Προς το περιεχόμενο

JTM45 vs 1987x ποιες οι διαφορες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Στις 6/11/2021 στις 1:13 ΜΜ, Spyros Delta είπε

εγω ψηφιζω

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πας καπου μετα τον SV20h.
Αν θες περισσοτερα βατ το συζηταμε.

 

Συμφωνώ με τον Σπύρο. SV20h είναι θεριό ανήμερο και σε normal μέγεθος/watt.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Συμφωνώ με τον Σπύρο. SV20h είναι θεριό ανήμερο και σε normal μέγεθος/watt.

Αντε να ακουγε τον Marshall Studio Classic SC20H (ιδια φαση σε jcm 800 στα 20W) ή τον  Marshall 2525H Mini Silver Jubilee.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Αντε να ακουγε τον Marshall Studio Classic SC20H (ιδια φαση σε jcm 800 στα 20W) ή τον  Marshall 2525H Mini Silver Jubilee.
 

 

Όντως απίστευτη σειρά γενικώς η συγκεκριμένη.

 

Εγώ είμαι λίγο του πιο modern βέβαια. Θα προτιμούσα τα 20w που έβγαλε ο Friedman με Pink Taco, JJ Jr, κλπ. Τα έπαιξα εδώ στην Ολλανδία και ερωτεύτηκα.

 

 

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Αντε να ακουγε τον Marshall Studio Classic SC20H (ιδια φαση σε jcm 800 στα 20W) ή τον  Marshall 2525H Mini Silver Jubilee.
 

τον ειχα τον μινι τζουμπιλι. Δεν ηταν ασχημος λιγο σκοτεινος βεβαια δενμου εκανε 100% . Τον ειχα πουλησει και κολλησα αλλα λιγα λεφτα και πειρα το τερας 800 100 βατ οτι καλυτερο υπαρχει σε ενισχυτη. Εντωμεταξυ μπορεις να βγαλεις τρελο ηχο χωρις να πας σε τρελες εντασεις δεν καταλαβαινω τον ντορο για τα 100 βατ. Συνηθως σπιτι μου παιζω στο 2 το μαστερ αλλα παω και στο 3. Ειχα παρει ατενουατορ δεν το χρησιμοποιησα ποτε. Ειμια πολυ περιεργος ο μικρος 800 πως θα ακουγεται η αληθεια ειναι

13 ώρες πριν, BillTrantos είπε

 

Όντως απίστευτη σειρά γενικώς η συγκεκριμένη.

 

Εγώ είμαι λίγο του πιο modern βέβαια. Θα προτιμούσα τα 20w που έβγαλε ο Friedman με Pink Taco, JJ Jr, κλπ. Τα έπαιξα εδώ στην Ολλανδία και ερωτεύτηκα.

 

 

Καλοι οι φριντμαν αλλα νομιζω παρα ειναι ακριβοι για αυτο που δινουν ενταξει ειπαμε. Δεν εχω δει τα μικρα ποσο κανουν βεβαια αλλα οι μεγαλοι too much

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έιχα διάφορους τέτοιου είδους ενισχυτές. Σήμερα από τη Marshall σχολή έχω έναν 50άρη JCM 4104 και έναν Matchless Chief που είναι ουσιαστικά ένας overbuilt 100άρης plexi με πιο ευέλικτο voicing.

 

Το πρώτο σχόλιο μου σε αυτό το thread είναι πως μεγαλύτερες διαφορές θα ακούσεις με διαφορετικά μεγάφωνα παρά με διαφορετικά κεφάλια της ίδιας σχολής. Αν το ίδιο μαρσαλοκέφαλο το παίξεις με V30, με G12 65, με G12 H30, με Alnico Gold με EV κλπ κλπ... οι διαφορές είναι επιπέδου άλλος ενισχυτής. Οι καμπίνες είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο που αλλάζει όλη την απόκριση στα μπάσα και στα μεσαία ανάλογα με την κατηγορία και την υλοποίηση. 

Το δεύτερο σχόλιο για τους Marshalls (και σχεδόν για οποιοδήποτε καλό ενισχυτή) είναι πως πρώτα επενδύεις σε καλό reactive attenuator και μετά σε ενισχυτή. Είτε τον θες για πρόβα, είτε για το σπίτι. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου πως η επάνοδος των single channel θηρίων συνέπεσε με τον ερχομό των attenuators. To master volume είναι απλά μια λύση ανάγκης είτε είναι normal, είτε ppimv. Αλλιώς είναι σα να αγοράζεις Ferrari με ελαστικά που έχουν όριο ταχύτητας τα 80χλμ. 

 

Από κει και πέρα όπως ήδη ξέρεις φαντάζομαι άλλο voicing οι EL84 άλλο οι EL34. Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά όσο το να άλλαζες μεγάφωνα, αλλά είναι πιο jangly, λιγότερο throaty.  Οπότε μια διαφορά ο 20w με τον 50w plexi την έχουν. Ο JTM45 είναι πιο dark σαν ήχος (όταν τον ανοίξεις) & spongy στην ατάκα απ τον plexi σε ένα γενικό. 

 

Όλα αυτά σε περίπτωση που θες να παίξεις με το γκάζι του ίδιου του ενισχυτή. Αν θες να παίξεις καθαρά με πετάλια για το drive, είναι άλλη συζήτηση. 

 

 



 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που έχεις τον 800 και μπορείς και παίζεις σπίτι, εγώ θα πήγαινα σε 1987x αλλά επειδή αυτός δεν έχει μάστερ, ο SV20H είναι πιο συνετή επιλογή. Τον όγκο που έχει ο 1987 δεν τον έχει αλλά δεν είναι άσχημος.

Βέβαια δεν ξεφεύγεις πολύ από τον 800αρη, αλλά μπορεί και να μη "θέλεις" να ξεφύγεις.

 

Κι εγώ με τον 800 έχω "ξεμείνει"  (τον 2210)  και δεν μου λείπει κάτι από Μάρσαλ.

Γλυκοκοιταζω τον Jvm του satriani λόγω επιλογών και αυτοματισμών και για να μη ταλαιπωρω τον παλιό 800αρη, αλλά να μη μπω σε περιπέτειες χωρίς κέρδος (αφού τα λάιβ σπανιζουν πλεον, αλλά και να γίνονταν που να κουβαλάω, ούτε τον 800 κουβαλάω. Μόνο στούντιο. Έχω ένα koch studiotone 20αρη, για αυτές τις δουλειές. Καλός, αλλά marshall δεν είναι).

 

.

Τον origin δεν τον έχω αναφέρει καθόλου, γιατί δεν τον συμπάθησα ποτέ. Καλός αλλά δεν είναι το marshall type που μου αρέσει. 

Φυσικά jcm 900 και 2000 ούτε να τους βλέπω. O anniversary καλουτσικος. Jubilee δεν τρελαίνομαι.

Κι όπως ειπώθηκε, τα μεγάφωνα αλλάζουν τα πάντα.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα μια σειρα απο Marshall να ξεκινησω απο DSL σειρες που δεν μου αρεσουν καθολου, JCM800 80s πολυ καλος, JTM45 λιγο αχρωμος,  6100LM αρκετα καλος αλλα με λειτουργικα προβληματα (μπορει να ηταν βεβαια ο συγκεκριμενος), Jubilee το μικρο κεφαλι χάλια, 1974χ μαλλον ο καλυτερος απ ολους

Παντως για την ιστορια τους εδωσα ολους και παιζω με fender

Επεξεργασμένο από qesh

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω να συνεισφέρω κάτι ως μη-γνώστης, απλά βλέποντας γνώστες στο παρόν θρεντ και αν μου επιτρέπει ο ΟΡ τη σφήνα, θα ήθελα να ρωτήσω ποια κατά τη γνώμη σας είναι καλή επιλογή μεγαφώνου για έναν 18watt  ενισχυτή που έφτιαξα σε κεφάλι της modulus. Έχει 2 τελικές EL84 και παίζω μπλουζ-παλιοροκ κλπ... δε με ενδιαφέρουν λύσεις τύπου 4χ12, θα προτιμούσα ένα 12άρι άν όχι 10άρι. Αυτή τη στιγμή παίζει σε jensen 10άρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, mikeRORY είπε

Δεν έχω να συνεισφέρω κάτι ως μη-γνώστης, απλά βλέποντας γνώστες στο παρόν θρεντ και αν μου επιτρέπει ο ΟΡ τη σφήνα, θα ήθελα να ρωτήσω ποια κατά τη γνώμη σας είναι καλή επιλογή μεγαφώνου για έναν 18watt  ενισχυτή που έφτιαξα σε κεφάλι της modulus. Έχει 2 τελικές EL84 και παίζω μπλουζ-παλιοροκ κλπ... δε με ενδιαφέρουν λύσεις τύπου 4χ12, θα προτιμούσα ένα 12άρι άν όχι 10άρι. Αυτή τη στιγμή παίζει σε jensen 10άρι. 

Celestion G12H Anniversary 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mikeRORY είπε

Δεν έχω να συνεισφέρω κάτι ως μη-γνώστης, απλά βλέποντας γνώστες στο παρόν θρεντ και αν μου επιτρέπει ο ΟΡ τη σφήνα, θα ήθελα να ρωτήσω ποια κατά τη γνώμη σας είναι καλή επιλογή μεγαφώνου για έναν 18watt  ενισχυτή που έφτιαξα σε κεφάλι της modulus. Έχει 2 τελικές EL84 και παίζω μπλουζ-παλιοροκ κλπ... δε με ενδιαφέρουν λύσεις τύπου 4χ12, θα προτιμούσα ένα 12άρι άν όχι 10άρι. Αυτή τη στιγμή παίζει σε jensen 10άρι. 

 

Επειδη απο οτι ειδα ειναι ουσιαστικα το πρωτο καναλι του 1974Χ και έχοντας δοκιμασει Celestion Gold,G12H & Creamback στον δικο μου το απόλυτο μεγαφωνο ειναι το stock του 1974Χ (12″ Celestion G12M-20 το οποιο είναι "παλαιωμενο" στον Marshall.)

Περιεργο γιατι συνηθως μου αρεσουν πιο υψηλα σε wattage μεγάφωνα,αυτο ομως στο συγκεκριμενο κυκλωμα με μαγνητες Fender απλα σκοτωνει. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου