Προς το περιεχόμενο

Charvel MJ DK24 - Αξίζει τα λεφτα της σε σχεση με μια αντιστοιχη Mexico?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρεα! Ομολογω οτι εχω ερωτευτει το συγκεκριμενο Γιαπωνεζικο οργανο ( https://www.thomann.de/gr/charvel_mj_dk24_hsh_2pt_e_nt.htm ) το οποιο ομως αγγιζει τα 2000 ευρω. Η ερωτηση μου ειναι κατα ποσο αξιζει τα χρηματα της με καποια αντιστοιχη mexico η οποια κοστιζει τα μισα ;; 

 

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ είμαι fan των MIJ οργάνων, η Tele μου είναι Γιαπωνέζα και έτσι ξεκίνησε ο έρωτας.

 

Παρ'όλα αυτά νομίζω ότι είναι πολλά τα 2000. Με τα μισά οργώνεις ebay/Reverb και βρίσκεις Charvel των 80s-90s που έχουν άλλη γλύκα.

 

Παράδειγμα:

https://reverb.com/item/25771613-charvel-model-1a

 

(ασφαλώς δεν έχω καμία σχέση με τον πωλητή)

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φουλ λατρης κ εγω των γιαπωνεζικων. 
Αλλα για σουπερστρατ 2000?

Μεταχειρισμενα κ υπομονη για μενα. Ειδικα σε σουπερστρατ πανω απο χιλιαρικο δεν.

Τωρα γουστα ειναι αυτα. 

Αν τα εχεις κ θες σωνει κ καλα παρ'την. Φανταζομαι σου θυμιζει τη Guthrie Govan.

 

Περα απο τις εικασιες καποιες τροφες για σκεψη. 

Θα παιζει καλα? Μ'ενα καλο σεταπ θα παιζει.. ''μονη της'' . Οπως κ οποιαδηποτε μεταχειρισμενη usa ή japan charvel που κατα καιρους (κ αρκετα συχνα μαλιστα) σκανε μυτη στις αγγελιες για αρκετα λιγοτερο απο 1000 ευρω. Ειπαμε υπομονη χρειαζεται

 

Θα ακουγεται καλα? Αυτο ειναι υποκειμενικο. Οπως φαινεται (κ απο τα βιντεο) η συγκεκριμενη κιθαρα εχει ψιλο-σεσσιοναδικο-σρενταδικο χαρακτηρα κ ενταξει στο bridge κατι κανουμε  αλλα κλασσικο ροκ ηχο απο 24ταστα δε θα παρεις οτι κ να κανεις με αλλαγη μαγνητων (λογω θεσης του neck εξ αιτιας των 24 ταστων). Αν σ'αρεσει αυτο.......

...Γιατι δε παιρνεις την απολυτη κιθαρα αυτου του τυπου που ειναι η PRS Custom 22 (Usa)? 

Ενταξει για σενα απ'αυτα που περιγραφεις κ custom 24, απλα η 22αρα ερχεται πολυ πιο κοντα κ σε κλασσικους ηχους γι'αυτο προτεινω αυτην

 

Εδω με λιγη υπομονη τη βρισκεις με 1700 κ δινεις 300 (για να φτασεις τα 200) κ με τους καταλληλους μαγνητες κ wiring θα..τραβας τα μαλλια σου!!! Κ δε θα χασει κ σε αξια γιατι ηδη θα ειναι μεταχειρισμενη

 

Αν απο την αλλη δεν μπορεις χωρις αυτην (τη charvel εννοω) κακως ρωτας. Καλοφτιαγμενη οπως σου ειπα θα ειναι κ τον ηχο τον ακους στα βιντεο κ ειναι θεμα γουστου. 

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Φουλ λατρης κ εγω των γιαπωνεζικων. 
Αλλα για σουπερστρατ 2000?

Μεταχειρισμενα κ υπομονη για μενα. Ειδικα σε σουπερστρατ πανω απο χιλιαρικο δεν.

Τωρα γουστα ειναι αυτα. 

Αν τα εχεις κ θες σωνει κ καλα παρ'την. Φανταζομαι σου θυμιζει τη Guthrie Govan.

 

Περα απο τις εικασιες καποιες τροφες για σκεψη. 

Θα παιζει καλα? Μ'ενα καλο σεταπ θα παιζει.. ''μονη της'' . Οπως κ οποιαδηποτε μεταχειρισμενη usa ή japan charvel που κατα καιρους (κ αρκετα συχνα μαλιστα) σκανε μυτη στις αγγελιες για αρκετα λιγοτερο απο 1000 ευρω. Ειπαμε υπομονη χρειαζεται

 

Θα ακουγεται καλα? Αυτο ειναι υποκειμενικο. Οπως φαινεται (κ απο τα βιντεο) η συγκεκριμενη κιθαρα εχει ψιλο-σεσσιοναδικο-σρενταδικο χαρακτηρα κ ενταξει στο bridge κατι κανουμε  αλλα κλασσικο ροκ ηχο απο 24ταστα δε θα παρεις οτι κ να κανεις με αλλαγη μαγνητων (λογω θεσης του neck εξ αιτιας των 24 ταστων). Αν σ'αρεσει αυτο.......

...Γιατι δε παιρνεις την απολυτη κιθαρα αυτου του τυπου που ειναι η PRS Custom 22 (Usa)? 

Ενταξει για σενα απ'αυτα που περιγραφεις κ custom 24, απλα η 22αρα ερχεται πολυ πιο κοντα κ σε κλασσικους ηχους γι'αυτο προτεινω αυτην

 

Εδω με λιγη υπομονη τη βρισκεις με 1700 κ δινεις 300 (για να φτασεις τα 200) κ με τους καταλληλους μαγνητες κ wiring θα..τραβας τα μαλλια σου!!! Κ δε θα χασει κ σε αξια γιατι ηδη θα ειναι μεταχειρισμενη

 

Αν απο την αλλη δεν μπορεις χωρις αυτην (τη charvel εννοω) κακως ρωτας. Καλοφτιαγμενη οπως σου ειπα θα ειναι κ τον ηχο τον ακους στα βιντεο κ ειναι θεμα γουστου. 

 

καλα το πηγαινες μεχρι εκει που αναφερες την PRS! Καποια πραγματα σαφως ειναι κ θεμα γουστου πχ στη προκειμενη οσον αφορα το σχημα της κιθαρας η ακομα και το χρωμα κλπ. Απλα αναρωτιεμαι .....η αντιστοιχη Mexico ποσο χειροτερη να ειναι ;;; Αναφορικα με αυτο που ειπες για used συμφωνω απολυτα κ ηταν κ η πρωτη μου σκεψη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεω ειναι πως εχεις δυο διαφορετικες εναλλακτικες.

 

Αν εστιαζεις στο σουπερστρατ κομματι μεταχειρισμενη charvel usa-japan. Κ βαζεις κ οτι μαγνητη θες κ εισαι κατω απο χιλιαρικο. Η ibanez japan μεχρι  92με lo-pro edge ή ακομα καλυτερα το κτηνακι edge. Πχ μια σουπερ rg 550 βαζεις κ το κλασσικο συνδυασμο tone zone - paf pro που εχουν σχεδιαστει γι'αυτες κ εισαι.. κατω απο το 700αρι μη σου πω. Γιατι μεχρι 92? Γιατι αυτες μ'αρεσουν περισσοτερο χα χα 😆

 

Αν σωνει κ καλα θες το λιγο απ'ολα χαρακτηρα τοτε υπαρχει κ η λυση prs. Που δε χανεις λεφτα. Οτι ηταν να χασει το εχει χασει. Ερωτηση. Ασε την custom 24 εξω (που δε μ'αρεσει). Εχεις παιξει custom 22 κοντα στο 2004 με αλλαγμενους μαγνητες σε πιο κλασσικο paf ηχο σεταρισμενη καλα? Γιατι κ εγω ετσι ελεγα κ οταν επαιξα πως να το πω.. απο πολλες LP standard δεκαετιας 2010 πιο LP ηταν. Α κ επειδη λεμε πως ολες οι αξιοπρεπεις κιθαρες με καλο σεταπ παιζουν το ιδιο καλα... Δε παιζουν. Καποιες παιζουν πιο καλα. Καμμια πιο καλα απο οσες καλες Custom 22 εκεινης της εποχης εχω παιξει. Τωρα την παρενθεση αυτη για τις prs τη κανω γιατι δε ξερω τα γουστα σου. Προφανως δε κοιτας προς τα εδω

 

Κ καλα κανεις γιατι η πρωτη κατηγορια που περιγραφω εχει ..πυροβολα που δε κοστιζουν οσο ενα μεταχειρισμενο αυτοκινητο

 

...Α επειδη λες για charvel mexico. Μια χαρα αλλα γιατι να μην κανεις λιγο υπομονη οταν στα ιδια λεφτα μπορεις να βρεις Τζαπαν ή Αμερικα

 

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, billaraskats27 είπε

Αυτο που λεω ειναι πως εχεις δυο διαφορετικες εναλλακτικες.

 

Αν εστιαζεις στο σουπερστρατ κομματι μεταχειρισμενη charvel usa-japan. Κ βαζεις κ οτι μαγνητη θες κ εισαι κατω απο χιλιαρικο. Η ibanez japan μεχρι  92με lo-pro edge ή ακομα καλυτερα το κτηνακι edge. Πχ μια σουπερ rg 550 βαζεις κ το κλασσικο συνδυασμο tone zone - paf pro που εχουν σχεδιαστει γι'αυτες κ εισαι.. κατω απο το 700αρι μη σου πω. Γιατι μεχρι 92? Γιατι αυτες μ'αρεσουν περισσοτερο χα χα 😆

 

Αν σωνει κ καλα θες το λιγο απ'ολα χαρακτηρα τοτε υπαρχει κ η λυση prs. Που δε χανεις λεφτα. Οτι ηταν να χασει το εχει χασει. Ερωτηση. Ασε την custom 24 εξω (που δε μ'αρεσει). Εχεις παιξει custom 22 κοντα στο 2004 με αλλαγμενους μαγνητες σε πιο κλασσικο paf ηχο σεταρισμενη καλα? Γιατι κ εγω ετσι ελεγα κ οταν επαιξα πως να το πω.. απο πολλες LP standard δεκαετιας 2010 πιο LP ηταν. Α κ επειδη λεμε πως ολες οι αξιοπρεπεις κιθαρες με καλο σεταπ παιζουν το ιδιο καλα... Δε παιζουν. Καποιες παιζουν πιο καλα. Καμμια πιο καλα απο οσες καλες Custom 22 εκεινης της εποχης εχω παιξει. Τωρα την παρενθεση αυτη για τις prs τη κανω γιατι δε ξερω τα γουστα σου. Προφανως δε κοιτας προς τα εδω

 

Κ καλα κανεις γιατι η πρωτη κατηγορια που περιγραφω εχει ..πυροβολα που δε κοστιζουν οσο ενα μεταχειρισμενο αυτοκινητο

 

...Α επειδη λες για charvel mexico. Μια χαρα αλλα γιατι να μην κανεις λιγο υπομονη οταν στα ιδια λεφτα μπορεις να βρεις Τζαπαν ή Αμερικα

 

 

Θα σου εξηγήσω.

 

Αρχικά είχα αρκετές prestige....μάλιστα πούλησα πρόσφατα μια rg1570 την οποία αγόρασα άθικτη για 350 ευρώ....οπότε από την εμπειρία μου θεωρώ τα χρήματα που ζητούν τη δεδομένη στιγμή στις αγγελίες απαράδεκτα πολλά για ένα τέτοιο used όργανο. Γενικότερα ήθελα να φύγω ( σχεδιαστικά ) από τις τόσο επιθετικές γωνιες σε σώμα και head + ότι οι συγκεκριμένες αν και με υπηρέτησαν καλά για αρκετά έτη τις νιώθω κάπως σαν ψεύτικες στα χέρια μου.

 

Τις prs δεν είναι ότι τις απεχθάνομαι αλλά δε τρελαίνομαι κιόλας. Είχε περάσει για λίγες ώρες και μια custom 22 USA νομίζω....την οποία πηρα από ανταλλαγή και την σκότωσα για 800 ευρώ. Παλιότερα είχα μια Charvel model 6 necktrough...ποτέ δεν έκατσε στα χέρια μου. Απαράδεκτα ψηλό action σε σχέση με ότι έχω συνηθίσει. Μια Jackson soloist SL1 USA necktrough prefender μου είχε κάτσει καλά θυμάμαι....αλλά ήμουν μικρός και απειρος και την έδωσα και αυτή αρκετά χρόνια πριν.

 

Βασικά τωρα που το σκέφτομαι οι κιθάρες που έχουν κάτσει καλύτερα στα χέρια μου ηταν οι prestige τις οποίες έχω αποκλείσει...μια esp Mii ...η Jackson που προανέφερα και πλέον μια upgraded epihone Les Paul ..

 

Αναφορικά τώρα με παλιότερες Charvel Jackson mij ξενερώνω τρομερά με τα χοντροκομμένα σώματα που έχουν τύπου San dimas. Προτιμώ τα dinky με τα τύπου fender heads....αν γίνομαι κατανοητός...και για όνομα του θεού προσπαθώ να αποφύγω τα Floyd rose και τα locking nuts όσο τίποτα! Ήταν κάτι φοβερά κουραστικό και στις ibanez που είχα...

 

Ξέρω ξέρω..... μπλέξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα πως στα χερια σου καθονται καλυτερα οι πρεστιζ. Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι τι εχεις τωρα κ με πιο κριτηριο θες να παρεις κατι. Τα looks του θεματος δεν τα εχεις αναφερει καθολου οποτε υποθετω πως δεν παιζουν τοσο ρολο. Οποτε playability? Η αισθηση του neck στα χερια σου? Κατευθυνση στον ηχο? 

 

Εχεις σουπερστρατ? Θες κατι διαφορετικο? Ποσο διαφορετικο? Γιατι κ αυτη που προτεινεις σουπερστρατ ειναι. Λιγο πιο κυριλατη εξωτερικα αλλα σουπερστρατ

 

Κ εδω ερχεται η αποψη κ οι αναγκες που εχει ο καθενας για τα οργανα. 

 

Εγω πχ λατρευω τις σουπερστρατ...αλλα οχι σαν main οργανο. Θελω να εχω μια κ τωρα που δεν εχω μου κακοφαινεται. Μετα απο καμμια 10αρα κ βαλε που εχουν περασει απ'τα χερια μου τα τελευταια 20 χρονια εχω καταλληξει στην δικη μου φιλοσοφια για το θεμα. 500 ευρω μεταχειρισμενη κ 200 το πολυ τα upgrades δηλαδη μαγνητες. Θελω να εχει κορυφαιο double locking tremolo (δηλ original floyd, edge , lo pro). Μαγνητες κ ηχος.. δε θα εχει ποτε χαρακτηρα στα καθαρα (σε σχεση με ολα τα βιντατζ κλασσικα μοντελα) οποτε τη στηνω για γκαζια κ παω για καλουτσικα faux ηχους στα σπλιταρισματα. Για'αυτο κ προτεινα japan ibanez μεχρι 92. Τις προτιμω απο πρεστιζ. Ισως γιατι οσες ειχα 30 χρονια μετα την κυκλοφορια τους ειχαν χασει το φινιρισμα στο neck κ ειχαν πολυ ωραια αισθηση στην αμεση επαφη με το ξυλο. Οι πρεστιζ παντα μου βγαζαν λιγο πλαστικιλα. Οι esp mii που ειχα λατρεια αλλα δε ξαναδινω τοσα λεφτα για σουπερστρατ. Caparisan ειχα για 2 μηνες κ παρακαλαγα να φυγει. Hm STrat japan ωραια αλλα το τρεμολο αβολο. Οποτε κατελληξα εκει που σου περιγραφω. Ή charvel. Ανετα θα επαιρνα ο λαιμος ειναι κ πολυ κοντα σε αισθηση σε στρατ οποτε ακομα καλυτερα.

 

Τωρα αν παμε σε σουπερστρατ χωρις φλουντ στυλ γεφυρας ... Εδω μετα απο καμποσες που περασαν απο τα χερια μου κατελληξα οτι παραειναι κοντα σε στρατ.. για να μην ειναι στρατ λ. Δεν αξιζει. Καλυτερα μια στρατ με 10αρι radius κ ν'αλλαξω σε hum τον bridge. Πχ μπορεις να κοιταξεις τις AZ ibanez (οχι με 24 ταστα ομως). Η ακομα καλυτερα καμμια strat ultra η plus αρχες 90. Φοβερη ποιοτητα κ playability σουπερστρατ. Κ συλλεκτικες. Κ με ηχαρα. 

 

Αυτες ειναι οι δικες μου σκεψεις για σουπερστρατ. Που οσο κ να μ'αρεσουν για πρωτη κιθαρα παντα ειχα κατι πιο κλασσικ.Τωρα για σενα οπως ειπα κ πιο πανω δε ξερω ουτε τι παιζεις , ουτε τι εχεις, ουτε... γιατι θες να παρεις αλλη κιθαρα. Κ που ακομα κ να τα ξερα αυτα παντα φιλτραρουμε με βαση τα δικα μας γουστα

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το δίλημμα είναι η συγκεκριμένη Charvel που παραθέτεις ή μία Fender Μεξικάνα με τα μισά χρήματα, γιατί δεν σκέφτεσαι κάτι τετοιο; https://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_dk24_hsh_2pt_cm_mh.htm
Το ξέρω ότι είναι χαζό που σου απαντάω στην ερώτηση με ερώτηση, ωστόσο είναι και μαμώ τις κιθάρες! Προσωπικά είμαι λάτρης των Superstrat, η νο1 κιθάρα μου είναι τύπου Superstrat (παραθέτω φωτο) και έχοντας παίξει με την Charvel που σου προτείνω έχω πάθει την πλακάρα μου.
Το μανίκι της είναι φοβερό, εξωτερικά αυτό το "caramelized maple" είναι εντυπωσιακότατο αλλά και στην ουσία είναι ευκολόπαιχτο και άνετο.
Έχει την πρόσβαση στο truss rod στο σωστό σημείο (στη μεριά των μαγνητών και όχι στη μεριά των κλειδιών), και δεν ξερω τι μαγεία έχουν κάνει τα αλάνια με το tremolo, αλλά δεν ξεκουρδίζει με τίποτα.
Βύθισε το όσο θέλεις, σήκωσε το όσο θέλεις, φέρσου του σαν να είναι floyd rose, αυτό θα μείνει αγέρωχο και η κιθάρα κουρδισμένη στην πένα.
Φυσικά αντίστοιχη Fender στα 1000 ευρώ (τιμή που ξεφευγει σιγα σιγα από Μεξικάνες και προσεγγίζει Αμερικάνες τύπου American Special ή American Standard) με ένα δυνατό σήκωμα ξεκουρδίζει για πλάκα.

fbshow.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nicholas_tsili είπε

Εάν το δίλημμα είναι η συγκεκριμένη Charvel που παραθέτεις ή μία Fender Μεξικάνα με τα μισά χρήματα, γιατί δεν σκέφτεσαι κάτι τετοιο; https://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_dk24_hsh_2pt_cm_mh.htm

 

Νομίζω ότι αυτή που του προτείνεις είναι η εναλλακτική που αναφέρει ο ΟΡ (Mexico).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A καλα ο,τι να ναι (στον εαυτο μου τα λεω).

Θα ορκιζομουνα οτι ειδα τον OP να γραφει Fender αλλα προφανως ηταν μονο στο μυαλο μου...

Οποτε φιλε OP κρατα οτι εγραψα σαν μια γνωμη για το συγκεκριμενο οργανο και τιποτα περισσοτερο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου