Προς το περιεχόμενο

Βιντεοσκόπηση μπάντας;


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Όχι απλά πρέπει να βρείτε επαγγελματία, αλλά να δείτε και δουλειές του πριν τα συμφωνήσετε.

Εχω πικρή εμπειρία από και καλά επαγελματίες που τραβάνε βιντεάκια και φωτογραφίες και νομίζουν πώς το live recording-filming είναι εύκολη υπόθεση. 

Το πιό τραγικό το έζησα το καλοκαίρι που μας πέρασε, όταν ο επιχειρηματίας αποφάσισε να κάνει ένα τρικάμερο με επαγγελματίες του χώρου, οι οποίοι ήρθαν, έστησαν, τράβηξαν και μετά από λίγες μέρες μου έστειλαν το demo προς έγκριση! Ο χώρος ήταν πολύ όμορφος και αβανταδόρικος, υπήρχε άπλα, σκηνικό, φωτιές, φόντο, ήχος και κοινό! Με το που βλέπω το demo με πιάνουν τα γέλια... Η τραγουδίστρια φαίνεται να τραγουδά, στόμα που ανοιγοκλείνει, η κιθάρα φαίνεται να παίζει συγχορδίες ενώ από πίσω ακούγεται solo σε εντελώς άλλο tempo και ύφος. Αστα να πάνε... μπέρδεψαν την εικόνα με τον ήχο!! Και να θες να το κάνεις τόσο χάλια, θέλει προσπάθεια!! 

Το live filming θέλει εμπειρία και όσο πιο πολλές οι κάμερες, τόσο πιο δύσκολο το editing και το μοντάζ. 

Γι' αυτό επιβάλλεται να δείτε δουλειά τους πριν συμφωνήσετε!!

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φυσικά, απ τη στιγμή που θα γίνει επαγγελματικά, θα ζητήσουμε να δούμε κάτι. 

 

Τώρα όσο για το αποτυχημένο μοντάζ πιστεύω ότι κι εγώ μόνος μου να το έκανα, τόσο χάλια δε θα έβγαινε. Υπάρχουν πλέον πολύ καλά εργαλεία.

 

Αλλά το σύνηθες είναι να εμπλέκεται στο μοντάζ κάποιος που καταλαβαίνει τί συμβαίνει. Είτε πρόκειται για τον σκηνοθέτη/βοηθό σε μεγαλύτερες παραγωγές είτε για τον ίδιο τον καλλιτέχνη σε μικρότερες. 

 

Γενικά θέλω να ξεκαθαρίσω ότι τα υπόλοιπα τεχνικά τα έχουμε ψιλό λυμένα: Έχουμε και οι ίδιοι μιξάρει άλμπουμ ολόκληρα τα οποία μας ικανοποίησαν σαν αποτέλεσμα, έχουμε μοντάρει βιντεάκια, έχουμε στο στενό μας κύκλο ανθρώπους επαγγελματίες στην επεξεργασία εικόνας κλπ. 

 

Ρωτάω αποκλειστικά για την βιντεοσκόπηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Τώρα όσο για το αποτυχημένο μοντάζ πιστεύω ότι κι εγώ μόνος μου να το έκανα, τόσο χάλια δε θα έβγαινε.

 

Υπάρχουν πλέον πολύ καλά εργαλεία.

...

Ρωτάω αποκλειστικά για την βιντεοσκόπηση. 


Επειδή ασχολούμαι με video editing επαγγελματικά, σου λέω ότι το μοντάζ και η συνολική επεξεργασία ίσως είναι και πιο σημαντική διαδικασία από τη βιντεοσκόπηση. Μπορεί να σου δώσουν τα καλύτερα αρχεία, όπως και να σου δώσουν την καλύτερη κιθάρα. Αν δε ξέρεις να παίξεις, μια καλή κιθάρα πάει χαμένη. Αν ξέρεις, μπορείς να κάνεις μια μέτρια κιθάρα να τραγουδίσει.

 

Δεν υπάρχει "εργαλείο" που να βάζεις πολλά αρχεία, να στα συγχρονίζει, να αποφασίζει για το πού και πώς θα γίνει cut, πώς να συγρχονιστεί, πού θα γίνει transition και πώς, ή πώς θα γίνουν όλα color graded σωστά, και δεκάδες άλλα πράγματα που ένας επαγγελματίας πρέπει να ξέρει. Ο editor παίρνει τη θέση του σκηνοθέτη, και πρέπει να πάρει ΟΛΕΣ τις αποφάσεις, είτε τεχνικές, είτε δημιουργικές.

 

Η βιντεοσκόπηση είναι μεγάλο κομμάτι σίγουρα. Αν μιλάμε για one-take, χρειάζονται πολλαπλές κάμερες, τουλάχιστον 1 για κάθε μέλος της μπάντας, και σίγουρα 2+ χειριστές έτσι ώστε να πλάνα να μην είναι στατικά. Θα πρέπει να γίνει σωστό white balancing στην αρχή, έτσι ώστε τα χρώματα να μη ξεφεύγουν πολύ. Αυτά θα τα κάνει σωστός επαγγελματίας με σωστό εξοπλισμό και βοηθητικό προσωπικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Επειδή ασχολούμαι με video editing επαγγελματικά, σου λέω ότι το μοντάζ και η συνολική επεξεργασία ίσως είναι και πιο σημαντική διαδικασία από τη βιντεοσκόπηση. Μπορεί να σου δώσουν τα καλύτερα αρχεία, όπως και να σου δώσουν την καλύτερη κιθάρα. Αν δε ξέρεις να παίξεις, μια καλή κιθάρα πάει χαμένη. Αν ξέρεις, μπορείς να κάνεις μια μέτρια κιθάρα να τραγουδίσει.

 

Δεν υπάρχει "εργαλείο" που να βάζεις πολλά αρχεία, να στα συγχρονίζει, να αποφασίζει για το πού και πώς θα γίνει cut, πώς να συγρχονιστεί, πού θα γίνει transition και πώς, ή πώς θα γίνουν όλα color graded σωστά, και δεκάδες άλλα πράγματα που ένας επαγγελματίας πρέπει να ξέρει. Ο editor παίρνει τη θέση του σκηνοθέτη, και πρέπει να πάρει ΟΛΕΣ τις αποφάσεις, είτε τεχνικές, είτε δημιουργικές.

 

Η βιντεοσκόπηση είναι μεγάλο κομμάτι σίγουρα. Αν μιλάμε για one-take, χρειάζονται πολλαπλές κάμερες, τουλάχιστον 1 για κάθε μέλος της μπάντας, και σίγουρα 2+ χειριστές έτσι ώστε να πλάνα να μην είναι στατικά. Θα πρέπει να γίνει σωστό white balancing στην αρχή, έτσι ώστε τα χρώματα να μη ξεφεύγουν πολύ. Αυτά θα τα κάνει σωστός επαγγελματίας με σωστό εξοπλισμό και βοηθητικό προσωπικό.

Καφέ έχεις πιει;

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Όχι δε πίνω καφέ, αλλά πρωινό έφαγα κανονικά
😅

Φαντασου να ειχες πιει.
Να πινεις ενα χαμόμηλο ή μια βαλεριανα πριν γραφεις τετοια.
Εδω μιλαμε για κατι απλο. Τη βιντεοσκοπηση ενος λαιβ.

🙂

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε


Επειδή ασχολούμαι με video editing επαγγελματικά, σου λέω ότι το μοντάζ και η συνολική επεξεργασία ίσως είναι και πιο σημαντική διαδικασία από τη βιντεοσκόπηση. Μπορεί να σου δώσουν τα καλύτερα αρχεία, όπως και να σου δώσουν την καλύτερη κιθάρα. Αν δε ξέρεις να παίξεις, μια καλή κιθάρα πάει χαμένη. Αν ξέρεις, μπορείς να κάνεις μια μέτρια κιθάρα να τραγουδίσει.

 

Δεν υπάρχει "εργαλείο" που να βάζεις πολλά αρχεία, να στα συγχρονίζει, να αποφασίζει για το πού και πώς θα γίνει cut, πώς να συγρχονιστεί, πού θα γίνει transition και πώς, ή πώς θα γίνουν όλα color graded σωστά, και δεκάδες άλλα πράγματα που ένας επαγγελματίας πρέπει να ξέρει. Ο editor παίρνει τη θέση του σκηνοθέτη, και πρέπει να πάρει ΟΛΕΣ τις αποφάσεις, είτε τεχνικές, είτε δημιουργικές.

 

Η βιντεοσκόπηση είναι μεγάλο κομμάτι σίγουρα. Αν μιλάμε για one-take, χρειάζονται πολλαπλές κάμερες, τουλάχιστον 1 για κάθε μέλος της μπάντας, και σίγουρα 2+ χειριστές έτσι ώστε να πλάνα να μην είναι στατικά. Θα πρέπει να γίνει σωστό white balancing στην αρχή, έτσι ώστε τα χρώματα να μη ξεφεύγουν πολύ. Αυτά θα τα κάνει σωστός επαγγελματίας με σωστό εξοπλισμό και βοηθητικό προσωπικό.

 

Αυτό το post μου το διάβασες;

3 ώρες πριν, kpeyos είπε

Γενικά θέλω να ξεκαθαρίσω ότι τα υπόλοιπα τεχνικά τα έχουμε ψιλό λυμένα: Έχουμε και οι ίδιοι μιξάρει άλμπουμ ολόκληρα τα οποία μας ικανοποίησαν σαν αποτέλεσμα, έχουμε μοντάρει βιντεάκια, έχουμε στο στενό μας κύκλο ανθρώπους επαγγελματίες στην επεξεργασία εικόνας κλπ.  

 

Επίσης το ότι απ την αρχή άνοιξα το θέμα για να βρω κάποιον επαγγελματία που να γνωρίζει από τέτοια μέσω της εμπειρίας που μπορεί να έχει κάποιος εδώ μέσα, πόσες φορές πρέπει να το γράψω αφού απ ότι φαίνεται δεν είναι τόσο αυτονόητο; Γιατί απαντούν κάποιοι λες και θέλω να νοικιάσω κάμερες και να το κάνω μόνος μου; Αφού ασχολείσαι επαγγελματικά με το θέμα, θα ήταν πιο απλό και χρήσιμο για μένα απλά να πεις ότι εγώ πχ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τον τάδε.

Σ ευχαριστώ για την τεχνική ανάλυση του θέματος αλλά και πάλι σου λέω ότι δεν είναι ένα topic του στύλ πιο plugin να αγοράσω για να κάνω mastering μόνος μου. Για δέκατη φορά στο ίδιο thread: Ψάχνω προτάσεις για επαγγελματία αν κάποιος έχει κάτι υπόψιν.   

 

 

 


 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

 

Αυτό το post μου το διάβασες;

 

Επίσης το ότι απ την αρχή άνοιξα το θέμα για να βρω κάποιον επαγγελματία που να γνωρίζει από τέτοια μέσω της εμπειρίας που μπορεί να έχει κάποιος εδώ μέσα, πόσες φορές πρέπει να το γράψω αφού απ ότι φαίνεται δεν είναι τόσο αυτονόητο; Γιατί απαντούν κάποιοι λες και θέλω να νοικιάσω κάμερες και να το κάνω μόνος μου; Αφού ασχολείσαι επαγγελματικά με το θέμα, θα ήταν πιο απλό και χρήσιμο για μένα απλά να πεις ότι εγώ πχ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τον τάδε.

Σ ευχαριστώ για την τεχνική ανάλυση του θέματος αλλά και πάλι σου λέω ότι δεν είναι ένα topic του στύλ πιο plugin να αγοράσω για να κάνω mastering μόνος μου. Για δέκατη φορά στο ίδιο thread: Ψάχνω προτάσεις για επαγγελματία αν κάποιος έχει κάτι υπόψιν.   

 

 

 


 

 

Τι budget έχετε;

Εγώ έχω να σου προτείνω τον Γιάννη Καϊμακάμη.

Μπορείς να δεις στο παρακάτω βίντεο τη δουλειά του

 

 

  • Like 1

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Εδω μιλαμε για κατι απλο. Τη βιντεοσκοπηση ενος λαιβ


Ανέφερε όμως και το αποτέλεσμα που στοχεύει, οπότε το ανέφερα επειδή ξέρω ότι έχει πολύ editing.

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι είχα και κάποιον στο μυαλό μου για τη βιντεοσκόπηση. Κάνει και editing άμα θες. Είναι ένας πιτσιρικάς φίλος του αδερφού μου και έχει κάνει αρκετά trap video clips. Νομίζω θα τον βρεις πιο εύκολα στο instagram san @manos_makrakis_. Πες του ότι σε έστειλε ο Άλεξ, ο αδερφός του Τεό.

Εδώ η δουλειά του στο vimeo: https://vimeo.com/manosmakrakis

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου