Προς το περιεχόμενο

Background music


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρετε όλοι ότι σήμερα τα πάντα πληρώνονται. Ακόμα φυσικά κι η μουσική υπόκρουση.

Σήμερα για να φτιάξεις βίντεο πχ στο youtube και θες μουσική ή θα πληρώσεις για royalty free music ή θα γράψεις δική σου.

Αλλά τελικά μάλλον ήταν έτσι και παλιότερα.

 

Ψάχοντας διάφορα στο νετ, έπεσα επάνω σε ντοκυμαντερ που είχαν ενδιαφέρουσα μουσική και την αναζήτησα. Ιδίως εκείνη την μουσική των δεκαετιών του 50-60, την τόσο απρόσωπη (??) αλλά χαρακτηριστική μουσική που συνόδευε οποιαδήποτε ταινία που ας πούμε δεν είχε μια υπογραφή στον τομέα μουσική.

 

Υπάρχει λοιπόν έξω απίστευτη μουσική που χαρακτηρίζεται από τον γενικό τίτλο background music έως τους πιό ασαφείς textures, minimalism, poison planet, broadcast news κλπ, μουσική κάποιων που ζούν ανάμεσά μας, ή έζησαν ανάμεσά μας, κόπιασαν μέρες και ώρες και ξεπούλησαν τα ελάχιστα δικαιώματα της μουσικής τους εργασίας σε διάφορους, για να καταλήξουν σε τεράστια σημερινά απρόσωπα funds. Είναι απίστευτο τι μουσική φαιά ουσία μπορει να βρει κανείς εκεί. Μουσική που μεγαλώνει και μεγαλώνει και δεν φτάνει 10 ζωές να εκτιμήσεις και να θαυμάσεις.

 

Μια σημαντική εταιρεία βιβλιοθήκη είναι η εγγλέζικια cavendish music που πολλούς τίτλους θα βρείτε εδώ

https://www.flippermusic.it/catalogo/42/cavendish-music

 

Δίνω και ένα μικρό δείγμα της ίδιας της μουσικής και της ταινίας όπου έχει χρησιμοποιηθεί.

 

 

 

βέβαια το βίντεο αφορά τον πανικό των 50ς, όταν η Αμερική φοβόταν έναν πυρηνικό πόλεμο που θα ξεκινούσε από την Κούβα απέναντί της και την μανία της αγοράς καταφυγίων

 

 

πλην όμως, χαρακτηριστικό των 50ς

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με χαροποιουσε ανέκαθεν που δεν χρειάζεται να πληρώσω για μουσική επένδυση σε ένα βίντεο μου. Αφού μπορώ να ΣΥΝΘΈΣΩ ότι θέλω. Και μια χαρά είμαι, γιατί, άσχημα γράφω 😀

 

 Μαθε τέχνη και αστηνα και άμα την χρειαστείς, δεν χρειάζεται ούτε να πληρώσεις, ούτε να δώσεις λογαριασμό. 

 

 Απο την άλλη συμφωνώ πως υπάρχει εκεί έξω υπέροχο, ανεξάντλητο, αξιολογότατο υλικό, για χρήση, μελέτη, έμπνευση ακόμα και για απλή απόλαυση. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου