Προς το περιεχόμενο

Billie Eilish


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

αυτοί είναι πιο the real thing

Καλά, έχεις ξεφύγει έτσι; Δεν υπάρχει τίποτα το "real" σ'αυτό το.. κατασκεύασμα. Μου φαίνεται οτι είσαι λίγο πριν το κατρακύλισμα στην crap -εε σόρυ- trap ηθελαναπώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Καλά, έχεις ξεφύγει έτσι; Δεν υπάρχει τίποτα το "real" σ'αυτό το.. κατασκεύασμα. Μου φαίνεται οτι είσαι λίγο πριν το κατρακύλισμα στην crap -εε σόρυ- trap ηθελαναπώ..

Η βιομηχανία του ηλεκτρονικού παιχνιδιού έχει τεράστιο χρήμα.

Είχα ένα γνωστό που δούλευε στην autodesk. Σοβαρός προγραμματισμός κλπ. Όταν του πρότειναν να πάει στην sony θεώρησα ότι θα ήταν overqualified για τέτοια θέση. Τα λεφτά που του είχαν προτείνει ήταν απίστευτα. Απλά δεν ήθελε να αλλάξει χώρα...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Καλά, έχεις ξεφύγει έτσι; Δεν υπάρχει τίποτα το "real" σ'αυτό το.. κατασκεύασμα. Μου φαίνεται οτι είσαι λίγο πριν το κατρακύλισμα στην crap -εε σόρυ- trap ηθελαναπώ..

α, εγώ δεν το έχω κρύψει πως είμαι λάτρης από μικρό παιδί του hip hop, rap, breakbeat και οτιδήποτε μεταγενέστερο και σαν ακροατής και σαν μουσικός μελετητής της χρήσης/εξέλιξης των samplers, synths και οποιουδήποτε άλλου μέσου που χρησιμοποιείται σε αυτά τα είδη.

 Το αντίθετο.

 Έχω ξεφύγει για διαστήματα προς το rock/pop/metal και ελληνολαϊκά και έντεχνα και σαν ακροατής και με μια μικρή θητεία σε ερασιτεχνικά συγκροτήματα.

 

 Δεν έχω να ντραπώ για τίποτα🤣

 Αυτό είμαι και το ξέρουν όλοι εδώ μέσα🤣😃

 

 Και όποιο τραγούδι έχω ακούσει αφότου τους ανακάλυψα μετά το swing τους, μου αρέσει.

 

 Κοίτα😃 Υπάρχουμε και εμείς έτσι?🤣

 Σεβαστές οι απόψης αλλά ......................

 χαχαχαχαχαχαχχχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς μου φαίνεται πολύ παράξενο.. Είσαι μουσικός που παραδέχομαι, είσαι άνθρωπος που σε θεωρώ έξυπνο και μου κάνει εντύπωση πώς δεν έχεις φιλτράρει τις μετριότητες ως ακροατής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η Eilish δεν έχει τίποτα να ζηλέψει κατ εμέ απ τους Beatles και Stones των 60s, απ τους Pistols και τους Clash των 70s, απ τους Metallica και τους Maiden των 80ς, απ τους Nirvana και τους Pearl Jam των 90s κοκ.

 

Αντιπροσωπεύει μια alternative pop κουλτούρα όπως και οι παραπάνω μπάντες και είναι αναλογικά πιο κοντά σε αυτές απ ότι στην mainstream pop της Madonna των 80s, άσχετα με το πόσα ρετρό στοιχεία μπορεί να έχει στον ήχο της. Πρώτον γιατί έκανε κάτι που δεν ταυτιζόταν με το κυρίαρχο ρεύμα της εποχής όταν βγήκε και δεύτερον γιατί υπάρχει και μια στοιχειώδης κουλτούρα από πίσω, άσχετα με το αν συμφωνεί κανείς με αυτήν, κουλτούρα πάντως που η mainstream pop διαχρονικά στερείται στην προσπάθεια της να είναι all inclusive. 

 

Δεν την ακούω αλλά δε με ενοχλεί κιόλας. Σκέφτομαι ότι όσο εύκολη και φθηνή ακούγεται σε μένα και σε άλλους που ήδη άκουγαν μουσική στα 70s-80s-90s σήμερα η Eilish, άλλο τόσο σκουπίδι θα ακούγονταν οι Beatles σε κάποιον που θα τους σύγκρινε με την Jazz και το Swing των 20s-30s-40s.

 

Για αυτό τον λόγο ίσως ούτε η Eilish ούτε και οι υπόλοιπες μπάντες που ανέφερα άντλησαν το ακροατήριό τους απ τους 50καιτονανήφορο. Κάθε μια από αυτές όμως κατόρθωσε να εκφράσει την γενιά της με τεράστια επιτυχία και αυτό είναι το ζητούμενο.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kpeyos είπε

κατόρθωσε να εκφράσει την γενιά της

Σε αυτό έχεις 200% δίκιο.

Η διαφορά είναι οτι οι άλλοι το κατάφεραν με καλή μουσική (με εξαίρεση τους pistols, που είχαν περισσότερο attitude παρά μουσική), ενώ η Μπίλι το κάνει με κακή μουσική. Ή μάλλον, να το πώ πιο σωστά, με μουσική "απαίδευτη". Επειδή λοιπόν το απαίδευτο χαρακτηρίζει γενικότερα τη γενιά της, ναι, έχει την επιτυχία που έχει. Αν όμως το αναλύσουμε μουσικά, χάνει απο παντού. Το οτι το εξηγώ όμως, δεν με υποχρεώνει να το δικαιολογήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς ή ευτυχώς δεν θα είμαι εδώ 30-40 χρόνια μετά να σας θυμήσω ότι κάποτε υπήρξε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Σε αυτό έχεις 200% δίκιο.

Η διαφορά είναι οτι οι άλλοι το κατάφεραν με καλή μουσική (με εξαίρεση τους pistols, που είχαν περισσότερο attitude παρά μουσική), ενώ η Μπίλι το κάνει με κακή μουσική. Ή μάλλον, να το πώ πιο σωστά, με μουσική "απαίδευτη". Επειδή λοιπόν το απαίδευτο χαρακτηρίζει γενικότερα τη γενιά της, ναι, έχει την επιτυχία που έχει. Αν όμως το αναλύσουμε μουσικά, χάνει απο παντού. Το οτι το εξηγώ όμως, δεν με υποχρεώνει να το δικαιολογήσω..

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τί εννοώ. Έχεις γεννηθεί το 1910. Έχεις μεγαλώσει με ακούσματα jazz & swing από τεράστιους εκτελεστές και συνθέτες. Ξαφνικά βγάινει το love me do και το I wanna hold your hand και οι Beatles γίνονται παγκόσμιο φαινόμενο. Είσαι σίγουρος ότι έτσι όπως λες "σιγά τη μουσική" σήμερα για την Eilish, δε θα έλεγες τότε το ίδιο και για τους Beatles? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε αυτό έχεις δίκιο. Οι Beatles απο το 1966 και πίσω ΔΕΝ μου αρέσουν καθόλου. Απο το magical mystery tour κι ύστερα αξίζουν στ'αλήθεια για'μένα. Μένει λοιπόν να δούμε αν η Μπίλι θα έχει παρόμοια ωρίμανση ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Οι Beatles απο το 1966 και πίσω ΔΕΝ μου αρέσουν καθόλου. 

 

you're losing all the fun

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου