Προς το περιεχόμενο

Οι τράπεζες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Δεν θυμάμαι τώρα την ορολογία (τι βρίσκουν οι άτιμοι για να μην καταλαβαίνεις τι ζητούν...) αλλά καθε τόσο, αφου οι "επιχειρηματίες" έχουμε καταθέσει δήλωση εισοδήματος και έχουμε φορολογηθεί για το έτος, μας καλούν 4 χρονια αργότερα να κάνουμε λέει "εκκαθάριση" προηγουμένων ετών!!! Λες και δεν έχουμε πάρει εκκαθαριστικό τότε.🥸

Και σου ζητούν είτε να πληρώσεις κάποιο ποσόν του κεφαλιού τους είτε να αρνηθείς διατρέχοντας τον κίνδυνο να έρθουν να ψάξουν τα βιβλία σου, λέει. Λες και αμα θελουν δεν θα βρουν κάποια παρατυπία.

Αν αυτό δεν είναι εκβιασμός μερα μεσημέρι και χωρις να αναρωτιέται κανείς, τι είναι;

Καταλαβες τωρα σε τι αναφέρεται ο ΟΡ;

Περαίωση λέγεται.

Και σου τρίβουν στα μούτρα ότι κάτι έχεις κάνει αφού την δέχεσαι, μιας και δεν θες να μπεις στη διαδικασία να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας για το παραμικρό λεπτό του ευρώ που έχει διακινηθεί απ'την επιχείρησή σου όλο αυτό το διάστημα.

  • Ευχαριστώ 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μιλάμε γι αυτόν που δεν ξέρει που να ξοδέψει. Μιλάμε γι αυτόν που δεν μπορεί ξοδέψει τι έχει ενδεχομένως αποταμιεύσει.

Είσαι πχ μισθωτός στην Ελλάδα. Και παίρνεις 12000 το χρόνο. Πρέπει να έχεις 3600 αποδείξεις. ΟΚ μέχρι εδώ?

Ελα όμως που κάτι τα λοκνταουν κάτι ότι πληρώνεσαι μετά από κάτι χρόνια και στο μεταξύ πρέπει να ζήσεις πληρώνοντας κάρτες και τους τόκους τους αναγκάζεσαι να ξοδέψεις ηλεκτρονικά.

Ετσι εύκολα φτάνεις να έχεις και 10000 αποδείξεις.

Με το σκεπτικό αυτό έχεις σε δυό χρόνια καλυμμένο το φόβητρο του αφορολόγητου, και έχεις βγάλει 24000 και έχεις ξοδέψει με αποδείξεις 20000. Αρα ένα αυτοκίνητο των 15000 δεν μπορείς να αγοράσεις. Αν είχες πληρώσει με μετρητά και είχες 7200 αποδείξεις, θα είχες 17000 περίσσευμα και το αυτοκίνητο θα ήταν δικαιολογημένο.

 

Και αν το κάνεις μια δυο φορές, δηλαδή να βγάζεις Χ και να ξοδεύεις 0.8Χ άντε μετά να πεις όταν συμμαζευτείς ότι την πέρασα με ψωμοτύρι.

Χώρια που με τα αναδρομικά έχει γίνει ένας κακός χαμός. Ερχονται, φορολογημένα και μετά πρέπει να κάνεις και τροποποιητική δήλωση.

Αυτό που λέει ο Γιάννης για το 500ρικο είναι σοβαρό θέμα. Πας να πάρεις κάτι και φαίνεται αμέσως. Σήμερα δεν σε νοιάζει, αλλά θα το βρεις μπροστά σου αύριο.

 

Αυτά είναι ψιλά γράμματα που μόνο οι μισθωτοί ή οι συνταξιούχοι καταλαβαίνουν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αρα ένα αυτοκίνητο των 15000 δεν μπορείς να αγοράσεις. Αν είχες πληρώσει με μετρητά και είχες 7200 αποδείξεις, θα είχες 17000 περίσσευμα και το αυτοκίνητο θα ήταν δικαιολογημένο.

 

 

 

Επειδής ασούμε αυτές οι πρακτικές στην Ελλάδα είναι καθεστώς, για όλα έχουν αναπτυχθεί λύσεις.

Πχ. αγοράζεις το αυτοκίνητο με "δάνειο", αλλά το πληρώνεις μετρητοίς.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Με το σκεπτικό αυτό έχεις σε δυό χρόνια καλυμμένο το φόβητρο του αφορολόγητου, και έχεις βγάλει 24000 και έχεις ξοδέψει με αποδείξεις 20000

 

δεν εχεις καταλαβει πως "συγκεντρωνεται" το μη αναλωθεν κεφαλαιο.

 

εδω μπορεις να μαθεις ακριβως πως:

 

https://www.capital.gr/tax/3343508/ta-nea-dedomena-stin-analosi-kefalaiou-kai-ta-tekmiria-diabiosis

 

https://www.naftemporiki.gr/printStory/1443017

 

με αλλα λογια αν δεν εχεις πισινα ,κοτερο ,βιλα 450 τ.μ στην (σαν την) Χαλκιδικη (δεν εχει)  και 3 παιδια στο Κολλεγιο Αθηνων ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχεις προβλημα δικαιολογησης δαπανων μια και 

 

Παράθεση

λάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη του φορολογουμένου που ορίζεται σε τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ προκειμένου για τον άγαμο και σε πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ για τους συζύγους που υποβάλλουν κοινή δήλωση,

 

αρα απο ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΒΓΑΖΕΙΣ αφαιρεις την αντικειμενικη δαπανη και σου μενει σαν καθαρο εισοδημα που μπορεις να επικαλεσθεις ΑΣΧΕΤΑ με το τι ξοδεψες σε καταλωτικες δαπανες.

 

στο ειπα και παραπανω....οταν πηρα το σπιτι πηγα στην εφορια σαν τον, τιμιο, λαλακα, ολες τις δαπανες και εσοδα ολης....μου της ζωης.....και αυτοι μου 10πλασιασαν το μη αναλωθεν κεφαλαιο αφου υπολογισαν ΜΟΝΟ την ετησια αντικειμενικη δαπανη (τζαμπα το 10ημερο που εφαγα για να συγκεντρωσω ολες τις αποδειξεις) 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Επειδή έφαγα κόλλημα με το σχόλιο του Γιάννη κι έπρεπε να το ψάξω λίγο, παραθέτω τον σύνδεσμο για όσους σαν κι εμένα τυχόν να υπάρχουν που απόρησαν. Ρε τι μαθαίνει κανείς κάθε στιγμή..

https://el.wikipedia.org/wiki/Διελκυστίνδα

 

Όσο για το εν προκειμένω θέμα, έχω να πώ οτι, προσωπικά έχω υπολογίσει πως, αν αγοράζω όλα τα τσιγάρα του έτους με κάρτα, καλύφθηκα για τις υποχρεωτικές ηλεκτρονικές πληρωμές. Και ευτυχώς δηλαδή που ο περιπτεράς μου έχει βάλει POS. Άρα η λύση είναι απλή: Καπνίστε δίχως αύριο. Στην τελική, καλύτερα να μου τα φάνε οι γιατροί, παρά αυτοί οι αχαϊρευτοι. Ε ρε τί τραβάμε.. (πώς και δεν έχει μπεί να σχολιάσει ακόμα ο cos_dr ..απορώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Χώρια που με τα αναδρομικά έχει γίνει ένας κακός χαμός. Ερχονται, φορολογημένα και μετά πρέπει να κάνεις και τροποποιητική δήλωση.

 

 

Καλα εδω να δεις γελιο....πρεπει να δηλωσω....75,120,110 και ...57  ευρω αναδρομικα που πηρε η μανα μου το 2015,2016,2018 & 2020 αντιστοιχα και να κανω...τροποποιητικες δηλωσεις για ΟΛΑ αυτα τα χρονια ξεχωριστα.....(ο συνολικος επιπλεον ΦΟΡΟΣ που πρεπει να πληρωσει ειναι γυρω στα 178 ευρω ...) φυσικα ΔΕΝ μπορω να τις κανω ηλεκτρονικα γιατι οι original δηλωσεις ειχαν γινει ΜΑΖΙ με τον μακαριτη τον πατερα μου και το συστημα δεν επιτρεπει την τροποποιηση  ...αρα πρεπει να παω στην...εφορια (2 ωρες απο το σπιτι μου) να χασω μια εργασιμη  ημερα ,να εκνευριστω (και να κολησω C19 απο τον ανεμβολιαστο εφοριακο)  για να πληρωσω 178 ευρω απο....αναδρομικα που κανονικα ΔΕΝ επρεπε να φορολογηθουν)...

 

Ο λογιστης μου μου ειπε οτι θα πληρωσω 450 ευρω προστιμο αν δεν δηλωσω τιποτα και θα καθαρισω οποτε αυτο θα κανω....

 

Αυτο δεν ειναι κρατος αυτο ειναι μαφιοζικη οργανωση (δεν σου επιτρεπει να...πληρωσεις για να ...σου ριξει...προστιμο και να τα παρει 3πλα....)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Επειδής ασούμε αυτές οι πρακτικές στην Ελλάδα είναι καθεστώς, για όλα έχουν αναπτυχθεί λύσεις.

Πχ. αγοράζεις το αυτοκίνητο με "δάνειο", αλλά το πληρώνεις μετρητοίς.

 

Αγόρασα. Ακριβώς για το λόγο αυτό. Αλλά το πλήρωσα και με τόκους, και φυσικά η αποπληρωμή του δανείου έμπαινε κάθε χρόνο στα τεκμήρια που φορολογούνταν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Καλα εδω να δεις γελιο....πρεπει να δηλωσω....75,120,110 και ...57  ευρω αναδρομικα που πηρε η μανα μου το 2015,2016,2018 & 2020 αντιστοιχα και να κανω...τροποποιητικες δηλωσεις για ΟΛΑ αυτα τα χρονια ξεχωριστα.....(ο συνολικος επιπλεον ΦΟΡΟΣ που πρεπει να πληρωσει ειναι γυρω στα 178 ευρω ...) φυσικα ΔΕΝ μπορω να τις κανω ηλεκτρονικα γιατι οι original δηλωσεις ειχαν γινει ΜΑΖΙ με τον μακαριτη τον πατερα μου και το συστημα δεν επιτρεπει την τροποποιηση  ...αρα πρεπει να παω στην...εφορια (2 ωρες απο το σπιτι μου) να χασω μια εργασιμη  ημερα ,να εκνευριστω (και να κολησω C19 απο τον ανεμβολιαστο εφοριακο)  για να πληρωσω 178 ευρω απο....αναδρομικα που κανονικα ΔΕΝ επρεπε να φορολογηθουν)...

 

Ο λογιστης μου μου ειπε οτι θα πληρωσω 450 ευρω προστιμο αν δεν δηλωσω τιποτα και θα καθαρισω οποτε αυτο θα κανω....

 

Αυτο δεν ειναι κρατος αυτο ειναι μαφιοζικη οργανωση (δεν σου επιτρεπει να...πληρωσεις για να ...σου ριξει...προστιμο και να τα παρει 3πλα....)

 

Και γιατί δεν εξουσιοδοτείς τον λογιστή σου να το κάνει?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Superfunk είπε

αρα απο ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΒΓΑΖΕΙΣ αφαιρεις την αντικειμενικη δαπανη και σου μενει σαν καθαρο εισοδημα που μπορεις να επικαλεσθεις ΑΣΧΕΤΑ με το τι ξοδεψες σε καταλωτικες δαπανες.

 

άντε πάλι 

βρε σου λέω έβγαλα 20 και εχω αποδείξεις 25

Αντε πές μου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Αγόρασα. Ακριβώς για το λόγο αυτό. Αλλά το πλήρωσα και με τόκους, και φυσικά η αποπληρωμή του δανείου έμπαινε κάθε χρόνο στα τεκμήρια που φορολογούνταν

 

Φαντάζομαι ότι το εισόδημά σου καλύπτει τα τεκμήρια.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου