Προς το περιεχόμενο

Για τις αέναες αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης
Στις 1/12/2021 στις 12:42 ΠΜ, Μανώλης Χναράκης είπε

υπάρχουν κάποια ελάχιστα πράγματα που, ίσως λόγω της κατάστασής τους, ίσως λόγω της σπανιότητάς τους ή ίσως λόγω κάποιας ειδικής μετατροπής - προσθήκης να είναι από λίγο έως πολύ τσιμπημένες οι τιμές.

Μανώλη έχεις δίκιο και εγώ συμφωνότατα, αλλά, είμαστε στην Ελλάδα ρε φίλε.. και εξηγώ: Το Korg Z1 είναι μοναδικό στο είδος του, υπερσπάνιο (μόνο 3000 κομμάτια ever) και ζητιέται κάργα στο εξωτερικό. Το Korg Triton Le δεν είναι ούτε σπάνιο, ούτε ζητιέται ιδιαίτερα, είναι όμως ανώτερο συνθ απο το Ζ1. Δεν δέχομαι λοιπόν να μπορώ να πάρω ένα Triton με 4 κατοστάρικα και το κατώτερο Ζ1 με 8 κατοστάρικα. Αυτός δλδ που το πουλάει, απευθύνεται σε αγοραστές εκτός ελλάδας, οπότε μοιραία η συγκεκριμένη αγγελία θα είναι εκεί για πολύυυ καιρό ακόμα. Τον Ιούνιο που μας πέρασε, έσκασε μύτη ένα παληκάρι και πούλαγε το Ζ1 σε άριστη κατάσταση 520 ευρώ. Ε, το πούλησε σε μια εβδομάδα, διότι ήταν τουλάχιστον ρεαλιστής. Αυτός που το δίνει 800, δεν με πείθει οτι θέλει να το πουλήσει τελικά. Άρα δε θα έπρεπε να του επιτρέπεται να ανανεώνει την αγγελία επι ένα χρόνο τώρα. Να έβαζε τουλάχιστον οτι η τιμή είναι συζητήσιμη, με κάποιον θα έβρισκε μια μέση λύση έτσι ώστε και να μην το σκοτώσει, αλλά και να το δώσει τελικά.. τί να πώ, δε μπορούμε να πιέσουμε κανέναν, αλλά είναι παράλογο, ελληνικές αγγελίες να διέπονται απο σκεπτικό Ιαπωνίας.

(edit)

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι το εξής: Αν χρειάζεται να γίνει κάποια αλλαγή στις αγγελίες, πρέπει κατα τη γνώμη μου να είναι μια αλλαγή που θα βγάζει αυτά τα άτομα απο τη λογική της Ιαπωνίας. Αν αυτό δε γίνεται, αφήστε το, μην αλλάζετε τίποτα. Ίσως κάαποτε το καταλάβουν μόνοι τους οτι διάλεξαν λάθος σελίδα για να ποστάρουν τις υπερφίαλες προσδοκίες τους.

 

Και σόρυ για τη "σεντονιάδα"

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@Πάνος Χελιδόνης

Συμφωνώ.

Υπάρχει επίσης και το σκεπτικό πως κοίτα να δεις, ο τάδε παίζει ακόμα με το συγκεκριμένο μηχάνημα, το τάδε μηχάνημα είναι must gear του τάδε παίκτη κλπ. Τα έχω ακούσει και αυτά.

Υπάρχουν και κάποια άλλα που λόγω εμφάνισης ή σχεδόν καθόλου χρήσης είναι ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Σωστό. Αλλά ποιός χάνει τελικά; Εγώ με 8 κατοστάρικα πήρα 3 συνθ μέσα σε ένα μήνα. 3 διαφορετικές αγγελίες απο ανθρώπους που ήξεραν πώς να τα πουλήσουν. Κι έχουμε το ψώνιο με το Ζ1 να μας πρήζει κάθε 12 μέρες. Αν το έβαζε έστω στα 500 θα του το έπαιρνα την ίδια μέρα. Αλλά τί να του στείλω και τί να του γράψω; και σιγά μη καταλάβει, Άσταναπάνε. Κι αυτή είναι ελαφριά περίπτωση. Ο άλλος δίνει το JD800 για 1500 ευρώ. Ε, θα βαρεθείτε να το βλέπετε για κανα χρόνο ακόμα.. κι είναι και στην περιοχή μου, Φιλαδέλφεια. Ε, δε πρόκειται ούτε καν να πάω να το δώ. Επειδή δλδ το χρησιμοποίησε ο Jean Michel Jarre στα 90s.. Είναι OUTDATED λέμεε.. τίποτα αυτοί, 1500. Καλά, κάτσε και κοίτα το και περίμενε μπας και το δεί κανας Ολλανδός και το πάρει σε καναδυο χρόνια.. Εντωμεταξύ, στο ίδιο διάστημα, εγώ θα έχω πάρει με 1500 ευρώ, τέσσερα συνθ, ανώτερα απο αυτό. Σιγά το αμπαζούρ..

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει παιδιά όντως υπάρχει πολύς παραλογισμός στις αγγελίες.

 

Αλλά γιατί να εμπλακεί το σαιτ τόσο πολύ και να μην επικοινωνούν μεταξύ τους αγοραστής-πωλητής και να λύνεται έτσι το πράγμα?

 

Καταλαβαίνω πως κάποιος μπορεί να εξοργίζεται με αυτά που βλέπουν τα ματάκια μας (κι εγώ το παθαίνω πολλές φορές - όταν έψαχνα les paul έβλεπα αγγελίες με +20 ή +30% παραπάνω από τιμή καινούργιας. Φυσικά αυτές οι αγγελίες είναι ακόμα εκεί, κι εγώ πήρα μία φανταστική vintage Greco που είναι πολυυυυυύ καλύτερη από τη Gibson LP Standard που είχα παλιά στο 1/4 της τιμής).

 

Αλλά ή προσπερνάς, ή με ένα απλό μήνυμα το συζητάς / κάνεις προσφορά και τελειώνει τόσο απλά, χωρίς moderation και χωρίς "αστυφύλακα". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
55 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Σωστό. Αλλά ποιός χάνει τελικά; Εγώ με 8 κατοστάρικα πήρα 3 συνθ μέσα σε ένα μήνα. 3 διαφορετικές αγγελίες απο ανθρώπους που ήξεραν πώς να τα πουλήσουν. Κι έχουμε το ψώνιο με το Ζ1 να μας πρήζει κάθε 12 μέρες. Αν το έβαζε έστω στα 500 θα του το έπαιρνα την ίδια μέρα. Αλλά τί να του στείλω και τί να του γράψω; και σιγά μη καταλάβει, Άσταναπάνε. Κι αυτή είναι ελαφριά περίπτωση. Ο άλλος δίνει το JD800 για 1500 ευρώ. Ε, θα βαρεθείτε να το βλέπετε για κανα χρόνο ακόμα.. κι είναι και στην περιοχή μου, Φιλαδέλφεια. Ε, δε πρόκειται ούτε καν να πάω να το δώ. Επειδή δλδ το χρησιμοποίησε ο Jean Michel Jarre στα 90s.. Είναι OUTDATED λέμεε.. τίποτα αυτοί, 1500. Καλά, κάτσε και κοίτα το και περίμενε μπας και το δεί κανας Ολλανδός και το πάρει σε καναδυο χρόνια.. Εντωμεταξύ, στο ίδιο διάστημα, εγώ θα έχω πάρει με 1500 ευρώ, τέσσερα συνθ, ανώτερα απο αυτό. Σιγά το αμπαζούρ..

 

Εντάξει αν πουλιέται κάτι σε αυτή την τιμή στο εξωτερικό (στο ιστορικό πωλήσεων, όχι βάσει των αγγελιών που υπάρχουν αυτή τη στιγμή) εμένα μου φαίνεται λογικό. Καλύτερα βέβαια αντί να ανανέωνε 20 φορές την αγγελία να το έβαζε εξωτερικό μετά από κάποιο διάστημα, αλλά σου λέει δυο κλίκ είναι δε βαριέσαι -αφού φεύγει τόσο εξωτερικό, μπορεί να βρεθεί και κανείς εδώ.

 

Τώρα τί είναι outdated και τί όχι το αποφασίζει μόνο η αγορά και δεν συμβαδίζει απαραίτητα με τις δυνατότητες του μηχανήματος. Δες πχ το Yamaha DX7. Πιο outdated πεθαίνεις. Δες και τις τιμές που φεύγει και το trend που ανεβάζει συνέχεια αξία όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
36 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

με ένα απλό μήνυμα το συζητάς / κάνεις προσφορά

Αν ο πωλητής έχει υποσημείωση "Μή συζητήσιμη τιμή" δεν το κάνω επουδενί. Καί γιατι θα νιώθω οτι του φορτώνομαι καί γιατι θα νιώσω οτι μου φορτώνονται αν το κάνουν σε 'μένα. Για μένα είναι πολύ βασικό αυτό. Ίσως όμως, αν δεν υπήρχε καν η επιλογή του "συζητήσιμη/μή συζητήσημη" να το έκανα. Μπορεί κιόλας να έφευγαν πιό σύντομα κάποια πράγματα. Ακριβώς επειδή οι ενδιαφερόμενοι θα έκαναν αυτό που λές και ίσως τελικά να έβρισκαν μια win-win λύση με τους πωλητές, ξέρω 'γω..

3 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Εντάξει αν πουλιέται κάτι σε αυτή την τιμή στο εξωτερικό (στο ιστορικό πωλήσεων, όχι βάσει των αγγελιών που υπάρχουν αυτή τη στιγμή) εμένα μου φαίνεται λογικό. Καλύτερα βέβαια αντί να ανανέωνε 20 φορές την αγγελία να το έβαζε εξωτερικό μετά από κάποιο διάστημα, αλλά σου λέει δυο κλίκ είναι δε βαριέσαι -αφού φεύγει τόσο εξωτερικό, μπορεί να βρεθεί και κανείς εδώ.

Ε τότε μήπως να έτρωγε άκυρο μετά απο 20 ανανεώσεις; Πάλι όμως, κι αυτό μου φαίνεται κάπως απόλυτο, εως και ελιτίστικο, τί να πώ; Τουλάχιστον, αν υποχρεωνόταν, μετά τις 10 ανανεώσεις, στην "συζητήσιμη" παράμετρο, αυτό θα έδινε στους ενδιαφερόμενους βήμα για διαπραγμάτευση και έτσι στο τέλος μπορεί και να το πούλαγε ή να το απόσυρε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Αν ο πωλητής έχει υποσημείωση "Μή συζητήσιμη τιμή" δεν το κάνω επουδενί. Καί γιατι θα νιώθω οτι του φορτώνομαι καί γιατι θα νιώσω οτι μου φορτώνονται αν το κάνουν σε 'μένα. Για μένα είναι πολύ βασικό αυτό. Ίσως όμως, αν δεν υπήρχε καν η επιλογή του "συζητήσιμη/μή συζητήσημη" να το έκανα. Μπορεί κιόλας να έφευγαν πιό σύντομα κάποια πράγματα. Ακριβώς επειδή οι ενδιαφερόμενοι θα έκαναν αυτό που λές και ίσως τελικά να έβρισκαν μια win-win λύση με τους πωλητές, ξέρω 'γω..

 

 

Καμία τιμή δεν είναι "μη συζητήσιμη" ειδικά όταν μιλάμε για αγορά μεταχειρισμένων. 

 

Σχεδόν όλοι το βάζουν, και πολλές φορές που έχω στείλει μήνυμα σε "μη συζητήσιμη" τιμή με μία λογική προσφορά, έχω κάνει αγορά.

 

Το πρόβλημα είναι σε αυτούς που εκνευρίζονται με το παραμικρό (είτε αγοραστές είτε πωλητές). Όσο είναι ενός λεπτού υπόθεση μια προσφορά άλλο τόσο είναι και ένα "ναι" ή ένα "όχι".

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
59 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Καμία τιμή δεν είναι "μη συζητήσιμη" ειδικά όταν μιλάμε για αγορά μεταχειρισμένων. 

Έχεις υπ'όψη σου βέβαια οτι αυτό δεν είναι αξίωμα, έτσι; Για εμένα και για εσένα μπορεί να ισχύει, αλλά για κάποιους μπορεί να μην ισχύει. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το πρακτικό μέρος του να ρωτήσω και να μου πούν ναι ή όχι. Απλώς σέβομαι τον κανονισμό λειτουργίας της ιστοσελίδας (απ'τη μία) και σέβομαι και την επιθυμία του πωλητή (απ'την άλλη). Μία φορά έχω κάνει την υπέρβαση να ρωτήσω και μου αρνήθηκαν, οχι επειδή η αντιπρότασή μου ήταν παράλογη, αλλά επειδή δεν σεβάστηκα την παράμετρο αυτή. Το οποίο είναι μια γελοία δικαιολογία βέβαια, αλλά δεν το ξανακάνω. Μου κάνει; το παίρνω. Δεν μου κάνει; Δεν το παίρνω. Είπαμε, αυτοί χάνουν, εγώ θα βρώ κάποια στιγμή αυτό που ψάχνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ενδιαφέρουσα η κουβέντα, συνεχίστε γιατί βελτιωνόμαστε.

Μεσα στο επόμενο διάστημα θα εφαρμοστούν κάποιες εφικτές ιδέες που γράφτηκαν.

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Τουλάχιστον, αν υποχρεωνόταν, μετά τις 10 ανανεώσεις, στην "συζητήσιμη" παράμετρο, αυτό θα έδινε στους ενδιαφερόμενους βήμα για διαπραγμάτευση και έτσι στο τέλος μπορεί και να το πούλαγε ή να το απόσυρε..

 

Αυτό όμως μετά αρχίζει και μου κάνει λίγο αυταρχικό. Όχι ότι δεν καταλαβαίνω τις προθέσεις σου, αλλά έτσι κι αλλιώς άμα δεν του κόβει και λίγο του άλλου, δεν πρόκειται να βγεί άκρη. 

 

Σε πολλά συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ ποτέ δεν στέλνω παζάρι σε κάποιον που γράφει "όχι παζάρια, τιμή τελική". Κι ας το θέλω πολύ, κι ας το χει πιο ακριβό κι από καινούργιο.

 

Στα δε παζάρια που μου έρχονται απαντάω ή δεν απαντάω ανάλογα με το ύφος του mail (τηλέφωνο δε βάζω επ ουδενί). 

 

Αυτό που προτείνω εγώ είναι αντί να προσπαθήσουμε να ανακαλύψουμε την Αμερική να δούμε σε κάποια άλλα fora πώς γίνεται η φάση και να πάρουμε από εκεί ιδέες. Πχ, το color tabbing στις αγγελίες του gear page ανάλογα με το αν πρόκειται για προσφορά ή ζήτηση είναι πολύ εύχρηστο και εύκολο θεωρώ στην υλοποίηση.  Τιμές που είναι διατεθειμένος να δώσει ο αγοραστής στις αγγελίες ζήτησης, ίσως και περιορισμός τους μέχρι μία ή δύο ενεργές ταυτόχρονα ανά μέλος θα περιόριζαν κατά πολύ τα κουλά wishlists.


Πάντως παραμένω αισιόδοξος για την έκβαση. Αν μπορεί και λειτουργεί το πράγμα σε άλλα κι άλλα fora μου φαίνεται αδιανόητο να μην μπορεί να λειτουργήσει μεταξύ καλλιτεχνών, επαγγελματιών, ερασιτεχνών ή έστω και χομπιστών.

 



 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου