Προς το περιεχόμενο

Τελωνειο ερωτηση


Aris Spa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8 Οκτ. πουλησα σε ενα παλικαρι απο την Ιαπωνια ενα πεταλι και του το εστειλα με τα Ελτα. Βλεπω στο σιτε των Ελτα να λεει αυτο:

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 Πηρα τηλ τα ελτα και το σηκωσε μια που σχεδον την ειχε παρει ο υπνος και με εκνευρισμενο υφος μου λεει οτι εχει φτασει Ιαπωνια.

Τωρα το παλικαρι μου λεει δεν του εχει ερθει ακομα τιποτα. Πιστευετε οτι μπορει να εχει κρατηθει το πεταλι στα Ελληνικα τελωνεια? να χαθηκε? η απλα το Ιαπωνικο τελωνειο να εχει κανει κατι?

Υπαρχει καποιο τηλ να παρω τα τελωνεια να ρωτησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το έφτασε Ιαπωνία μέχρι το έφτασε στον παραλήπτη σίγουρα υπάρχει κάποια απόσταση

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δυστυχώς αυτή την εποχή ο χρόνος στα Ελληνικά τελωνεία είναι εντελώς random. Έχω φέρει διάφορα από μαγαζιά αλλά και από ιδιώτες, κυρίως από Αμερική. Κάποια καθάρισαν το τελωνείο ήρθαν στα χέρια μου σε δεκά ημέρες, κάποια άλλα έκαναν ακόμη και τέσσερις μήνες. 

Καλύτερα πάντως αντί για τηλέφωνο. να στείλεις ένα email για να υπάρχει. Συνήθως κάποια στιγμή απαντάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kpeyos είπε

Δυστυχώς αυτή την εποχή ο χρόνος στα Ελληνικά τελωνεία είναι εντελώς random. Έχω φέρει διάφορα από μαγαζιά αλλά και από ιδιώτες, κυρίως από Αμερική. Κάποια καθάρισαν το τελωνείο ήρθαν στα χέρια μου σε δεκά ημέρες, κάποια άλλα έκαναν ακόμη και τέσσερις μήνες. 

Καλύτερα πάντως αντί για τηλέφωνο. να στείλεις ένα email για να υπάρχει. Συνήθως κάποια στιγμή απαντάνε. 

 

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να το εχουν κρατησει στα τελωνεια και να μην εχει φτασει ακομα Ιαπωνια?

Οταν ειχα αγορασει κατι απο Αμερικη απλα το ειχαν τα Ελτα και πηγα εκει και πληρωσα κατι εξτρα. Επισης εχω στειλει Αμερικη στο παρελθον και εφτασε σε 7 μερες παλι με ΕΛΤΑ και νομιζω ειχε πληρωσει ο αλλος εκει κατι εξτρα οταν το πειρε. Τωρα δεν ξερω τι παιζει. Παντως ειναι λες και το δεμα δν υπαρχει πουθενα

Επεξεργασμένο από Aris Spa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλύτερα στείλε mail, δεν έχει νόημα να κάνουμε υποθέσεις. Εγω πχ, καταλαβαίνω ότι είναι ακόμη Ελλάδα στο τελωνείο απ το μύνημα που σου εμφανίζει, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

 

Όπως σου είπα και πριν, είναι random. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως οταν μου στελνουν δεμα απο κινα χανεται το tracking μολις φυγει απο το ταχυδρομειο της Κινας και χρειαζεται καινουριος κωδικος για να το δεις Ελλαδα. Μαλλον το ιδιο συμβαινει και στην αντιθετη διαδρομη.

Για μπες στο https://parcelsapp.com/en/ και βαλε το κωδικο που εχεις. Μετα κοιτα κατω δεξια αν σου δινει καινουργιο κωδικο.
Επισης το Deliveries Package Tracker app ειναι χρησιμο, ιδιως αν το χρησιμοποιησεις παραλληλα με τις πληροφοριες που παιρνεις απο το προηγουμενο (parcelsapp.com).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Συνηθως οταν μου στελνουν δεμα απο κινα χανεται το tracking μολις φυγει απο το ταχυδρομειο της Κινας και χρειαζεται καινουριος κωδικος για να το δεις Ελλαδα. Μαλλον το ιδιο συμβαινει και στην αντιθετη διαδρομη.

Για μπες στο https://parcelsapp.com/en/ και βαλε το κωδικο που εχεις. Μετα κοιτα κατω δεξια αν σου δινει καινουργιο κωδικο.
Επισης το Deliveries Package Tracker app ειναι χρησιμο, ιδιως αν το χρησιμοποιησεις παραλληλα με τις πληροφοριες που παιρνεις απο το προηγουμενο (parcelsapp.com).

ωραιο σιτε θα το χρησιμοποιω στο μελλον ευχαριστω.

εψαξα και λεει οτι ειναι ακομα en route και οτι το εχει παρει το Japan Post. Βεβαια τα ιχνη σταματα οταν φευγει απο την Ελλαδα.
Το Ελληνικο Τελωνειο οταν στελνεις εκτος Ευρωπαικης Ενωσης υπαρχει περιπτωσει να στο κρατησει για να πληρωσεις τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/10/2021 στις 9:12 ΜΜ, Aris Spa είπε

Στις 8 Οκτ. πουλησα σε ενα παλικαρι απο την Ιαπωνια ενα πεταλι και του το εστειλα με τα Ελτα. Βλεπω στο σιτε των Ελτα να λεει αυτο:

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 Πηρα τηλ τα ελτα και το σηκωσε μια που σχεδον την ειχε παρει ο υπνος και με εκνευρισμενο υφος μου λεει οτι εχει φτασει Ιαπωνια.

Τωρα το παλικαρι μου λεει δεν του εχει ερθει ακομα τιποτα. Πιστευετε οτι μπορει να εχει κρατηθει το πεταλι στα Ελληνικα τελωνεια? να χαθηκε? η απλα το Ιαπωνικο τελωνειο να εχει κανει κατι?

Υπαρχει καποιο τηλ να παρω τα τελωνεια να ρωτησω?

 

πολύ πιθανών να έχει κολλήσει στα Ιαπωνικά τελειώνεια. Δυστυχώς σε αρκετές χώρες δεν λαμβάνουν υπόψιν τις υπηρεσίες tracking για τις οποίες έχει πληρώσει ο αποστολέας οπότε βλέπεις στην σελίδα που φαίνεται η πορεία του αντικειμένου να μην υπάρχει άλλο νέο μετά την έξοδο του από την χώρα. Μου έχει τύχει για πράγματα που έχω στείλει Αυστραλία και Καναδά (όλα με ΕΛΤΑ ταχυδρομείο, όχι courier), τα οποία φυσικά και φτάσανε στην θέση τους αλλά για κάποιες μέρες με είχανε στην αγωνία.

 

Αρκετά παράδοξο ότι σε Ρωσία, Αραβικά Εμιράτα και Νότιο Αμερική που έχω στείλει πήγε μια χαρά με πλήρη ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου