Προς το περιεχόμενο

Όταν ο Ζαμπέτας τσακώθηκε με τους δισκογραφικούς παραγωγούς


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Αυτό;

IMG_20211126_140335.thumb.jpg.bd07fc3b731953e8c7a2b947aad6bfe8.jpg

Αυτο

38 λεπτά πριν, stamkosk είπε

Σχετικό/άσχετο με την κουβέντα:

 

Ενδιαφέρον το επιχειρηματικό μοντέλο του Bonamassa που τα κάνει όλα μόνος του και προχωράει. Δικός του εξοπλισμός, δικά του μεταφορικά μέσα, δική του δισκογραφική, δικό του e-shop - κάνει αυτό το οποίο πιστεύει, περνάει καλά αυτός και το κοινό του και στο τέλος της ημέρας τα έχει καλά με τον εαυτό του....

Μονος του;

Αυτος εχει ενα στρατο πισω του

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση @PAL.

Όχι πως συμφωνώ στα σκουπίδια, μιας και το ευρυ κοινό πάντα  αυτά προτιμά κατα την άποψη μου απ' όπου κι αν έρχονται αλλά ο ρόλος του παραγωγού μιας δισκογραφικής εταιρίας έχει μειωθεί στο 50% της αγοράς τουλάχιστον μιας και στα παγκόσμια τσαρτς οι μισές κυκλοφορίες είναι ανεξάρτητες.

 

Καταλαβαίνω τι ήθελε να πει ο Ζαμπέτας αλλά ήταν κάπως μπερδεμένο μιας και η φαγούρα του ήταν το ξένο ρεπερτόριο ως αρνητικό ποιοτικό κριτήριο.

Οι δε Φαληρείς συγκεκριμένα ήταν παραγωγοί ανεξάρτητοι (απο ένα δισκάδικο ξεκίνησαν) που κυκλοφόρησαν μικρές δουλειές (απο ρεμπέτικο μέχρι ροκ) που δεν είχαν τύχη στις μεγάλες εταιρίες του IFPI.

Βάραγε σε λάθος πόρτα κι έλεγε τον καημό του.

Συμφωνώ Γιάννη, Οι Φαληρείς δεν ήταν το κλασικό παράδειγμα παραγωγού πολυεθνικής δισκογραφικής. Δεν ήταν η ΕΜΙ π.χ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Πάντα τη συνταγή την χαλάνε αυτοί οι οποίοι, επειδή είναι καλοί σε ένα πράγμα, νομίζουν οτι είναι το ίδιο καλοί σε όλα. Για φαντάσου ο Ζαμπέτας να την είχε δεί και μπίζνεσμαν.. καταστροφή. Άρα και αντιστρόφως. Δηλαδή αυτό που βλέπουμε στα περισσότερα σημερινά hits. Φανταστικές παραγωγές σε κάτω του μετρίου συνθέσεις. Διότι οι μπίζνεσμεν την είδαν καλλιτέχνες. Αυτός ο συγκεντρωτισμός πια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Αυτο

Μονος του;

Αυτος εχει ενα στρατο πισω του

Δικό του. 

Και έχει και την επιλογή κατεύθυνσης με όλα τα κέρδη αλλά... και την ευθύνη για τις αποτυχίες του. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Δικό του. 

Και έχει και την επιλογή κατεύθυνσης με όλα τα κέρδη αλλά... και την ευθύνη για τις αποτυχίες του. 

ΔΓ/ΔΑ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 26/11/2021 στις 1:25 ΜΜ, Μανώλης Χναράκης είπε

Κυρίως είναι θέμα παιδείας, του καταναλωτή - ακροατή.

Για να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου!! 

Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα παιδείας αλλά αισθητικής. 

Τι παιδεία είχαν οι ρεμπέτες? οι μαύροι του blues? οι πρώτοι ροκάδες ή οι πανκάδες των '70s? 

Η αισθητική δεν έχει να κάνει με την παιδεία αλλά με την ανάγκη, την δυνατότητα και τα μέσα έκφρασης που σου προσφέρει η εποχή! 

Να το πάω και λίγο αλλού. Αν ο Ζαμπέτας είχε αποκτήσει κλασσική παιδεία, θα είχαμε χάσει τα μικρά αριστουργήματά του, αυτά της λαικής μουσικής του! 

Αν στις κυκλάδες πριν κάμποσα χρόνια είχαν παιδεία και χρήμα, θα είχαμε χάσει αυτήν την ανεπανάληπτη αισθητική που θαυμάζουν όλοι!!!

  • Like 2
  • Συμφωνώ 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
15 λεπτά πριν, makam είπε

Για να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου!! 

Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα παιδείας αλλά αισθητικής. 

Τι παιδεία είχαν οι ρεμπέτες? οι μαύροι του blues? οι πρώτοι ροκάδες ή οι πανκάδες των '70s? 

Η αισθητική δεν έχει να κάνει με την παιδεία αλλά με την ανάγκη, την δυνατότητα και τα μέσα έκφρασης που σου προσφέρει η εποχή! 

Να το πάω και λίγο αλλού. Αν ο Ζαμπέτας είχε αποκτήσει κλασσική παιδεία, θα είχαμε χάσει τα μικρά αριστουργήματά του, αυτά της λαικής μουσικής του! 

Αν στις κυκλάδες πριν κάμποσα χρόνια είχαν παιδεία και χρήμα, θα είχαμε χάσει αυτήν την ανεπανάληπτη αισθητική που θαυμάζουν όλοι!!!

Σωστό και αυτό. Είναι και θέμα αισθητικής.

Αν και αναφέρθηκα στο θέμα παιδείας του καταναλωτή - ακροατή και όχι του δημιουργού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω πως η εκπομπή έχει τίτλο "ζήτω το ελληνικό τραγούδι"

 Όταν παιζόταν ζωντανά εγώ ήμουν μικρός.

 Πες όμως πως την έβλεπα τώρα και ήθελα να ακούσω την άποψη των ειδικών ή τέλος πάντων των παραγόντων του ελληνικού τραγουδιού. τι θα έβλεπα.

 

 Τους βλέπω να τσακώνονται, να λένε ο ένας και εσύ από που ξέρεις στον άλλο και ποιος καθορίζει το τραγούδι, ποιος δίνει διαταγές, να διαπληκτίζονται με λίγα λόγια και μετά να πετάνε πως φταίνε και οι ΚΣΕΝΟΙ και αυτοί που τους προβάλλουν και τα σχολεία που δεν παίζουν το ιτιά, ιτιά.

 

 Τι εκπομπή - promotion του ελληνικού τραγουδιού ήταν αυτή?σαν πολιτικούς που τσακώνονται και έχουν και προηγούμενα μου έκανε. Αυτή την εντύπωση θα μου εντυπωνόταν για τους παράγοντες του ελληνικού τραγουδιού, άρα και για το ελληνικό τραγούδι, θα έβλεπα ΜΤV μετά και θα έπαιρνα δίσκους να ακούω ΜΟΝΟ ΞΕΝΑ και θα άφηνα τα ελληνικά για τα σκυλάδικα που θα πήγαινα, για τα μπουζούκια χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ🤣🤪

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
6 ώρες πριν, cos_dr είπε

Αυτή την εντύπωση θα μου εντυπωνόταν για τους παράγοντες του ελληνικού τραγουδιού, άρα και για το ελληνικό τραγούδι, θα έβλεπα ΜΤV μετά και θα έπαιρνα δίσκους να ακούω ΜΟΝΟ ΞΕΝΑ και θα άφηνα τα ελληνικά για τα σκυλάδικα που θα πήγαινα, για τα μπουζούκια χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ🤣🤪

Αυτό ακριβώς που περιγράφεις ΕΓΙΝΕ τότε με τον περισσότερο κόσμο.. και ιδού τα ολέθρια αποτελέσματα στο σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου