Προς το περιεχόμενο

Οι τράπεζες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Να γίνετε όλοι εφοπλιστές να αυτοφορολογείστε εθελουσίως ....

Μην μου ανοίγετε το στόμα μεσημεριάτικα ...

 

αυτο αρχηγε μου ειναι παγκοσμιο ειδοδημα και φορολογειται στην πηγη,

 

https://europa.eu/youreurope/citizens/work/taxes/income-taxes-abroad/index_el.htm

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

αυτο αρχηγε μου ειναι παγκοσμιο ειδοδημα και φορολογειται στην πηγη

 

Ξέρεις πολύ καλά (και όλοι μας δηλαδή) ότι πολλές πηγές είναι πάνω στα βουνά, εκεί που τρέχει γάργαρο και καθαρό (αφορολόγητο) νεράκι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ξέρεις πολύ καλά (και όλοι μας δηλαδή) ότι πολλές πηγές είναι πάνω στα βουνά, εκεί που τρέχει γάργαρο και καθαρό (αφορολόγητο) νεράκι.

 

 

Ε καλα εσυ μου μιλας για απατεωνες,δεν ειναι ολοι οι εφοπλιστες απατεωνες και ειδικα οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ εφοπλιστες.

 

Εγω θελω να γινω αλλα επειδη ζω σε μια χωρα που απαγορευει την ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗ δεν μπορω...να βρω κεφαλαιο για να παρω ΒΑΠΟΡΙ ....ρε μπας και να γραφτω σε κανα ΚΟΜΜΑ?  

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

https://www.taxheaven.gr/news/54540/hlektronikes-apodeixeis-dhmosieyohke-h-apofash-ths-aade-paradeigmata

μπορει να μην γραφει οτι ειναι "υποχρεωτικο" αλλα....φυσικα και ΕΙΝΑΙ αφου αν δεν πλΕρωσεις με καρτα θα φας ΠΡΟΣΤΙΜΟ.

 

Πρωτοφανή πραγματα που μονο σε μπανανιες τυπου Ελλαδας γινονται 

Πάλι δεν το βρίσκω αυτό που λες. Το 30% των δαπανών πρέπει να καλύπτουν οι κάρτες για όλους.

Προφανώς σε αυτό αναφέρεσαι και μάλλον υπερβάλεις στα παραπάνω που έγραψες.

Οπως είπα για μενα είναι απλό και υπερκαλύπτεται μιας και είναι προτιμώμενος τρόπος εξόφλησης. Και αναρωτιέται ο ΟΡ μπας και χρησιμοποιηθεί κάποια στιγμή εις βάρος μας μιας και έχουμε μάθει να μην εμπιστευόμαστε το συγκεκριμένο σύστημα που όπως είπατε παραπάνω έχει γίνει μια διελκυστίνδα φορολογούμενου, κράτους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

 

Ε καλα εσυ μου μιλας για απατεωνες,δεν ειναι ολοι οι εφοπλιστες απατεωνες και ειδικα οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ εφοπλιστες.

 

Έλα βρε Νίκο, νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι αναφέρομαι σε κάποιες πρακτικές πολύ συνηθισμένες.

Αυτό που εννοώ, είναι ότι όσα θέλουν φαίνονται, και όσα θέλουν δίνουν σε φόρους (όπως και πολλές άλλες επιχειρήσεις φυσικά).

 

Όσους όμως δεν μπορούν να ξεφύγουν γιατί όλα φαίνονται (πχ μισθωτοί), τους ξεσκίζουν όπου τους πετύχουν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Yannis Methenitis είπε

 Και αναρωτιέται ο ΟΡ μπας και χρησιμοποιηθεί κάποια στιγμή εις βάρος μας μιας και έχουμε μάθει να μην εμπιστευόμαστε το συγκεκριμένο σύστημα που όπως είπατε παραπάνω έχει γίνει μια διελκυστίνδα φορολογούμενου, κράτους.

 

βρέθηκε ένας χριστιανός που έπιασε το νόημα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

βρέθηκε ένας χριστιανός που έπιασε το νόημα

 

Εμείς οι υπόλοιποι είμαστε αλλόθρησκοι?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Εμείς οι υπόλοιποι είμαστε αλλόθρησκοι?

δεν ξέρω...

το έπιασες εσύ?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν θυμάμαι τώρα την ορολογία (τι βρίσκουν οι άτιμοι για να μην καταλαβαίνεις τι ζητούν...) αλλά καθε τόσο, αφου οι "επιχειρηματίες" έχουμε καταθέσει δήλωση εισοδήματος και έχουμε φορολογηθεί για το έτος, μας καλούν 4 χρονια αργότερα να κάνουμε λέει "εκκαθάριση" προηγουμένων ετών!!! Λες και δεν έχουμε πάρει εκκαθαριστικό τότε.🥸

Και σου ζητούν είτε να πληρώσεις κάποιο ποσόν του κεφαλιού τους είτε να αρνηθείς διατρέχοντας τον κίνδυνο να έρθουν να ψάξουν τα βιβλία σου, λέει. Λες και αμα θελουν δεν θα βρουν κάποια παρατυπία.

Αν αυτό δεν είναι εκβιασμός μερα μεσημέρι και χωρις να αναρωτιέται κανείς, τι είναι;

Καταλαβες τωρα σε τι αναφέρεται ο ΟΡ;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Πάλι δεν το βρίσκω αυτό που λες. Το 30% των δαπανών πρέπει να καλύπτουν οι κάρτες για όλους.

 

Αχ βρε Γιαννη μου....

 

Θα στο κανω λιανα λοιπον...

 

Πες οτι ενας μισθωτος βγαζει και δηλωνει 80.000 ευρω/ετος (μικτα) .

Ο νομος λεει οτι πρεπει να ξοδεψει με καρτα 80.000 Χ 30% = 24.000 .

ΚΑΘΑΡΑ λαμβανει μετα τη φορολογηση περιπου 45.000 ευρω.

Αρα πρεπει να ξοδεψει το 55% του εισοδηματος του αλλιως θα πληρωσει ΠΡΟΣΤΙΜΟ επιπλεον φορο (με την κλιμακα που αναφερει η διαταξη που σου παρεθεσα παραπανω) για τα λεφτα που...ΔΕΝ ξοδεψε...

 

Αν σκεφτεις οτι στις δαπανες που ΠΡΕΠΕΙ να κανει με καρτα (ή ηλεκτρονικα) ΔΕΝ περιλαμβανεται το... 50% των δαπανων που κανει ενας ανθρωπος το χρονο

 

https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/e-banking/enimerosi-kai-proionta/eksairesi-sunallagon-gia-xtisimo-aforologitou

 

καταλαβαινεις οτι πρεπει να ΞΟΔΕΨΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και να  μην αποταμιευσει ενα πολυ σημαντικο ποσο σε ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ , εχω γνωστο μου που ειναι εργενης ,μενει σε δικο του σπιτι και βγαζει τοσα και πραγματικα.....δεν ξερει που να ξοδεψει 25.000 το χρονο αφου ουτε ταξιδια κανει ,ουτε διακοπες ουτε πολυτρωει εξω..... 

 

Θα μου πεις αυτο αφορα μονο 200-300 χιλιαδες Ελληνες μισθωτους με "υψηλα" εισοδηματα που δεν φοροκλεβουν αλλα δεν ειναι τρομακτικη αδικια?

 

Ασε που το να κανω με το ζορι τον ΕΦΟΡΙΑΚΟ γιατι οι εφοριακοι ειναι ανικανοι να εργαστουν ειναι...καπως ετσι δεν ειναι?

23 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Το 30% των δαπανών πρέπει να καλύπτουν οι κάρτες για όλους.

 

των ΕΣΟΔΩΝ (του ακαθαριστου μισθου τους δηλ.) οχι των δαπανων,  για τους μισθωτους.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου