Προς το περιεχόμενο

Korg & Kurzweil / Τι εστί CasioCZ 101



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπλα ο φιλος edessaios δεν ξερει την ιστορια της σειρας των μηχανηματων Κ2*** της kurzweil oυτε τη εστι VAST μεθοδο συνθεσης και KDFX(kurzweil digital fx).

Kατα τ'αλλα εχω τενοντιτιδα και δεν μπορω να γραφω,μην με κουραζεται....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καθώς τα kurzweil πάνε πιο πολύ προς stage piano πλευρά και όχι τόσο synth.

Χε χε χε χε.....Εχω το δικαιωμα να διαφωνω! Τουλαχιστον με αυτα που εχω δει στην πραξη ( ε Underground... ) νομιζω πως σε πολλα σημεια η korg θα ηθελε να ηταν kurzweil' date=' ενω αντιθετως η kurzweil δεν εχει αναγκη να μιμηθει κανεναν! :roll:[/quote']

 

Τότε θα μου αναλύσεις το αποτέλεσμα αυτής της ψηφοφορίας που πιστεύω θα αναδειχτεί περισσότερο η Korg.

Για να μην παρεξηγηθώ,μιλάω γενικώς,δεν μπορώ εγώ προσοπικά να κρίνω 2 τέτοιους κολοσαίους σε όργανα μουσικής.

Ο καθένας εκφέρει και μια άποψη

Φιλικά πάντα.

 

Υ.Γ. Όταν πλακώσουν οι KURZWEILάκηδες σφηρίξτε μου να την κάνω με ελαφρά... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αναλυσω τιποτα, γιατι δεν υπαρχει τιποτα για αναλυση. Απλα δημιουργειται θεμα παλι απο το τιποτα και προσπαθεις να το κανεις να κινειται..Ε λοιπον, εγω ειπα πως το θεμα ειναι σαν να συγκρινεις προϊοντα ενος μαναβικου...Τωρα ποιο ειναι η πατατα και ποιο ειναι ο ανανας, δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αναλυσω τιποτα' date=' γιατι δεν υπαρχει τιποτα για αναλυση. Απλα δημιουργειται θεμα παλι απο το τιποτα και προσπαθεις να το κανεις να κινειται..Ε λοιπον, εγω ειπα πως το θεμα ειναι σαν να συγκρινεις προϊοντα ενος μαναβικου...Τωρα ποιο ειναι η πατατα και ποιο ειναι ο ανανας, δεν ξερω...[/quote']

 

Δεν προσπαθώ τίποτα.Νομίζεις οτι θα κερδίσω τίποτα αν προσπαθήσω να κινηθεί αυτό το "θέμα";

¶ποψη σου,καλώς την ανέφερες,δεκτή,όλοι οι υπόλοιποι όμως νομίζω μπορούν και αυτοί να εκφέρουν την δικιά τους.Θα τοποθετηθώ άλλη μέρα πάλι και ασ μιλήσουν όποιοι θέλουν να μιλήσουν.

 

Ένα δημοψήφισμα είναι,δεν δήλωσα ψηφοφόρος για εκλογές του 2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, ομως αυτα τα θεματα εχουν αναλωθει πλεον εδω μεσα. Εξαλλου δεν υπαρχουν μονο 2 εταιριες synths σε αυτον τον κοσμο! Εκτος αν στις πιστες χρησιμοποιουν μονο συγκεκριμενες μαρκες :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατα τ'αλλα εχω τενοντιτιδα και δεν μπορω να γραφω,μην με κουραζεται....

 

Aκομα ρε..??...Πω περαστικά....

 

Ρε παιδιά τα roland γιατί τα βγάζετε στην απόξω???

 

Juno έχω και πονό....(παρολαυτα το juna-ki είναι απίστευτο τι μπορεί να βγάλει σε σχεση με την τιμή του...και πάω στοίχημα ότι πολύς κόσμος μπορεί να μην χρησιμοποιεί το 100% ... και να ψαχνει ηχάρες σε ακριβότερα μηχανήματα....)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To xερι μου ρε παιδια,δεν με λυπαστε....

 

Το μονο μηχανημα της korg που αυτη τη στιγμη ειναι ισαξιο σε καποια πραγματα, ξεπερναει σε καποια αλλα και σε καποια αλλα υπολοιπεται της σειρα Κ26** της kurzweil ειναι το Oasys.Για triton κτλ δεν το συζητω.

Οταν το 2005 η Korg εφτιαξε ενα μηχανημα με πολλες μηχανες συνθεσης το οποιο εφτασε να ανταγωνιζεται σε ποιοτητα ηχου με 350 mb μνημης δειγματα (+1,5 giga ram αυτα που μπορεις να φορτωσεις) ενα μηχανημα που η συνθεση του ηχου του φτιαχτηκε το 1990(VAST-Κ2000) και εξεληχθηκε μεχρι το 2000(Κ2600) με 48 mb δειγματα(+ 128 mb αυτα που μπορεις να φορτωσεις) βγαινουν καποια συμπερασματα.

 

Μονο το οτι ενα program φτιαγμενο με k2000(1990 μοντελο) μπορω εγω να το φορτωσω στο k2661(2000 μοντελο) βγαινουν αλλα συμπερασματα.

 

Το οτι ανανεωνει το βασικο της workstation καθε πενταετια κρατωντας την συμβατοτητα και βγαζοντας upgrates για το παλιο ωστε να το αναβαθμισεις και να μην εισαι αναγκασμενος να αγορασεις το καινουργιο ειναι ενα αλλο θεμα.

 

Απλα σε ενα kurzweil για να μαθεις την δομη του μηχανηματος και να κανεις σοβαρη δουλεια πρεπει να αφιερωσεις πολυ περισοτερο χρονο απο τα μηχανηματα της big three(ξερεται ποιες ειναι αυτες οι εταιριες...) και αυτο γιατι η δομη του μηχανηματος ειναι εντελως επαγγελματικη πχ οταν θελεις να ορισεις το gain ενος ηχου δεν βαζεις τιμη απο 1-127 αλλα σε db οπως πρεπει...

 

Παιδια ειναι οντως μια πολυ μεγαλη συζητηση και εγω δεν αντεχω να γραφω για πολυ ωρα.

Παντως ολα τα μηχανηματα ειναι καλα,μην τρελαθουμε ,απλα ο καθενας εχει αλλα γουστα.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς το θέμα της υποστήριξης συμφωνώ και με UnderGround είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία. Μου έχει καεί ευτυχώς!!! μόνο!!! η το display του JX-8P και δεν το έχω βρει ακόμη. Και η απάντηση της Roland? Καλά που το θυμήθηκες αυτό. Πάρε κάποιο Fantom να κάνεις τη δουλεία σου.

 

Και οι δύο εταιρείες έβγαλαν τα πρώτα τους Sampler προς τα τέλη του 80.

Η Kurtz to K150 kai h Korg to DSS 1. Tο ποιά έπιασε περισσότερο σε αυτόν τον τομέα το δείχνει η ιστορία αλλά και οι αποδείξεις των ιδίων εταιρειών.

ΣΤο site της Kurz υπάρχουν Data και Pdfs για το Κ150. Και στης Κοrg..... E!!! ψάξτε να το βρείτε όλα εγώ θα σας τα πώ? θα παρεξηγηθώ από κάποιους ότι κάνω Προπαγάνδα

 

Είπον :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πίστες πάντα χρησιμοποιούσαν και χρησιμοποιούν ότι και στην δισκογραφία για να έχουν όσο το δυνατό το ίδιο ακουστικό αποτέλεσμα. Και καλά κάνουν αυτό είναι το σωστό.

Εγώ δεν μπορώ να βρω δουλειά γιατί δεν έχω TRITON ή Fantom.

Μη σώσω και βρω αν είναι να πάρω μηχανάκια για μια δυο σεζόν και μετά να μου είναι άχρηστα άστο καλύτερα.

 

8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου