Προς το περιεχόμενο

Για τις αέναες αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιάννη, είναι εφικτό οι αγγελίες ζήτησης να έχουν κάποια ειδική σήμανση ή άλλο χρώμα κλπ, ώστε να ξεχωρίζουν και να μη μπερδεύουν τον χρήστη? 

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
37 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Το Make an offer είναι μια καλή πρόταση και έχει δοκιμαστεί αλλά όχι επιτυχώς. Θα το ξαναβάλω στα σχέδια μπας και...

Δεν είναι καθόλου κακό, αν και αρκετοί θα κάνουν offer με μεγάλες αποκλίσεις εκμεταλλευόμενοι αυτή την δυνατότητα. Άσε που η δυνατότητα υπάρχει στέλνοντας στον πωλητή μήνυμα.

 

37 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Δεν το έπιασα αυτό Μανώλη. Εγω σωστά τις βλέπω.

Το είχα αναφέρει πολύ παλιά αν θυμάμαι καλά.
Επαναλαμβάνω, η ημερομηνία στο site των αγγελιών δεν πρέπει να είναι σωστή. Το λέω αυτό διότι αγγελίες που για παράδειγμα λένε πως λήγουν σήμερα, εξακολουθούν να είναι ενεργές. Μήπως είναι λάθος η ώρα και αυτό που βλέπω είναι οριακό βάση ώρας;

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Δεν είναι καθόλου κακό, αν και αρκετοί θα κάνουν offer με μεγάλες αποκλίσεις εκμεταλλευόμενοι αυτή την δυνατότητα. Άσε που η δυνατότητα υπάρχει στέλνοντας στον πωλητή μήνυμα

 

Μπορεί ο πωλητής να έχει την επιλογή για make an offer, κατά τη καταχώρηση της αγγελιας, και να την ενεργοποιεί. Τότε, και μόνον τότε, ο αγοραστής θα βλέπει ότι υπάρχει και αυτή η επιλογή και θα μπορεί να κάνει την προσφορά του. Win-win..

 

  • Συμφωνώ 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Εντάξει, εδώ ξεφεύγεις. Δεν μιλάμε για τέτοια πράγματα.

Αλλά και πάλι, αν αυτή η Squier έχει κάτι το πολύ ιδιαίτερο, λέω γω τώρα - υποθετικά μιλάμε, ίσως και να στέκει ένα τέτοιο ποσό.

 

Προσπαθώ να πω ότι η τιμή είναι καθοριστικός παράγοντας για το αν θα πουληθεί κάτι, και κάτι αντικείμενα με τιμές εκτός τόπου και χρόνου είναι μάλλον καταδικασμένα να μείνουν στις αγγελίες ίσως και για πάντα.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Προσπαθώ να πω ότι η τιμή είναι καθοριστικός παράγοντας για το αν θα πουληθεί κάτι, και κάτι αντικείμενα με τιμές εκτός τόπου και χρόνου είναι μάλλον καταδικασμένα να μείνουν στις αγγελίες ίσως και για πάντα.

Μην προσπαθείς. Κατά 99,999% είναι έτσι όπως το λες. Για τους περισσότερους η τιμή είναι ο καθοριστικός παράγοντας.

Απλά υπάρχουν κάποια ελάχιστα πράγματα που, ίσως λόγω της κατάστασής τους, ίσως λόγω της σπανιότητάς τους ή ίσως λόγω κάποιας ειδικής μετατροπής - προσθήκης να είναι από λίγο έως πολύ τσιμπημένες οι τιμές.

Επίσης πολύ σημαντικό ρόλο παίζει αν την συγκεκριμένη χρονική στιγμή υπάρχει ανάγκη χρήσης ενός συγκεκριμένου μηχανήματος, εκεί η τιμή παίζει δεύτερο, ίσως και τρίτο ρόλο.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Μετάφραση: "Το ξερω πως όλα τα κάνετε εις βάρος μας για να κονομήσετε αλλά αλλάξτε αυτό για εμας που το θέλουμε αλλιώς."   

Και περιμένεις σοβαρή απάντηση.😄

Παρα ταυτα, οι 20 αγγελίες ανα σελίδα είναι πιο εύχρηστες για το desktop καθως επιστρέφεις γρήγορα σχετικά στην κορυφή. Ισως όμως με πιο πολλές να βάζαμε περισσότερες διαφημίσεις ενδιάμεσα ε...😁

Θα το κοιτάξω τώρα που το λες.

 

 

Βασικά, περιμένω όντως σοβαρή απάντηση. 😅Δεν με ενδιαφέρουν τα έσοδα σας απο το google, καλά κάνετε & δικαιωμά σας στην τελική. Με ενδιαφέρει όμως όταν είμαι στο κινητό να μπορώ να χαζέψω αγγελίες με την ησυχία μου και όχι να προσπαθώ να πατήσω νουμεράκια για να πάω στην επόμενη σελίδα. Το ίδιο ισχύει και στο desktop. Δες το αυτό σαν user feedback.

 

Όσον αφορά τις αγγελίες, μια άλλη πρόταση είναι να μπεί μέγιστος αριθμός ανανεώσεων. Εάν μετά απο π.χ. 10 φορές δεν έχει πουληθεί κάτι, είναι σίγουρο ότι κάτι δεν πάει καλά. Εαν φτάσει η αγγελία σε αυτό το σημείο, να κλειδώνει αναγκαστικά και να πρέπει ο χρήστης να την ξαναφτιάξει απο την αρχή, εάν το θέλει τόσο πολύ. Τώρα είναι πολύ εύκολο να βαράνε ανανεώσεις μέχρι να δύσει ο ήλιος.

 

Επίσης, αναφορικά με το MAKE AN OFFER, είναι σημαντικό αν γίνει, να μπεί ενα script που να μην επιτρέπει προσφορές μικρότερες του 40% της αρχικής αξίας. Θα πρέπει να ειναι αυτοματοποιημένη η διαδικασία και να μπορεί να βάλει κάποιος μόνο σε ένα sub-menu το ποσό της προσφοράς και τίποτα άλλο.

 

Τέλος, οι αγγελίες χρειάζονται επειγόντως MODERATION. Παρατηρώ πολύ συχνά να ανεβάζουν λάθος γραμμένες τις μάρκες, να βάζουν μια μικρή τιμή πώλησης και μετά να γράφουν μέσα μόνο ζήτηση και άλλα μαργαριτάρια. Πρέπει να τσεκάρονται λίγο απο την διαχείρηση.

 

Υπάρχουν και άλλα ζητήματα, όπως π.χ. το feedback scoring που δεν προσφέρει κάποιου είδους ανταμοιβή στους καλούς πωλητές. Είναι γνωστό ότι πουλιούνται πάρα πολλά χαλασμένα μηχανήματα που παρουσιάζονται πάντα σε "άριστη κατάσταση". Αυτοί θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τρώνε άκυρο. Αντίστροφα, οι καλοί πωλητές θα πρέπει να ανταμοίβονται, π.χ. να φτιάξετε την αρχική να βγάζει μόνο top picks και εκεί να εμφανίζονται για 2 ημέρες οι νέες αγγελίες μόνο των καλών πωλητών. Και πάλι όμως, για να δουλέψει αυτό θέλει moderation γιατί σίγουρα θα προκύψουν ιστορίες με κακόβουλα feedbacks.

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Προσπαθώ να πω ότι η τιμή είναι καθοριστικός παράγοντας για το αν θα πουληθεί κάτι, και κάτι αντικείμενα με τιμές εκτός τόπου και χρόνου είναι μάλλον καταδικασμένα να μείνουν στις αγγελίες ίσως και για πάντα.

 

 

+1000

 

αλλά δυστηχώς μας έφαγε το πολύ reverb και τα όνειρα θερινής νυκτός ότι θα πουλήσουμε σε τιμές εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είναι πάντως μόνο η τιμή που πολλές φορές καταδικάζει μια αγγελία να επαναλαμβάνεται στο διηνεκές. Πολλές φορές είναι και το είδος του εξοπλισμού που έχει πολύ συγεκριμένο κοινό. Το πρώτο παράδειγμα που εύκολα μου έρχεται είναι οι κιθάρες της Rickenbacker. Τις βλέπω πολλές φορές σε τιμή ευκαιρίας αν αναλογιστεί κανείς πόσο πουλιούνται στο εξωτερικό και παρόλα αυτά δε φεύγουν εύκολα. Αυτές θεωρώ ότι καλώς ανανεώνονται όμως. Κάποια στιγμή θα βρεθεί αγοραστής. 

 

3 ώρες πριν, kebzer είπε

αλλά δυστηχώς μας έφαγε το πολύ reverb και τα όνειρα θερινής νυκτός ότι θα πουλήσουμε σε τιμές εξωτερικού.

 

Μιλώντας αποκλειστικά για μένα, απ τη στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα να πουλήσω στο εξωτερικό δεν πρόκειται να σκοτώσω κάτι στην Ελλάδα. Συνήθως θα βρω τη χαμηλότερη τιμή του reverb, θα αφαιρέσω και το κόστος προμήθειας και κάπου εκεί θα μπει στο νόιζ. Αν φύγει καλώς, αν όχι πάλι καλώς και πάει για έξω.

 

Βέβαια αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε χαμηλότερη τιμή στο νόιζ και δε φεύγει, δε θα ασχοληθώ να το βάλω κι εγώ, δεν έχει νόημα. Ούτε θα ανανεώσω πολλές φορές κάτι το οποίο είναι προφανές ότι δε φεύγει Ελλάδα λόγω τιμής. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ήθελα να προσθέσω κάτι μιας και χθες έπεσε το μάτι μου σε έναν συμφορουμίτη που έχει φτιάξει εδώ και καιρό στις αγγελίες ενα υπέροχο wishlist με καμία δεκαπενταριά πράγματα που θέλει, από κιθάρες μέχρι παντόφλες. 

 

Ίσως μια ιδέα βελτίωσης θα ήταν να γίνει υποχρεωτική η τιμή προσφοράς στις αγγελίες ζήτησης. Έτσι αποφεύγονται τα "κορακια" που ανανεώνουν συνεχώς αγγελίες ζήτησης μπας και βρεθεί πχ κάνας κακομοίρης στην ανάγκη και τους δώσει μια les paul custom στα 1.300 ευρώ. 

 

Το άλλο έχει όντως να κάνει με την ανανέωση. Δεν πρέπει να είναι δυο κλικ υπόθεση. Ακόμη και το reminder κάνει κακό.

 

Επίσης θα μπορούσαν με αυστηροποίηση του moderation να ανοίξουν τα σχόλια στις αγγελίες και να γίνονται έτσι bump, υπό τον όρο αυτός που τη βάζει να έχει δικαίωμα σχολιασμού της αγγελίας του μια φορά την εβδομάδα. 

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Επίσης θα μπορούσαν με αυστηροποίηση του moderation να ανοίξουν τα σχόλια στις αγγελίες και να γίνονται έτσι bump, υπό τον όρο αυτός που τη βάζει να έχει δικαίωμα σχολιασμού της αγγελίας του μια φορά την εβδομάδα. 

 

αν εχει δικαιωμα σχολιασμου και αυτος που την διαΒαζει θα ηταν τελειο....γιατι εχω καραφλιάσει απο το ΘΡΑΣΟΣ μερικων που πουλανε "100% original Vintage οργανα"..."100% μαμα" και αλλες μπουρδες οταν οι κιθαρες ειναι refinished,εχουν λαθος pickguard, νεους μαγνητες,λαθος hardware ,refret που εχει στειλει το βερνικι αδιαβαστο ,η χρονολογια ειναι αλλανταλλΑ , η ζητουμενη τιμη παρανοϊκη  κτλ,κτλ....θα μου πεις ισχυει το "a fool and his money will soon part" αλλα μια ΒΑΣΙΚΗ προστασια πρεπει να παρέχεται σε οσους δεν γνωριζουν τα βασικα για τις vintage κιθαρες/ενισχυτες.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
5 ώρες πριν, kpeyos είπε

Ίσως μια ιδέα βελτίωσης θα ήταν να γίνει υποχρεωτική η τιμή προσφοράς στις αγγελίες ζήτησης.

Εγώ πάντως το θεωρώ αυτονόητο, όταν ζητάω κάτι να δηλώνω και πόσα διαθέτω. Και όχι μόνο επειδή δεν είμαι κοράκι, αλλά για να αποφύγω να με ενοχλούν αυτοί που, ως κοράκια, θα μου τη μπέσουν για να πουλήσουν ακριβά. Οπότε φαντάζομαι (ανειδίκευτα) οτι αυτό το σκεπτικό θα το ακολουθούν και άλλοι.. Έχω δεί βέβαια να γράφουν στην τιμή 1 ευρώ και στο κείμενο να γράφουν "κάντε μου πρόταση" αλλά όχι όλοι. Ίσως αν υποχρεωθούν, να νιώσουν οτι εκτίθενται ξερωγώ και να αποφύγουν να βάλουν καν την αγγελία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου