Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Amazon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Μετά απο καιρό αποφάσισα να κανω μια αγορά ενος βιβλίου απο το εξωτερικό, μια και εδώ δεν το έβρισκα.

Το βρήκα μόνο στο Αμαζον και αποφάσισα να το αγοράσω.

Είναι η πρώτη μου αγορά απο το συγκεκριμένο σαιτ. Απο Μεγάλη Βρετανία. 

Ερώτηση 1: το βιβλίο κοστίζει περίπου 30 ευρω με τα μεταφορικά. Μπλέκω με τελωνείο;

Ερώτηση 2: η αγορά έγινε σήμερα. Δεν είδα όμως καμία κίνηση στο λογαριασμό μου. Γιατί;

Ευχαριστω.

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vartanis είπε

Ερώτηση 1: το βιβλίο κοστίζει περίπου 30 ευρω με τα μεταφορικά. Μπλέκω με τελωνείο;

Ερώτηση 2: η αγορά έγινε σήμερα. Δεν είδα όμως καμία κίνηση στο λογαριασμό μου. Γιατί;

Ευχαριστω.

 

 

1. Ναι

2. Δεν ξέρω

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Πολλές φορές, όταν κάνουμε ηλεκτρονικές αγορές, περνούν κάποιες μέρες για να "τραβήξει" τα χρήματα ο πωλητής. Για παράδειγμα, κάνω σήμερα μέσω paypal μια αγορά, μου έρχεται αμεσα μήνυμα ότι είναι προς επεξεργασία η συναλλαγή, και λιγες μέρες μετά γίνεται η χρέωση, όπου στην πορεία έρχεται και το email περί αποστολής των προϊόντων.

 

Νομίζω ότι στην αμαζον αφήνουν και ένα περιθώριο μιας ημέρα ώστε εάν αλλάξεις γνώμη να μπορείς να ακυρώσεις ή να αλλάξεις την παραγγελία. Έχω, βέβαια, χρόνια να αγοράσω από εκεί και δεν θυμάμαι τι παίζει.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Vartanis είπε

Ερώτηση 2: η αγορά έγινε σήμερα. Δεν είδα όμως καμία κίνηση στο λογαριασμό μου. Γιατί;

 

Για μπες στο λογαριασμό σου, στις παραγγελίες, και τσέκαρε αν σου γράφει οτι χρειάζεται να κάνεις την πληρωμή για να ολοκληρωθεί και να προωθηθεί η παραγγελία σου.
Μου έχει τύχει 2-3 φορές αυτό... παρ' όλο που στην αρχική διαδικασία είχα βάλει στοιχεία και είχα (νόμιζα) πληρώσει, κάπου είχε σκαλώσει το πράμα και η παραγγελία είχε σημανθεί ολοκληρωμένη αλλά ανέμενε την πληρωμή για να προχωρήσει στην αποστολή της.

Κουλό.... αλλά μου έχει συμβεί (όχι στο amazon της Αγγλίας αλλά Ευρώπης).

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

About VAT on Sales for EU Customers outside the UK

Amazon is required by law to collect VAT on orders for goods (including e-Books) dispatched within the EU.

For customers with an EU delivery address, VAT is charged in accordance with local legislation. VAT charges for your order will be itemised on the last page of your order, in the e-mail confirmation of your order and on the invoice available in Your Account.

Note: Under EU VAT legislation certain Books items (such as audio books) might not be eligible for reduced-rate VAT and in those cases the standard VAT rate will apply.

See VAT rates for a full list of rates charged by Amazon on goods dispatched to addresses within the EU.

See How to purchase as a VAT registered customer within the EU if you want to use your VAT registration number when purchasing from Amazon.

'Εχω παραγγείλει κάποια μετά το Brexit, δεν έμπλεξα ποτέ με τελωνεία κλπ. Παρέλαβα κανονικά από ταχυδρομείο. Δε θυμάμαι να σου πω την αλήθεια αν είχαν κάποια έξτρα μικρή χρέωση (μιλάω για 2-3 ευρώ). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το BOOKDEPOSITORY UK  που παραγγέλνω συχνά δεν είχα ουτε δασμους/φορους, ουτε εξοδα εκτελωνισμου  μεχρι στιγμης.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

Απο το BOOKDEPOSITORY UK  που παραγγέλνω συχνά δεν είχα ουτε δασμους/φορους, ουτε εξοδα εκτελωνισμου  μεχρι στιγμης.

για τί ποσά?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

για τί ποσά?

 

 

 

30-60 euros μεχρι στιγμης,αλλα το BD τα εχει ολα μεσα στη τιμη (πατα Brexit info)

 

https://www.bookdepository.com/help

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστω οσους απαντησαν.

Μετα απο καποιες μερες τα λεφτα τραβηχτηκαν απο τον λογαριασμο.

Τωρα ειμαι στο περιμενε για την παραλαβη και αν θα εχω τελωνειακα .......θεματα.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου