Προς το περιεχόμενο

JTM45 vs 1987x ποιες οι διαφορες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Aris Spa είπε

Αυτο που με χαλαει στον 45 ειναι οτι δεν εχει fx loop

Αφορμή για wet dry.

Αφού δεν έχεις θέμα έντασης, βρες ένα line out και στείλε τα εφέ στο return ενός απ'τα άλλα κεφάλια σου.

Είναι πολύ ενδιαφέρον το αποτέλεσμα.

Αλλιώς, power station.

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Aris Spa είπε

Αυτο που με χαλαει στον 45 ειναι οτι δεν εχει fx loop. Οχι οτι παιζω με απειρα πεταλια, απλα θελω το ρεβερμπ και το ντηλεη (τα μονα που παιζω) να ειναι οσο πιο καθαρα γινονται. ΠΧ στον 800 αν τα βαλεις μπροστα ειναι χαλια ο ηχος λασπη εντελως. Αυτο μονο με φοβιζει με τον 45

 

Τα effects loop είναι για ενισχυτές με βρώμικο κανάλι, σε μονοκαναλους ενισχυτές είναι παντελώς άχρηστα μια και οι τελικές λυχνίες θα έχουν παραμορφώσει τον ήχο πολύ πριν τον παραμόρφωσουν οι προενισχυτικες αν φτάσεις ποτέ τις εξωφρενικες εντάσεις πάνω από το "5".

 

Ο JCM800 ουδεμία σχέση έχει με τον JTM45  έτσι κι αλλιώς. 

 

Δες τον JTM σαν έναν Fender Tweed Bassman με 4Χ12 καμπίνα. 

 

Είναι εκπληκτικός ως πλατφόρμα για πετάλια. 

 

Πάντως και το low input του JCM800 δεν είναι καθόλου άσχημο με πετάλια.  Το high input ειναι όντως χάλια. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Τα effects loop είναι για ενισχυτές με βρώμικο κανάλι, σε μονοκαναλους ενισχυτές είναι παντελώς άχρηστα μια και οι τελικές λυχνίες θα έχουν παραμορφώσει τον ήχο πολύ πριν τον παραμόρφωσουν οι προενισχυτικες αν φτάσεις ποτέ τις εξωφρενικες εντάσεις πάνω από το "5".

 

Ο JCM800 ουδεμία σχέση έχει με τον JTM45  έτσι κι αλλιώς. 

 

Δες τον JTM σαν έναν Fender Tweed Bassman με 4Χ12 καμπίνα. 

 

Είναι εκπληκτικός ως πλατφόρμα για πετάλια. 

 

Πάντως και το low input του JCM800 δεν είναι καθόλου άσχημο με πετάλια.  Το high input ειναι όντως χάλια. 

με τον 800 δεν παιζω ποτε στο low input δεν εχει νοημα για αυτα που παιζω και ουτε για καθαρα κατα τη γνωμη μου. το βαζω το πρεαμπ τερμα και το μαστερ στο 3 και κοβω βοιλουμ απο την κιθαρα και εχω απο καθαρο , κραντς και χεβι για ληντς για αυτο δν παιζω και με οβερντραιβς χαχα.  Γενικα βαζω λιγο ρεβερμπ απλα να γλυκαινει ο ηχος και ντηλεη που και που σε κανα σολο οχι τιποτα τρελο. Αυτο ειναι το σεταπ μου πανω κατω. Οποτε πιστευεις δεν θα εχω θεμα με τον 45 που δεν εχει φξ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aris Spa είπε

 

εχω εναν Marshall jcm800 100w , εναν marshall 6100LM 100w επισης και τωρα μπηκε και ο μικρος. Ελεγα να μαζεψω λεφτα σιγα σιγα να τσιμπησω και εγω εναν πλεξι φαση. Μαρεσει που ο jtm45 ειναι πιο χαλαρος στα μπασα του δινει ενα ωραιο southern rock swampy στυλ. Βεβαια και ο 87 ειναι κτηνος. Σιγουρα ο 45 ειναι πιο χαλαρος στις εντασεις οντας 30βατ αλλα εδω που ειμαι η ενταση δεν ειναι και μεγαλο προβλημα. Αυτο που με χαλαει στον 45 ειναι οτι δεν εχει fx loop. Οχι οτι παιζω με απειρα πεταλια, απλα θελω το ρεβερμπ και το ντηλεη (τα μονα που παιζω) να ειναι οσο πιο καθαρα γινονται. ΠΧ στον 800 αν τα βαλεις μπροστα ειναι χαλια ο ηχος λασπη εντελως. Αυτο μονο με φοβιζει με τον 45

Για να μη κρυβομαι, εγω gia τον 1987x δεν τρελαινομαι. Ton ειχα και τον εδωσα.
Αντιθετα ο mkII και ο jcm800 ειναι για μενα τα τελεια μηχανηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Για να μη κρυβομαι, εγω gia τον 1987x δεν τρελαινομαι. Ton ειχα και τον εδωσα.
Αντιθετα ο mkII και ο jcm800 ειναι για μενα τα τελεια μηχανηματα.

τι σε χαλασε στον 87?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jcm800 με od μπροστά και 4χ12 με greenbacks, οι περισσότεροι hard rock/ heavy metal δίσκοι έχουν γραφτεί με αυτή τη συνταγή.

Απορώ γιατί το ψάχνεις 😁

Κάνε mods αν κάτι σε χαλάει βασικά και με ένα eq στη λούπα κάνεις θαύματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aris Spa είπε

τι σε χαλασε στον 87?

Εκανα λαθος
Για τον combo τον jtm μιλαγα τον Bluesbraker
Aυτος δεν μου αρεσε και τον εδωσα.
Δεν ειχε τα χαμηλομεσαια του 800 και του mkII (50W) (Νομιζω o 1987x  ειναι το reissue του mkII για τον οποιο μιλαω και ειναι πολυ κοντα ηχητικα).
Μου λειπαν συχνοτητες. Και jumpered που τον ειχα. (χωρις ηταν τραγικα)
Οπως και στο  jtm45 το κεφαλι. Με καμπινα 4χ12 ομως αλλος κοσμος.

Θελω να εχει ψυχα η νοτα και να κλωτσαει η πενια και δεν τα ειχα με τον jtm.

Ηταν σαν ειχε ενα κουμπι αναμεσα στο bass και στο middle και να ηταν αρκετα χαμηλωμενο. Οπως και το bass λιγο μειωμενο. Ενω τα μεσαια σαν να ηταν fucus σε συγκεκριμενη συχνοτητα με περιορισμενο ευρος.

Μου λειπαν συχνοτητες.
Κατι που δεν γινοταν στον MKII και στον 800

ΥΓ με τον mkII εχω γκρεμισει τοιχο σε στουντιο. Κυριολεκτικα.
Ειχαν βαλει μια ραμποτε (πως τη λενε) ξυλινη επενδυση στον τοιχο απο τη μεση και κατω και με 2-3 καλα Ε ανοιχτα ακορντα το ειδαμε να ξεκολλαει και να ξαπλωνει στο πατωμα απο τη  μια μερια μεχρι την αλλη, 5 μετρα μηκος. Ακομα θυμαμαι τη φατσα του ηχοληπτη με ανοιχτο στομα να το κοιταει και να μη το πιστευει και μετα να γελαει κι αυτος 🤣

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aris Spa είπε

Οποτε πιστευεις δεν θα εχω θεμα με τον 45 που δεν εχει φξ?

 

Όχι μια και δεν έχει preamp για να τσιταρεις την προενισχυση και master για να μπουκώσεις τις τελικές. 

Θα έχεις το volume εκεί που θες και καθαρό ήχο, εκτός και αν αντέχεις την ένταση μετα το 5 ,εκτός και αν παίζεις με humbuckers οπότε θα βρωμίσει νωρίτερα,και θα παίζεις μπάλα με τα πετάλια για βαριά γκάζια. 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ακου τον jtm45 και τον 1987x και πιστευω θα καταλαβεις τι εννοω

Jtm


1987x

(Βεβαια το παρακανει σε καποιες φασεις με τα treble και ξυνει).

 

 

Και ο combo

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sharpshooter είπε

jcm800 με od μπροστά και 4χ12 με greenbacks, οι περισσότεροι hard rock/ heavy metal δίσκοι έχουν γραφτεί με αυτή τη συνταγή.

Απορώ γιατί το ψάχνεις 😁

Κάνε mods αν κάτι σε χαλάει βασικά και με ένα eq στη λούπα κάνεις θαύματα.

 

Δεν με χαλάει καθόλου ο 800 απλά θέλω κι άλλο Μάρσαλ χαχαχ

34 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Εδω ακου τον jtm45 και τον 1987x και πιστευω θα καταλαβεις τι εννοω

Jtm


1987x

(Βεβαια το παρακανει σε καποιες φασεις με τα treble και ξυνει).

 

 

Και ο combo

 

Δεν θα σου πω ψέματα μαρεσουν όλοι. Με αρρωστησε ο αδελφός μου με τον sv20 πρέπει να αγοράσω έναν πλεξι οπωσδήποτε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου