Προς το περιεχόμενο

Αυτό θα πρεπε να μπει σαν προϋπόθεση να το δεις πριν ανοίξεις προφίλ και βάλεις αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου, όπως σου απάντησα και στο κανάλι σου, θίγεις μόνο μια δυό προβληματικές περιπτώσεις. Και αυτές τις υπεραναλύεις. Όλο το βίντεο σχεδόν αναλώνεται στο θέμα όχι 450 αλλά 350 και στα specs. (εντάξει και στο πιό σημαντικό του υποτιθέμενου added value με προσθήκες ή μοντες). Ενώ υπάρχουν πολύ πιό σημαντικά.

 

Όπως πχ,

1. πωλητές που βάζουν αγγελίες και ουσιαστικά δεν ενδιαφέρονται να "τρέξουν" να πουλήσουν, δηλαδή κοινώς να πάνε στο ταχυδρομείο αλλά περιμένουν σώνει και καλά να τους στείλεις εσύ μεταφορική και να τη χρεωθείς χωρίς να το αναφέρουν πουθενά

2. αγοραστές που θέλουν να δοκιμάσουν στο σπίτι σου (κοινώς να σου κάνουν επίσκεψη για να μη φανεί στο σπίτι τους ότι αγοράζουν κάτι) ή αντίθετα να κουβαληθείς με την πραμάτεια στο δικό τους για να "δοκιμάσουν στο χώρο τους"

3. αγοραστές που σου ρωτάν κάτι, τους απαντάς και δεν επιστρέφουν ποτε, έστω με ένα ΟΚ ευχαριστώ

4. Αγοραστές που επιμένουν στο καλύτερη τιμή όταν λές όχι παζάρια

5. πωλητές που τους ρωτάς πχ, "λες ότι το μηχάνημα είναι σε άριστη κατάσταση αλλά έχεις να το ανοίξεις 3 χρόνια. Μπορείς να το ανοίξεις να δεις αν παίζει?"  και σου απαντάνε "όντως καλή η ερώτησή σου" (αυτό εντάσσεται και στο 1. πιο πάνω)

6. αγοραστές που δεν σου κάνουν παζάρια σε κάτι φτηνό (πχ πουλάς πετάλι των 50 ευρώ στα 20) και σου ζητάνε να μοιραστείς τα μεταφορικά

7. πωλητές που δεν θέλουν να στείλουν με αντικαταβολή, γιατί βαριούνται να πάνε στο ταχυδρομείο να συμπληρώσουν την επιταγή και επειδή θεωρούν ότι η αντικαταβολή τους προσβάλει και όλοι πρέπει χαλαρά να καταθέτουν σε λογαριασμούς αγνώστων.

 

Οι αγγελίες έχουν κόπο και θέλουν τρόπο. Χωρίς να ιδρώσεις ούτε πουλάς ούτε αγοράζεις. Και επικοινωνείς με τον άλλο που συναλλάσσεσαι.

 

Πχ μου έτυχε την ίδια εβδομάδα (και επί κορωνοϊού μια και μπαίνει εμβόλιμα στο θέμα σου) να περιμένω στην ουρά μια ώρα στο ταχυδρομείο να στείλω με αντικαταβολή πετάλι του μισού κιλού και των 30 ευρώ και να μοιραστώ τα 6 ευρώ των μεταφορικών ενώ είχα ξεκαθαρίσει ότι τα μεταφορικά βαραίνουν τον αγοραστή, και αντίστοιχα άλλος να μου στείλει δυό μνήμες των 10 γραμμαρίων και 50 ευρώ με κούριερ που ήρθε και παρέλαβε από το σπίτι του γιατί βαριόταν να βγει έξω και με χρέωσε γενική μεταφορική 18 ευρώ.

 

Το θέμα το έχουμε συζητήσει εδώ πολλές φορές και νομίζω το εξαντλήσαμε.

 

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Φίλε μου, όπως σου απάντησα και στο κανάλι σου, θίγεις μόνο μια δυό προβληματικές περιπτώσεις. Και αυτές τις υπεραναλύεις. Όλο το βίντεο σχεδόν αναλώνεται στο θέμα όχι 450 αλλά 350 και στα specs. (εντάξει και στο πιό σημαντικό του υποτιθέμενου added value με προσθήκες ή μοντες). Ενώ υπάρχουν πολύ πιό σημαντικά.

 

Όπως πχ,

1. πωλητές που βάζουν αγγελίες και ουσιαστικά δεν ενδιαφέρονται να "τρέξουν" να πουλήσουν, δηλαδή κοινώς να πάνε στο ταχυδρομείο αλλά περιμένουν σώνει και καλά να τους στείλεις εσύ μεταφορική και να τη χρεωθείς χωρίς να το αναφέρουν πουθενά

2. αγοραστές που θέλουν να δοκιμάσουν στο σπίτι σου (κοινώς να σου κάνουν επίσκεψη για να μη φανεί στο σπίτι τους ότι αγοράζουν κάτι) ή αντίθετα να κουβαληθείς με την πραμάτεια στο δικό τους για να "δοκιμάσουν στο χώρο τους"

3. αγοραστές που σου ρωτάν κάτι, τους απαντάς και δεν επιστρέφουν ποτε, έστω με ένα ΟΚ ευχαριστώ

4. Αγοραστές που επιμένουν στο καλύτερη τιμή όταν λές όχι παζάρια

5. πωλητές που τους ρωτάς πχ, "λες ότι το μηχάνημα είναι σε άριστη κατάσταση αλλά έχεις να το ανοίξεις 3 χρόνια. Μπορείς να το ανοίξεις να δεις αν παίζει?"  και σου απαντάνε "όντως καλή η ερώτησή σου" (αυτό εντάσσεται και στο 1. πιο πάνω)

6. αγοραστές που δεν σου κάνουν παζάρια σε κάτι φτηνό (πχ πουλάς πετάλι των 50 ευρώ στα 20) και σου ζητάνε να μοιραστείς τα μεταφορικά

7. πωλητές που δεν θέλουν να στείλουν με αντικαταβολή, γιατί βαριούνται να πάνε στο ταχυδρομείο να συμπληρώσουν την επιταγή και επειδή θεωρούν ότι η αντικαταβολή τους προσβάλει και όλοι πρέπει χαλαρά να καταθέτουν σε λογαριασμούς αγνώστων.

 

Οι αγγελίες έχουν κόπο και θέλουν τρόπο. Χωρίς να ιδρώσεις ούτε πουλάς ούτε αγοράζεις. Και επικοινωνείς με τον άλλο που συναλλάσσεσαι.

 

Πχ μου έτυχε την ίδια εβδομάδα (και επί κορωνοϊού μια και μπαίνει εμβόλιμα στο θέμα σου) να περιμένω στην ουρά μια ώρα στο ταχυδρομείο να στείλω με αντικαταβολή πετάλι του μισού κιλού και των 30 ευρώ και να μοιραστώ τα 6 ευρώ των μεταφορικών ενώ είχα ξεκαθαρίσει ότι τα μεταφορικά βαραίνουν τον αγοραστή, και αντίστοιχα άλλος να μου στείλει δυό μνήμες των 10 γραμμαρίων και 50 ευρώ με κούριερ που ήρθε και παρέλαβε από το σπίτι του γιατί βαριόταν να βγει έξω και με χρέωσε γενική μεταφορική 18 ευρώ.

 

Το θέμα το έχουμε συζητήσει εδώ πολλές φορές και νομίζω το εξαντλήσαμε.

 

δεν ειμαι εγω στο βιντεο φιλε μου. λαθος υποθεσεις κανεις. απλα αυτα που λεει το παλικαρι τα διαπιστωνω καθε φορα που χρησιμοποιω τις αγγελιες χωρις εξαιρεση ειτε για να πουλησω ειτε για να αγορασω. Εντουτοις συμφωνω και με αυτα που γραφεις  εκτος απο το "Οι αγγελίες έχουν κόπο και θέλουν τρόπο." . Αν εχεις να κανεις με ανθρωπους οι αγοραπωλησιες ειναι ευκολες. Αν εχεις να κανεις με αυτα τα υβριδια που εχουν δυστυχως μολυνει αυτη τη σελιδα και κανουν καταχρηση με ολους αυτους τους τροπους που αναφερεις εσυ και αυτος που εφτιαξε το βιντεο τοτε υπαρχει προβλημα.

Επειδη δεν παρακολουθω το forum τακτικα δεν ξερω αν εχει εξαντληθει ή οχι το θεμα. Ξερω παντως οτι δεν εχει αλλαξει η κατασταση σε αυτο το site και αυτο που εχει σιγουρα εξαντληθει ειναι η υπομονη

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PeterGriffin είπε

δεν ειμαι εγω στο βιντεο φιλε μου. λαθος υποθεσεις κανεις.

 

δεν έχω κάποιο στοιχείο να γνωρίζω ότι δεν είσαι εσύ. Υπέθεσα και ΟΚ. Φυσιολογικό είναι. Μην παρεξηγιέσαι

 

Διαφωνώ ότι υπάρχουν "υβρίδια". (btw συγνώμη γνωρίζεις τι ακριβώς είναι υβρίδιο?)

Αν τέλος πάντων νομίζεις ότι υπάρχει μια διαμορφωμένη λάθος κατάσταση αγοραστών στο νόιζ (χωρίς να εκπροσωπώ το νόιζ) θα σου πω ότι αυτό ισχύει και για πωλητές και για αγοραστές. Και συμβαίνει παντού, και στη ΧΕ, και στο ινσόμνια και στο φβ.

Αυτό που λες ισχύει γενικώς στην Ελλάδα όπου ο καθένας επειδή σ αυτό που πουλάει έβαλε ένα αυτοκόλλητο με το σκύλο του θεωρεί ότι ανέβηκε η αξία, ή επειδή το ψώνισε χτες καινούργιο από το κατάστημα μπορεί να του πουλάει σήμερα όσο το κατάστημα.

Οι αγγελίες θέλουν και κόπο και τρόπο. Στο επαναλαμβάνω. Το έχω ζήσει και το ζώ καθημερινά και από τις δυο πλευρές.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

 

δεν έχω κάποιο στοιχείο να γνωρίζω ότι δεν είσαι εσύ. Υπέθεσα και ΟΚ. Φυσιολογικό είναι. Μην παρεξηγιέσαι

 

Διαφωνώ ότι υπάρχουν "υβρίδια". (btw συγνώμη γνωρίζεις τι ακριβώς είναι υβρίδιο?)

Αν τέλος πάντων νομίζεις ότι υπάρχει μια διαμορφωμένη λάθος κατάσταση αγοραστών στο νόιζ (χωρίς να εκπροσωπώ το νόιζ) θα σου πω ότι αυτό ισχύει και για πωλητές και για αγοραστές. Και συμβαίνει παντού, και στη ΧΕ, και στο ινσόμνια και στο φβ.

Αυτό που λες ισχύει γενικώς στην Ελλάδα όπου ο καθένας επειδή σ αυτό που πουλάει έβαλε ένα αυτοκόλλητο με το σκύλο του θεωρεί ότι ανέβηκε η αξία, ή επειδή το ψώνισε χτες καινούργιο από το κατάστημα μπορεί να του πουλάει σήμερα όσο το κατάστημα.

Οι αγγελίες θέλουν και κόπο και τρόπο. Στο επαναλαμβάνω. Το έχω ζήσει και το ζώ καθημερινά και από τις δυο πλευρές.

συμφωνω οτι υπαρχει αυτη η κατασταση σε πωλητες και αγοραστες το εγραψα κιολας οτι το αντιμετωπιζω ειτε πουλαω ειτε αγοραζω. με τον ορο υβριδια εννοω κατι αναμεσα σε ανθρωπο και ζωο με τη νοημοσυνη και τους τροπους να τεινουν προς το 2ο. 

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PeterGriffin είπε

 με τον ορο υβριδια εννοω κατι αναμεσα σε ανθρωπο και ζωο με τη νοημοσυνη και τους τροπους να τεινουν προς το 2ο. 

🙂 OK το έπιασα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά λύπης μου διαβάζω για ότι το θέμα έχει εξαντληθεί  εδώ στο noiz...

Σε καμιά περίπτωση δεν ισχύει αυτο, γιατί κάθε βδομάδα (μην πω κάθε μέρα) υπάρχει ένας πωλητής ή αγοραστής που μας εκπλήσσει με τη συμπεριφορά του. 

 

Αυτά πρέπει να μαθαίνονται για να εχουμε κάτι να διαβάζουμε να περνά η ώρα.

 

Δεν αρκεί μόνο το group "Τμήμα προσωπικού δράματος" στο fb... 😕 Θέλουμε κάτι πιο εξειδικευμένο στα μουσικά.

 

Οπότε τέτοιες απόλυτες θέσεις περισσεύουν.

 

🤣

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Μετά λύπης μου διαβάζω για ότι το θέμα έχει εξαντληθεί  εδώ στο noiz...

Σε καμιά περίπτωση δεν ισχύει αυτο, γιατί κάθε βδομάδα (μην πω κάθε μέρα) υπάρχει ένας πωλητής ή αγοραστής που μας εκπλήσσει με τη συμπεριφορά του. 

 

Αυτά πρέπει να μαθαίνονται για να εχουμε κάτι να διαβάζουμε να περνά η ώρα.

 

Δεν αρκεί μόνο το group "Τμήμα προσωπικού δράματος" στο fb... 😕 Θέλουμε κάτι πιο εξειδικευμένο στα μουσικά.

 

Οπότε τέτοιες απόλυτες θέσεις περισσεύουν.

 

🤣

 

γιατί δηλαδή πειράζει που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να το συζητάμε και να μην βγαίνει συμπέρασμα ή να μη δίνεται λύση?

Εχει εξαντληθεί σημαίνει λέμε τα ίδια και τα ίδια και δουλειά δεν γίνεται.

Αυτό σημαίνει.

 

 

Δεν σημαίνει λύθηκε το θέμα.

Αν νομίζεις ότι περισσεύει η απόλυτη θέση μου, ορίστε η σειρά σου να επισημάνεις συμπεριφορές και να προτείνεις λύσεις, διότι τις δικές μου τις είδες πιο πάνω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν χρειάζεται να λυθεί, πως θα έχουμε κάτι να συζητάμε και να διαβάζουμε εδώ μέσα; 

Μόνο για intonation που δεν έρχονται με τίποτα ή πόσο τέλειες είναι οι telecaster θα ασχολούμαστε; 😛

 

Άσε να γελάσουμε λίγο με ιστορίες καθημερινής τρέλας! 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν BillTrantos κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου