Προς το περιεχόμενο

Μήπως κάποιος εγκατέστησε τα Windows 11;


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάθε φορά που γίνεται μια αλλαγή με πιάνει τρόμος. Είτε είναι νέα έκδοση του cubase ή του λειτουργικού.

Πλέον έχω έναν υπολογιστή που υποτίθεται είναι μόνο για μουσική, αλλά μετά από ένα χρόνο και βάλε υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν τρέχουν σωστά στον καινούργιο και άλλα που δεν τρέχουν στον παλιό.

Γενικά είμαι late adopter και συνήθως έχω 2 ή 3 υπολογιστές που για ένα διάστημα μόνο ο ένας θα τρέξει το καινούργιο για λίγους μήνες ή παραπάνω πριν γίνει η οριστική μετάβαση. Αυτή τη στιγμή δηλαδή στους 2 τρέχουν τα 10 από ένα έως 4 χρόνια, ενώ σε τρίτο τρέχω ακόμα 7 και πλέον σκέφτομαι ότι έχω απεξαρτηθεί από τα 7 και ίσως μάλιστα τον δώσω.

Δυστυχώς για μένα η περίοδος συμβίωσης και εξοικείωσης ενός νέου λειτουργικού πλέον ισοδυναμεί με το διάστημα μέχρι να βγει η νέα έκδοση.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 ώρες πριν, Alter είπε

 

 

Το μόνο θέμα είναι ακόμα το taskbar, που είναι καθημερινή συνεχής σύγχυση. Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορείς και στα 11 να έχεις το παλαιού είδους taskbar (μόνο για αυτό χρησιμοποιούσα πάντα windows classic look στα προηγούμενα.. ).

Είναι ανόητοι ή το κάνουν επίτηδες.

Όταν αλλάζεις πχ όπως λες το dask bar (η το αντιγραφή - επικόλληση) μου είναι δύσκολο να πιστέψω πως δεν ξέρουν ότι το σώμα μετά από τόσες ώρες χρήσης αποκτά μυική μνήμη και είναι σπάσιμο ακόμα και να αλλάξεις ένα κουμπάκι και να το πας παραδίπλα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα έχω βάλει/δοκιμάσει ακόμα τα 11 αλλά για ότι έχει σχέση με το start button κοκ, απο την εποχή των 8/8.1 παντα χρησιμοποιώ προγράμματα όπως της εταιρείας Stardock που ουσιαστικά τα μετατρέπει όπως ήταν στα 7άρια (ουτε μπουρδο-tiles ούτε τίποτα). Απο τότε υπήρχαν και δωρεαν τέτοια προγράμματα οπότε αν κάποιος προβληματίζεται με τις βλακείες που συνεχιζει να κανει η MS με το UI, υπάρχουν λύσεις.

 

Προσωπικά στα 11 θα μεταπηδήσω σε κανά δυο χρόνια και να θέλω δεν έχω αυτή την στιγμή "συμβατο" hardware (για να τα στήσω χωρίς πατέντες) αλλα ούτως.

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

 

Προσωπικά στα 11 θα μεταπηδήσω σε κανά δυο χρόνια και να θέλω δεν έχω αυτή την στιγμή "συμβατο" hardware (για να τα στήσω χωρίς πατέντες) αλλα ούτως.

Άλλη ΧΑΖΟΜΑΡΑ στα 11.

Πατάει (και καλά) απέξω πάρα πολλά cpu's χωρίς λόγο.....μολονότι και διπύρηνα είναι και το clock speed είναι 1GH ή μεγαλύτερο.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

Άλλη ΧΑΖΟΜΑΡΑ στα 11.

Πατάει (και καλά) απέξω πάρα πολλά cpu's χωρίς λόγο.....μολονότι και διπύρηνα είναι και το clock speed είναι 1GH ή μεγαλύτερο.

 

 

δεν έπιασα την παραπάνω πρόταση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LK είπε

Άλλη ΧΑΖΟΜΑΡΑ στα 11.

Πατάει (και καλά) απέξω πάρα πολλά cpu's χωρίς λόγο.....μολονότι και διπύρηνα είναι και το clock speed είναι 1GH ή μεγαλύτερο.

 

To TPM 2.0 είναι που μας μαμάει...άλλη δουλειά δεν είχαμε...

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

δεν έπιασα την παραπάνω πρόταση

Τα minimum requirements για windows 11 χοντρικά είναι:

1.  επεξεργαστής 1 GHz ή ταχυτερος με 2 πυρήνες

2. 4 GB RAM

3. 64 GB  και πλέον σκληρος

 

Αλλά ΑΝ κατεβάσεις το pc health από εδώ (για να δεις αν από τα 10 μπορείς να πας στα 11):

https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-11#pchealthcheck

 

και κάνεις το check....πέρα από όλα τα άλλα π.χ. αν υποστηρίζεται secure boot ή το ΤPM 2.0 θα διαπιστώσεις ότι ΠΟΛΛΟΙ επεξεργαστές (λίγο πιο παλαιοί)  ....και ισχυροί και καλά ΔΕΝ είναι συμβατοί (και καλά)......

 

   
   
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

Τα minimum requirements για windows 11 χοντρικά είναι:

1.  επεξεργαστής 1 GHz ή ταχυτερος με 2 πυρήνες

2. 4 GB RAM

3. 64 GB  και πλέον σκληρος

 

Αλλά ΑΝ κατεβάσεις το pc health από εδώ (για να δεις αν από τα 10 μπορείς να πας στα 11):

https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-11#pchealthcheck

 

και κάνεις το check....πέρα από όλα τα άλλα π.χ. αν υποστηρίζεται secure boot ή το ΤPM 2.0 θα διαπιστώσεις ότι ΠΟΛΛΟΙ επεξεργαστές (λίγο πιο παλαιοί)  ....και ισχυροί και καλά ΔΕΝ είναι συμβατοί (και καλά)......

   

 

άρα μάλλον εννοούσες πετάει

όχι πατάει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
26 λεπτά πριν, LK είπε

 

 

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

άρα μάλλον εννοούσες πετάει

όχι πατάει

Αυτό 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Αυτό 🤪

με την ανωτέρω λογική και (λογισμικό) ...πάτησε και τον δικό μου επεξεργαστή

τι είναι τπμ2.0?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου