Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; XII


gutter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάλι αυτός ο απίστευτος τύπος που προτίμησε κάποτε να σπουδάσει κλασσική κιθάρα αντί για jazz κιθάρα (όχι ότι δεν έκανε και μαθήματα jazz κιθάρας βέβαια).

Ο λόγος?

"Jazz μαθαίνω ακούγοντας τους δίσκους, αλλά η κλασσική μουσική θέλει ειδική εκπαίδευση".

Πήρε με άριστα το πτυχίο του, και έκτοτε έχει παίξει με όλους τους jazz τέρατους, πχ Kenny Barron, Brian Blade, Walter Becker, Michael Brecker & Randy Brecker, Ravi Coltrane, Christian McBride, Uri Caine, James Carter, Regina Carter, Ravi Coltrane, Larry Coryell, Eliane Elias, Marcus Miller, Joe Jackson, George Russell, David Sanchez, Bill Evans, Gil Evans Orchestra, Forq, Norah Jones, Jack McDuff, Mingus Big Band, John Patitucci, Chris Potter, Paul Simon, Alex Sipiagin, Phillip Bailey, Kenny Werner, Cassandra Wilson, Lizz Wright, John Zorn.

 

 

 

 

 

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τυχαία ένα site (www.musicmp3.ru) όπου μπορείς να αγοράσεις πολύ φτηνά από μεμονωμένα κομμάτια ή ολόκληρο το αλμπουμ. Αλλά και πάλι μπορείς να τα ακούσεις όλα χωρίς να πληρώσεις.

Ανακάλυψα πράγματα που δεν ήξερα...ότι οι Yes έβγαλαν καινούργιο δίσκο το 2021 (και είναι καλός!) και επίσης οι Deep Purple έβγαλαν καινούργιο δίσκο το 2021 (και είναι μάπα!). Eπίσης, πράγματα που είχα ξεχάσει...

Αυτή τη στιγμή ακούω το THE SWING OF DELIGHT του Carlos, ένα δίσκο του 1980 που είχα τη τύχη να έχω δει live στα φοιτητικά μου χρόνια...είχα ξεχάσει πόσοι καλοί μουσικοί έπαιζαν (Wayne Shorter, Herbie Hancock, Ron Carter, Harvey Mason...)

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, marathon είπε

 

Αυτή τη στιγμή ακούω το THE SWING OF DELIGHT του Carlos, ένα δίσκο του 1980 που είχα τη τύχη να έχω δει live στα φοιτητικά μου χρόνια...είχα ξεχάσει πόσοι καλοί μουσικοί έπαιζαν (Wayne Shorter, Herbie Hancock, Ron Carter, Harvey Mason...)

 

ήμουν φαντάρος το 81 όταν τον πήρα σε μια άδεια. Είχα πάθει πλάκα. Από τους πρώτους ψηφιακούς δίσκους

18 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Πάλι αυτός ο απίστευτος τύπος που προτίμησε κάποτε να σπουδάσει κλασσική κιθάρα αντί για jazz κιθάρα (όχι ότι δεν έκανε και μαθήματα jazz κιθάρας βέβαια).

Ο λόγος?

"Jazz μαθαίνω ακούγοντας τους δίσκους, αλλά η κλασσική μουσική θέλει ειδική εκπαίδευση".

Πήρε με άριστα το πτυχίο του, και έκτοτε έχει παίξει με όλους τους jazz τέρατους, πχ Kenny Barron, Brian Blade, Walter Becker, Michael Brecker & Randy Brecker, Ravi Coltrane, Christian McBride, Uri Caine, James Carter, Regina Carter, Ravi Coltrane, Larry Coryell, Eliane Elias, Marcus Miller, Joe Jackson, George Russell, David Sanchez, Bill Evans, Gil Evans Orchestra, Forq, Norah Jones, Jack McDuff, Mingus Big Band, John Patitucci, Chris Potter, Paul Simon, Alex Sipiagin, Phillip Bailey, Kenny Werner, Cassandra Wilson, Lizz Wright, John Zorn.

 

 

 

 

το συγκεκριμένο είναι ένας παράξενος συνδυασμός Martino/Rosenwinkel/Metheny

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τον συγκεκριμένο μου τον είχε προτείνει προς ακρόαση ο παλιός μου δάσκαλος, πριν 2-3 χρόνια. Τότε δεν είχα πολυκαταλάβει τι άκουγα.

 

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Πάλι αυτός ο απίστευτος τύπος που προτίμησε κάποτε να σπουδάσει κλασσική κιθάρα αντί για jazz κιθάρα (όχι ότι δεν έκανε και μαθήματα jazz κιθάρας βέβαια).

Ο λόγος?

"Jazz μαθαίνω ακούγοντας τους δίσκους, αλλά η κλασσική μουσική θέλει ειδική εκπαίδευση".

Πήρε με άριστα το πτυχίο του, και έκτοτε έχει παίξει με όλους τους jazz τέρατους, πχ Kenny Barron, Brian Blade, Walter Becker, Michael Brecker & Randy Brecker, Ravi Coltrane, Christian McBride, Uri Caine, James Carter, Regina Carter, Ravi Coltrane, Larry Coryell, Eliane Elias, Marcus Miller, Joe Jackson, George Russell, David Sanchez, Bill Evans, Gil Evans Orchestra, Forq, Norah Jones, Jack McDuff, Mingus Big Band, John Patitucci, Chris Potter, Paul Simon, Alex Sipiagin, Phillip Bailey, Kenny Werner, Cassandra Wilson, Lizz Wright, John Zorn.

 

 

 

 

 

Στράτο,τον έχω τιμήσει ιδιαιτέρως, απ'όταν τον έμαθα, από σένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

My dream band, σε όλα τα επίπεδα. Και το απόλυτο όνειρο μου για cover band. Ότι όργανο και να παίζεις είναι εκεί μέσα. Τούτια, μέτρα - αμέτρητα, γκάζια, μελωδίες... για κιθάρες, πλήκτρα, μπάσο, κιθάρα, τύμπανα; Τα πάντα όλα. 

 

  • Like 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου