Προς το περιεχόμενο

Korg & Kurzweil / Τι εστί CasioCZ 101



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην είμαι και εκτός θέματος κάποια φορά που πήγα να διαλέξω για stage piano και ημουν ανάμεσα σε korg και kurzweil πήρα korg γιατί ο ήχος δεν με χάλαγε ούτε στο ένα ούτε στο άλλο' date=' αλλά με χαλάγανε τα πλήκτρα στο kurzweil.[/quote']

 

Τι διαφορά δηλαδή διάκρινες?

Εγω είχα εντυπωσιαστεί με το πλήκτρο του SY77 (όσοι το γνωρίζουν) και αυτό το πλήκτρο το έψαχνα σε κλαβιέ (ένας λόγος που ήθελα κλαβιέ) και έτσι παίζω τα presents (που έχω φτιάξει στο PA50) που το πλήκτρο του είναι "αηδιαστικά" μαλακό.

 

Απο εκεί και πέρα νομίζω πως ένα όργανο το αποκαλούμε ότι είναι για πατάρι η για τα πανηγύρια επείδη προφανώς είναι πολύ ευκολότερο στην χρήση του.Δεν βλέπω άλλο λόγο προσωπικά εγώ.

Πατάρι/πανηγύρι/Γάμος = θέλω γρήγορα να ρυθμίσω/αλλάξω/φέρω στα μέτρα μου κάποιο δείγμα/compination ή όπως αλλιώς θέλετε πες το.

Οι χρήστες Kurzweil λέτε πως τα εν λόγω όργανα έχουν ατελείωτες δυνατότητες,αλλα θέλουν πολύ ψάξιμο.

 

KONNECTORAS: Σε περιμένω βόρεια Ελλάδα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παράδειγμα¨μηχανάκια όπως το Μ1 Χ3 κλπ δεν νομίζω να ήταν για 1-2 σεζόν' date='όπως και πολλά άλλα μοντέλα (νομίζω για συνθ μιλάτε περισσότερο τώρα)

 

Φίλε ChRiS82 δεν αναφέρομαι στα παλιά καλά synths μιλάω για τα σημερινά κάτι Triton και Fantom. Τα παλιά μια χαρά είναι και τυχερός όποιος τα έχει.

 

Τα πιό σκυλάδικα όργανα που πέρασαν από τις πίστες και κυριάρχησαν ήταν Τα Roland S2000, Korg Σ (ο θεός) και το Teisco (ΚΑWAI) 100P. Πολύ κλάμα.

 

 

:P :P :P :P[/quote']

 

Πιστεύω ότι οταν ακούσεις το CZ-101 θα αλλάξεις γνώμη για τα σκυλοποιημένα όργανα...

Φίλος που παίζει σε σχήματα και του το έφερα, του έβαλε τρία πενταλάκια (reverb, delay και octaver) και όλοι έχουν πάθει πλάκα όταν το ακούν! Ο φίλος μου δεν το αποχωρίζεται πλεόν, σκέφτεται πολύ σοβαρά να του φέρω και δεύτερο για ανταλλακτικό και υπ' όψιν ότι έχει και το Σίγμα αλλά το έχει σπίτι του να το καμαρώνει γιατί όποτε το έβαλε σε πατάρι για να το βγάλει στα ηχεία έφτυσε άιμα και αυτός και ο ηχολήπτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά.. έλεος! Τα Korg είναι μηχανήματα για πατάρι; Αυτά λέμε συνεχώς και πρέπει να το λήξουμε...

 

Κανονικά' date=' πρώτα στη λίστα πρέπει να βάζουμε τον James Brown ή τον Jon Lord που τιμούσαν δεόντως το M1 και στη συνέχεια να βλέπουμε ότι με τις διάφορες εκδόσεις των Korg Triton παίζει ο Moby, οι πληκτράδες της Beyonce, ο Herbie Hancock, ο Greg Philinganes και τόσοι άλλοι. Μετά ας πούμε και για τα πατάρια, αλλά δεν είναι φτιαγμένα για το πατάρι και τα πανηγύρια τα Triton, μην τρελαθούμε! Το ίδιο ισχύει και για τα Kurzweil, έχουν ένα εκτενές κοινό εκπληκτικών μουσικών που τα προτιμούν. Αλλά κι αυτά μπορούν να παίξουν ωραία στο πατάρι αν ξέρεις να τα φέρεις στα μέτρα του παταριού.

 

Όσο για τη MOSS και τα KDFX, σίγουρα είναι πράγματα που δεν μπορούν να αντιγραφούν ακριβώς αλλά αυτά είναι που καθορίζουν και την επιλογή του καθενός. Αν θέλεις π.χ. πρωτοποριακό arpeggiator, πάρε ένα Karma, αν προτιμάς φοβερά εφφέ, πάρε ένα K2600 που έχει την KDFX και πάει λέγοντας...[/quote']

 

Αδελφέ είπα "εύκολα" για πατάρι! Αλλοίμονο αν νόμιζα ότι ολόκληρη Korg ή Casio έφτιαξαν μηχανήματα για το Ellada! Βέβαια δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι από την άλλη η Korg έφτιαξε τα PA-55tr & PA-800, όπως και η GEM το WS1OR ή η ROLAND τα arrangers GR ή η YAMAHA τα PSR A3, A900, A1000, A3000 προφανώς στοχεύοντας συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό!

 

Όπως σε κάθε περίπτωση ισχύει και ότι ο καλός ο μάστορας μπορεί να βγάλει καλό αποτέλεσμα από ότι πιάσει στα χέρια του! :roll:

 

Και πάνω και πρώτα απ΄ όλα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! :D :D :P :lol: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε KONNECTORAS το είχα το CZ-101 και το έδωσα ψάχνω το CZ-1000 για να το κάνω ζευγάτι με το DX7.

 

Για τσέκαρε αυτό......

 

http://cgi.ebay.com/Vintage-CASIO-CZ-1000-Phase-Distortion-Synthesizer-NR_W0QQitemZ170087523955QQcategoryZ47081QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε KONNECTORAS το είχα το CZ-101 και το έδωσα ψάχνω το CZ-1000 για να το κάνω ζευγάτι με το DX7.

 

Για τσέκαρε αυτό......

 

http://cgi.ebay.com/Vintage-CASIO-CZ-1000-Phase-Distortion-Synthesizer-NR_W0QQitemZ170087523955QQcategoryZ47081QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

......και αυτό επίσης....

 

http://cgi.ebay.com/Casio-Model-CZ-1000-Portable-Digital-Synthesizer_W0QQitemZ170082265145QQcategoryZ38071QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση?

Την παράθεση με το κείμενο σε πλαίσιο πως την κάνετε?

 

Σε καθε απαντηση εχει επανω δεξια στο κουτακι τη λεξη "παραθεση" . Πατας και σου παραθέτει το κειμενο. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου