Προς το περιεχόμενο

Οι τράπεζες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω βαρεθει να ασχολούμαι μαζί τους.

Σήμερα ήθελα να πληρώσω δυό μικρούς λογαριασμούς των 20 ευρώ, δεη και vodafone. Δεν ήθελα να το κάνω ηλεκτρονικά γιατί έχω βαρεθεί να παραφουσκώνει το αφορολόγητο για το ο,τιδήποτε.

Πάω στην αλφα. Κάνω ανάληψη για να πληρώσω με μετρητα. Περιμένω 10λεπτο να βγούν και να μείνει ένας για να ανοίξει η πόρτα. Μπαίνω, δείχνω εμβόλιο και ταυτότητα. Πάω στο αυτόματο μηχάνημα. Βάζω δεή μου γυρεύει 1 (ένα) ευρώ προμήθεια. Βάζω voda μου γυρεύει μισό. Βρε αει απο δω.... 

Πάω σπίτι λέω θα τα κάνω με την revolut. Σημειωτέον πριν λίγες μέρες η εθνική μου κλείδωσε την χρεωστική για χρήση σε ΑΤΜ επειδή είχα φορτώσει την revolut και την ξεκλείδωσα με επίσκεψη σε υποκατάστημα και τηλεφωνήματα στην υπηρεσία ασφαλείας της εθνικής... (μισή ώρα)

βάζω κάποια χρήματα στην revolut για να έχω υπόλοιπο. Η κίνηση δεν περνάει. Κάνω άλλες 3. Όλες βρίσκουν τοίχο. Παίρνω τηλέφωνο στην ...υπηρεσία Ασφαλείας. Περιμένω ένα τέταρτο. Βγαίνει η κοπελίτσα, α λέει για λόγους ασφαλείας ακυρώθηκαν. Και τι θα γίνει? Ξαναπροσπαθήστε. Προσπαθώ εκείνη την ώρα περνάει. Την ρωτάω, αύριο τι θα γίνει θα τα ξαναπούμε τηλεφωνικά....? Δεν ξέρω. Ίσως ....ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ την ξαναπορρίψει.... Εκτός αν μας στείλετε ένα mail που θα λέει ότι θέλετε να περνάει χωρίς έλεγχο.... (Κοινώς να αποποιηθούμε ευθύνες...)

Εν ολίγοις, μπήκαν τα χρήματα, και μετά πλήρωσα τους δυο λογαριασμούς χωρίς προμήθεια.

Δεν είναι το 1.5 ευρώ, αν και για 40 να δίνεις 1.5 είναι πολλά. Είναι το παπατζηλίκι. Και φυσικά η ΝΤΠ.

Δεν ξέρω αν οι Λιθουανοί μας βάζουν τυράκι για να πιάσουν λαυράκι, πάντως για την ώρα φαίνεται να τραβάνε το χαλί κάτω από τις τράπεζες και οι τελευταίες αντιστέκονται σθεναρά...για το καλό μας...(?)

(Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα την revolut με google pay για ψιλολόγια. Πρώτη φορά δοκιμάζω λογαριασμούς, μικρούς, για να δω τι θα κάνει. αντε να δούμε....)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Σήμερα ήθελα να πληρώσω δυό μικρούς λογαριασμούς των 20 ευρώ, δεη και vodafone. Δεν ήθελα να το κάνω ηλεκτρονικά γιατί έχω βαρεθεί να παραφουσκώνει το αφορολόγητο για το ο,τιδήποτε

 

Ετσι κι αλλιως παει στην εφορια κατευθειαν απο τον ΠΑΡΟΧΟ στο τελος της χρονιας και συνυπολογιζεται οποτε τζαμπα κανεις τη μανουρα....

 

Οι τραπεζες ετσι κι αλλιως εχουν ΠΕΘΑΝΕΙ παγκοσμια,στην Ελλαδα υπαρχουν κυριως  ως "σπιουνοι" της εφοριας και  για να "εργαζονται" οι,στην ουσια δημοσιοι, υπαλληλοι τους εξασφαλιζοντας λιγα ψηφαλακια στην εκαστοτε κυβερνηση , στο εξωτερικο με την τελικη επικρατηση των κρυπτονομισματων ως μεσο συναλλαγης αντε να εχουν ακομα 20 χρονια μπροστα τους οποτε αν βαλουμε και την κλασσικη ελληνικη υστερηση αντε να εχουν ακομα 30 χρονια υπαρξης.

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Πάω στην αλφα. Κάνω ανάληψη για να πληρώσω με μετρητα

 

καλα να παθεις.🤣

οι λαλακιες πλΕρωνονται.

εγω ουτε ΕΞΩ απο τραπεζα δεν περναω πλεον και εχω να πλΕρωσω με μετρητα τουλαχιστον 10 χρονια....

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Σημειωτέον πριν λίγες μέρες η εθνική μου κλείδωσε την χρεωστική για χρήση σε ΑΤΜ επειδή είχα φορτώσει την revolut

 

στελνε κατευθειαν εμβασμα απο το λογαρισμο σου στην Revolut για να μην εχεις θεμα (αν τσιγκουνεύεσαι το 1 ευρω προμηθεια στελνε απο τον Ολλανδικο που ανοιξες εκει δεν χρεωνουν τιποτα για εμβασμα μια και συμπεριλαμβανεται στα παγια εξοδα) 

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα την revolut με google pay για ψιλολόγια. Πρώτη φορά δοκιμάζω λογαριασμούς, μικρούς, για να δω τι θα κάνει. αντε να δούμε..

 

μπορεις ανετα να την χρησιμοποιεις για τα παντα, VISA/MASTERCARD ειναι.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Έχω να μπω μέσα σε τράπεζα τουλάχιστον 5-6 χρόνια. Όλα τα κάνω ηλεκτρονικά...

το θέμα με το αφορολόγητο φίλε είναι σημαντικό. Ετσι όπως πάμε 10 θα βγάζουμε και 10 θα φαίνεται ότι τρώμε. Αντε μετά να θελήσεις να δικαιολογήσεις χρήματα

14 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ετσι κι αλλιως παει στην εφορια κατευθειαν απο τον ΠΑΡΟΧΟ στο τελος της χρονιας και συνυπολογιζεται οποτε τζαμπα κανεις τη μανουρα....

 

Οι τραπεζες ετσι κι αλλιως εχουν ΠΕΘΑΝΕΙ παγκοσμια,στην Ελλαδα υπαρχουν κυριως  ως "σπιουνοι" της εφοριας και  για να "εργαζονται" οι,στην ουσια δημοσιοι, υπαλληλοι τους εξασφαλιζοντας λιγα ψηφαλακια στην εκαστοτε κυβερνηση , στο εξωτερικο με την τελικη επικρατηση των κρυπτονομισματων ως μεσο συναλλαγης αντε να εχουν ακομα 20 χρονια μπροστα τους οποτε αν βαλουμε και την κλασσικη ελληνικη υστερηση αντε να εχουν ακομα 30 χρονια υπαρξης.

 

 

 

θα το δω, αν περνάνε κι απ αυτήν τα αφορολόγητα.

Πάντως 20 λογαριασμοί το μήνα πάνω κάτω βγαίνει ένα νουμεράκι με τις προμήθειες και μόνο. Ασχετα αν γράφονται οι κινήσεις στην εφορία

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αντε μετά να θελήσεις να δικαιολογήσεις χρήματα

 

ελα ρε συ αν δεν εκλεβες την εφορια στα αληθεια και ειχες εναν αξιοπρεπη μισθο σαν υπαλληλος, δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση το "μη αναλωθέν κεφαλαιο" στην ηλικια σου να μην σε καλυπτει ακομα και για αγορα μονοκατοικιας στο Αμστερνταμ (εμενα μου βγαζει ποσα για αγορα brownstone στο Upper East Side στην Νεα Υορκη ) 😅

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

ελα ρε συ αν δεν εκλεβες την εφορια στα αληθεια και ειχες εναν αξιοπρεπη μισθο σαν υπαλληλος, δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση το "μη αναλωθέν κεφαλαιο" στην ηλικια σου να μην σε καλυπτει ακομα και για αγορα μονοκατοικιας στο Αμστερνταμ (εμενα μου βγαζει ποσα για αγορα brownstone στο Upper East Side στην Νεα Υορκη ) 😅

ε ναι 

είπαμε

το χρήμα κι ο βήχας...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ε ναι 

είπαμε

το χρήμα κι ο βήχας...

 

Αφου εχει τεκμηριο διαβιωσης για παντρεμενο με 2 παιδια ...6.000 ευρω το χρονο....ολα τα αλλα απο τις καθαρες αποδοχες σου μενουν ως "υπολοιπο".

 

Μην αγχωνεσαι λοιπον και καντα ολα ηλεΧτρονικα...

 

Και εμενα μου τη σπαει που με υποχρεωνει το κρατος να κανω τον εφοριακο (λες και δεν εχουμε καμμια 50αρια χιλιαδες απο αυτους και τους πλΕΡΩΝΟΥμε με τσι φοροι μας) αλλα μη ξεχναμε οτι ζουμε σε μπανανια και οχι σε κανονικη χωρα....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Αφου εχει τεκμηριο διαβιωσης για παντρεμενο με 2 παιδια ...6.000 ευρω το χρονο....ολα τα αλλα απο τις καθαρες αποδοχες σου μενουν ως "υπολοιπο".

 

Μην αγχωνεσαι λοιπον και καντα ολα ηλεΧτρονικα...

 

αν τα έχεις ξοδέψει όλα με ηλεχτρονικά παραστατικά θα σε πω μετά τι σου μένει

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

αν τα έχεις ξοδέψει όλα με ηλεχτρονικά παραστατικά θα σε πω μετά τι σου μένει

 

 

 

δεν μετρανε αυτα,μονο το τεκμηριο διαβιωσης, ειπαμε ΜΠΑ-ΝΑ-ΝΙ-Α

 

Οταν πηρα το σπιτι πηγα στην εφορια με τεκμηριο διαβιωσης κανονικο (το ειχα υπολογισει μονος μου αφαιροντας ΟΛΕΣ τις πραγματικες δαπανες) και οι ΙΔΙΟΙ οι εφοριακοι μου το....10πλασιασαν 😂 

 

Μονο το ΓΡΑΜΜΑ του νομου μετραει....ειναι το ιδιο με τον ΔΑΚΤΥΛΙΟ και τις εκπομπες καυσαερίων ....  

 

το δικό μου αυτοκίνητο, μοντέλο 2017,να μπορεί να μπαίνει στο δακτύλιο επειδή η άδεια του αναγράφει εκπομπή CO2 116 gr/km μετρημένο με το ΠΑΛΑΙΟ πρότυπο NEDC ( με το νέο WLTP έχει 148 ) και της συζύγου μου που μόλις αγοράστηκε ΔΕΝ μπορεί να μπει μια και έχει γραμμένη στην άδεια την WLTP εκπομπή (136 gr/km) όταν με το παλαιό πρότυπο έχει μόλις 103 gr/km άρα ρυπαίνει ΔΡΑΜΑΤΙΚΆ ΛΙΓΌΤΕΡΟ από το δικό μου (που μπαίνει ελεύθερα στο δακτύλιο)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μα έτσι κι αλλιώς το αφορολόγητο χτίζεται για να υπάρχει κάποιο μινιμουμ που εκπροσωπεί το 20-30 (δεν θυμάμαι) στα εκατό των εξόδων, έτσι δεν είναι; Δεν υπολογίζεται κάπου το σύνολο των ηλεκ. συναλλαγών ως έσοδο.

Κι εγω φρίκαρα κάποια στιγμή όταν μετέφερα απο ένα λογαριασμό, στον επαγγελματικό στην ίδια τράπεζα και η μετακίνηση προστίθετο στο αφορολόγητο. Είναι κάπως ανεξήγητα αυτά και υποψιάζεται κανείς διάφορα. Οι της εφορίας, θεωρούν δεδομένο πως εχεις λογιστή μιας και δεν σε έχουν ικανό να κάνεις τα έσοδα-έξοδα σου, οπότε γιατι να ενημερώνεσαι κιόλας... σου λέει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου