καμία περίπτωση "clean" και direct.

Πετάλι, λάμπα που σπάει? Αν βάλεις od σε direct σήμα χωρίς καμπίνα σε κιθάρα ακούγεται χάλια. Για πείτε οι γνώστες, με τρώει η απορία😁

 

 

Από τον ακριβότερο και δυσκολότερο στο φθηνότερο και ευκολότερο τρόπο:
1. Ampeg SVT CLassic και τον γράφεις μαζί με την καμπίνα του, μιξάροντας και το di.

2. Ampeg SVT Classic, ένα attenuator και τον γράφειςμε impulse responses πάλι μαζί με το di. 

3. Ένα καλό modeler

4. Ampeg SCR preamp + impuse responses (έχει και di έξοδο το συγκεκριμένο)
5. VST ακριβό: H Neural έχει το Darkglass Classic και Ultra που καλύπτουν ένα πολύ ευρύ φάσμα από Bass overdrive, καθώς και το Parallax για ultra modern bass distortion. 

6. VST φθηνό (αλλά πολύ καλό): Overloud Bass Rigs.  

ΥΓ: Ξέχασα τη λύση του bi-amping: Μπάσο->Crossover->Ενισχυτής μπάσου για καθαρές χαμηλές & ενισχυτής κιθάρας για παραμορφωμένες υψηλές συχνότητες. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sharpshooter είπε

Ακριβώς όπως το σκεφτόμουν δλδ. Άρα το σκέτο di είναι μόνο για καταστάσεις που χρειάζεται τέρμα καθαρός ήχος.

 

"Σκετο" di  δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς, πάντα ο ήχος του θα επεξεργαστεί με compression, eq και αν θες να βγάλεις τον ηχο που περιγράφεις overdrive (υπεροδηγωντας τον προενισχυτή της κονσόλας ) και distortion, υπάρχουν τόσα plug ins πλέον που the sky is the limit .

Τα χρόνια τα παλιά δεν μασαγαμε πάντως να βάλουμε και πετάλια distortion ή overdrive  στο patch bay της κονσόλας, μια χαρά "ροκ" ήχο έβγαζαν και αυτά, ειδικά το RAT.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 ώρες πριν, sharpshooter είπε

Ακριβώς όπως το σκεφτόμουν δλδ. Άρα το σκέτο di είναι μόνο για καταστάσεις που χρειάζεται τέρμα καθαρός ήχος.

Το "σκέτο di" δίνει τη δυνατότητα να κάνεις sculpt τον ήχο του μπάσου ώστε να μη χρειάζεται να παλέυεις με τα άλλα όργανα για χώρο. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις αρκεί. Εκεί που για μένα υπολείπεται είναι όταν θες ο ήχος του μπάσου να έχει έναν πολύ συγκεκριμένο χαρακτήρα: Πχ το light drive του SVT Classic όταν παίζεις ροκομεταλλιές, το τάπα γκάζι ενός Orange στη φάση του Stoner ή το mid emphasis ενός Trace Elliot στο New Wave κλπ. Βέβαια μετά θα πρέπει να τοποθετηθεί και το μπάσο στη μίξη ώστε να ακούγονται αυτά. Αν είναι να το θάψουν οι μπότες και οι κιθάρες, τότε τζάμπα ο κόπος. 

 

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

υπάρχουν τόσα plug ins πλέον που the sky is the limit .

Γεγονός είναι πως τα plugins σήμερα ιδιαίτερα στο low end τα καταφέρνουν μια χαρά. Δεν δίνουν την ίδια χαρά στο χέρι αλλά σε ένα μπάσο στη μίξη θα ήμουν ψεύτης αν έλεγα ότι μπορώ να τα ξεχωρίσω. Αρκεί να μην το παρακάνεις και να μη θες distortion σε υψηλομεσαίες περιοχές. 

 

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Τα χρόνια τα παλιά δεν μασαγαμε πάντως να βάλουμε και πετάλια distortion ή overdrive  στο patch bay της κονσόλας, μια χαρά "ροκ" ήχο έβγαζαν και αυτά, ειδικά το RAT.


Ωραία φάση κι αυτό! Θυμάμαι την εποχή που έγραψα το μπάσο με ένα MKI Tonebender direct. To θέμα είναι βέβαια ότι με τα χρήματα που χρειάζεται για να βρεί RAT σαν κι εκείνα αγοράζει και καναν μεταχειρισμένο Gallien Krueger :) Επίσης νομίζω ότι ο συγκεκριμένος θέλει λίγες άκρες στον ήχο του, τύπου Newsted ενώ αυτοί οι ήχοι παραπέμπουν περισσότερο σε punk/stoner φάση τύπου Fu Manchu ή ΟΜ. 

 

  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 27/10/2021 στις 4:18 ΠΜ, sharpshooter είπε

Sorry για την σφήνα, αλλά βρίσκω την ευκαιρία να ρωτήσω πως γράφουν τα rock/metal μπάσα. Τα περισσότερα έχουν ένα ελαφρύ overdrive, ο ήχος δεν είναι σε καμία περίπτωση "clean" και direct.

Πετάλι, λάμπα που σπάει? Αν βάλεις od σε direct σήμα χωρίς καμπίνα σε κιθάρα ακούγεται χάλια. Για πείτε οι γνώστες, με τρώει η απορία😁

 

 

Σιγά σιγά πάμε και προς άλλες λύσεις.

 

Εγώ επειδή δεν έχω μπάσο και προσπαθώ να μη μαζεύω πολλά πράγματα γιατί η επόμενη 3ετία θα έχει αρκετές μετακομίσεις, προγραμματίζω μπάσο και μετά το περνάω από Neural DSP Darkglass. Αν δεν είσαι γκασμάς σαν εμένα και ξέρεις να προγραμματίζεις καλά, τότε την κάνεις τη δουλειά σου κι έτσι.

 

Για να γυρίσω on topic, αν έγραφα κανονικά μπάσο, θα προτιμούσα να υπάρχει το DI για να μπορώ να περάσω το σήμα από όποιο ενισχυτή ή VST θελήσω, ανάλογα το είδος μουσικής.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2021 στις 11:38 ΠΜ, kpeyos είπε

Επίσης νομίζω ότι ο συγκεκριμένος θέλει λίγες άκρες στον ήχο του, τύπου Newsted

thx για τις απαντήσεις παιδιά.

Ακριβώς για αυτό μιλάω, ελαφρύ drive σαν Newsted και όχι για Lemmy πχ που παίζει σε marshall σαν κιθάρα αλλά με μπάσο.

Ο ενισχυτής παίζει ρόλο αν χρησιμοποιώ IRs ή όχι όμως?

Γίνεται και με κιθάρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου