Προς το περιεχόμενο

Sweep Picking


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Τι δουλειά έχεις εσύ ρε cigaret13 με το γρήγορο παίξιμο; 

 Δεν έχω..., αλλά αυτά τα (μεγαλούτσικα είναι η αλήθεια) licks μου άρεσαν και περιέργως τα έβγαλα, μετά από κάποιο εύλογο χρόνο εννοείτε😳.

 Πολύ ωραία "μαθήματα" και απλά, για γρήγορο παίξιμο. 

 

https://www.premierguitar.com/lessons/shred/get-started-with-sweep-picking

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά το ακούω σαν όρο. Βέβαια, δεν έχω ποτέ μελετήσει κάποια συγκεκριμένη τεχνική και δεν είμαι και πολύ σχετικός με όρους.

Αυτό το κλιπ που έχει ως παράδειγμα, το παιζω με την πένα πάνω-κάτω συνεχόμενα. Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο τρόπο, για τα δάκτυλά μου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

 Αυτό το κλιπ που έχει ως παράδειγμα, το παιζω με την πένα πάνω-κάτω συνεχόμενα. Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο τρόπο, για τα δάκτυλά μου.

Δεν παίζεται με πάνω κάτω την πένα Γιώργο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα, και το χέρι μου πάει με φυσικό τρόπο στο πάνω κάτω. Μπορώ και όλες κάτω, αλλά δεν έχει καλό ήχο, και ζορίζομαι χωρίς λόγο.

Τι εννοείς δεν παίζεται? Δεν ακούγεται σωστά?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τι εννοείς δεν παίζεται? Δεν ακούγεται σωστά?

Ναι, δεν ακούγεται σωστά.  Το σωστό είναι αυτό...:

 

Θα μας κοροϊδεύουν οι μεταλάδες (κι όχι μόνο...) 😬

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα  "v" είναι πάνω η πένα και τα "π" κάτω.

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τώρα κατάλαβα για ποια τεχνική μιλάς. Πολύ δύσκολή, όντως.

 

Καλά ρε εδώ τα έβγαλα εγώ, εσύ δεν θα τα βγάλεις...; 😉

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά δύσκολη τεχνική. Το δυσκολότερο κομμάτι είναι κρατήσεις την ίδια "ταχύτητα" σε όλες τις νότες για να ακούγεται το ίδιο ακριβώς. Είχε ξεκινήσει να μου τη μαθαίνει ο καθηγητής μου στο μπουζούκι χρόνια πριν. Μου λεγε, "δες αυτό το κιθαρίστικο"... Μου να το μάθω εγώ τότε. Τώρα το χω μελετήσει λίγο, αλλά το γύρισμα προς τα πάνω μου βγαίνει πάντα χάλι μαύρο. Θέλει πολλή δουλειά και μελέτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι εύκολο που είναι στο παράδειγμα. 

Αυτά στο βίντεο είναι αρκετά πιο δύσκολα. Τα κάνω μόνο στο κάτω της πένας. Στο ανέβασμα δεν μπορώ να το πετύχω όσες φορές το δοκίμασα. Θέλει επιμονή, αλλά εγώ είμαι τεμπέλης...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θέλει μπόλικη δουλειά αυτός ο κόσμος και δυστυχώς έχει στοιχεία γυμναστηριακού πρωταθλητισμού, στα οποία πλέον έχω αλλεργία.

 

Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί όμως, ας τσεκάρει Frank Gambale (για τους μη μεταλλάδες) και Jason Becker/Yngwie Malmsteen/Jeff Loomis για τους μεταλλάδες.

 

Περιττό να πω ότι αν δεν κάτσει κανείς ώρες ολόκληρες με τον μετρονόμο στο 50-60 δε θα γίνει δουλειά. Πρέπει να κλειδώσει η κίνηση και σιγά σιγά να γίνει όσο πιο efficient γίνεται.

 

Εγώ πέρασα αρκετό καιρό με ασκήσεις πάνω σε αυτό, αλλά εν τέλει περισσότερο το ένιωθα σαν γυμναστήριο παρά σαν μουσική. Έκτοτε όταν έχω όρεξη για τέτοια κασκαντεριλίκια, προτιμώ να μελετάω αποσπάσματα από τραγούδια, είναι τουλάχιστον πιο μουσική εμπειρία.

  • Like 4

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου