Προς το περιεχόμενο

Αυτό θα πρεπε να μπει σαν προϋπόθεση να το δεις πριν ανοίξεις προφίλ και βάλεις αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Disclaimer: ξεκαθαρίζω ότι το παρακάτω το έγραψα μεν σε β' ενικό αλλά δεν αφορά τον ίδιο τον OP, τον οποίον άλλωστε δεν γνωρίζω. Είναι μια γενική παρατήρηση. 

Κι όμως @PeterGriffinαν το καλοσκεφτείς, με το 3 δεν μπορείς στην ουσία να διαφωνήσεις, είναι αξίωμα.

 

Θα σου εξηγήσω: Αν λοιπόν σαν πωλητής πουλάς σε καλές για την παρούσα αγορά τιμές, θα έχεις και την πολυτέλεια μέσα από τις προσφορές που θα έχεις να το διαπραγματευτείς και να ζητήσεις αυτά που σε εξυπηρετούν: πχ μπορείς να ζητήσεις τα λεφτά μπροστά με paypal ή να δεχτεί ο άλλος αν βρίσκεται μακριά και την χρέωση ενός courier. Έτσι δε θα μπλέκεις με μπαταχτσήδες και δε θα ταλαιπωρείσαι.


Αν από την άλλη σαν αγοραστής δεν περιμένεις την ευκαιρία του θανάτου πάνω στην οποία θα πέσουν όλοι με τα μούτρα για να αγοράσεις, μπορείς να έχεις και κάποιες αντίστοιχες απαιτήσεις από τον πωλητή. Εξάλλου τίποτα από αυτά δεν είναι αγενές αν εξυπηρετεί και τις δύο πλευρές και συμφωνούνε.

 

Αν όμως θές να πουλάς χωρίς να χάσεις και να αγοράζεις του θανάτου, αν καίγεσαι για ρευστό άμεσα ή λυπάσαι το κάθε παραπάνω δίφραγκο, τα πράγματα για σένα δυσκολεύουν. Αυτό συμβαίνει ακριβώς γιατί δεν είσαι πλέον σε θέση ισχύος, οπότε αναγκαστικά θα επιλέγεις και τον όποιον να 'ναι με τα γνωστά στο τέλος αποτελέσματα. 

Οι περισσότεροι που απαντάνε επικεντρώνονται στο θέμα της τιμολόγησης. Εκεί ο καθένας έχει τις επιλογές του και τα παραδείγματα πιο πάνω είναι αστεία και όχι ενοχλητικά. Αλλά όταν ο άλλος σε σέρνει για να πάρει κάτι στην άλλη άκρη της Αττικής και εκβιαστικά πάει να σου κάνει παζάρι αλλιώς σε αναγκάζει να κάνεις όλο το δρόμο τσάμπα ή συνεννοείται μαζί του του κανεις την καλύτερη τιμή που θέλει και σε βάζει στον πάγο για να σου ρίξει μετά άκυρο δεν είναι κάτι που ανήκει σε αυτά που περιγράφεις. 

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, PeterGriffin είπε

Δε δείχνεις να κατανοείς τι εννοώ με το thread. Διάβασε τα post μου και θα καταλάβεις ότι τα περισσότερα προβλήματα ούτε ως αγοραστής τα αντιμετώπισα ούτε στο στάδιο που υποθέτεις αλλά αφού έχει μεσολαβήσει ήδη η συνεννόηση. Συνεπώς δεν είναι όλα καλά όταν παίζουν αργόσχολοι τενεκέδες μαζί σου. Αν σε βρίσκει αντίθετο αυτό δεν ξέρω τι να σου πω άλλο

Τι να κατανοησω;Mα δεν περιγράφεις περιστατικά που είναι μέσα στο Μ.Ο....Περιγραφεις ΕΥΤΡΆΠΕΛΑ...."που κανονίσετε να βρεθείτε και δεν ήρθε" " που σου ζήτησε παζάρια τελευταία στιγμή" "που γύρισε ο κόσμος ανάποδα" ....δε λειτουργεί έτσι το πράγμα .. ότι πιθανότητες έχεις εσύ που άνοιξες το θέμα να είσαι φερεγγυος άλλο τόσο έχει και ο "αλλος"...

Οταν μιλάμε για "αγγελίες" δηλαδη ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΕΙΣ χωρίς χαρτιά....χωρίς αποδείξεις....χωρίς εγγυησεις...χωρις aftersale...χωρίς να είναι από μαγαζί...χωρίς ΤΙΠΟΤΑ...συναλλαγές με άγνωστους....που δεν ξέρουμε τι ρόλο βαράει ο καθένας μας...πρέπει να έχουμε στο πίσω μέρος του νου μας ότι παίζει που και που να μη συναντήσουμε ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ...να το ξεπερνάμε και να πάμε παρακάτω....Όπως σου είπαν και παραπάνω για να πουλήσεις θέλει κόπο...και να κόψεις 5ε....και να περιμένεις στην ουρά....και να αμπαλαρεις...και να κάνεις τον yes man αν χρειαστεί και δε βγαίνεις ζημιωμενος....μια συναλλαγή είναι...δεν ψάχνουμε για κουμπάρο....

 

Βy the way....

ΠΟΤΕ δεν είχα θέμα με καμιά μου συναλλαγή...κυρίως γιατί ήμουν ενημερωμένος...

Έχω όμως στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί καμιά μέρα να περιμένω σα το μαλάκα σε κανένα μετρό και ο αγοραστής να μην εμφανιστεί ποτέ....δυστυχώς έτσι παίζεται αυτό το παιχνίδι...έχει κι απ' αυτά...δεν είμαι κατάστημα...

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, PeterGriffin είπε

 Αλλά όταν ο άλλος σε σέρνει για να πάρει κάτι στην άλλη άκρη της Αττικής και εκβιαστικά πάει να σου κάνει παζάρι αλλιώς σε αναγκάζει να κάνεις όλο το δρόμο τσάμπα ή συνεννοείται μαζί του του κανεις την καλύτερη τιμή που θέλει και σε βάζει στον πάγο για να σου ρίξει μετά άκυρο δεν είναι κάτι που ανήκει σε αυτά που περιγράφεις. 

Φυσικά και ανήκει. Τί σημαίνει το "σε σέρνει στην άλλη ακρη της Αττικής;" Τί σημαίνει το "εκβιαστικά"; Τί σημαίνει το "σε βάζει στον πάγο"; Εγώ από αυτή σου τη διατύπωση καταλαβαίνω ότι ο άλλος είναι από θέση ισχύος και εσύ βρίσκεσαι στην ανάγκη να κάνεις παραχωρήσεις. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Φυσικά και ανήκει. Τί σημαίνει το "εκβιαστικά"; Τί σημαίνει το "σε βάζει στον πάγο"; Εγώ από αυτή σου τη διατύπωση καταλαβαίνω ότι ο άλλος είναι από θέση ισχύος και εσύ βρίσκεσαι στην ανάγκη να κάνεις παραχωρήσεις. 

+ Απειρο

 

Λέξη "εκβιαστικά" σε ΑΓΓΕΛΙΑ...δεν υπάρχει.

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Φυσικά και ανήκει. Τί σημαίνει το "σε σέρνει στην άλλη ακρη της Αττικής;" Τί σημαίνει το "εκβιαστικά"; Τί σημαίνει το "σε βάζει στον πάγο"; Εγώ από αυτή σου τη διατύπωση καταλαβαίνω ότι ο άλλος είναι από θέση ισχύος και εσύ βρίσκεσαι στην ανάγκη να κάνεις παραχωρήσεις. 

φιλε μου ή δεν καταλαβαινεις στοιχειωδως πως λειτουργει μια συνεννοηση ή κανεις οτι δεν καταλαβαινεις για να αναλωνομαστε στα τετριμμενα.

δεν βρισκεται σε καμια θεση ισχυος κανενας ουτε εχω καμια αναγκη τις πενταροδεκαρες απο τις αγγελιες πιστεψε με. ουτε καν. απλα οταν συνεννοεισαι με καποιον και σου λεει οτι ενδιαφερεται και θα παρει αυτο που δινεις αλλα δε σου λεει για παζαρια και σου λεει συγκεκριμενο μερος πας να κανεις τη συναλλαγη. αμα μετα εκμεταλλευομενος οτι εχεις κανει 20km παει να σου ζητησει εκπτωση αυτο ειναι μαλακια απο μερους του. το ιδιο και στο αλλο παραδειγμα που σου λεω το οποιο αναφερεται και στο βιντεο. οταν ζητας εκπτωση και στη δινουν πρεπει να σαι σιγουρος οτι θα αγορασεις και δεν πρεπει να σπαταλας το χρονο του αλλου. και στα δυο παραδειγματα οι τιμες αναγραφονται . αν δεν εχεις λεφτα μην αγοραζεις. αν παλι θες να ζητησεις εκπτωση και στη δινουν κιολας μην φερεσαι σαν 4ρχιδι και κρεμας κιολας τον αλλον. Αν αυτα που εγραψα σου φαινονται τοσο περιεργα τοτε μαλλον ανηκεις στο προβλημα και δεν ξερω για τι ακριβως επιχειρηματολογεις. να ειμαστε ολοι τομαρακηδες και μαλακιστηρια στις συναλλαγες; μπορουμε ολοι να το κανουμε. θα ηταν ωραιο;

 

@leon7pap απανταει και σε σενα το παραπανω

Επεξεργασμένο από PeterGriffin

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PeterGriffin είπε

φιλε μου ή δεν καταλαβαινεις στοιχειωδως πως λειτουργει μια συνεννοηση ή κανεις οτι δεν καταλαβαινεις για να αναλωνομαστε στα τετριμμενα.

δεν βρισκεται σε καμια θεση ισχυος κανενας ουτε εχω καμια αναγκη τις πενταροδεκαρες απο τις αγγελιες πιστεψε με. ουτε καν. απλα οταν συνεννοεισαι με καποιον και σου λεει οτι ενδιαφερεται και θα παρει αυτο που δινεις αλλα δε σου λεει για παζαρια και σου λεει συγκεκριμενο μερος πας να κανεις τη συναλλαγη. αμα μετα εκμεταλλευομενος οτι εχεις κανει 20km παει να σου ζητησει εκπτωση αυτο ειναι μαλακια απο μερους του. το ιδιο και στο αλλο παραδειγμα που σου λεω το οποιο αναφερεται και στο βιντεο. οταν ζητας εκπτωση και στη δινουν πρεπει να σαι σιγουρος οτι θα αγορασεις και δεν πρεπει να σπαταλας το χρονο του αλλου. αν αυτα που εγραψα σου φαινονται τοσο περιεργα τοτε μαλλον ανηκεις στο προβλημα και δεν ξερω για τι ακριβως επιχειρηματολογεις. να ειμαστε ολοι τομαρακηδες και μαλακιστηρια στις συναλλαγες; μπορουμε ολοι να το κανουμε. θα ηταν ωραιο;

 

@leon7pap απανταει και σε σενα το παραπανω

Τίποτα δεν απαντάει.Δυσκολευεσαι να καταλάβεις ότι οι ΑΓΓΕΛΙΕΣ (με τον τρόπο που γίνονται) είναι ΣΥΝΑΛΛΑΓΈΣ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ...με ότι ΡΙΣΚΟ αυτό συνεπάγεται...μέχρι να το καταλάβεις θα χαλιεσαι κάθε φορά που το οποιοδήποτε μαλακιστηρι όπως λες θα σου τα μασάει τελευταία στιγμή....

Καλή συνέχεια.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα ευτράπελα, είναι απολύτως φυσιολογικά να συμβαίνουν σε τέτοιου είδους συναλλαγές. Οι δύο συναλλασσόμενοι παίρνουν το ρίσκο τους, και όσα πιο πολλά ξοδέψουν (σε χρονο, χρήμα, κόπο), προ ολοκλήρωσης συναλλαγης, τόσο μεγαλώνει το ρίσκο αυτό. Και επειδή μια τετοια συναλλαγη δεν είναι δεσμευτικη για κανέναν, μπορεί ανα πάσα στιγμή να "χαλασει" χωρίς προφανή λόγο και αιτία. Και το να παραπονιομαστε γι'αυτό είναι φυσιολογικό και υγιές. Το να βρισκόμαστε προ εκπλήξεως, όμως, δεν βλέπω λογικό. Θα πρέπει πάντα να είναι κανείς προετοιμασμένος για το χειρότερο σενάριο. Έτσι, για να μην απογοητευτεί στο τέλος...

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τις απαντησεις καταλαβαινω λιγο καλυτερα γιατι ειναι ετσι τραγικη η κατασταση (ειδικα τα τελευταια χρονια λογω και των αφραγκιων) και δεν μπορεις να συνεννοηθεις με υποτιθεται ανθρωπους για κατι πολυ απλο μιας και δεν ειναι πυρηνικη φυσικη οι αγοραπωλησιες. δυστυχως με αυτη τη νοοτροπια, οταν περιμενεις ο καθενας να κανει την καβλα του και να σε γραψει στο παπαρι του χωρις να τηρησει οποιαδηποτε αν οχι δεσμευση τουλαχιστον τυπικοτητα λογικο ειναι να κανεις κι εσυ τα ιδια και να σου ακουγονται κινεζικα οταν καποιος διαφωνει. κριμα γιατι το noiz απεκτησε κοσμο με αλλα δεδομενα και τωρα εχει γινει ενα τεραστιο χασιμο χρονου οταν θελεις να αγορασεις/πουλησεις μεσω αγγελιας

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, PeterGriffin είπε

όταν ο άλλος σε σέρνει για να πάρει κάτι στην άλλη άκρη της Αττικής και εκβιαστικά πάει να σου κάνει παζάρι αλλιώς σε αναγκάζει να κάνεις όλο το δρόμο τσάμπα .....

 

Φίλε μου σκέψου το εξής (που είναι πιθανό).

Αν σε όλα αυτά που γράφεις, ο άλλος αντί να σου κάνει παζάρι (όταν σε έχει τραβήξει στου διαόλου την μάνα πρώτα), σου βγάλει ένα μαχαίρι (ή έχει τρεις - τέσσερεις μαζί του), και σου πει "άφησέ το, φύγε και μην πεις τίποτα" τι θα έλεγες?

Όλα μέσα είναι, και ξέρεις το ρίσκο που παίρνεις κάθε φορά.

 

Και κλέφτες υπάρχουν, και λαμόγια, και απατεώνες, και παρτάκηδες, και καλά παιδιά, και .... απ' όλα.

 

Εσύ ως πωλητής ορίζεις τους όρους της συναλλαγής.

Φρόντισε οι όροι που ορίζεις να σε κρατούν (όσο το δυνατόν) μακριά από τέτοιες περιπτώσεις.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, PeterGriffin είπε

φιλε μου ή δεν καταλαβαινεις στοιχειωδως πως λειτουργει μια συνεννοηση ή κανεις οτι δεν καταλαβαινεις για να αναλωνομαστε στα τετριμμενα.

δεν βρισκεται σε καμια θεση ισχυος κανενας απλα οταν συνεννοεισαι με καποιον και σου λεει οτι ενδιαφερεται και θα παρει αυτο που δινεις αλλα δε σου λεει για παζαρια και σου λεει συγκεκριμενο μερος πας να κανεις τη συναλλαγη. αμα μετα εκμεταλλευομενος οτι εχεις κανει 20km παει να σου ζητησει εκπτωση αυτο ειναι μαλακια απο μερους του. το ιδιο και στο αλλο παραδειγμα που σου λεω το οποιο αναφερεται και στο βιντεο. οταν ζητας εκπτωση και στη δινουν πρεπει να σαι σιγουρος οτι θα αγορασεις και δεν πρεπει να σπαταλας το χρονο του αλλου. αν αυτα που εγραψα σου φαινονται τοσο περιεργα τοτε μαλλον ανηκεις στο προβλημα και δεν ξερω για τι ακριβως επιχειρηματολογεις. να ειμαστε ολοι τομαρακηδες και μαλακιστηρια στις συναλλαγες; μπορουμε ολοι να το κανουμε. θα ηταν ωραιο;

Δεν ξέρω αν είμαι τομάρι ή αν κάνω κάτι τόσο λάθος, αυτό που ξέρω είναι ότι απ το 2004 μέχρι σήμερα έχω γνωρίσει τα περισσότερα απ τα μέλη μέσα απ τις αγγελίες και δεν συνυπογράφω αυτά που λες. Οι κακές μου εμπειρίες περιορίζονται σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις οι οποίες στην τελική δε μου κόστισαν ούτε σε χρήμα ούτε και σε ιδιαίτερο χρόνο. Για όλα τα άλλα υπάρχουν και οι αξιολογήσεις μας. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν BillTrantos κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου