Προς το περιεχόμενο

Recorder πετάλι λόγω έλλειψης 2ου κιθαρίστα


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω λίγο τα φώτα σας

 

Ψάχνω για το εξής πράγμα…

 

Ένα πετάλι το οποίο να είναι recorder στο οποίο να μπορείς να γράψεις και να κάνεις store μία κιθάρα (να σου δίνει όμως 5-6-7 λεπτά χρόνο ηχογράφησης) επίσης να σου δίνει τη δυνατότητα να μπορείς να ηχογραφήσεις  πάνω από 1 κομμάτι (πχ καμιά 10αριά), στην ουσία δηλαδή κάτι σαν recorder με memory banks.

Ο σκοπός είναι να μπορώ να έχω προηχογραφημενη τη μία κιθάρα και απλά να παίζω live τη δεύτερη όχι όμως μόνο για ένα κομμάτι αλλά για 6-7 τουλάχιστον. Αν γίνεται να μπορούν κάποιες από αυτές τις ηχογραφήσεις να παίξουν και μαζί (για παράδειγμα να μπορώ να έχω προηχογραφήσει μία κιθάρα και ένα μπάσο και να τα βάλω να παίξουν μαζί) ακόμα καλύτερα! Καταλαβαίνετε το concept, δεν έχω δεύτερο κιθαρίστα (ούτε μπασίστα) και θέλω να βρω λύση με κάποιο πετάλι έτσι ώστε να μπορώ να παίξω σε μία πρόβα με πολύ λίγα άτομα.

 

Έχετε τίποτα υπόψη? Όχι τίποτα super high-tech πανάκριβο, για πρόβες το θέλω.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ίσως ένα looper, με τουλάχιστον δύο κανάλια, που να μπορούν να παίξουν παράλληλα.

Θα πρέπει εκτός από banks (μνήμες)  για να γράψεις την κάθε φράση - τραγούδι ξεχωριστά να διαθέτει και αρκετή μνήμη ανά bank - tracks για να μπορείς να γράψεις μεγάλες φράσεις, στην περίπτωσή σου τραγούδια.

 

Στην αρχή ξεκινάς το ψάξιμο με πεταλάκια όπως για παράδειγμα το Boss RC-10R. Μετά κοιτάς σε κάτι μεγαλύτερο και με περισσότερες δυνατότητες όπως για παράδειγμα το Boss RC-300 και μετά πας σε desktop κατάσταση εάν σε βολεύει όπως για παράδειγμα το Boss RC-505.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
28 λεπτά πριν, ikon είπε

πχ τι λέτε για το BOSS RC-500?

Είναι στην κατηγορία αυτών που έγραψα πιό πάνω.

 

Διαφορετικά χρησιμοποιείς δύο looper (πεταλάκια) όπου για παράδειγμα το Α θα έχει την κιθάρα και το Β θα έχει κιθάρα με μπάσο. Σημείωση πως σε αυτή την περίπτωση αφού το Β έχει κιθάρα με μπάσο μαζί δεν υπάρχει θέμα συγχρονισμού.

 

Αν όμως στο Α έχεις κιθάρα και στο Β σκέτο μπάσο και θες να παίξουν και τα δύο μαζί (δηλαδή κιθάρα από το Α και μπάσο από το Β) θα πρέπει να διαθέτουν σύστημα συγχρονισμού.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το rc-500 μάλλον κάνει...

Είδα κι αυτό τώρα, ενδιαφέρον φαίνεται

10849911_800.webp.5015825ecaad1a87040e450f401410c0.webp

https://www.thomann.de/gr/digitech_trio_band_creator_trio+_trio_plu.htm

 

αλλά το boss είναι καλύτερο

 

 

Επεξεργασμένο από ikon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες πετάλι οπωσδήποτε;

Πχ θα μπορούσες να γράψεις τα μέρη σε daw, export σε mp3 στο κινητό σου, το συνδέεις με την κονσόλα και τα ακούτε όλοι. Το κακό είναι οτι δεν έχεις την ευελιξία start/stop στα πόδια σου, αλλά αν θες ολόκληρα κομμάτια δεν σε νοιάζει πολύ.. 

 

Αν θες πετάλι, νομίζω ότι και η TC electronic κάνει αυτό που θες, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει οπότε θεώρησέ το σαν πρόταση και όχι σύσταση. 🙂

  • Συμφωνώ 1

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω το DigiTech jamman stereo..Κάνει όλα αυτά από θες.

Εν ολίγοις γράφει λούπα μέχρι και μια ώρα με απεριόριστες εγγραφές από πάνω.Εχει μνήμη για 100 κομμάτια που με μια κάρτα γίνονται όσα θες.Επισης παίρνει μικρόφωνο.

Επί της ουσίας μπορείς να γράψεις ολόκληρα κομμάτια χωρίς κανένα περιορισμό  στο χρόνο η τις εγγραφές.

Δεν υπάρχει καινούριο πλέον αλλά μπορεί να το βρεις μεταχειρισμένο στο μάρκετ place

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 24/10/2021 στις 12:47 ΠΜ, ikon είπε

(για παράδειγμα να μπορώ να έχω προηχογραφήσει μία κιθάρα και ένα μπάσο και να τα βάλω να παίξουν μαζί)

Από τα λεγόμενα καταλαβαίνω πως ο OP (@ikon) θέλει τουλάχιστον dual track looper. Ας μας το επιβεβαιώσει παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
22 ώρες πριν, ThisIsSparta είπε

Θες πετάλι οπωσδήποτε;

Πχ θα μπορούσες να γράψεις τα μέρη σε daw, export σε mp3 στο κινητό σου, το συνδέεις με την κονσόλα και τα ακούτε όλοι. Το κακό είναι οτι δεν έχεις την ευελιξία start/stop στα πόδια σου, αλλά αν θες ολόκληρα κομμάτια δεν σε νοιάζει πολύ.. 

 

 

 

Κι εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σε λύση Ableton Live με midi χειρισμό. Οτιδήποτε άλλο μου φαίνεται σκότωμα και δε θα έχει ούτε το ένα εκατοστό της ευελιξίας. Με το Ableton κι ένα midi controller θα μπορείς να κάνεις punch in/out οτιδήποτε θέλεις σε όλο το live set σου. 

To πρόβλημα που θα πρέπει να σε απασχολήσει κυρίως αν χρησιμοποιήσεις προηχογραφημένα είναι άλλο: Παίζει ο drummer με κλικ? Αν όχι, πώς θα μπουν οι λούπες στον σωστό χρόνο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου