Προς το περιεχόμενο

Βιντεοσκόπηση μπάντας;


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η χρήση της λέξης απλό όπως ειπώθηκε είναι σίγουρα λάθος.

Σου είπα ότι έδωσα τη μηχανή σε 2 ανθρώπους που ήξεραν να βγάζουν εξαιρετικές φωτογραφίες.

Όμως σε όλες τις κρίσιμες φάσεις, είτε ήταν πολύ μακρυά, είτε έμπαινε κάποιος μπροστά, είτε δεν είχαν το θάρρος να μπουν αυτοί μπροστά, είτε δεν ήξερε τις φάσεις της τελετής με αποτέλεσμα να χάσουν όλες τις κρίσιμες.

Αυτά είναι γενικώς εμπειρία.

Δεν είναι απλό και αν υπολογίσεις ότι δεν επαναλαμβάνεται καταλήγει να είναι εξαιρετικά κρίσιμο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Δεν θέλουμε να κάνουμε καμιά υπερπαραγωγή ούτε καν βιντεοκλίπ. Μια καλή λήψη σε ένα στούντιο με επαρκή χώρο δε μου φαίνεται τραγικά πολύπλοκη φάση.

 

Δεν είναι εκεί το θέμα.

Να στο πω αλλιώς.

Στήστε τρεις κάμερες σε διαφορετικές γωνίες λήψης και μετά κάντε μοντάζ.

 

Άλλο πράγμα όμως είναι ένα βίντεο από κάποιον που πραγματικά ξέρει τι να κάνει.

Δεν είναι τόσο απλό.

 

Εκτός και αν πραγματικά θέλετε κάτι χωρίς ιδιαίτερες "φιλοδοξίες" οπότε το κάνετε και μόνοι σας.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

η χρήση της λέξης απλό όπως ειπώθηκε είναι σίγουρα λάθος.

 

 

Καταλαβαίνω ότι μπορούμε να αναλύσουμε την κάθε λέξη σε επίπεδο Wittgenstein γιατί είναι βράδυ και θέλουμε να φιλοσοφήσουμε. Ή να την εκλάβουμε όπως εμείς νομίζουμε και να απαντήσουμε σε αυτό που εμείς θέλουμε.

Όπως και να χει όμως κάποιος που ψάχνει μέσω ενός σχετικά εξειδικευμένου forum επαγγελματία για να του κάνει μια δουλειά, δεν εμπίπτει στην κατηγορία που προανέφερες.

 

Απλά ήθελα να καταλάβει κι ο άλλος που θα διαβάσει ότι δεν χρειάζομαι καμιά τεράστια φάση, δε χρειάζεται ο άλλος να είναι καμιά εταιρεία παραγωγής. Κι αν έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία να πει.

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν είναι εκεί το θέμα.

Να στο πω αλλιώς.

Στήστε τρεις κάμερες σε διαφορετικές γωνίες λήψης και μετά κάντε μοντάζ.

 

Άλλο πράγμα όμως είναι ένα βίντεο από κάποιον που πραγματικά ξέρει τι να κάνει.

Δεν είναι τόσο απλό.

Θεωρείς ότι για μια μπάντα που ζητά επαγγελματία του χώρου, γιατί τέτοιον ζητάω, είναι τόσο πολύπλοκο; Δηλαδή τότε απλό για μια μπάντα που ζητά επαγγελματία του χωρου να τη βιντεοσκοπήσει ποιό είναι; Για να ξέρουμε τελικά για τί μιλάμε. 

Τέλος πάντων, δε θα ασχοληθώ άλλο όμως με τη διύλυση του κώνωπα. Όπως εγώ προσπαθώ να βοηθήσω εκεί που ξέρω, αυτό θα περίμενα κι από όσους συμμετέχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε κάνει και εμείς πρόσφατα ένα promo video (δυστυχώς δεν είμαι από Αθήνα για να βοηθήσω προτείνοντας κάποιον) και χρειαστήκαμε δυο άτομα, έναν που ανέλαβε το στήσιμο των καμερών και το μοντάζ και έναν που ανέλαβε το mixing και το mastering.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν δεν έχετε οι ίδιοι κάποια εμπειρία στο mixing-mastering θα χρειαστείτε μάλλον και εσείς δυο άτομα για όλο αυτό, μιας και δεν νομίζω κάποιος φωτογράφος να μπορεί να κάνει και αξιοπρεπή ήχο.

 

Νομίζω πάντως πως σε έναν απλό επαγγελματίας φωτογράφο (γάμοι, βαφτίσια) πρέπει να απευθυνθείτε για το θέμα των λήψεων και θα είστε μια χαρά από θέμα εικόνας.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Απλά ήθελα να καταλάβει κι ο άλλος που θα διαβάσει ότι δεν χρειάζομαι καμιά τεράστια φάση, δε χρειάζεται ο άλλος να είναι καμιά εταιρεία παραγωγής. Κι αν έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία να πει.

Θεωρείς ότι για μια μπάντα που ζητά επαγγελματία του χώρου, γιατί τέτοιον ζητάω, είναι τόσο πολύπλοκο; Δηλαδή τότε απλό για μια μπάντα που ζητά επαγγελματία του χωρου να τη βιντεοσκοπήσει ποιό είναι; Για να ξέρουμε τελικά για τί μιλάμε.

 

Όχι βρε συ, με παρεξήγησες, δεν είπα ότι δεν είναι απλό να βρείτε κάποιον επαγγελματία να το κάνει (και καλά κάνετε).

Είπα ότι δεν είναι τόσο απλό σαν δουλειά να γίνει αυτό που ζητάτε όσο ίσως νομίζετε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Είχαμε κάνει και εμείς πρόσφατα ένα promo video (δυστυχώς δεν είμαι από Αθήνα για να βοηθήσω προτείνοντας κάποιον) και χρειαστήκαμε δυο άτομα, έναν που ανέλαβε το στήσιμο των καμερών και το μοντάζ και έναν που ανέλαβε το mixing και το mastering.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν δεν έχετε οι ίδιοι κάποια εμπειρία στο mixing-mastering θα χρειαστείτε μάλλον και εσείς δυο άτομα για όλο αυτό, μιας και δεν νομίζω κάποιος φωτογράφος να μπορεί να κάνει και αξιοπρεπή ήχο.

 

Νομίζω πάντως πως σε έναν απλό επαγγελματίας φωτογράφο (γάμοι, βαφτίσια) πρέπει να απευθυνθείτε για το θέμα των λήψεων και θα είστε μια χαρά από θέμα εικόνας.

 

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Κατ αρχάς μιλάμε για βιντεοσκόπηση. Η ηχογράφηση θα γίνει σε επαγγελματικό στούντιο. Μίξη και μοντάζ ξέρουμε, αλλά για το πρώτο μπορεί και να το αναλάβει το στούντιο, ενώ το δεύτερο το συζητάμε για το βέλτιστο αποτέλεσμα. Επίσης έχουμε και mastering engineer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όχι βρε συ, δεν είπα ότι δεν είναι απλό να βρείτε κάποιον επαγγελματία να το κάνει (και καλά κάνετε).

Είπα ότι δεν είναι τόσο απλό σαν δουλειά να γίνει αυτό που ζητάτε όσο ίσως νομίζετε.

Ναι, μα αν το είχα για κάτι πανεύκολο θα έφερνα κάποιον ερασιτέχνη φίλο με κάμερα. Το απλό είναι συγκριτικό γιατί θα μπορούσαμε όντως σαν μπάντα να θέλουμε κάτι με περισσότερη παραγωγή, λήψεις να γίνει ολόκληρο στόρυ. Κι επειδή έχω δει πού έχουν φτάσει σε επίπεδο παραγωγής σήμερα αυτοί που ασχολούνται με το αντικείμενο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Κατ αρχάς μιλάμε για βιντεοσκόπηση. Η ηχογράφηση θα γίνει σε επαγγελματικό στούντιο. Μίξη και μοντάζ ξέρουμε, αλλά για το πρώτο μπορεί και να το αναλάβει το στούντιο, ενώ το δεύτερο το συζητάμε για το βέλτιστο αποτέλεσμα. Επίσης έχουμε και mastering engineer.

 

A ok, δεν το κατάλαβα, νόμιζα ότι θέλατε να κάνετε βιντεοσκόπηση αυτού που θα παίζατε λάιβ στο στούντιο. 

Και πάλι νομίζω ότι ένας επαγγελματίας φωτογράφος που ξέρει στα στήσει τρεις κάμερες και αναλαμβάνει τα κλασσικά πράγματα, δηλαδή βαφτίσια-γάμους κτλ θα είναι υπεραρκετός για ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

 

18 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Κι επειδή έχω δει πού έχουν φτάσει σε επίπεδο παραγωγής σήμερα αυτοί που ασχολούνται με το αντικείμενο. 

 

Ισχύει, πλέον έχει βουηξει ο τόπος από μικρές, indie παραγωγές που κανουν εξαιρετική δουλεια με μικρό κόστος. Ωστόσο και εγώ πιστεύω ότι για κάτι τόσο απλό όπως για βιντεοσκόπηση με δυο τρεις κάμερες εύκολα θα βρείτε κάποιον επαγγελαματία όπως ανέφερα παραπάνω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

νόμιζα ότι θέλατε να κάνετε βιντεοσκόπηση αυτού που θα παίζατε λάιβ στο στούντιο. 

 

Αυτό θέλουμε. Εννοώ ότι την ηχογράφηση θα την κάνει ο sound engineer του στούντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου