Προς το περιεχόμενο

Μήπως κάποιος εγκατέστησε τα Windows 11;


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, LK είπε

Το πρόβλημα με την μη υποστήριξη.....είναι ότι κάποια στιγμή δεν υποστηρίζονται από το παλιό λειτουργικό οι νέοι browsers και αυτό σημαίνει απλά ...μη πρόσβαση στο internet.....

Μέχρι τότε ποιός ζει ποιός πεθαίνει.... Κύριε Καλλιανίδη ομιλείς για χρόοοονια μετά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, cigaret13 είπε

Μέχρι τότε ποιός ζει ποιός πεθαίνει.... Κύριε Καλλιανίδη ομιλείς για χρόοοονια μετά.. 

Με τα 7άρια....όχι και πολλά......φαντάζομαι από το 2023 και μετά θα χουν θέμα στο internet.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

 Διαβάζω τόση ώρα ότι έχουν εγκαταλείψει τα 7άρια, ε καί;  Δηλαδή είναι πιο εύκολο πλέον να τα χακάρουν.

Για έναν "σοβαρό" (εισαγωγικά...) χρήστη που δεν μπαίνει σε πορνοσάιτς και σε άλλα περίεργα μέρη, πιο το πρόβλημα;  Και στο κάτω κάτω βάλτε ένα καλό αντιβάιρους ρε παιδιά...

 Εντάξει εάν κάποιο πρόγραμμα, που όντως το χρειάζεσαι, δεν τρέχει πλέον στα προηγούμενα windows να το καταλάβω και να αναβαθμίσεις, αλλά από κει και πέρα...;

 Το "εάν δουλεύει καλά δεν το πειράζεις-αλλάζεις" νομίζω ότι λέει πολλά....

 

Μακάρι να ήταν τόσο απλό, αλλά δεν είναι.

Τα πακέτα ασφαλείας δεν έχουν καμία σχέση με τους κοινότυπους ιούς. Ναι μεν υπάρχουν και τέτοια πακέτα (malware removal tools) αλλά η πλειονότητα έχει να κάνει με προβλήματα που συναντώνται στο hardware, όχι στο software. Βλέπε Spectre και Meltdown.

 

Μετά είναι και αυτό που ανέφερε μόλις ο LK . Παράδειγμα για εμάς τους μουσικούς, κάποια στιγμή χρειάζεται να κάνεις ένα update στο Kontakt, για να μπορείς να φορτώσεις μια νέα βιβλιοθήκη. Ε δε θα μπορείς από ένα σημείο και μετά να κάνεις.

 

Προφανώς αν έχεις έναν υπολογιστή offline, σε ένα υπόγειο που τον διαχειρίζεται μόνο ένα άτομο για συγκεκριμένο σκοπό, που δε θα χρειαστεί ποτέ αναβάθμιση κάποιου προγράμματος, τότε ναι, μπορείς να τρέχεις και Windows 95.

 

Αλλά ακόμη και εκεί, αν χαλάσει κάποιο hardware λόγω φθοράς? Θα πρέπει να το αντικαταστήσεις με κάποιο σχετικά καινούργιο, και δεν υπάρχει πάντα υποστήριξη σε παλιά συστήματα, πχ μέσω drivers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Με τα 7άρια....όχι και πολλά......φαντάζομαι από το 2023 και μετά θα χουν θέμα στο internet.....

Έ τότε θα βάλουμε κι εμείς οι "αρνητές"🤓 11άρια..

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LK είπε

Με τα 7άρια....όχι και πολλά......φαντάζομαι από το 2023 και μετά θα χουν θέμα στο internet.....

έχω ένα mac του 2004.

Μπαίνει παντού και κάνει τα πάντα.

τόσο που αν και θέλω να το πουλήσω, δεν θέλω να το πουλήσω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

έχω ένα mac του 2004.

Μπαίνει παντού και κάνει τα πάντα.

τόσο που αν και θέλω να το πουλήσω, δεν θέλω να το πουλήσω

Είναι κάτι σαν το ρεβανί που το περιμένεις από μέρα σε μέρα και ποτέ δεν έρχεται... και όταν έρθει σε πιάνει απροετοίμαστο....😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω από την πρώτη βδομάδα W11 σε laptop που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για δουλειά (research, γράψιμο). Μηδέν προβλήματα ως τώρα, ούτε το παραμικρό.

 

Παρ'όλα αυτά δεν προτείνω εγκατάσταση σε συστήματα για διαφορετική χρήση από τη δική μου, μιας και δεν έχω τρέξει DAWs, standalone plugins, κλπ.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

έχω ένα mac του 2004.

Μπαίνει παντού και κάνει τα πάντα.

τόσο που αν και θέλω να το πουλήσω, δεν θέλω να το πουλήσω

Βρε αν το κουράσεις λίγο, και με 98 μπαίνεις ακόμα στο Net.

Και να κατεβάζεις και onion browser και να μπαίνεις και στο σκοτεινό το ιντερνετ αμα λάχει.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς στον κύριο υπολογιστή σου να βασίζεσαι σε αυτά, γιατί θα χάσεις καμία προθεσμία να πλερώσεις ΕΝΦΙΑ, ή ΦΠΑ ή ΕΦΚΑ ή Τελη κυκλοφορίας.ή δεν θα μπαίνεις στο AΤΛΑΣ να κάμεις τα χαρτιά σου για τη σύνταξη........ή όλα αυτά μαζί και στο τέλος οι παλικαρισμοί και οι πειραματισμοί θα σου βγούν ξινοί. 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχαν βγει τα 10άρια, είχαν πει ότι θα είναι η τελευταία έκδοση των windows.

Τώρα, τα 11άρια είναι (υποτίθεται) η πιο ασφαλής έκδοση των 10αριών (γι' αυτό και τα tpm, και τα secureboot, κλπ).

Έπρεπε βέβαια να πετάξουν έξω τους παλιούς επεξεργαστές (6η γενιά και πίσω), και έγινε ένας χαμός, για να ανακοινώσουν τελικά ότι μια χαρά δουλεύουν τα 11άρια και σε παλαιότερους επεξεργαστές, αρκεί να γίνει χεράτα η εγκατάσταση και όχι αυτόματα.

Κατεβάζεις δηλαδή τα 11άρια, ρυθμίζεις το bios ανάλογα, και τα περνάς μια χαρά και δεν τρέχει και κάστανο.

Κάποιοι τα πέρασαν σε pc που είχε xp πριν, και τρέχουν (εντάξει όχι τόσο άνετα βέβαια).

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου