Προς το περιεχόμενο

Gain stacking


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ.

ΑΚΡΙΒΩΣ όμως.

 

 

Κατσε γιατι με μπερδεΠσατε...

Αυτα τα 2 κουμπια που εχει η tele....ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ?

Δηλ. μπορεις να τα εχεις και καπου ΚΑΤΩ απο το 10?

Ρε τι μαθαινει κανεις στα φορα 😂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Κατσε γιατι με μπερδεΠσατε...

Αυτα τα 2 κουμπια που εχει η tele....ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ?

Δηλ. μπορεις να τα εχεις και καπου ΚΑΤΩ απο το 10?

Ρε τι μαθαινει κανεις στα φορα 😂

Όχι τα έχει για ομορφιά, κάτι σαν τα βυζγιά.

  • Χαχα 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Όχι τα έχει για ομορφιά, κάτι σαν τα βυζγιά.

 

ΕιπακαιΓω .... 

 

Παντως και χωρις βυΖα πΓιο ομορφη θαΝΤΑΝΕ

 

https://www.axecaster.co.uk/index.php?main_page=product_info&products_id=125

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ξεκίνησα πόλεμο... sorry παιδιά βασικά εννοούσα αν πρέπει να αλλάξω από strat σε tele.. 😆

 

 

Γενικά προσανατολίζομαι σε ροκάδικο/χαρντ ροκ ήχο, αλλά εδώ είναι απλά ψάξιμο για επιλογές και όχι "βοηθήστε με να πετύχω αυτό τον ήχο". Πχ να έχω crunch, distortion και lead από 2 πετάλια αντί 1 για καθε ήχο μόνο του. Απλά ήθελα να ακούσω εμπειρίες και απόψεις για το πως το προσεγγίζετε εσείς.

 

18 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

Δεν ξέρω που τον διάβασες τον ανάποδο κανόνα  :)

Είναι και το λογικό άλλωστε αν δεις τα πετάλια σαν....ενισχυτές...ή μάλλον όλο το ΣΎΣΤΗΜΑ σαν ενισχυτές, στο τέλος της αλυσίδας είναι ο ενισχυτής που είναι ο πιο καθαρός από όλα το υπόλοιπα κομμάτια της,αμέσως πριν το eq που χρησιμοποιείται ως clean boost, πριν από αυτό το lower gain od,πριν από αυτό το higher gain distortion και πριν από αυτό, αν είχα,το super high gain fuzz.

 

 

@Superfunk Είναι αρκετά μέρη, δύσκολο να τα βρω όλα τώρα αλλά η λογική που υποστηρίζουν είναι ότι αν βάλεις το higher gain πριν το lower gain μετά θα ειναι πιο πολύ volume & EQ παρά θα δώσει τον χαρακτήρα της βρωμιάς. Ουσιαστικά βάζεις το lower gain πριν για να οδηγήσεις λίγο παραπάνω το higher gain και να σχηματίσειςτο EQ - όπως το κλασικό TS πριν τον τσιταρισμένο Mesa.

 

Πχ. γύρω στο 11.20'

 

6.15' Vs 8.10'

 

Γύρω στο 12.00 που βάζει και τα 2 μαζί

 

 

14 ώρες πριν, Nestoras είπε

The last pedal is what you hear the most. Ακολούθησε αυτό και κάνε τα ματσαρίσματά σου.

 

Ναι, ακριβώς αυτό. Αλλά πχ θεωρώντας ότι έχω καθαρό ενισχυτή, έχω ένα light OD για crunch και ένα Heavier OD/Dist για rhythm. Αν βάλω OD->Dist και ανοιξω και τα 2 για lead, παίρνω sustain αλλά σχεδόν καθόλου volume boost. Και αν το OD πριν ειναι τύπου TS, δεν ακούω τόσο πολύ το mid-hump που θέλω για το solo για να βγει μπροστα. Από την άλλη αν βάλω το TS μετά, ειναι πολύ honky...

 

 

 

10 ώρες πριν, ez είπε

Προσωπικά, τους πιο creamy ήχους τους πετυχαίνω κατά διαστήματα πατώντας κανα 2 (κάποιες φορές και 3) πετάλια ταυτόχρονα, συνήθως ένα fuzz και κατόπιν ένα booster και ένα TS η και πιό transparent drive. Με μια διαφορά...το volume της κιθάρας ΠΑΝΤΑ βρίσκεται κάπου ενδιάμεσα, ποτέ στο 10. 

 

 

Αυτό να πω την αλήθεια μου δεν το έχω πολύ ακόμα.. αν κατεβάσω το volume έστω και λίγο νιώθω οτι κάτι μου λείπει στα χέρια, σαν να χάνεται η ατάκα και η απόκριση. Μάλλον κάτι κάνω λάθος..

Για το tone δεν το συζητάω, είμαι σίγουρος οτι κάποια στιγμή θα μου στείλει πακέτο μέσω γνωστής τηλεοπτικής εκπομπής για να ξαναγνωριστούμε...

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ThisIsSparta είπε

Γενικά προσανατολίζομαι σε ροκάδικο/χαρντ ροκ ήχο

 

Τοτε ειμαι εντελως ακαταλληλος να σου απαντησω μια και νιώθω ΒΑΘΥ ΜΙΣΟΣ για αυτον τον ηχο 🤣

 

Για να καταλαβεις ο καλυτερος lead ηχος που εχω ακουσει στη ζωη μου ειναι αυτος 

 

 

 

Και ο δευτερος αυτος

 

 

 

και οι δικοι μου απο higher σε lower τα παΓαινουν τα μΠεταλια τους 😅

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ αρχάς δεν κάνουν όλα τα κυκλώματα των drives ή των boosters για stacking, ας ξεκινήσουμε από αυτό. Κάποια όταν βρίσκονται πιο μετα στην σειρά και δέχονται ένα hot σήμα, ακούγονται overloaded.

 

Από την άλλη υπάρχουν και κλασικοί συνδυασμοί όπως:

 

1. Δύο tubescreamers στη σειρά

2. Ένα πετάλι σε φάση Klon τελευταίο το οποίο μπορεί να δεχτεί πρακτικά οτιδήποτε από overdrive μέχρι fuzz.

3. Οποιοδήποτε πετάλι του Mad Professor/Bearfoot με όποια σειρά σου αρέσει καλύτερα. Είναι πετάλια ειδικά σχεδιασμένα για stacking, επίσης μπορούν να πάρουν και οποιοδήποτε σήμα από άλλα drives πριν από αυτά.

Μετά έχει να κάνει και με το είδος του ενισχυτή. Για hard rock και συναφή είδη, ένα καλό booster τύπου Klon μπροστά από έναν σοβαρό ενισχυτή πρέπει να αρκεί. Άντε να πας και σε ένα soft clipping τύπου tubescreamer πιο πριν αν φτάνει μέχρι mid gain o ενισχυτής.

Αν ο ενισχυτής είναι καθαρός, τότε καλύτερα να πας σε κάποιο amp in a box distortion που να δέχεται stacking με ένα booster ή overdrive πριν από αυτό. Χρησιμοποιείς το distortion με το gain χαμηλά και του δίνεις την τελική ώθηση με το προηγούμενο drive.

Δεν αναφέρομαι σε fuzzes μιας που δεν πολυχρησιμοποιούνται στο είδος.   

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έρχομαι να αφήσω την ιεροσυλία μου εδώ, αλλά πιστεύω κάτι μπορεί να δώσει στην κουβέντα. Παίζω με profiles του συγκεκριμένου πεταλιού, ουσιαστικά είναι boost/od με 2 διαφορετικά on/off buttons. Ό,τι πρέπει για την κατάσταση που μας περιγράφεις.

 

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill επειδή το GAS με είχε χτυπήσει πολύ δυνατά τελευταία το έχω το ΑΤ+ και είναι απλά υπέροχο. Νομίζω αν έπρεπε να τα δώσω όλα και να κρατήσω 1, θα ήταν αυτό. 
ΑΛΛΑ για μα βγάλεις τον ήχο που έχει ο Andy (πέρα από το ταλέντο και τις ώρες εμπειρίας) θες οπωσδήποτε treble bleed mod στην κιθάρα σου. Με τις δικές μου όσο και να έχω προσπαθήσει δεν τα έχω καταφέρει και χάνω πολύ σε treble. Νομίζω το αναφέρει και αυτός κάποια στιγμή. 

edit: αναφέρομαι στο «βάζω ψηλά gain και χαμηλώνω πολύ το volume της κιθάρας» ήχο που κάνει ο Andy 
 

Αλλά πραγματικά, το πεταλάκι δεν υπάρχει.

Επεξεργασμένο από ThisIsSparta

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 ώρες πριν, ThisIsSparta είπε

Bill επειδή το GAS με είχε χτυπήσει πολύ δυνατά τελευταία το έχω το ΑΤ+ και είναι απλά υπέροχο. Νομίζω αν έπρεπε να τα δώσω όλα και να κρατήσω 1, θα ήταν αυτό. 
ΑΛΛΑ για μα βγάλεις τον ήχο που έχει ο Andy (πέρα από το ταλέντο και τις ώρες εμπειρίας) θες οπωσδήποτε treble bleed mod στην κιθάρα σου. Με τις δικές μου όσο και να έχω προσπαθήσει δεν τα έχω καταφέρει και χάνω πολύ σε treble. Νομίζω το αναφέρει και αυτός κάποια στιγμή. 

edit: αναφέρομαι στο «βάζω ψηλά gain και χαμηλώνω πολύ το volume της κιθάρας» ήχο που κάνει ο Andy 
 

Αλλά πραγματικά, το πεταλάκι δεν υπάρχει.

 

Συμφωνώ για το treble bleed, ο μόνος τρόπος για να πλησιάσω σε τέτοιο ήχο είναι να παίζω στη γέφυρα με κατεβασμένο το volume. Το πετάλι όντως είναι φοβερό, το δοκίμασα πρώτα εδώ σε ένα μαγαζί και μετά έψαξα κατευθείαν για profiles. Πλέον έχω 2 lead ήχους, είναι μέσα και στους 2.

 

Εφόσον υπάρχει GAS, πάω πάσο, δεν σώζεσαι. 🤣 Δεν έχω εμπειρία από 2 drive πετάλια ανοιχτά ταυτόχρονα, συνήθως είχα ένα που τσίτωνε λίγο παραπάνω τον ενισχυτή. Πάντως για τέτοια δουλειά θα κοιτούσα και κάνα Friedman Golden Plexi σε συνδυασμό με τα πετάλια που ήδη έχεις.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την γνώμη μου στο αρχικό ερώτημα. Βάζω πάντα τα lower gain ή clean boost στην αρχή και προχωράω στα higher gain. Τα clean boost τα έχω συνήθως μόνιμα ανοιχτά, π.χ. micro amp για να δίνω περισσότερο όγκο στους μονούς μαγνήτες και στην συνέχεια προσθέτω σε gain κατά βούληση.

Όμως στην παρούσα φάση έχω βολευτεί με ενισχυτή τύπου fender champ (vht sp6) τον οποίο δουλεύω συνεχώς καθαρό. Τελευταίο στην σειρά έχω σχεδόν always on το ctc blackface stardust σε medium gain ρυθμίσεις το οποίο είναι ο crunch ήχος μου αλλά καθαρίζει πολύ ωραία με το volume και ακούει τις δυναμικές. Το συγκεκριμένο πετάλι επειδή δεν έχει πολλά μεσαία το boostάρω με tubescreamer (boss sd-1) με ελάχιστο gain και αυτός είναι ο lead ήχος. Στην ουσία δηλαδή προσπαθώ να εξομοιώσω fender blackface ενισχυτή που δουλεύει αρκετά σπασμένος και μπουστάρεται από ts για να του δώσει τα μεσαία που του λείπουν.

Το πιο ενδιαφέρον είναι η παλέτα που έχεις με τις διάφορες θέσεις του volume, εννοείται με treble bleed

Επεξεργασμένο από ekim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου