Προς το περιεχόμενο

Αυτό θα πρεπε να μπει σαν προϋπόθεση να το δεις πριν ανοίξεις προφίλ και βάλεις αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Συμμετέχω αρκετά ενεργά στις αγγελίες του νόιζ τα τελευταία 15 χρόνια, πολύ πιο ενεργά απ ότι συμμετέχω στο forum τα τελευταία χρόνια.


Σε όλα αυτά τα χρόνια μου στις αγγελίες, οι αγενείς που έχω συναντήσει ήταν ελάχιστοι και μπορώ να πω με σιγουριά οι λιγότεροι απ' ότι σε όποιοδήποτε άλλο Ελληνικό forum αγγελιών. Μικροαπατεώνας μόνο ένας κι αυτός στο τέλος αναγκάστηκε να μου επιστρέψει τα χρήματα. Θέλω να πιστεύω ότι έχει να κάνει και με την καλλιτεχνική ενασχόληση των συμμετεχόντων σε αυτό.

Θα ήθελα όμως να πω σε όσους έχουν παράπονα το εξής:
1. Ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει. Δεν σου βάζει κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να αγοράσεις αλλά ούτε κι έχεις κανένα δικαίωμα να τον κρίνεις ή να τον πρήζεις. Δε σου κάνει, δεν ασχολείσαι.

2. Καλό είναι να χρησιμοποιούμε την κρίση μας ώστε να αποφεύουμε τις κακοτοπιές. Αν κάποιος ξεκινάει με ένα email του στυλ, na sou po filos, tosa dino kai to perno tora, ok? και εσύ του αξιώνεις απάντηση, έ, τα θέλεις και λίγο. Αν ο άλλος γράφει ΟΧΙ ΠΑΖΑΡΙΑ, ΤΙΜΗ ΤΕΛΙΚΗ και εσύ παρόλα αυτά πιστεύεις ότι μπορείς να τον κατεβάσεις εκεί που θές, επίσης δεν το βλέπω να χει καλή κατάληξη. 

3. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλή θεωρία διαπραγματεύσεων. Κάτι θα δώσεις, κάτι θα πάρεις, αυτός που είναι σε πιο ισχυρή θέση θα αξιώσει το παραπάνω, αυτός που δεν έχει εναλλακτικές επιλογές θα παραχωρήσει περισσότερα. Όπως συμβαίνει παντού στη ζωή.
 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Συμμετέχω αρκετά ενεργά στις αγγελίες του νόιζ τα τελευταία 15 χρόνια, πολύ πιο ενεργά απ ότι συμμετέχω στο forum τα τελευταία χρόνια.


Σε όλα αυτά τα χρόνια μου στις αγγελίες, οι αγενείς που έχω συναντήσει ήταν ελάχιστοι και μπορώ να πω με σιγουριά οι λιγότεροι απ' ότι σε όποιοδήποτε άλλο Ελληνικό forum αγγελιών. Μικροαπατεώνας μόνο ένας κι αυτός στο τέλος αναγκάστηκε να μου επιστρέψει τα χρήματα. Θέλω να πιστεύω ότι έχει να κάνει και με την καλλιτεχνική ενασχόληση των συμμετεχόντων σε αυτό.

Θα ήθελα όμως να πω σε όσους έχουν παράπονα το εξής:
1. Ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει. Δεν σου βάζει κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να αγοράσεις αλλά ούτε κι έχεις κανένα δικαίωμα να τον κρίνεις ή να τον πρήζεις. Δε σου κάνει, δεν ασχολείσαι.

2. Καλό είναι να χρησιμοποιούμε την κρίση μας ώστε να αποφεύουμε τις κακοτοπιές. Αν κάποιος ξεκινάει με ένα email του στυλ, na sou po filos, tosa dino kai to perno tora, ok? και εσύ του αξιώνεις απάντηση, έ, τα θέλεις και λίγο. Αν ο άλλος γράφει ΟΧΙ ΠΑΖΑΡΙΑ, ΤΙΜΗ ΤΕΛΙΚΗ και εσύ παρόλα αυτά πιστεύεις ότι μπορείς να τον κατεβάσεις εκεί που θές, επίσης δεν το βλέπω να χει καλή κατάληξη. 

3. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλή θεωρία διαπραγματεύσεων. Κάτι θα δώσεις, κάτι θα πάρεις, αυτός που είναι σε πιο ισχυρή θέση θα αξιώσει το παραπάνω, αυτός που δεν έχει εναλλακτικές επιλογές θα παραχωρήσει περισσότερα. Όπως συμβαίνει παντού στη ζωή.
 

1,2 με βρισκουν συμφωνο. το 3 οχι

αν διαβασεις τα παραδειγματα που παρεθεσα στο thread θα δεις οτι δεν εντασσονται σε αυτα που περιγραφεις

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωστή κουβέντα που δεν οδηγεί πουθενά....

Η γνώμη μου είναι η εξής.

Οι αγγελίες είναι συναλλαγές ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ και τα προϊόντα δεν είναι ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΣΕ ΚΑΙΡΟ ΠΟΛΕΜΟΥ.Δηλαδη αν σου κάνει το παίρνεις αν δεν σου κάνει δεν το παίρνεις....και μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτο.Αν είσαι αγοραστής και θες να κάνεις παζαρια για μισό ευρώ η εκατό ερωτήσεις κάνε....αν είσαι πωλητής και θες να ξαποστειλεις αυτόν που κάνει παζάρια η εκατο ερωτήσεις...ξαποστειλε τον!Θες να πουλήσεις την squier 2000e...βάλε την αγγελια...δεν απαγορευεται...Ούτε όλοι θιγομαστε αν ο άλλος μας κάνει 4 ερωτήσεις αντί για τρεις ούτε τίποτα...τι πάει να πει θα κάνεις μέχρι τρεις ερωτησεις.Απο τη στιγμή που πουλάς κάτι και μπαίνω στην αγγελία σου είναι σα να μπήκα στο μαγαζί σου....ενδιαφερομαι και θα ρωτήσω ότι νομίζω εγω....αν μπεις σε ένα κιθαρομαγαζο τι θα σου πει ο πωλητής;Έχεις μέχρι τρεις ερωτήσεις;Τα υπόλοιπα γκουγκλαρε τα;Ο καθένας έχει διαφορετική αντίληψη εμπειρίες και χαρακτήρα.Αν όλα γίνονται χωρίς να προσβάλλουμε τον άλλο τότε είναι όλα οκ!Μόνο ένας κανόνας υπάρχει για μένα...η ευγένεια...τίποτα άλλο.Ολα τα άλλα είναι διαπραγματεύσεις.Τιποτα το υποχρεωτικό....καμία δέσμευση.Υπαρχει και το "ευχαριστω πολύ αλλά δεν θα ήθελα να προχωρησω άλλο την συναλλαγή" είτε είσαι αγοραστής είτε πωλητης.Οποτε μη πρηζουμε μπάλες ούτε όταν είμαστε αγοραστές γιατί πιθανότατα δεν θα περάσει το δικό μας και θα μας κλείσουν το τηλέφωνο....ούτε όταν είμαστε πωλητές γιατί πιθανότατα δεν θα περάσει το δικό μας και θα μας κλείσουν το τηλέφωνο...

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Συμφωνώ 3

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Η γνωστή κουβέντα που δεν οδηγεί πουθενά....

Η γνώμη μου είναι η εξής.

Οι αγγελίες είναι συναλλαγές ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ και τα προϊόντα δεν είναι ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΣΕ ΚΑΙΡΟ ΠΟΛΕΜΟΥ.Δηλαδη αν σου κάνει το παίρνεις αν δεν σου κάνει δεν το παίρνεις....και μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτο.Αν είσαι αγοραστής και θες να κάνεις παζαρια για μισό ευρώ η εκατό ερωτήσεις κάνε....αν είσαι πωλητής και θες να ξαποστειλεις αυτόν που κάνει παζάρια η εκατο ερωτήσεις...ξαποστειλε τον!Θες να πουλήσεις την squier 2000e...βάλε την αγγελια...δεν απαγορευεται...Ούτε όλοι θιγομαστε αν ο άλλος μας κάνει 4 ερωτήσεις αντί για τρεις ούτε τίποτα...τι πάει να πει θα κάνεις μέχρι τρεις ερωτησεις.Απο τη στιγμή που πουλάς κάτι και μπαίνω στην αγγελία σου είναι σα να μπήκα στο μαγαζί σου....ενδιαφερομαι και θα ρωτήσω ότι νομίζω εγω....αν μπεις σε ένα κιθαρομαγαζο τι θα σου πει ο πωλητής;Έχεις μέχρι τρεις ερωτήσεις;Τα υπόλοιπα γκουγκλαρε τα;Ο καθένας έχει διαφορετική αντίληψη εμπειρίες και χαρακτήρα.Αν όλα γίνονται χωρίς να προσβάλλουμε τον άλλο τότε είναι όλα οκ!Μόνο ένας κανόνας υπάρχει για μένα...η ευγένεια...τίποτα άλλο.Ολα τα άλλα είναι διαπραγματεύσεις.Τιποτα το υποχρεωτικό....καμία δέσμευση.Υπαρχει και το "ευχαριστω πολύ αλλά δεν θα ήθελα να προχωρησω άλλο την συναλλαγή" είτε είσαι αγοραστής είτε πωλητης.Οποτε μη πρηζουμε μπάλες ούτε όταν είμαστε αγοραστές γιατί πιθανότατα δεν θα περάσει το δικό μας και θα μας κλείσουν το τηλέφωνο....ούτε όταν είμαστε πωλητές γιατί πιθανότατα δεν θα περάσει το δικό μας και θα μας κλείσουν το τηλέφωνο...

αναφερεις μη-προβληματα τα οποια δεν ειπα πουθενα οτι ειναι ουσιαστικο θεμα οταν υπαρχουν αλλα πολυ πιο ενοχλητικα

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Τελικά δεν κατάλαβα τι ισχύει

1) Ο νόμος περί προσφοράς - ζήτησης ή

2) Ο κανών του χρυσού;

 

o νόμος του φαρ ουεστ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ώρε παιδιά μάλλον σε άλλο φόρουμ ...ψωνίζω τόσα χρόνια μια και δεν έχω πέσει σε παπαρα ουτε μια φορά, ούτε σαν πωλητής, ούτε σαν αγοραστής. 

Disclaimer:  εννοείται οτι αγγελίες του τύπου "Squier 80s Japan 2000 EUR, Gibson 1972 ....17000 EUR,Fender 1969 all original ( καρα-stripped και με λάθος pickguard) 9000 EUR " κτλ. τις κοιτάζω απλά για ΨΥΧΑΓΩΓΙΚΟΥΣ λόγους (είναι πιο αστείες και από rerun Benny Hill)

Αλλά από τη στιγμή που έχω κανονίσει με κάποιον να αγοράσει κάτι ή να μου πουλήσει κάτι ποτέ δεν είχα πρόβλημα "τελευταίας στιγμής " (μόνο μια φορά που πουλούσα θυμάμαι μια strat με έντονο V neck και το παλικάρι ΟΝΤΩΣ δεν μπορούσε να παίξει οπότε από μόνος μου του είπα να μη την πάρει)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PeterGriffin είπε

αναφερεις μη-προβληματα τα οποια δεν ειπα πουθενα οτι ειναι ουσιαστικο θεμα οταν υπαρχουν αλλα πολυ πιο ενοχλητικα

 

Για ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ δεν σου αρέσει εξ αρχής δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία...είτε είσαι πωλητής είτε αγοραστής...και για ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ δεν σου αρέσει στην πορεια υπάρχει το ..."Ευχαριστώ αλλά δεν θέλω να συνεχιστεί η συναλλαγή" ειτε είσαι πωλητής είτε αγοραστης...και όλα καλά!As simple as that....

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Συμφωνώ 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leon7pap είπε

 

Αν κάτι δεν σου αρέσει εξ αρχής δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία...είτε είσαι πωλητής είτε αγοραστής...και οτιδηποτε "προβλημα" και να εμφανιστεί υπάρχει το ..."Ευχαριστώ αλλά δεν θέλω να συνεχιστεί η συναλλαγή" ειτε είσαι πωλητής είτε αγοραστης...και όλα καλά!

Δε δείχνεις να κατανοείς τι εννοώ με το thread. Διάβασε τα post μου και θα καταλάβεις ότι τα περισσότερα προβλήματα ούτε ως αγοραστής τα αντιμετώπισα ούτε στο στάδιο που υποθέτεις αλλά αφού έχει μεσολαβήσει ήδη η συνεννόηση. Συνεπώς δεν είναι όλα καλά όταν παίζουν αργόσχολοι τενεκέδες μαζί σου. Αν σε βρίσκει αντίθετο αυτό δεν ξέρω τι να σου πω άλλο

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, PeterGriffin είπε

1,2 με βρισκουν συμφωνο. το 3 οχι

αν διαβασεις τα παραδειγματα που παρεθεσα στο thread θα δεις οτι δεν εντασσονται σε αυτα που περιγραφεις

Disclaimer: ξεκαθαρίζω ότι το παρακάτω το έγραψα μεν σε β' ενικό αλλά δεν αφορά τον ίδιο τον OP, τον οποίον άλλωστε δεν γνωρίζω. Είναι μια γενική παρατήρηση. 

Κι όμως @PeterGriffinαν το καλοσκεφτείς, με το 3 δεν μπορείς στην ουσία να διαφωνήσεις, είναι αξίωμα.

 

Θα σου εξηγήσω: Αν λοιπόν σαν πωλητής πουλάς σε καλές για την παρούσα αγορά τιμές, θα έχεις και την πολυτέλεια μέσα από τις προσφορές που θα έχεις να το διαπραγματευτείς και να ζητήσεις αυτά που σε εξυπηρετούν: πχ μπορείς να ζητήσεις τα λεφτά μπροστά με paypal ή να δεχτεί ο άλλος αν βρίσκεται μακριά και την χρέωση ενός courier. Έτσι δε θα μπλέκεις με μπαταχτσήδες και δε θα ταλαιπωρείσαι.


Αν από την άλλη σαν αγοραστής δεν περιμένεις την ευκαιρία του θανάτου πάνω στην οποία θα πέσουν όλοι με τα μούτρα για να αγοράσεις, μπορείς να έχεις και κάποιες αντίστοιχες απαιτήσεις από τον πωλητή. Εξάλλου τίποτα από αυτά δεν είναι αγενές αν εξυπηρετεί και τις δύο πλευρές και συμφωνούνε.

 

Αν όμως θές να πουλάς χωρίς να χάσεις και να αγοράζεις του θανάτου, αν καίγεσαι για ρευστό άμεσα ή λυπάσαι το κάθε παραπάνω δίφραγκο, τα πράγματα για σένα δυσκολεύουν. Αυτό συμβαίνει ακριβώς γιατί δεν είσαι πλέον σε θέση ισχύος, οπότε αναγκαστικά θα επιλέγεις και τον όποιον να 'ναι με τα γνωστά στο τέλος αποτελέσματα. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν BillTrantos κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου