Προς το περιεχόμενο

DAW Comparison: Pro Tools, Reaper, Logic Pro X


Spiros Poullos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Νικοδημε. 

 

Έκανα καινουργια μίξη με ίδιες εντάσεις και στα 3 DAW και τις χαμηλωσα αρκετά.

 

Ο σκοπός του "τεστ" μου είναι το summing ουσιαστικά.

 

Δηλαδή πως θα ακουγεται μια μίξη με ίδιες παραμετρους από το κάθε DAW.

 

Μέχρι στιγμής στο null test είχα κάποιες ακυρώσεις που θα τις ακουσετε και θα δείτε στο βιντεο που θα ανεβάσω συντομα. Δεν είχα όμως ολική ακυρώση.

 

Αυτό που παρατήρησα παντως ειναι πως τα pro tools δίνουν αρκετά διαφορετικό αποτέλεσμα από τα αλλά 2.

 

Το stereo mix ήταν γυρω στα 3db χαμηλότερο από logic και reaper.

 

Επίσης ακόμα και κατά τη μίξη τα pro tools μου έδιναν την αίσθηση του normalization/Κομπρεσαρισματος.

 

Το τελικό export είναι λες και έχει γίνει normalize. Το θέμα είναι πψς δεν είχα καμια τέτοια ρύθμιση στο DAW

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αχ βρε σπύρο δεν το εχεις καταλάβει καθόλου το θέμα..... 🙄

δεν εχω δυστυχως χρόνο αυτη τη στιγμή να σου εξηγήσω τι κανεις λάθος (αν και στο εχουν ηδη εξηγήσει διάφοροι και εδω και στο φεησμπουκ). Νομίζω ότι ο σύνδεσμος που παρέθεσε ο σουπερφανκ είναι πολύ διαφωτιστικός αν το πάρεις από την αρχή....
Θα σου πω πολυ σύντομα και οσο το δυνατόν πιο περιεκτικά τι είναι summing:

summing όπως ακριβώς υποννοεί η ίδια η λέξη είναι το άθροισμα τιμών, στην περίπτωση του ήχου το άθροισμα των τιμών των επιμέρους tracks - channels σε ένα νέο σύνολο (mixbus) είτε μιλάμε για τιμές ηλεκτρικής τάσης στον αναλογικό κόσμο είτε μιλάμε για ψηφιακή πληροφορία - λέξεις στον ψηφιακό. Μια απλή πρόσθεση λοιπόν....και μια πρόσθεση όταν οι τιμές είναι απόλυτα ίδιες δεν μπορεί να μας δώσει διαφορετικό άθροισμα - αποτέλεσμα σε όσες αριθμομηχανές και να την εκτελέσουμε.... έτσι και στα daw, το αποτέλεσμα θά είναι πάντα πανομοιότυπο από την στιγμη που οι τιμές είναι οι ίδιες. Στην περίπτωση σου λοιπόν δεν ισχύει αυτό....γιατί πολύ απλά έχεις κάνει παραπλήσια μιξ σε διαφορετικά daw....παραπλήσια και απόλυτα όμοια όπως καταλαβαίνεις είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα....αυτό που κάνεις είναι ουσιαστικά το να συγκρίνεις διαφορετικά μιξ με το ίδιο υλικό....και δεν έχει την παραμικρή σχέση με ένα A-B test σε σχέση με το summing. 

μπορεί λοιπόν το summing να είναι διαφορετικό από daw σε daw?

Η απάντηση είναι ένα απόλυτο ΟΧΙ
 

και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν όποιος δεν το καταλαβαίνει πολύ απλά δεν αντιλαμβάνεται εν γένει την έννοια της ψηφιοποίησης και ψηφιακής επεξεργασίας. Ποτέ φυσικά δεν είναι αργά να πιάσουμε το θέμα από την αρχή και να καλύψουμε τα όποια κενά έχουμε γύρω από το θεωρητικό κομμάτι του ήχου, είτε μιλάμε για τον αναλογικό είτε για τον ψηφιακό τομέα.

Επεξεργασμένο από nikodemos
  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συναδελφοι καλησπέρα,

Έκανα ένα “πειραμα” σχετικά με 3 πλατφορμες της αγοράς.

 

Ο σκοπός του πειράματος δεν ήταν στο να “αποδείξω” κάτι ή να “ψηφίσω” κάποια από αυτές ως καλύτερη ή χειρότερη.

 

Επειδη μπορεί και να μην εθεσα σωστα, το τί ήθελα να κάνω ας ξεκαθαρίσω το λόγο του πειράματος για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις!

 

Ο σκοπός ήταν να ακούσω το τελικό αποτέλεσμα μιας μίξης που “μου κάνει” κάτω από τις ίδιες συνθήκες.
Δηλαδή, ίδιο πολυκάναλο με ίδιες εντάσεις και panning, στον ίδιο υπολογιστή, στην ίδια κάρτα ήχου, σε 3 διαφορετικές πλατφόρμες.

 

Για να το κάνω πιο λιανό! Έστω ότι θέλουμε να δοκιμάσουμε πως λειτουργούν 3 διαφορετικές κουζίνες. Έχουμε ίδια συνταγή, ίδια υλικά και θελουμε να δουμε τί αποτέλεσμα θα μας δώσουν οι εστίες εμαγιέ, οι κεραμεικές και οι υγραερίου.

 

Προσοχή! Δεν είναι θέμα διαγωνισμού…αλλά προσωπικής προτίμησης.

 

Οι τιμές της μίξης στο Reaper ήταν:
PEAK:  -1.2
RMS-I:  -21.2
LUFS-I:  -21.8

Οι τιμές της μίξης στα Pro Tools ήταν:
PEAK:  -3.9
RMS-I:  -23.2
LUFS-I:  -23.7

Οι τιμές της μίξης στο Logic Pro X ήταν:
PEAK:  -0.7
RMS-I:  -20.3
LUFS-I:  -20.8

 

Το Null Test δεν είχα πρόθεση να το κάνω αλλά επειδή μου το ζήτησε ένα παιδί απο την ομάδα έκατσα και ασχολήθηκα.

 

Κατά τη σύγκριση των Logic Pro X και Cockos Reaper παρουσιάστηκε ακύρωση στο κέντρο. Στα L & R δεν είχα ακύρωση, υπήρχε όμως σημαντική πτώση στην ένταση.

 

Κατά τη σύγκριση των Logic Pro X και Pro Tools δεν παρουσιάστηκε ακύρωση, υπήρχε όμως και εκεί σημαντική πτώση στην ένταση.

 

Κατά τη σύγκριση των Pro Tools και Cockos Reaper παρουσιάστηκε ακύρωση στα L & R. Στο κέντρο δεν είχα ακύρωση, υπήρχε όμως σημαντική πτώση στην ένταση και εδώ.

 

Οι Νικόδημος μου έδωσε κάποια τιπς προκειμένου να κάνω το τεστ “όπως πρέπει” αλλά έχω κάποιες ενστάσεις.

 

Μπορεί ο τρόπος αυτός να είναι “ο σωστός” ή “ο επιστημονικός”, εδώ όμως εξέτασα τις πλατφόρμες σε ρεαλιστικές συνθήκες και όχι εργαστηριακές.

 

Σαν να μου έρχεται ένα πελάτης και να μου ζητάει να του μιξάρω ένα τραγούδι, κάνοντας ακριβώς την ίδια μίξη σε διαφορετικές πλατφόρμες προκειμένου να αποφασίσει που θα μιξαριστεί το υλικό του.

 

Όταν παίρνουμε ένα αυτοκίνητο, ο κατασκευαστής μας δίνει καποιες προδιαγραφές και επιδόσεις. Πχ κατανάλωση 5lt / 100km στην εθνική, 8lt / 100km στην πόλη και 6.5lt / 100km στο μείκτό κύκλο και επιταχυνση 0 - 100km σε 14sec.

 

Αυτές οι μετρήσεις όμως δεν εχουν γίνει απαραιτητα σε πραγματικές συνθήκες. Μπορεί ο κατασκευαστης να έχει τη δική του πίστα και να δημιουργει στην πίστα του τις εκάστοτε “συνθήκες”.

Αυτά από εμένα και σας ζητώ συγγνώμη αν σας μπέρδεψα…

 

 

Επεξεργασμένο από Spiros Poullos
  • Like 1

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, όσο όλα αυτά τα λογισμικά DAW γίνονται όλο και πιο περίπλοκα στη λειτουργία τους και στις παραμέτρους τους, τόσο κάποια τεστ σαν αυτό που είχε γίνει παλιότερα στο noiz.gr - και που έβγαζε φυσικά ότι η έξοδος ήταν ακριβώς ίδια - γίνονται όλο και δυσκολότερα στην πραγματοποίησή τους..

Δηλαδή, αυτά που πρέπει να "σκαλίσεις" για να βγάζεις ακριβώς το ίδιο αριθμητικό output στα διάφορα DAW είναι πλέον περισσότερα.. Μόνο το πώς χειρίζονται την κάρτα ήχου να σκεφτείς, θέλει αρκετή προσοχή..

Ίσως αυτό το συμπέρασμα βγαίνει τελικά..

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου