Προς το περιεχόμενο

Περι Boss GE-7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι σε αναζητηση equaliser και κατεληξα στο boss! Το πρωτο ερωτημα ειναι "ειναι η καλυτερη επιλογη;" και επισης japan η καινουριο? Ακουω οτι τα japan βγαζουν περισσότερο θορυβο! Υπαρχουν βεβαια mod που το εξαλείφουν αλλα για να μη μπω σε αυτη τη διαδικασία!

Επεξεργασμένο από marioG542
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Equalizers υπάρχουν άπειρα όσα και τα γούστα. 

 

Εγώ πχ, προτιμώ τα παραμετρικά για διορθώσεις (συνήθως στα 2-3k) στο resonance ενώ για να τονίσω μεσαία ή πρίμα προτιμώ treble boosters, overdrives όπως το Tc Electronics Vintage που έχει πολύ καλό eq, ή το Sea Blue Eq από Mad Professor/Bearfoot. Αυτά στην πεταλιέρα. Όταν παίζω με preamps σε rack προτιμώ τα rack equalizers. 

 

To GE7 όμως είναι κλασικό εργαλείο που το έχουν χρησιμοποιήσει άπειροι επαγγελματίες και είναι και πολύ καλή τιμή, ειδικά αν το βρεις και μεταχειρισμένο που παίζει πολύ.   

 

Όσο για τον θόρυβο, θα συμφωνήσω στο ότι τον μεγαλύτερο ρόλο συνήθως τον παίζει η ποιότητα της τροφοδοσίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε μπουσταρει το σήμα σου προσθέτει noise floor,το GE7 το κανει φυσικά  και εχει και ένα ελαφρό φύσημα. 

Το ζήτημα είναι να παίζεις μουσική και να μην σταματάς για να ακούσεις το φύσημα ή τον θόρυβο :)

Έχω και Japan και Taiwan και όντως το, νεότερο Taiwan  έχει ελάχιστα λιγότερο φύσημα. 

Λεπτομέρειες βέβαια όλα αυτά μια και δεν υπάρχει ΖΩΗ χωρίς το GE7 ,είναι το ΠΑΣΟΚ των πεταλιωνΕ

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Superfunk είπε

Οτιδήποτε μπουσταρει το σήμα σου προσθέτει noise floor,το GE7 το κανει φυσικά  και εχει και ένα ελαφρό φύσημα. 

 

 

 

+1

 

Κάτι που δεν ακουγόταν τώρα το ενισχύει και το ακούς.

 

Έχω τροφοδοτικό της boss και δεν σου δίνει έξτρα noize από την τροφοδοσία λόγο του ότι έχει φίλτρα.

 

Ένα απλό τεστάκι για το αν έχεις θόρυβο από τροφοδοσία είναι να το δοκιμάσεις με μπαταρία.

  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μια χαρα ειναι το Boss. Ξερω ενα σωρο κοσμο (κι εγω μεσα), που περνωντας απο περιπλοκα παραμετρικα, φετες, ρυθμιζομενα κτλ, κατεληξαν στο Ge-7 που κανει τη δουλεια ευκολα και απλα στα λαιβ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη προσφατη εμπειρια, το  GE7 τα σπαει, κανεις shape τον ηχο οπως γουσταρεις, το χρησιμοποιεις για booster, ανασταινει νεκρους ενισχυτες (πολυ "σκοτεινους") και γενικα εχει πολυ ενδιαφερον σαν πεταλι

δειτε και τον τυπο εδω πως "παιζει" με το εργαλειο και φυσικα υπαρχουν κι αλλα 100 demos για το ιδιο θεμα

 

 

  • Like 2

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% απαραίτητο, γιατί συνήθως δεν βγάζεις ακριβώς τη χροιά που θέλεις είτε δεν φτάνει το eq του ενισχυτή, είτε τα μεγάφωνα δεν είναι αυτό ακριβώς που θέλεις όταν έχεις πάρει μόνο το κεφάλι σε κάποιο λάιβ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου