Προς το περιεχόμενο

Into the uknown


sharpshooter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιχτούρες μου!!

Νέο track στα σκαριά, groov-ατο και αεράτο, ελπίζω😁

Ήθελα να βγει κάτι μεταξύ σε στυλ Ellen Alien και Hadone με prog στοιχεία. Δεν είναι πλήρως έτοιμο, σκοπεύω να προσθέσω sampled vocals και ίσως κάποιο μπιμπλικοεφέ εδώ και κει και να φτιάξω το outro.

Νομίζω πως έχει potential με σωστή μίξη και mastering.

Θα χαρώ να ακούσω τις γνώμες σας.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

θα συμφωνήσω στο οτι δεν είναι πλήρως έτοιμο. Κατα την ακρόαση ένιωθα οτι ακούω τα 6 απο τα 16 κανάλια του (υποθετικά τα νούμερα..). Λόγω αυτού λοιπόν, θα συμφωνήσω οτι έχει potential. Την πιθανή χρήση μπλιμπλικοεφφέ κράτα την για το τέλος, όταν θα είναι πλήρες. Αν τότε δείς οτι το χρειάζεται, βάλ'το. Θα περιμένω να ακούσω και την τελική μορφή του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

ένιωθα οτι ακούω τα 6 απο τα 16 κανάλια του

δεν έχω κάνει ούτε υποτυπώδη μίξη ακόμα, αλλά στο αποτέλεσμα φταίει και το mixdown, στο daw ακούγεται πιο clear, το synth στη μέση δεν peak-αρει κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά το πας! Πρέπει σιγά σιγά να του δώσεις κίνηση, χώρο και layers.

 

Automations παντού, pads και προσοχή στα reverbs (ποια, πού τα χρησιμοποιείς και πώς). Αυτό που εντοπίζω ως δύσκολο σε τέτοιες μουσικές είναι να διατηρήσεις το ενδιαφέρον του ακροατή παρά την έμφαση σε επαναλαμβανόμενα στοιχεία.

 

Θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να φτιάξεις αυτά και μετά να ασχοληθείς με mix.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

να διατηρήσεις το ενδιαφέρον του ακροατή παρά την έμφαση σε επαναλαμβανόμενα στοιχεία

Όχι ότι δεν έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά τέτοια μουσική είναι για να σαι λίγο λιώμα και να χορεύεις με οδηγό το μπάσο και όχι τόσο για να κάτσεις να "ακούσεις".

Ακόμα και η μία αλλαγή που υπάρχει πολύ είναι, συνήθως με μία λούπα τη βγάζουν.

 

Σίγουρα θα βάλω κάτι ακόμα στη μέση εκεί που αλλάζει το μπάσο, απλώς δεν έχω σκεφτεί κάτι που να κάθεται καλά γιατί δεν θέλω να το αλλάξω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου