Προς το περιεχόμενο

Trojian από το site Uloz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν χτες κατέβασα μουσικές από το γνωστό site ULOZ που ανεβαίνουν σχεδόν τα πάντα. Σε έλεγχο που έκανα με το windows defender σε δύο folders (νέο Eternity's End και ένα ακόμα) μου έβγαλε μήνυμα ότι υπάρχει κακόβουλο λογισμικό και πιο συγκεκριμένα το Trojan:Script/Oneeva.A!m. Σε έλεγχο που έκανα διάβασα ότι πρόκειται για λογισμικό που κάνει τον υπολογιστή ευάλωτο σε επιθέσεις τρίτων. Χρησιμοποίησα το windows defender για να καταργήσω το λογισμικό και έκανε επιτυχής κατάργηση για αυτό που υπήρχε στο πρώτο folder αλλά μου γράφει για ελλιπής στο δεύτερο folder  το οποίο όμως δεν είχα προλάβει να ξεζιπάρω. Γενικά από χτες πρέπει να έχω κάνει καμιά σαρανταριά σαρώσεις. χωρίς να βγάλει κάτι. Έχετε υπόψιν τι παίζει; Έίχατε ποτέ παρόμοια εμπειρία;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το defender δεν κανει και πολλά.

Δοκίμασε να κάνεις online scan με το nod32, ή να κατεβάσεις καμια trial έκδοση σοβαρού αντιτίμου προγράμματος (πχ kaspersky, panda κλπ).

Μόλις ολοκληρώσεις τη δουλειά σου, ξηλωστο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα το avast αλλά κοιμότανε δεν βρήκε τίποτα. Διάβασα κιόλας ότι πολλές φορές βγαίνει hostile positive μήνυμα χωρίς δλδ να υπάρχει κάτι. Έτρεξα και ασφαλής σάρωση και πάλι δεν έβγαλε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου